×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pirro Naçi: Një pullë postare për Luizën
Pirro Naçi
Gjatë Lojërave Olimpike të lashta, merrnin pjesë vetëm burra. Grave u ndalohej jo vetëm të merrnin pjesë, por edhe t’i shikonin! Nëse do të ndodhte një gjë e tillë, dënimi ishte me vdekje. Gruaja e parë që hyri në një arenën sportive dhe shikoi Lojërat ishte Callipateira. Aq e madhe ishte dëshira e saj për të parë të birin në garë, saqë u maskua si gjimnast dhe me turmën hyri në stadium pa u vënë re. Kur djali i saj fitoi dhe vrapoi për ta përqafuar, identiteti i vërtetë u zbulua. Ajo ishte e vetmja grua që i shpëtoi vdekjes së sigurt, pasi i përkiste një familjeje olimpike, me baba, vëllezër dhe djem olimpikë. Që atëherë u lejuan edhe gratë të merrnin pjesë në garat olimpike.
(Në ikonën së bashku Luizën ndodhet edhe një ikonë tjetër… Irea. Women’s race (Black-figure hydria 6th century BC Vatican Museum). Photo: “OLYMPIC GAMES. 28 CENTURIES – HISTORY – SPORTS – CULTURE “by Menelaos A. Chronis) … Nëna e Aleksandrit të Madh, Princesha e Mollosisë dhe e lidhur ngushtë nga gjeneologjia me Pirron e Epirit, kur u martua me Mbretin e Maqedonisë Filipin, quhej Myrtali, një emër i përafërt me atë të një bime, njësoj si emri Luiza…Por në histori mbeti me emrin Olimpiada…Ky emër ju dha sipas traditës, pas fitores së Filipit në Lojërat Olimpike të vitit 356 p.e.s…. …
Në lojërat olimpike moderne që u zhvilluan në Athinë më 1896 i pari që mbërriti në stadiumin e ndërtuar me shpenzimet e Vangjel Zhapës –Stadiumi Panathinaiko ose siç njihet Kalimarmaro, ishte maratonomaku Spiro Lui. Një fshatar i varfër që shiste ujë në lagjet e Athinës dhe greqishten e fliste me theks arvanitas. Në Greqi ka mbetur një shprehje ‘’iku-humbi si Lui’’,për shpejtësinë apo për veprimin që bëhet nga çdo njeri…
Në vitin 1936 në lojrat Olimpike të Mynihut ishte i ftuari i veçantë i Hitlerit…Kur ja komunikun ftesën, i kërkua se çfarë dëshironte të merte me vete… Ai u përgjigj;- Vetëm një fustanellë… Ishte njeriu që mund t’i ketë bërë dhuratën më ironike dhe profetike Hitlerit në atë kohë të trazuara. U shfaq në këtë eveniment përpara tij, i veshur me fustanellë, nuk e përshëndeti me mënyrën naziste siç bërën pjesarët e tjerë të delegacionit dhe i dhuroi një degë ulliri si simbol i paqes…
Një rrugë në Mynih mban emrin e tij…Madje është rruga që të çon në stadiumin që Luiza u bëtë fituese, kampione,olimpike. …Jepi kampione … ‘’Citius, Altius, Fortius’’ siç thoshte edhe Pierre de Coubertin, francezi që ringjalli Lojërat Olimpike mοderne dhe këtej e tutje të themi… ‘’Ιku-humbi si Lui-za’’ …
Dhe me që jemi në ditë feste edhe një diçka tjetër nga një boksier i madh, Muhamet Ali (Cassius Clay);- Të ecësh si flutura dhe të ‘’thumbosh’’ si bleta. Unë e nxorra të parën Pullë me Kampionen …pa i puthur duart! Të dytën pres ta bëjë Posta Shqiptare!

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Dalin detaje mbi aksidentin që u mori jetën të rinjve në autostradë: Vdiqën 26-vjeçarja dhe një 24-vjeçare

Dalin detaje mbi aksidentin që u mori jetën të rinjve në autostradë: Vdiqën 26-vjeçarja dhe një 24-vjeçare

Publikuar më 27.11.2022
Dy vajza humbën jetën në një aksident që ndodhi rreth orës 0...

Dy vajza humbën jetën në një aksident që ndodhi rreth orës 02.00 të mëngjesit të së dielës në autostradën Durrës – Tiranë. Njëra prej tyre është identifikuar si Silva Gjergji, 26 vjeçe me origjinë nga Rubiku dhe Roxhesa Klironomi. Arbër Tivari dhe Roxhesa Klironomi Drejtues i automjetit ka qenë 26-vjeçari Arbër Tivari, banues në Durrës. […]

Lexo më shumë

Motorristi denoncon policin e Veliajt që u arrestua dje: Për 1 muaj merrte sufllaqe dhe fruta deti falas, për të mos më hequr patentën

Motorristi denoncon policin e Veliajt që u arrestua dje: Për 1 muaj merrte sufllaqe dhe fruta deti falas, për të mos më hequr patentën

Publikuar më 27.11.2022
Dje, një polic patrulle i komisariatit nr.1 dhe një polic i ...

Dje, një polic patrulle i komisariatit nr.1 dhe një polic i bashkisë Tiranë u arrestuan sepse vidhnin e grabisnin me dhunë banorët e Tiranës. Njëri prej tyre, Sajmir Muzikanti u denoncua më herët se ndalonte gjithashtu edhe motoristët që bënin shpërndarje dhe i kërcënonte se gjoja do i vinte gjobë rreth 100 mijë lekë. Për ta […]

Lexo më shumë

Ekrem Spahiu: 110 vjet pavarësi. Po bashkim kombëtar?

Ekrem Spahiu: 110 vjet pavarësi. Po bashkim kombëtar?

Publikuar më 27.11.2022
EKREM SPAHIU 28 nëntor 2022: 110 vjet të pavarur si shtet sh...

EKREM SPAHIU 28 nëntor 2022: 110 vjet të pavarur si shtet shqiptar, por të ndarë përgjysmë si komb. Aq sa arritje historike, aq edhe dramë kombëtare. Por të gjitha kombeve të ndara u takon e drejta natyrore të jetojnë të bashkuara. Historia botërore është e mjaftueshme për ta vërtetuar këtë të drejtë. Në atë ditë […]

Lexo më shumë

Tre vite pas tërmetit, Luljeta Bozo: Fshatarët hynë në vila që s’i kanë ëndërruar kurrë

Tre vite pas tërmetit, Luljeta Bozo: Fshatarët hynë në vila që s’i kanë ëndërruar kurrë

Publikuar më 27.11.2022
Dje, në 3-vjetorin e tërmetit të 26 nëntorit 2019, deputetja...

Dje, në 3-vjetorin e tërmetit të 26 nëntorit 2019, deputetja e PS-së, Luljeta Bozo, lavdëroi qeverinë që ka bërë me shtëpi mijëra familje. “Tërmeti ishte një gjë e frikshme është një ndër katastrofat natyrore që ndodhin shpesh. Është një fenomen i frikshëm. Shumica ishin të papërgatitur. Pati shumë shkatërrime ç’është e vërteta. Problem i parë ishte […]

Lexo më shumë

Vidhnin të rinjtë që i kapnin me kanabis te Liqeni Artificial, ja dy policët e arrestuar

Vidhnin të rinjtë që i kapnin me kanabis te Liqeni Artificial, ja dy policët e arrestuar

Publikuar më 26.11.2022
Policia e Tiranës ka dhënë detaje në lidhje me arrestimin e ...

Policia e Tiranës ka dhënë detaje në lidhje me arrestimin e dy efektivëve që kryenin grabitje në zonën e Liqenit Artificial. Burimet bëjnë me dije se Serxhio Cani 23 vjeç dhe polici bashkiak Sajmir Muzikanti 39 vjeç akuzohen se vidhnin të rinjtë të cilët konsumonin kanabis në zonën e Parkut të Liqenit artificial në kryeqytet në […]

Lexo më shumë

Lihen në burg 10 të arrestuarit për laboratorin e kokainës në Frakull, mes tyre edhe drejtori i OST-së

Lihen në burg 10 të arrestuarit për laboratorin e kokainës në Frakull, mes tyre edhe drejtori i OST-së

Publikuar më 26.11.2022
Gjykata e Posaçme rikonfirmoi sot masat e sigurisë “arrest n...

Gjykata e Posaçme rikonfirmoi sot masat e sigurisë “arrest në burg” për 10 personat e arrestuar për laboratorin e drogës që u zbulua në Frakull të Fierit. Personi që e ka porositur plehun organik nga Kolumbia, Zenel Çervenaku, ka pretenduar se nuk ka pasur asnjë dijeni për sasinë e lëndës narkotike nëpër thasë. Sipas tij, […]

Lexo më shumë

Kryenin grabitje me dhunë në zonën e Liqenit Artificial, autorët ishin dy policë

Kryenin grabitje me dhunë në zonën e Liqenit Artificial, autorët ishin dy policë

Publikuar më 26.11.2022
Dy efektivë kanë rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi...

Dy efektivë kanë rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi akuzohen për grabitje në zonën e liqenit Artificial të Tiranës. Policët, konkretisht polici i Patrullës së komisariatit nr1. Serxhio Cani 23 vjeç dhe polici bashkiak Sajmir Muzikanti 39 vjeç akuzohen se kanë vjedhur dy qytetarë. Po ashtu mësohet se të dyshuarit u mbajtën nën […]

Lexo më shumë

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare nxjerr hartat: Greqia po bën kërkime për naftë në zonën e shelfit kontinental të Shqipërisë

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare nxjerr hartat: Greqia po bën kërkime për naftë në zonën e shelfit kontinental të Shqipërisë

Publikuar më 25.11.2022
Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari, v...

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari, vazhdon të denoncojë shkeljen e sovranitetit nga anijet greke që po kërkojnë hidrokarbure në zonën e kontestuar mes Shqipërisë dhe Greqisë, ndonëse, Ministria pë Europën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, i mohoi si jo të vërteta raportimet e Meçollarit. Ai deklaroi se anijet greke prej datës 7 […]

Lexo më shumë