×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Pezulloni buxhetin deri në vitin 2021”, Franca i bën presion BE për rregullat e ekonomike

Franca të enjten (21 maj) i bëri thirrje Bashkimit Europian të pezullojë rregullat e saj të rrepta buxhetore për shtetet anëtare për këtë vit dhe vitin e ardhshëm për shkak të ekonomive të goditura që vendet kanë marrë gjatë pandemisë së koronavirusit.

“Asgjë nuk do të ishte më keq sesa të rindizni ekonominë ndërsa vendosni frenat për shpenzimet publike”, i tha gazeta Le Figaro, Ministri Francez i Financave, Bruno Le Maire.

“Ky është gabimi që kemi bërë në vitin 2009”, shtoi ai, duke iu referuar pasojave të krizës financiare të vitit 2008.

“Shpresojmë që rregullat e paktit të stabilitetit të pezullohen për vitin 2020 dhe gjithashtu për vitin 2021”, tha Le Maire. Sipas rregullave të Bashkimit Europian, vendet anëtare kapin deficitet e buxhetit të tyre në 3% të PBB-së, dhe mbajnë një raport borxhi-PBB jo më shumë se 60%.

Në fillim të kësaj jave, kreu i Bankës Qendrore Europiane, Christine Lagarde tha se kriza e koronavirusit do të ishte një rast i mirë për të modernizuar Paktin e Stabilitetit dhe Rritjes së BE-së, udhëzimet e tij thelbësore të politikës ekonomike që përcaktojnë rregullat e buxhetit.

Pakti është pezulluar në mënyrë efektive nga kriza, me Brukselin duke rënë dakord të lejojë 27 anëtarët të shkojnë përtej kufijve të tillë të shpenzimeve dhe të huamarrjes ndërsa përpiqen të bëjnë ekonomitë e tyre të grihen përsëri.

“Unë mendoj se kushtet e Paktit të Stabilitetit dhe Rritjes duhet të rishikohen dhe thjeshtëzohen para se të vendosen përsëri kur të kemi dalë nga kjo krizë”, tha Lagarde të hënën.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

FMN: Ekonomia shqiptare pritet të tkurret në 7.5% këtë vit, plan rezervë nëse pandemia përkeqësohet

FMN: Ekonomia shqiptare pritet të tkurret në 7.5% këtë vit, plan rezervë nëse pandemia përkeqësohet

Publikuar më 29.09.2020
Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) në një deklaratë të fundit ...

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) në një deklaratë të fundit pas përfundimit të misionit virtual në Shqipëri ka bërë të ditur se ekonomia pritet të tkurret me 7.5% ketë vit, nga -5% që ishte pritshmëria në prill, kur sa kishte nisur pandemia. Fondi ka bërë thirrje per rritjen e të ardhurave dhe një sistem më transparent […]

Lexo më shumë

Butrinti jepet me koncesion/ VOA: Për herë të parë menaxhohet nga një subjekt jo-publik

Butrinti jepet me koncesion/ VOA: Për herë të parë menaxhohet nga një subjekt jo-publik

Publikuar më 10.09.2020
Qendra më e njohur arkeologjike në Shqipëri, qyteti antik i ...

Qendra më e njohur arkeologjike në Shqipëri, qyteti antik i Butrintit, pritet të menaxhohet për dhjetë vitet e ardhshme nga një agjenci e re. Në ligjin e miratuar së fundmi, ajo njihet si “Fondacion”, por për të nuk ka shumë hollësi, me përjashtim të faktit, që do të jetë një partneritet mes Ministrisë së Kulturës […]

Lexo më shumë

30 mln USD më shumë në buxhet vetëm në gusht, financat pësojnë rritje

30 mln USD më shumë në buxhet vetëm në gusht, financat pësojnë rritje

Publikuar më 02.09.2020
2/3 e vendeve të punës së humbur gjatë mars-prillit, konfirm...

2/3 e vendeve të punës së humbur gjatë mars-prillit, konfirmuar nga listë-pagesat zyrtare të Tatimeve janë rikuperuar. Shqipëria në korrik kishte 3 mijë biznese më shumë se në muajin shkurt. Muajin e kaluar, të ardhurat e mbledhura nga TVSH e brendshme ishin 7.9 për qind ose 314 milionë lekë (rreth 30 mln USD) më shumë […]

Lexo më shumë

Rinisin punë 43 mijë persona që u larguan nga COVID-19, shtohen edhe 3 mijë vende të reja

Rinisin punë 43 mijë persona që u larguan nga COVID-19, shtohen edhe 3 mijë vende të reja

Publikuar më 01.09.2020
Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Financave dhe Ekono...

Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë, në 10 ditët e para të muajit gusht tregu i punës rezulton me 3 mijë të punësuar të rinj që prej Marsit, kur nisi dhe mbyllja e bizneseve. Sakaq, rritja më e madhe e papunësisë u shënua në fund të prillit, ku 43 mijë individë […]

Lexo më shumë

Rimbursimi i gjobave për shtetasit shqiptar që janë gjobitur në shtetet e huaja, dokumentet që duhen

Rimbursimi i gjobave për shtetasit shqiptar që janë gjobitur në shtetet e huaja, dokumentet që duhen

Publikuar më 31.08.2020
Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton se do të rimburs...

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton se do të rimbursojë gjobat e vendosura nga autoritetet e shteteve të huaja për shqiptarët, të cilët shkelën afatin e lejuar të qëndrimit për shkak të rregullave të vendosura për parandalimin e koronavirusit gjatë periudhës 10 mars – 1 qershor. Dokumentat që qytetarët duhet të dërgojnë përmes postës për […]

Lexo më shumë

Paga e luftës/ Afati i fundit i dorëzimit të ankesave për përfitimin e ndihmës nga paketa e parë dhe e dytë

Paga e luftës/ Afati i fundit i dorëzimit të ankesave për përfitimin e ndihmës nga paketa e parë dhe e dytë

Publikuar më 25.08.2020
Dita e sotme shënon përfundimin e afatit të dorëzimit të ank...

Dita e sotme shënon përfundimin e afatit të dorëzimit të ankesave në lidhje me përfitimin e ndihmës financiare të paketës së parë dhe të dytë. Kjo gjë është sqaruar nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve e cila ka njoftuar se 25 gushti është afati i fundit i paraqitjes së ankesave nga qytetarët dhe bizneset në […]

Lexo më shumë

Dollari në tregun vendas zbret në nivelin më të ulët në 6 vjet

Dollari në tregun vendas zbret në nivelin më të ulët në 6 vjet

Publikuar më 20.08.2020
Monedha e gjelbër ka shënuar një rënie të fortë ditët e fund...

Monedha e gjelbër ka shënuar një rënie të fortë ditët e fundit në tregun vendas. Dje, një dollar u kumbye me 103.82 lekë, me një rënie prej 0.29 lekë në raport me një ditë më parë, sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë. Ky është niveli më i ulët në 6 vjet, që nga fundi […]

Lexo më shumë

Paga shtesë për të larguarit dhe ata që janë ende në punë, ja si bëhet aplikimi

Paga shtesë për të larguarit dhe ata që janë ende në punë, ja si bëhet aplikimi

Publikuar më 18.08.2020
Hyn në fuqi vendimi për subvencionim të punonjësve dhe mbësh...

Hyn në fuqi vendimi për subvencionim të punonjësve dhe mbështetje të të larguarve nga puna në sektorin e transportit publik për shkak të pandemisë. Disa ditë më parë  kryeministri Edi Rama  tregoi se qeveria do të lëvrojë një tjetër pagë për të gjithë ish-punonjësit në sektorin publik  dhe do vazhdojë të mbështesë sektorin në tërësi. […]

Lexo më shumë