×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Përse Nobel 2019 kundërshton veten!

Nga MSc. Nidela Hoxha

Po e nis me disa informacione kryesore mbi çmimet Nobel, duke qenë se flitet aq shumë e dihet aq pak. Çmimet Nobel, janë krijuar që në 1901 kur pas vdekjes së shpikësit, sipërmarrësit, biznesmenit, shkencëtarit dhe shkrimtarit Alfred Nobel, pasuria e tij ishte përafërsisht rreth 265 milion dollar (vlerësuar me dollar sot) u la trashëgimi me qëllim dhënien e vlerësimeve për meshkuj dhe femra që kanë dhënë kontribut të vlefshëm dhe arritje të shkëlqyera (e përshkruar si puna më e mirë në aspektin ideal) në fusha të ndryshme të jetës si fizike, kimi, fiziologji, mjekësi, letërsi dhe kontribut për “Paqen në botë”, ky çmim jepet çdo vit nga kjo akademi. Aktualisht akademia e çmimeve Nobel është një ndër akademitë vlerësuese më të rëndësishme dhe të njohura në botë.

Njëkohësisht dhe ndër më të diskutuarat, duke qenë se ka pasur skandalet dhe dështimet e saj në dhënien e çmimeve personave jo më të spikatur, ashtu siç ka qenë dhe qëllimi kryesor i Nobelit në vetvete. Jo vetëm kaq por në historinë e saj akademia Nobel ka treguar problemë përsa i përket vlerësimeve të drejta dhe është dukur moskoherente me qëllimin e saj fillestar. Pikërisht këtu nis dhe polemika! Sa e drejtë dhe logjike tingëllon, që një individ që ka shpikur lëndët eksplozive të jap një çmim për Paqen? Ironike ose jo, ky është mendimi i parë që kam pasur sapo jam njohur herët me domethënien e këtyre çmimeve.

Natyrisht ishte një mendim naiv nga një nxënëse që ishte e interesuar për letërsinë, po sot mendoj që natyrshëm më erdhi në mendje, teksa interesohem se cili shkrimtar e fitoi këtë vit Nobelin për letërsi. Si studiuese letërsie dhe si një individ që e ka përzemër fort  këtë fushë, s’mund ta kaloja pa vëmendje gjithë çudinë dhe habinë që mora kur lexoj përshkrimin e shkrimtarit (fatkeqësisht ose fatmirësisht të panjohur deri më sot mua) që fitoi çmimin Nobel për letërsi. Ky çmim i akordohet shkrimtarit Petër Handke me moti motivacion: “për një punë ndikuese e cila me zgjuarsi gjuhësore ka eksploruar periferinë dhe specifikën e përvojës njerëzore”. Më tej kërkoj informacion mbi këtë shkrimtar dhe ajo çfarë gjej dhe po ziejnë nga vala e diskutimit sot, janë deklaratat e tij dhe miqësia e tij me një ndër diktatorët më të egër të Ballkanit. Hugo hamilton, autor irlandez, do të shkruante për The Guardian në lidhje me Polemiken e çmimit nobel akorduar Peter Handkes’’

“It was a shock to see him taking up the cause of the Serbian war criminal Slobodan Milošević, going so far as to attend his trial in the Hague and later, his funeral. Perhaps it can be vaguely explained, if not forgiven, as part of Handke’s need to be awkward and wrong, that artistic impulse to uncover the hornet’s nest and get stung himself. How will his fellow citizens in Austria view their latest controversial laureate, I wonder. When his compatriot Elfriede Jelinek won the prize some years ago, the Vienna tabloids blazed their fury and called her a Nestbeschmutzerin or “soiler of her own nest.” Will they do the same to Handke’’

Ndër frazat që më bëri përshtypje ne motivacioni e akordimit të çmimit, ishte, … “dhe zgjuarsia gjuhësore” që mesa duket për ironi, shkrimtari e ka treguar edhe duke deklaruar miqësinë dhe përkrahjen e tij për ish diktatorin serb, Slobodan Miloshevic. Çmimi për letërsi i jepet një shkrimtari që promovon në mënyrë indirekte ose jo një figurë diktatoriale , përkrah hapur një diktator qe ka kryer krime monstruoze (te faktuara) kundra njerëzimit dhe njëkohësisht po kjo akademi, të nesërmen ironikisht jep çmimin e Paqes.

A nuk tingëllon kjo qesharake dhe aspak serioze për një akademi çmimesh të një kalibri botëror?!

Është njësoj sikur t’i akordoje një çmim të rëndësishëm (qofte dhe në letërsi) një përkrahësi të hapur dhe mikut të Adolf Hitlerit. Mendoj që s’do guxonin ta bënte një gjë të tillë. Madje në shtetin gjerman arrin deri aty sa gjithçka që ka të bëjë me çështje e nazizmit dhe epokës se erret diktatoriale janë tabu. Gjithashtu dhe për përdorim frazash të caktuara që kanë lidhje me nazizmin ka dhe dënime përkatëse. Gjithçka e rregulluar deri në detaje me ligj. Gjatë kohës se studimit të kursit të gjuhës gjermane, i kam bërë një pyetje njërit nga pedagogëve, se a ishte botuar libri i Hitlerit, i cili në Shqipëri ishte përkthyer dhe kthyer tashmë gati në “Best seller” (disa vjet me pare).

Dhe përgjigja e saj ishte, ashtu gati e tmerruar dhe e frikësuar, e çuditur që si guxova, ndoshta e fyer dhe e ndjerë deri diku në faj ishte, – Të lutem mos më pyet dhe mos e përmend më. Ishte e traumatizuar nga guximi i pyetjes që i bëra. Padashje dhe naivisht kisha prekur një ‚tabu‘. Por sa guxim duhet që të vlerësosh një figurë kontraverse qoftë dhe në letërsi?! Kjo mos koherencë dhe alogjike e pastër brenda akademisë Nobel, në dhënien e çmimit këtë vit, me luhat besimin se sa i drejtë është vlerësimi i këtyre çmimeve dhe me sa seriozitet dhe profesionalizëm realizohet procesi vlerësues brenda atyre mureve

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vijojnë ditët me shi, ja si parashikohet moti nesër në vendin tonë

Vijojnë ditët me shi, ja si parashikohet moti nesër në vendin tonë

Publikuar më 05.08.2020
Në parashikimin e fundit të bëra nga Shërbimi Ushtarak Meteo...

Në parashikimin e fundit të bëra nga Shërbimi Ushtarak Meteorologjik, dita e enjte pritet të vijoj të jetë nën ndikmin e kushteve jo të qëndrueshme atmosferike. Moti do të jetë kryesisht me kthjellime por kryesisht pas orëve të mesditës edhe vranësira mesatare deri dhe të dendura. Këto vranësira do të shoqërohen me reshje shiu të […]

Lexo më shumë

Stuhia fundosi mjetin e tyre lundrues/ Dalin detaje për 4 anëtarët e familjes, gruaja dyshohet të jetë mbytur

Stuhia fundosi mjetin e tyre lundrues/ Dalin detaje për 4 anëtarët e familjes, gruaja dyshohet të jetë mbytur

Publikuar më 05.08.2020
Policia ka dhënë detaje rreth ngjarjes së ndodhur sot në Jug...

Policia ka dhënë detaje rreth ngjarjes së ndodhur sot në Jug të vendit ku 4 anëtarë të së njëjtës familje rrezikuan mbytjen në det pasi mjeti lundrues ku ata ndodheshin u fundos nga stuhia. Mësohet se rojat bregdetare kanë shpëtuar 3 shtetas që rrezikuan mbytjen, ndërsa vijon kërkimi intensiv për një shtetase që ishte në […]

Lexo më shumë

Hapet tenderi prej 14 milionë euro për rindërtimin e Piramidës

Hapet tenderi prej 14 milionë euro për rindërtimin e Piramidës

Publikuar më 04.08.2020
Bashkia Tiranë ka hapur tenderin për rindërtimin dhe transfo...

Bashkia Tiranë ka hapur tenderin për rindërtimin dhe transformimin e Piramidës në një qendër edukimi për teknologjinë për të rinjtë. Fondi limit i tenderit është rreth 14 milionë euro pa TVSH, dhe të gjitha kompanitë e interesuara kanë afat deri në 2 shtator për të dorëzuar ofertat. Financimi i rindërtimit të Piramidës do të sponzorizohet […]

Lexo më shumë

Kreditë bëhen më të lira se asnjëherë, huatë për shtëpi në rritje të lehtë

Kreditë bëhen më të lira se asnjëherë, huatë për shtëpi në rritje të lehtë

Publikuar më 04.08.2020
Ndonëse në këtë periudhë pakkush mund të mendojë të bëjë inv...

Ndonëse në këtë periudhë pakkush mund të mendojë të bëjë investime, apo të realizojë blerje të mëdha, normat e interesit janë më të favorshme se asnjëherë tjetër. Sipas statistikave të Bankës së Shqipërisë, norma mesatare e interesit (për të gjitha afatet e maturimit) të huave të reja në lekë të dhëna për individët, bizneset dhe […]

Lexo më shumë

Studimi/ Koronavirusi mund të shkaktojë humbje të dëgjimit

Studimi/ Koronavirusi mund të shkaktojë humbje të dëgjimit

Publikuar më 01.08.2020
Sipas një studimi disa njerëz pavarësisht se u shëruan nga k...

Sipas një studimi disa njerëz pavarësisht se u shëruan nga koronavirusi kanë pasur probleme me dëgjimin. Audiologët në Universitetin e Mançesterit anketuan 121 të rritur gjate  tetë javëve pasi dolën nga spitali. Kur u pyetën për ndryshimet në seancat e tyre, 16 njerëz raportuan se ata kishin probleme me dëgjimin. Tetë raportuan  se nuk dëgjonin […]

Lexo më shumë

Ndërkombëtarët të keqardhur: Reforma Zgjedhore u kthye në konfliktuale, ndryshimet kushtetuese pa gjithëpërfshirje

Ndërkombëtarët të keqardhur: Reforma Zgjedhore u kthye në konfliktuale, ndryshimet kushtetuese pa gjithëpërfshirje

Publikuar më 30.07.2020
Kuvendi i Shqipërisë kaloi sot me 106 vota pro ndryshimet ku...

Kuvendi i Shqipërisë kaloi sot me 106 vota pro ndryshimet kushtetuese për zgjedhjet, që i hapin rrugë listave pjesërisht të hapura dhe formulës së re të koalicioneve me lista unike. Fill pas këtij vendimi erdhi reagimi i PD-së, LSI-së dhe aleatëve, përmes zërit të Lulzim Bashës që në një dalje për media krah Dukës dhe […]

Lexo më shumë

Dasmë pa masa në kulmin e koronavirusit, gjobitet administratori i lokalit në Durrës

Dasmë pa masa në kulmin e koronavirusit, gjobitet administratori i lokalit në Durrës

Publikuar më 25.07.2020
Administratori i një lokali në Durrës është ndëshkuar me mas...

Administratori i një lokali në Durrës është ndëshkuar me masën 1 milionë lekë, pasi kishte organizuar një dasmë në kundërshtim me Aktin Normativ. Pas kontrollit të Policisë u zbulua se në fshatin Shkallnur, një lokal ishte organizuar dasmë në kundërshtim me Aktin Normativ, duke mos respektuar distancën e sigurisë midis personave. Për këtë subjekt me […]

Lexo më shumë

Ngacmonte seksualisht vajzën e tij, çështja kalon për gjykim në Gjykatën e Korçës (DETAJE)

Ngacmonte seksualisht vajzën e tij, çështja kalon për gjykim në Gjykatën e Korçës (DETAJE)

Publikuar më 23.07.2020
Prokuroria ka përfunduar hetimet për babain 37-vjeçar i cili...

Prokuroria ka përfunduar hetimet për babain 37-vjeçar i cili ngacmoi seksualisht vajzën e tij duke e çuar çështjen për gjykim në gjykatën e Korçës. Ndërkohë gjatë hetimeve 37-vjrçari Rudolf Merolli nga fshati Vashtem i Bashkisë Maliq nuk ka ndryshuar qëndrim duke mohuar që të ketë ngacmuar seksualisht të bijën e tij. Merolli  ka deklaruar para […]

Lexo më shumë