×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Personi që frymëzoi heroin e filmit “Hotel Ruanda” është fajtor për terrorizëm!

Gjykata e Ruandës vendosi sot që, Paul Rusesabagina, ish menaxher hoteli i cili shfaqet si hero në një film të Hollivudit për gjenocidin e vitit 1994, të shpallet fajtor për anëtarësimin në një organizatë përgjegjëse për sulmet terroriste. “Ata duhet të shpallen fajtorë për përfshirje në këtë organizatë terroriste – MRCD -FLN”, tha gjyqtarja Beatrice Mukamurengi për 20 të pandehurit, përfshirë Rusesabagina. “Ata sulmuan njerëzit në shtëpitë e tyre apo edhe në makina që udhëtonin në rrugë”.

Rasti u publikua gjerësisht pasi 67-vjeçari Paul Rusesabagina u arrestua vitin e kaluar kur mbërriti nga Dubai, ku u ankua se ishte rrëmbyer nga autoritetet e Ruandës.

Pasi aktori Don Cheadle e luajti atë si protagonistin e filmit 2004 “Hotel Ruanda”, Paul Rusesabagina ishte një kritik i shquar i Presidentit Paul Kagame, me seli në Shtetet e Bashkuara. Ai ka mohuar të gjitha akuzat kundër tij, me mbështetësit që e quajtën gjyqin një turp dhe një dëshmi për trajtimin e pamëshirshëm të Kagame ndaj kundërshtarëve të tij politikë.

Prokurorët kishin kërkuar burgim të përjetshëm për nëntë akuza, përfshirë terrorizmin, zjarrvënien, pengmarrjen dhe formimin e një organizate guerile të armatosur të udhëhequr nga jashtë. Pas shpalljes së vendimit fillestar, njëri prej të pandehurve u sëmur, duke shkaktuar një ndërprerje të shkurtër të gjykimit dhe duke vonuar vendimet në kategoritë e tjera dhe shpalljen e dënimeve.

Paul Rusesabagina u bë një njeri i famshëm global pas shfaqjes së filmit, i cili u ekspozua duke rrezikuar jetën e tij për të siguruar strehë për qindra njerëz si menaxher i një hoteli luksoz në Kigali, kryeqyteti i Ruandës, gjatë 100 ditëve që zgjatën gjenocidin, kur ekstremisti Hutu vrau më shumë se 80.000 njerëz, kryesisht të pakicës Tutsi.

Don Cheadle u nominua për Oscar për rolin. Paul Rusesabagina përdori reputacionin e tij për të promovuar atë që ai e përshkroi si shkelje të të drejtave të njeriut nga qeveria e Kagami, një komandant rebel Tutsi i cili erdhi në pushtet kur forcat e tij pushtuan Kigali dhe ndaluan gjenocidin.

Gjyqi filloi në shkurt, gjashtë muaj pasi ai mbërriti në Kigali me një fluturim nga Dubai. Përkrahësit e çështjes së tij kanë punuar për ta bërë të disponueshme transkriptin aktual të kësaj deklarate në internet. Human Rights Watch (HRW) tha në atë kohë se arrestimi i tij ishte i barabartë me zhdukjen e detyruar, të cilën ai e përshkroi si një shkelje serioze të ligjit ndërkombëtar.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Publikuar më 15.10.2021
Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u...

Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u vra me thikë sot, është një nga sulmet e shumta ndaj politikanëve në Britani vitet e fundit. Më 16 qershor 2016, deputetja laburiste Jo Cox, 41 vjeç, nënë e dy fëmijëve të vegjël, u qëllua për vdekje nga një person i ekstremit të djathtë, […]

Lexo më shumë

Rusia pretendon se SHBA-ja u përpoq të shkelte ujërat e saj territoriale

Rusia pretendon se SHBA-ja u përpoq të shkelte ujërat e saj territoriale

Publikuar më 15.10.2021
Rusia pretendon se e ka përzënë një anije të Shteteve të Bas...

Rusia pretendon se e ka përzënë një anije të Shteteve të Bashkuara që dyshohet se u përpoq të ndërhynte në ujërat territoriale ruse gjatë stërvitjeve detare ruso-kineze në Detin e Japonisë. Shtetet e Bashkuara ende nuk e kanë komentuar këtë pretendim. Incidenti raportohet në kohën kur marrëdhëniet mes Moskës dhe Shteteve të Bashkuara si dhe […]

Lexo më shumë

Këshilli i Sigurimit diskuton për Kosovën, shefi i UNMIK: Mungesë komunikimi nga ana e Prishtinës për aksionin në veri

Këshilli i Sigurimit diskuton për Kosovën, shefi i UNMIK: Mungesë komunikimi nga ana e Prishtinës për aksionin në veri

Publikuar më 15.10.2021
Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), ...

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin i tha Këshillit të Sigurimit se ka pasur mungesë komunikimi nga ana e Prishtinës për aksionin në veri për të zbatuar vendimin e reciprocitetit për targa në fund të muajit shtator. Sipas tij, komunitetit ndërkombëtar dhe KFOR-it si mekanizëm për ruajtjen e paqes, […]

Lexo më shumë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Publikuar më 15.10.2021
“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal ...

“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal Erdogan, djali i presidentit turk, duke folur para mbështetësve të AKP -së në pushtet. Në një video të publikuar nga gazetari turk, Abdullah Bozkurt, i biri i Tajip Erdogan, dëgjohet duke thënë: “Nuk ka asnjë në Europë që meriton të quhet udhëheqës. Të gjithë janë bërë në […]

Lexo më shumë

U qëllua disa herë me thikë, ndërron jetë deputeti konservator në Britani

U qëllua disa herë me thikë, ndërron jetë deputeti konservator në Britani

Publikuar më 15.10.2021
Deputeti konservator Sir, David Ames u qëllua për vdekje jas...

Deputeti konservator Sir, David Ames u qëllua për vdekje jashtë një kishe si pasojë e një sulmi me thikë gjatë një takimi me votuesit në zonën e tij zgjedhore. Deputeti 69-vjeçar, ishte në kishë për të paktën dy orë, ku mjekët i dhanë ndihmën e parë, pa asnjë rezultat. “Ne u thirrëm në një adresë […]

Lexo më shumë

9 të vdekur nga Covid dhe 400 raste të reja brenda 24 orëve në fqinjin tonë lindor

9 të vdekur nga Covid dhe 400 raste të reja brenda 24 orëve në fqinjin tonë lindor

Publikuar më 15.10.2021
Vijon të jetë i lartë numri i rasteve ditore të infektuar me...

Vijon të jetë i lartë numri i rasteve ditore të infektuar me Covid në Maqedoninë e Veriut. Gjatë 24 orëve të fundit në raportin e ministrisë bëhet me dije se kanë rezultuar pozitiv me Covid 413 raste të reja nga 3025 testime dhe kanë humbur jetën 9 pacientë. Prej rasteve të reja në Shkup janë […]

Lexo më shumë

“Kujt i bën vërejtje ti?!”/ 35 vjeçarja shqiptare, sulmon me grushte mësuesen e vajzës së saj

“Kujt i bën vërejtje ti?!”/ 35 vjeçarja shqiptare, sulmon me grushte mësuesen e vajzës së saj

Publikuar më 15.10.2021
Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një 35 vjeçare...

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një 35 vjeçare në Ferizaj, pasi që e njëjta ka rrahur një mësuese. Rasti ka ndodhur në shkollën e mesme të ulët “Naim Frashëri” në Zaskok të Ferizajt. “Stacioni policor në Ferizaj nga Drejtoria Rajonale e Policisë në Ferizaj, sot rreth orës 08:05, ka pranuar një informacion […]

Lexo më shumë

Deputeti qëllohet disa herë me thikë brenda në kishë, po mbante takim elektoral

Deputeti qëllohet disa herë me thikë brenda në kishë, po mbante takim elektoral

Publikuar më 15.10.2021
Deputeti britanik Sir David Amess, është qëlluar disa herë m...

Deputeti britanik Sir David Amess, është qëlluar disa herë me thikë gjatë një takimi elektoral që ka qenë duke mbajtur në qytetin e Leigh, në Angli. Konservatori është sulmuar nga një burrë që ka shkuar me vrap brenda kishës evangjeliste ku Sir David Amess po mbante takimin. Policia e Essex ka konfirmuar se një burrë […]

Lexo më shumë