×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pirro Naçi: Menaxhimi i Butrintit si Lundra e Vivarit

Pirro Naçi

Kush mendon se është ‘’prishur’’ Teatri Kombëtar e ka gabim. Pak ditë më parë, nuk ishte dita e poezisë. por e ndoqa këtë ‘’risi’’ me shumë kënaqësi. Nga shkallët e Kryeminstrisë dëgjova Ministren e Kulturës për vendimet që u morrën. I kishte të gjitha ‘’poezia’’edhe epiken edhe liriken edhe dramatiken, të gjitha zhanret. Projektligji për menaxhimine Butrintit. Lajm i mirë.ciu ciu. Qasje e re. Ligji i ri. Model i ri. Model hibrit. Carbon-free, carbon free. Ciu ciu. Si nuk u lodhën! Ligjet nuk janë paradë. Kush do të informohet , Kryeministria dhe Ministritë përkatëse kanë faqen e tyre. Çdo gjë tjetër është e tepërt. Dramatikja i përkiste pjesës së administrimit e menaxhimit të Shtetit Shqiptar:- 2 përfaqësues të Μinistrisë së Κulturës, 2 partnerët e Fondacionit Amerikan dhe një anglez! Tre me dy! Ky është menaxhimi si pjesë e shtetit shqiptar!? Nuk dua të futem në imtësi të tjera. As të ‘’fshihemi’’pas fjalëve të mëdha, e ‘’efektit’’ të aspirinës, të cilat mund të krijojnë shumë pikëpyetje, pse jo aludime për të gjetur se ku fle ‘’lepuri’’. Αjo që më bëri përshtypje ishte mungesa e përfaqësuesit të pushtetit vendor. Të paktën Bashkia e Sarandës duhet të ishte përfaqësuar. Të gjitha të centralizuara nga lart. Një praktikë e vjetër dhe pa rezultate konktet bashkëkore të paktën me orientimet e Bashkimit Evropian, por edhe pse jo me me të gjitha rezervat e UNESCO të pak të viteve më parë. Të shohim ç’do të thonë edhe deputetët në Kuvend. Shpresoj të mos të bëjnë ‘’turistin’’. Por unë do të qëndroja edhe në aspektin tjetër, të qeverisjes vendore.Ky projekt duhet të bëhet objekt diskutimi dhe miratimi i Këshillit Bashkiak të Sarandës.Këto janë projekte holistike që duhet të bashkojnë të gjithë ‘’satelitët’’ dhe çdo parternitet të interesuar. Këshilli Bashkiak duhet të ngrejë zërrin dhe të marrë edhe mendimin e qytetarëve dhe organizatave të ndryshme dhe të bashkëpunojë me Ministrinë e Kulturës. E kanë për detyrë. Lexova me vëmendje Planin e Menaxhimit 2020-2030 për Parkun e Butrintit, lexova Ligjin për Tashëgiminë Kulturore të 2018-tës. Asgjë konkrete sidomos për pushtetin lokal. Çdo faqe dhe kapitull përsëritnin veten, madje vetë programi është një përsëritje e projekteve të më përparshme. Në një farë mënyre ‘’imam bayildi’’. Ka ardhur koha për të kaluar nga plane dhe ‘’vizione’’në veprime dhe në rezultate konkretë. Dy gjëra më solli ndër mend ky Projektligj. Të parën, lundrën e Vivarit si simbol i një vepre që nuk mund të ndryshojë ‘’kollaj’’. Pas shumë dekadash, dhe pas shumë projekteve dhe menaxhimeve në kohë, litarët e hekurt aty janë, të ngulitur në rrënjët e Butrintit, akoma edhe sot. Aq fort e ka ‘’mbërthyer’’ sa të duket se një ditë do ta tërheqë lundra edhe Butrintin. Ai mbart me vete mendësitë e një epoke që i ka ikur koha dhe e dyta ushtarin që na kërkonte lejen në Manastir disa km larg Butrintit, kur shkonim për të vizituar parkun arkeologjik. Ishallah jam i gabuar! Larg duart nga Butrinti.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Publikuar më 25.06.2022
Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carr...

Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carré Otis u kontaktuar nga agjentët e modelingut sapo fotoja e saj ra në tavolinën e shefit të agjencisë më të madhe të modeleve. Në moshën 16 vjeçare ajo nënshkroi me ‘Elite Model Management’ – ku janë krijuar gjithashtu supermodelet si Naomi Campbell, Cindy Crawford e Helena Christensen, shkruan në […]

Lexo më shumë

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Publikuar më 25.06.2022
Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para...

Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para të mëngjesit të sotëm në një lokal homoseksualësh në Oslo të Norvegjisë. Policia ka bërë me dije se një person i dyshuar si autor i ngjarjes është arrestuar dhe janë sekuestruar dy armë. Policia e armatosur rëndë e pajisur me jelek antiplumb […]

Lexo më shumë

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Publikuar më 25.06.2022
“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata ...

“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata e Lartë të premten ishte një rrufe ligjore, politike dhe shoqërore që meriton termin e mbipërdorur “historik” sepse do të ndryshojë jetën në shumë mënyra, shumë ende të panjohura.” Kështu hapet artikulli i medias së njohur amerikane “CNN” pas vendimit të Gjykatës së Lartë […]

Lexo më shumë

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

Publikuar më 25.06.2022
Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqe...

Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqet e saj deri aty sa është shtyrë që të kthehet në një hajdute. Ka arritur deri aty problematika saqë ajo në një rast vodhi çantën e mësueses mbasi nuk po siguronte para për të mbuluar kërkesat e shoqeve të klasës, të cilat kishin mësuar sekretin […]

Lexo më shumë

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

Publikuar më 25.06.2022
Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita ...

Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita Alvarez nga Kampionati botëror, pas incidentit që ndodhi në provat gjenerale përpara garës së Budapestit. Notarja amerikane shpresonte të merrte pjesë në finalen e ekipit pasi i ra të fikët në pishinë, por nuk është lejuar. 25-vjeçarja u shpëtua nga trajnerja spanjolle, Andrea Fuentes dhe kjo e […]

Lexo më shumë

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Publikuar më 25.06.2022
Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezulta...

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezultatet e Barometrit të Ballkanit 2022, nëpërmjet një ankete me rreth 6000 qytetarë në Bosnjë, Serbi, Kosovë, Shqipëri, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi. Rezultaet treguan se kënaqësia për jetesën aktuale mbetet e njëjtë (41%, e njëjtë si në vitin 2020), po pritshmëritë e rajonit për të ardhmen […]

Lexo më shumë

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Publikuar më 24.06.2022
Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për ...

Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për të miratuar propozimin e Presidencës Franceze për heqjen e vetos për negociatat për Republikën e Maqedonisë së Veriut. Për projektvendimin e paraqitur nga Hristo Ivanov, kryetar i PG “Bullgaria Demokratike” (DB), votuan 170 deputetë, 37 ishin “kundër” dhe 21 “abstenuan”. Kuvendi i Bullgarisë ka ndryshuar kështu një rezolutë […]

Lexo më shumë

Shoferi parkon ‘Range Rover-in’ mbi ‘Golf’, policia e Londrës në alarm

Shoferi parkon ‘Range Rover-in’ mbi ‘Golf’, policia e Londrës në alarm

Publikuar më 24.06.2022
Policia e Londrës ka nisur një hetim pas raporteve për të sh...

Policia e Londrës ka nisur një hetim pas raporteve për të shtëna me armë zjarri mbrëmjen e djeshme. Por policia është shtangur kur është hasur me një aksident “të çuditshëm.” Një Range Rover u gjet e parkuar mbi një makinë tjetër. Policia shkoi rreth orës 19:00 në një rrugë në periferi të West Hampstead, në veriperëndim të Londrës […]

Lexo më shumë