×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Po shpejtoni shkatërrimin”, Tanja Fajon mesazh politikës shqiptare: Mos shfrytëzoni rastin

Eurodeputetja sllovene ka folur lidhur me zhvillimet e fundit në Shqipëri, si reformën në drejtësi, atë zgjedhore dhe prishjen e Teatrit Kombëtar. Fajon tha se është e shqetësuar lidhur me shembjen e godinës, ndërsa la një porosi për palët politike që të mos e shfrytëzojnë rastin dhe mos pershkallëzojnë tensionet

Erjon Dervishi

Situata e fundit politike në vend ka trazuar klasën politike. Prishja e beftë e Teatrit Kombëtar po shihet si përpjekja e radhës e klasës politike në vend për të uzurpuar publiken por edhe për të fshehur reformën në drejtësi dhe për të zvarritur reformën zgjedhore. Gazeta “Shekulli” ka realizuar një interivstë ekskluzvie me eurodeputeten sllovene, Tanja Fajon, e cila aktualisht është raportuese e Serbisë në Parlamentin Europain. Znj. Fajon është një nga zërat më të njohur në mbrojtje të integrimit të Shqipërisë.

Zonja Fajon, si e shihni situatën politike në Shqipëri?  

Në gjysmën e një viti, Shqipëria kaloi nëpër shumë ulje-ngritje, duke përfshirë edhe tërmetin e tmerrshëm në fund të vitit të kaluar, i ndjekur nga pandemia e COVID-19 këtë vit. Kjo e fundit ndikoi gjithashtu për vendin jo vetëm ekonomikisht, por edhe kur bëhet fjalë për shpejtësinë e reformave europiane. Unë shpreha shqetësimet e mia për demonstratat në kontekstin e kufizimeve të COVID-19. Vendi ka bërë përparim të rëndësishëm në rrugën e tij drejt BE-së dhe unë e inkurajoj atë që të vazhdojë ta bëjë këtë. Unë po ndjek me shqetësim të thellë zhvillimet e fundit në Tiranë për çështjen e Teatrit Kombëtar, duke ngritur përçarjen dhe polemikat midis qytetarëve shqiptarë. U bëj thirrje të gjitha palëve që të provojnë dialogun përpara se të shpejtojnë shkatërrimin. Dhe të përmbahen nga përshkallëzimi i mëtejshëm i situatës.

Çfarë mendoni për vendimin e fundit të Teatrit Kombëtar? Gjithçka ndodhi brenda një nate?  

Siç thashë, jam thellësisht e shqetësuar. Gjatë dy viteve të fundit, aktorët përkatës brenda Parlamentit Europian kanë pranuar disa kërkesa nga shtetasit shqiptarë dhe shoqëria civile në përpjekje për të shpëtuar teatrin nga prishja. Në këtë drejtim, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i shkruajti Presidentit Sassoli më 17 shkurt. Presidenti u përgjigj duke nënvizuar domosdoshmërinë e ruajtjes së aspekteve më themelore të trashëgimisë kulturore në përputhje me deklaratën e UNESCO-s më 17 dhjetor 2003. Unë përsëri i inkurajoj të gjitha palët e rëndësishme që të përfshihen në një dialog konstruktiv. Nuk ka nxitim. Dhe porosia ime për disa forca politike: Mos e shfrytëzoni këtë rast dhe të mos inkurajoni përshkallëzimin e tensioneve. Nuk do t’i sjellë mirë askujt. Jo për popullin shqiptar, e sidomos jo për artistët.

Shqipëria kohët e fundit ka hapur negociatat e pranimit me BE, duke arritur kështu një gur themeli në përpjekjet e saj për integrimin europian. Pavarësisht, Këshilli i BE-së miratoi një seri kushtesh që Shqipëria duhet të përmbushë përpara konferencës së saj të parë ndërqeveritare me shtetet anëtare të BE-së. Si i vlerësoni përpjekjet e autoriteteve për plotësimin e kushteve deri më tani? Kushtet lidhen me reformat zgjedhore dhe gjyqësore, luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, si dhe çështje të tjera siç janë ligjet për median dhe mbrojtja e pakicave kombëtare. Sipas mendimit tuaj, cili do të jetë kushti më i vështirë për t’u përmbushur?

Ajo që është e rëndësishme është vullneti për të ofruar, i cili u vërtetua mes tjerash nga mbledhja e Komisionit për Reformën Zgjedhore një javë më parë dhe puna e tyre e vazhdueshme për reformën zgjedhore. Ende ka shumë punë përpara në fushën e zbatimit të reformës gjyqësore, luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, rolin e mediave me ligjin për ndryshimin e mediave, mbrojtjen e minoriteteve. “Aty ku ekziston një vullnet, ka një mënyrë”, thonë ata. Dhe unë me të vërtetë besoj se rruga e Shqipërisë është drejt BE-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ish-zv. Ministri i Brendshëm rrihet me anëtarin e partisë direkt në televizion, pastaj…pajtohen (VIDEO)

Ish-zv. Ministri i Brendshëm rrihet me anëtarin e partisë direkt në televizion, pastaj…pajtohen (VIDEO)

Publikuar më 23.07.2021
Debati televiziv mes dy politikanëve në Moldavi ka përfundua...

Debati televiziv mes dy politikanëve në Moldavi ka përfunduar në një skenë boksi dy ditë më parë. Anëtari i Partisë së Ndryshimit, Sergiu Tofilat u konfliktua me ish-zv.Ministrin e Brendshëm, Ghenadie Cosovan pas disa shkëmbime akuzash. Situata u acarua kur Cosovan e lagu me ujë Tofilat i cili iu kthye me grushte e më pas e hodhi […]

Lexo më shumë

Motori i “Shqiponjave” u përplas me makinën, policia fshehu aksidentin e të dielës (VIDEO)

Motori i “Shqiponjave” u përplas me makinën, policia fshehu aksidentin e të dielës (VIDEO)

Publikuar më 22.07.2021
Një aksident i Forcave Shqiponjave që ka ndodhur të dielën m...

Një aksident i Forcave Shqiponjave që ka ndodhur të dielën mbrëma në kryeqytet, ka kaluar pa u raportuar nga Policia e Shtetit. Aksidenti ka ndodhur pas një manovre të rrezikshme të motorit të Shqiponjave, që ka hyrë pa respektuar rregullat e qarkullimit rrugor. Dëshmitarë per dosja.al rrëfyen sesi motori i Forcave Shqiponjave hyri me të […]

Lexo më shumë

Gati të lërë garanci pasurore, Fatos Tushe kërkon lirinë: Vuaj nga shumë sëmundje dhe s’jam i rrezikshëm

Gati të lërë garanci pasurore, Fatos Tushe kërkon lirinë: Vuaj nga shumë sëmundje dhe s’jam i rrezikshëm

Publikuar më 21.07.2021
Ish-kryetari i bashkisë së Lushnjes, Fatos Tushe, kërkoi një...

Ish-kryetari i bashkisë së Lushnjes, Fatos Tushe, kërkoi një masë më të butë jashtë qelisë ku po vuan akuzën e ngritur nga SPAK, duke u shprehur se vuan nga shumë sëmundje dhe se nuk është i rrezikshëm. Tushe thotë se vuan prej vitesh nga sëmundje kardiake, diabet, gur në tëmth me kriza të vazhdueshme akute, […]

Lexo më shumë

Italia pritet të ndalojë disa shërbime për njerëzit e pavaksinuar, masat që hyjnë në fuqi së shpejti

Italia pritet të ndalojë disa shërbime për njerëzit e pavaksinuar, masat që hyjnë në fuqi së shpejti

Publikuar më 21.07.2021
Qeveria italiane pritet të vendosë kufizime për njerëzit e p...

Qeveria italiane pritet të vendosë kufizime për njerëzit e pavaksinuar për të parandaluar një valë tjetër të infeksioneve me Covid-19. Pak a shumë si masat e marra në Francë, personave që nuk janë vaksinuar plotësisht mund t’u ndalohet shërbimi brenda në restorante dhe bare ose të hyjnë në stadiume, muze, teatro, kinema, pishina dhe palestra. […]

Lexo më shumë

Video/ Kokainë me “charter”, arrestohet në Kolumbi “bosi” shqiptar i trafikut, momenti i bastisjes

Video/ Kokainë me “charter”, arrestohet në Kolumbi “bosi” shqiptar i trafikut, momenti i bastisjes

Publikuar më 20.07.2021
Policia kolumbiane ka shkatërruar një organizatë kriminale t...

Policia kolumbiane ka shkatërruar një organizatë kriminale të trafikut ndërkombëtar të drogës, ku mes të arrestuarve është edhe një shqiptar. Mediet e huaja raportojnë se ka rënë në pranga “bosi” shqiptar i kokainës, Agim Çerma, i njohur me pseudonimin “Jimmy”, së bashku me katër bashkëpunëtorët e tij. Gjatë aksionit për arrestimin e tij, policia ka […]

Lexo më shumë

Byroja e Sigurimeve mbështet taksën 5 euro për automjetet që do të mblidhet nga një privat, ekonomistët e kritikojnë

Byroja e Sigurimeve mbështet taksën 5 euro për automjetet që do të mblidhet nga një privat, ekonomistët e kritikojnë

Publikuar më 16.07.2021
Nga shtatori qytetarët e Kosovës do të paguajnë 5 euro për b...

Nga shtatori qytetarët e Kosovës do të paguajnë 5 euro për biletën ngjitëse që identifikon automjetin e regjistruar. Mjetet shkojnë në llogarinë e një kompanie private. Ministria e Infrastrukturës dhe kompania private, kanë nënshkruar marrëveshje për ofrimin e biletës ngjitëse me qëllim të konfirmimit të kontrollimit teknik të automjeteve. E gjithë kjo, sipas zëvendësministrit të […]

Lexo më shumë

Serbët injorojnë thirrjet nacionaliste të politikanëve, dynden në plazhet e Shqipërisë

Serbët injorojnë thirrjet nacionaliste të politikanëve, dynden në plazhet e Shqipërisë

Publikuar më 16.07.2021
Pavarësisht deklaratave të politikanëve në Serbi, të dhënat ...

Pavarësisht deklaratave të politikanëve në Serbi, të dhënat zyrtare tregojnë se interesimi i qytetarëve serbë për pushimet verore në Shqipëri është në rritje. Asociacioni Kombëtar i Agjencive Turistike të Serbisë (JUTA) thotë për Radion Evropa e Lirë se, deri në këtë kohë të sezonit, numri i mysafirëve serbë në Shqipëri është rreth 100 për qind më […]

Lexo më shumë

PAMJET DRAMATIKE/ Policët e Erjon Veliajt i hedhin në asfalt perimet të moshuarës, solidarizohen qytetarët (VIDEO)

PAMJET DRAMATIKE/ Policët e Erjon Veliajt i hedhin në asfalt perimet të moshuarës, solidarizohen qytetarët (VIDEO)

Publikuar më 13.07.2021
Dhuna kafshërore e Policisë Bashkiake Tiranë vazhdon të bjer...

Dhuna kafshërore e Policisë Bashkiake Tiranë vazhdon të bjerë mbi tregtarët e varfër ambulantë që përpiqen të shesin fruta-perime në rrugët e kryeqytetit. Një video e postuar online tregon revoltën e një të moshuare që merr karrocën e vogël për të mbledhur fruta-perimet që policët bashkiakë ia kanë hedhur në rrugë. Gruaja e moshuar nxiton […]

Lexo më shumë