×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Polici shqiptar “hero” në SHBA, shpëton babë e bir nga mbytja (FOTO)

Në kohën e protestave, kur Amerika po digjej nga flakët, një polic shqiptaro-amerikan, Ermir Vila, ka kryer një akt heroik duke i shpëtuar jetën, babë e bir afrikano-amerikanë nga mbytja. Ermir Vila banues në Michigani ka një karrierë të pasur brenda radhëve të policisë amerikane, duke punuar në disa lokalitete të Amerikës.

Në kohën që Amerika ishte nën “pushtetin” e protestave pas vrasjes të afroamerikanit, George Floyd, një polic i bardhë shpëton babë e bir afro-afrikanë nga mbytja. “Mbytja e një babai dhe djali kërcënoi të kthente në Longboat Key një mëngjes me diell në tragjedi”, shkruajnë gazetat lokale amerikane për ngjarjen.

Ermiri dhe gruaja e tij, Gina, pas rihapjes nga karantina vendosën të vizitojnë Longboat Key Florida me dy vajzat e tyre. “Rreth orës 10:30 të mëngjesit të së martës, (9 qershor) një familje në Silver Sands Beach Resort vendosi të shkonte për të notuar. Babai, një burrë (me ngjyrë R.F), u nis në ujërat e e gjirit bashkë me djalin e tij të vogël që ishte rreth dy vjeç. Por, brenda disa minutash, një vorbull e fortë e tërhoqi vogëlushin dhe babain e tij shpejt në det të hapur, duke rrezikuar mbytjen. Babai u përpoq të shpëtonte vogëlushin, por po i mbaronin energjitë dhe po mbytej edhe ai.

“Për fat të mirë, oficeri i policisë, jashtë shërbimit Ermir Vila nga Shelby Township në Michigan sa e pa skenën u zhyt për t’i shpëtuar. Oficeri (shqiptaro-amerikan R.F) në një situatë tejet të vështirë (duke mos menduar as për ngjyrën e lëkurës të atij që po shpëtonte, R.F) arriti të shpëtojë më parë fëmijën dhe më pas babain e tij. Chris Walmsley nga Jacksonville i erdhi në ndihmë. Walmsley së bashku me Jennifer Howell e ndihmuan oficerin e policisë Vila që ta tërhiqte burrin drejt bregut. Ndërsa më pas në vendngjarje arriti ambulanca e EMS dhe e transportoi atë në Qendrën Mjekësore Blake”, raportojnë mediat lokale.

Oficeri Ermir u nderua nga shefi i policisë Dezzi, ndërsa ky i fundit tha që oficeri u përgjigj menjëherë dhe u përball me një rrezik shumë të madh duke notuar kundër vorbullave rraskapitëse. Dezzi i dha oficerit Vila Medaljen Kryesore të Nderit të Longboat.

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trump ‘u hap derën’ emigrantëve, premton shtetësinë për të rinjtë e ardhur pa dokumente në Amerikë

Trump ‘u hap derën’ emigrantëve, premton shtetësinë për të rinjtë e ardhur pa dokumente në Amerikë

Publikuar më 12.07.2020
Presidenti Donald Trump thotë se do të nënshkruajë së shpejt...

Presidenti Donald Trump thotë se do të nënshkruajë së shpejti një urdhër ekzkutiv për imigracionin që përfshin një mundësi për shtetësi për të rinjtë e ardhur ilegalisht në SHBA në moshë të mitur. Në një intervistë me kanalin në gjuhën spanjolle, Telemundo, presidenti tha se programi DACA që i ka mbrojtur këta të rinj nga […]

Lexo më shumë

Londër, sipërmarrësi shqiptar fiton çmimin “ICT Startupi i Vitit” (Emri)

Londër, sipërmarrësi shqiptar fiton çmimin “ICT Startupi i Vitit” (Emri)

Publikuar më 12.07.2020
Sipërmarrësi shqiptar Geri Çupi, me veprimtari në Londër, u ...

Sipërmarrësi shqiptar Geri Çupi, me veprimtari në Londër, u shpall fitues i çmimit “ICT Startupi i Vitit” në edicionin e 8-të të ICT Awards, për projektin e tij “MonoChain”. ICT Awards janë vlerësime për talentet në fushën e teknologjisë nga trevat shqipfolëse. MonoChain është një platformë B2B që synon të lehtësojë rishitjen për përdoruesit dhe […]

Lexo më shumë

Shqiptari zhduket pa lënë gjurme, policia skoceze apelon për ndihme (Foto-Emri)

Shqiptari zhduket pa lënë gjurme, policia skoceze apelon për ndihme (Foto-Emri)

Publikuar më 09.07.2020
Një shtetas shqiptar, i cili jeton të Skoci është zhdukur pa...

Një shtetas shqiptar, i cili jeton të Skoci është zhdukur pa lënë asnjë gjurmë. Mediat vendase shkruajnë se i riu ka humbur në zonën e Paisley. Mësohet se është zhdukur shtetasi i identifikuar si Iren Muca, 31 vjeç, i cili është parë për herë të fundit në rrugën Christie, rreth orës 02:30 të së shtunës. […]

Lexo më shumë

Ky është telefoni i “sigurtë” EncroChat që spiunoi shqiptarët në Angli, kapen armë, drogë dhe shuma të mëdha parash

Ky është telefoni i “sigurtë” EncroChat që spiunoi shqiptarët në Angli, kapen armë, drogë dhe shuma të mëdha parash

Publikuar më 08.07.2020
Një operacion i koduar si “Operation Venetic” u zhvillua nga...

Një operacion i koduar si “Operation Venetic” u zhvillua nga Europol, NCI dhe FBI-ja britanike më 2 korrik, ku bë pranga ranë rreth 746 persona, u sekuestruan armë, drogë dhe shuma të mëdha parash. Mediat britanike bënë të ditur se shkatërrimi i bandave kriminale u bë falë telefonit të “sigurt”, i kompanisë holandeze EncroChat. “Viktimë” […]

Lexo më shumë

Qëlloi me breshëri plumbash në lokalin e tejmbushur me njerëz, kush është shqiptari i arrestuar sot në Bari (Emri+Foto)

Qëlloi me breshëri plumbash në lokalin e tejmbushur me njerëz, kush është shqiptari i arrestuar sot në Bari (Emri+Foto)

Publikuar më 03.07.2020
Një 32-vjeçar shqiptar është arrestuar në Bari, pasi qëlloi ...

Një 32-vjeçar shqiptar është arrestuar në Bari, pasi qëlloi me armë zjarri në një bar të mbushur me njerëz në qendrën historike të Fasano, pas një mosmarrëveshje me disa njerëz. Burri u gjurmua nga Policia Italiane dhe më pas u arrestua në një apartament në Bari. Vullnet Daci u arrestua me akuzën e armëmbajtjes pa […]

Lexo më shumë

Nuk ndalet solidariteti i shqiptarëve ndaj italianëve, dhurojnë 11 mijë euro për të luftuar Covid-19

Nuk ndalet solidariteti i shqiptarëve ndaj italianëve, dhurojnë 11 mijë euro për të luftuar Covid-19

Publikuar më 01.07.2020
Një grup sipërmarrësish shqiptarë që jetojnë në Conegliano (...

Një grup sipërmarrësish shqiptarë që jetojnë në Conegliano (Treviso), i kanë dhururar rajonit të Venetos në Itali 11 mijë euro në shenjë solidariteti që ky vend po kalon si pasojë e pandemisë së Covid-19. Guvernatori i rajonit të Venetos, Luca Zaia në një postim në rrjete sociale, ka vlerësuar gjestin e tyre duke shkruar “kanë […]

Lexo më shumë

“Pse na more në qafë?!” Rrëfimi i punëtorit shqiptar që u mashtrua në Gjermani

“Pse na more në qafë?!” Rrëfimi i punëtorit shqiptar që u mashtrua në Gjermani

Publikuar më 30.06.2020
Ardhja me kontratë pune në Gjermani është lotaria e jetës në...

Ardhja me kontratë pune në Gjermani është lotaria e jetës në Ballkan. Nga nevoja shumë vijnë të punojnë edhe ilegalisht. Varësia e plotë nga punëdhënësi shpesh i kthen ata në çirakë të pagojë në një dramë shfrytëzimi. Petrit B.* kujtoi, se i tha lamtumirë varfërisë në Shqipëri. Të paktën për disa muaj, pasi ajo që […]

Lexo më shumë

Dhunohet i mituri shqiptar në Greqi nga babai i shokut të klasës, 12-vjeçari: “Më goditën kokën në tokë”

Dhunohet i mituri shqiptar në Greqi nga babai i shokut të klasës, 12-vjeçari: “Më goditën kokën në tokë”

Publikuar më 23.06.2020
Një i mitur shqiptar 12-vjeçar është dhunuar nga shoku i tij...

Një i mitur shqiptar 12-vjeçar është dhunuar nga shoku i tij i klasës në një shesh në Peristeri, në Greqi. Familja e të miturit shqiptar, nxënës në klasën e 6-të denoncon sulmin e një natyre raciste shkruajnë mediat greke, dhe kërkon ndëshkimin e autorit, i cili akuzohet për rrahjen e studentit 12-vjeçar. “Shoku im vjen […]

Lexo më shumë