×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Petrit Myftiu, Komandanti me vlera të rralla!

Nga Jak Gjergji (Mandrea)

Ishte janar 1950. Mirdita jetonte vitet me te veshtira te historise se saj. Lufte, vrasje, varferi dhe dimer te eger! E ne 10 perfaqesues te “Lulit -vocer” te Migjenit te Madh,ishim mbledhur ne qendren e Rreshenit,te strukur ne ndonje skut ku era nuk na kapte,duke pritur makinen qe do ten a conte ne Tirane,ne shkollen ushtarake.Ishim djem te zgjedhur nga Mirdita,personalisht nga Bardhok Biba,per te vazhduar studimet ushtarake.Vone ne mbremje ,erdhi nje makine e vjeter italiane e ngarkuar me dru,u sistemuam ne te,dhe u nisem per Tirane.Mberritem vone pas mesnate.

Ne mengjes para krevateve tane,qendronin skenderbegasit mirditore,duke qeshur me pamjet tona,(ata kishin ardhur 3 vjet para,te burreuar e te veshur bukur me uniformen e SKENDERBEGASIT).Kapter Nokja nga skrapari,si kryeprind per skenderbegasit,ukujdes qe te pajiseshim me uniformen e bukur…. Te nesermen ashtu i vetmuar po rrija ne klubin e shkolles,me afrohet nje djale vocrrak,simpatik,u prezantua: -Jam Suljeman Myftiu,nga elbasani,erdha dje,por kam edhe vellane ketu,quhet Petrit Myftiu,ka ardhur ne shtator te 1949.Nuk vonoi dhe ai po kerkonte te vellane,I shendrriten syte qe e gjeti dhe I tha: -Sa mire qe paske gjetur nje shok…

Ishte nje djale i shkurter dhe bukurosh.Uniforma e Skenderbegasit e zbukuronte akoma me shume.. Qe ne takimin e pare me impresionoi per mirsjelljen e tij…Fati e solli qe ne te ishim ne te njejten klase me Petritin…..Petriti ishte nje nga nxenesit exelent…Fotografia e tij nuk mungonte ne hyrjen e shkolles,ne mbremjet vjetore ishte te nxenesit e dalluar…Mbaroi per 1 vit,2 vite gjimnaz!! Ai ma beri me te lehte integrimin tim ne jeten shkollore.E kuptonte mire prejardhjen time,si femije jetim,I larguar nga shtepia. Ishte djali I Ali Myftiut,nje intelektual me peshe ne ate kohe.

Ishte mesuesi i mesueseve te Normales-Elbasanit.Nuk mund te ndodhte ndryshe ne vitin 1952.Se bashku me 2 nxenes te tjere(Petrit Hysi,Shezai Kasa) ju doli bursa per ne shkollen e larte te Marines Ushtarake ne Baku te Azerbajxhanit.Nje nga shkollat me prestigjioze te ish B.S. Fati e solli qe pas 1 viti 1953,te bashkohemi serish ne Baku,ne te njejten shkolle,ne te njejten dege.

Nuk kishte si te ndodhte ndryshe,ai edhe atje shkelqente…,duke u konsideruar nga studentet exelent ne ate shkolle shume kombeshe.I shkelqyer ne mesime(mbaroi me medalje Ari,me te gjitha provimet per 5 vjet me pesa). Ai beri edhe rrolin e Pedagogut(ishte vetem 18-19 vjec),duke ju dhene mesim plotesues kursanteve shqiptar me arsim te pamjaftueshem. Ishte I gjithanshem!Luante mjaft mire futboll,Teknik,inteligjent,bente pjese ne 11-in e fakultetit,shume kembengules! E njihnin dhe admironin ne cdo stadium.Frekuentonte teatrin,operen,kinemate,I binte pianos etj..Besoj ishte ng ate vetmit,qe me parate e burses,bleu 12 “Temat e Enciklopedise se Madhe Ruse”!Me kete bagazh kulturor shkencor,zoteronte mjaft mire gjuhen ruse.Me mbarimin e shkolles qe e mbaroi me medalje Ari,emri I tij u gdhend me shkronja Ari,ne tabelen prej mermeri ne hyrjen e Koprusit Mesimor.

Me kthimin ne Shqiperi u gradua me graden me te larte:Toger I F.L.D. Ne 1957 mori pjese ne cminimin e Kanalit te Korfuzit,ku anijet shqiptare(dy Draganina) me ato greke bene cminimin e tij.Anijet tona treguan supremaci ndaj atyre greke.Petriti shkelqeu ne perdorimin e mjeteve navigacionale,ne percaktimin e sakte te vendodhjes se minave. Ne fund te vitit 1957,ai u inkuadrua ne Organiken e Brigades se Nendeteseve,si zevendeskomandant I nendeteses,ku ne shkollen e instruksionit per pregatitjen e kuadrove dhe marinareve per sherbim ne nendetese,per 6 muaj,moren kualifikimin e nevojshem.Petriti jo vetem pervetesoi shkelqyeshem programin por si gjithmone duke bere rrolin e pedagogut dhe perkthyesit.

Ne vitin 1958,mori pjese ne lundrimin e gjate dhe te veshtire nga Kalinigrad ne Gjirin e Vlores,per marrjen e nendeteseve dhe bazes lundruese. Petriti ne moshen 23 vjecare,ne vitin 1959 u emerua Komandanti me I ri,I pare ne nendetese me ekuipazh shqiptar. Edhe mua me buzeqeshi fati prape bashke,ne nendetese,si zevendeskomandant I ND 3.Benim lundrime intensive:mbi uje-nen uje,bashke me nje pjese te ekuipazhit sovjetik.Kur mbaruam programin e plote,ju nenshtruam Lundrimit Provim,per te mare ne dore nendeteset nga ekuipazhi. Lundrim plot ngarkese e tension. Kontrrolin e udhehiqte Admiral Egorev! Nje nenujes I kalibrit te larte,me kerkesa maximale profesionale.Pas nje lundrimi te gjate,e plote ngarkese,kthimi ne baze.

Urime,shtrengime duresh,kenaqesi. -Ekuipazhi shqiptar dhe kuadri drejtues I saj ,jane plotesisht te afte te drejtojne ND. Po cfare ndodhi ne analizen perfundimtare? Ne te mori pjese edhe keshilltari I mbrojtjes Beqir Balluku,Admiral Zabgrebnji,nje burre I gjate me gjoksin plot me dekorata dhe teper serioz dhe fytyre vrenjtur.Kjo qe e papritura!Mjafoi ndonje verejtje e vogel e ndonje anetari shtabi sovjetik dhe ai shpertheu: Si mund te quhet e marre detyra? Analiza mori nje tjeter drejtim.Atmosfera u acarua.Sic duket dicka e madhe kishte ndodhur!Por komandanti sovjetik I nendeteses,kapiteni I rangut te 2,nenkolonel Igor Kamarov insistoi : Ekuipazhi I oficereve marinare shqiptare,eshte I pregatitur,e ne disa raste me te pregatitur se marinaret tane.Ne kete moment Petriti kerkoi leje tef lase… -Kush je ti?Ju drejtua Admirali me nervozizem! -Jam Komandant I ND 3-Shqiptar! -Cfare do? -Kur do te mbaroje te qenurit nxenes? Cdo gje u permbys..Petriti guxoi,si dhe mund ta pesonte si antisovjetik.U pa se dicka e madhe po ndodhte…Termet,epiqendra do te jete tek ne..Ashtu ndodhi. Petritin e thirren Drejtues te Ministrise se Mbrojtjes.

Ne shoket e afert te punes ishim plot tension.Por asgje nuk ndodhi,Petritin e keshilluan te beje kujdes.Ne fituam me Komandant Petrit Myftiun,morrem nendetesen ne dorezim,ku defakto u be prene e Shqiperise! Baza e Pashalimanit,ishte fillimi dhe epiqendra e krizes ne mardheniet Shqiptaro-Sovjetike.4 Nendeteset mbeten prone e Shtetit Shqiptar! Ndersa sovjetiket me 8 nendetese dhe bazen lundruese u larguan nga Pashalimani.4 Nendeteset e mbetur u komanduan e drejtuan plotesisht nga ekuipazhe shqipetare.Pas kesaj e nje kontrolli teresor e te imtsishem qe ju be filluan stervitjet intensive.Per here te pare ne historine e saj shqiperia ka ne ushtrine e saj Nendetese te drejtuara totalisht nga djem te rinj shqipetare.Per kohen ato ishin mjete lundruese luftarake modern e te paisura me teknologji te kohes. Komandantet e pare te tyre ishin djelmosha 23-25 vjecar,Petrit Myftiu,Aleko Pojani,Shezai Kasa,Skender Doci,Jak Gjergji(Mandrea),etj, e inxhinieret e talentuar si Safet Hysi,Asti Popa,Korab Mejdani,Kujtim Peci,Luan Cukalla,Valter Mero,Skender Manjani etj.

Ne Nendetese sherbyen si detare ne sherbimin e detyruar ustarak te kohes(4 vjet e me pas 3 vjet)me dhjetra djem te rinj nga ate gjitha krahinat e qytetet e Shqiperise ku u ben mjeshtra te vertete si Jani Samara,Kristaq Tenecexhiu,Stefan Gjoni,Katriot Karamuca,Dalip Greca,Pajtim Selmani etj.Ne nendetese sherbenin djem te pergatitur,me karakter e fizik te forte sepse ajo arme s’pranonte njerez te dobet. Petriti e shoket e tij qe sherbyen ne ato nendetese e konsideruan gjithmone shkollen me te madhe profesionalisht e per jeten e afte ten a beje te gjitheve Ne drejtues profesionalisht e njerezisht per vite me rralle. Duke bere Petritin e te gjitheve Ne qe sherbyem aty krenare per cdhame,arritem e lame ne Bazen e Nendeteseve te Pashalimanit,kjo periudhe sherbimi mbetet nga me te lavdishmet per jetet tona. Per talentin,aftesite perkushtimin,inteligjencen,Petrit Myftiu ka nje vend te vecante,historik qe haset e perseritet rralle.

Mesazhi Im shkon per Presidencen, Qeverine, Ushtrine e po ashtu per mjetet e informimit qe ti jepet vendi I duhur e ti njihen meritat e vecanta personaliteteve e figurave si ajo e Petrit Myftiut. Humbem nje shok,mik,bashkepunetor me ikjen e Petritit. Nje pjese e historise te atij brezi te paharruar nenujsish u largua me te duke na lene nje boshllik ne shpirt e kujtimet e asaj jete aq intensive e aktive. Të paharruar shoket e mi nenujsa qe sjane me me te cilet u bashkua dhe Petriti. Lundrofshi ne ujra te qeta ne Parajsen që Ju takon… Te prehesh ne paqe miku im Petrit Myftiu.

Autori ka qenë Komandant Nëndetseje në vitet 1966-1974.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

DITARI I 25 PRILLIT(-51)/ Edi, na nxirr Namik Doklen nga shtëpia!

DITARI I 25 PRILLIT(-51)/ Edi, na nxirr Namik Doklen nga shtëpia!

Publikuar më 05.03.2021
Arben Rrozhani Edi, shumë mirë bëre me Najada Çomon që e fut...

Arben Rrozhani Edi, shumë mirë bëre me Najada Çomon që e fute në listën për deputetë. Ka një vit që është në ballë të luftës me “armikun e padukshëm”. Është bijë mjekeje, familje e nderuar dhe profesioniste e shkëlqyer, edhe pse një “gojëlig”, ish-deputet i PD-së thotë lart e poshtë se ia kishte shpëtuar kunatin […]

Lexo më shumë

Pse Rama u trembet më shumë të vetëve

Pse Rama u trembet më shumë të vetëve

Publikuar më 04.03.2021
Andi Bushati Nëse do të kuptosh atë që Edi Rama ka vërtetë f...

Andi Bushati Nëse do të kuptosh atë që Edi Rama ka vërtetë frikë, atëherë duhet të lexosh mes rreshtave të fjalimeve të tij. Duke hapur “de facto” fushatën, me një one man show që i dedikohej kërcënimit të “arritjeve” të reformës në drejtësi nga një fitore e mundshme e opozitës, ai u përpoq të ndërgjegjësonte […]

Lexo më shumë

DITARI I 25 PRILLIT(-52)/ Aeroportet e Ramës

DITARI I 25 PRILLIT(-52)/ Aeroportet e Ramës

Publikuar më 04.03.2021
Arben Rrozhani Në një intervistë televizive, më 17 shkurt 20...

Arben Rrozhani Në një intervistë televizive, më 17 shkurt 2021, ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ndër të tjera foli edhe për arsyen pse PS kërkon një mandat të tretë qeverisës. “Në mandatin e tretë Shqipëria do bëhet vend modern me aeroporte të reja“-tha ministrja pa iu dridhur qerpiku. Përroi psiqik i ministres u […]

Lexo më shumë

Vetingun politik mund ta bëjnë vetëm gjyqtarë dhe prokurorë nga vende të fuqishme

Vetingun politik mund ta bëjnë vetëm gjyqtarë dhe prokurorë nga vende të fuqishme

Publikuar më 03.03.2021
Arlind Puka Rreth 6 vite më parë Kuvendi i Shqipërisë mirato...

Arlind Puka Rreth 6 vite më parë Kuvendi i Shqipërisë miratoi ligjin e dekriminalizimit që kishte si qëllim largimin e funksionarëve publikë me të shkuar kriminale nga parlamenti dhe disa institucione shtetërore. Nuk mund të kandidojnë dhe as të zgjidhen deputetë në Kuvendin e Shqipërisë, kryetar bashkie apo këshilltar në këshillin bashkiak, dhe në çdo […]

Lexo më shumë

DITARI I 25 PRILLIT(-53)/ Hajdut edhe në 3D

DITARI I 25 PRILLIT(-53)/ Hajdut edhe në 3D

Publikuar më 02.03.2021
Arben Rrozhani Rilindja nuk di të bëjë ndonjë punë, por as p...

Arben Rrozhani Rilindja nuk di të bëjë ndonjë punë, por as projekte 3D. I bie për shkurt, duke i vjedhur, kopjuar dhe shtrembëruar. Skandali me projektin 3D të hekurudhës Tiranë-Rinas-Durrës, që është një kopje identike e hekurudhës së Dohas, kryeqytetit të Katarit, nuk është as i pari dhe as i fundit. Porjekti 3D i hekurudhës […]

Lexo më shumë

Princi saudit i kurorës i ka duart të lyera me gjak

Princi saudit i kurorës i ka duart të lyera me gjak

Publikuar më 28.02.2021
Kthesë në Uashington: Një raport i CIA-s bën fare të qartë, ...

Kthesë në Uashington: Një raport i CIA-s bën fare të qartë, se ç’rol ka luajtur princi saudit i kurorës Mohamed bin Salman në rastin e vrasjes së gazetarit Khashoggi, mendon Rainer Sollich. Pas publikimit të raportit të CIA-s janë shmangur edhe dyshimet e fundit: Vrasja e gazetarit kritik ndaj qeverisë Jamal Khashoggi më 2018 në […]

Lexo më shumë

A ka nevojë për një ‘lockdown’ Shqipëria si pasojë e COVID-19?

A ka nevojë për një ‘lockdown’ Shqipëria si pasojë e COVID-19?

Publikuar më 27.02.2021
Nga: Erjon Dasho Me katastrofën shëndetësore që ka nisur në ...

Nga: Erjon Dasho Me katastrofën shëndetësore që ka nisur në nëntor dhe ka arritur kulmin në shkurt, janë shtuar më së fundi edhe promovuesit e “lockdown-it”. Propozuesit e të quajturit “lockdown” kanë ditë (disa edhe javë) që e promovojnë atë në studiot televizive dhe rrjetet sociale. Ata janë në një masë të madhe mjekë shqiptarë […]

Lexo më shumë

Vajza nga Ibri, Vjosa Osmani përtej politikës

Vajza nga Ibri, Vjosa Osmani përtej politikës

Publikuar më 24.02.2021
Nga Linda Karadaku Vjosa Osmani, e cila në zgjedhjet e 14 sh...

Nga Linda Karadaku Vjosa Osmani, e cila në zgjedhjet e 14 shkurtit, garoi nën siglën e Lëvizjes Vetëvendosje, me sa duket e ka tejkaluar në vota edhe kreun e kësaj partie, Albin Kurti, në rezultatin e tij të vitit 2019. Kurti kishte marrë atëherë më shumë se 180 mijë vota dhe Osmani, këtë herë duket […]

Lexo më shumë