×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Përbindësha dhe vampirë në parlamentet e Kosovës e të Shqipërisë!

Enver Bytyçi

Doni ta dini se sa humane dhe idealiste është një parti politike, sidomos në qeverisje? Shihni sa kriminelë kandidon ajo si përfaqësues të saj në parlament ose në krye të pushtetit lokal, apo sa prej tyre i angazhon në administratën publike! Një institut kërkimesh në Prishtinë njoftoi sot se në listën e kandidatëve për deputetë për parlamentin e Kosovës që do të dalë nga zgjedhjet e 6 tetorit gjenden jo pak persona të implikuar dhe akuzuar për vepra kriminale të natyrave të ndryshme. Rekordin e kandidimeve e mbajnë PDK-ja, AAK, Nisma, por edhe AKR-ja e Behgjet Pacollit. Lidhja Demokratike kishte nominuar një kandidat problematik në listën e saj, e megjithatë ajo reflektoi menjëherë, duke premtuar rishikimin e kësaj kandidature. Por LDK dhe VV u paraqitën me listat më të mira për deputetë.

Në Shqipëri është bërë normë modeli i sjelljes në pushtet të njerëzve që kanë probleme me ligjin dhe drejtësinë. Ky virus i kandidimit të vampirëve dhe përbindashave politikë në legjislativin e Shqipërisë duket se ka prek edhe spektrin politik të Kosovës. Ligji i dekriminalizimit, i sponsorizuar nga Partia Demokratike dhe Lulzim Basha, zbuloi faktin se në parlamentin shqiptar ishin ulur 19 deputetë të inkriminuar, shumica dërmuese e të cilëve i përkisnin Rilindjes së Edi Ramës ose aleatëve të tij. Të paktën 25 përqind e numrit të përgjithshëm të deputetëve të Rilindjes u detyruan të lënë mandatet nën akuzën e veprimtarisë së tyre kriminale në kohë të ndryshme të jetës së tyre. Sa e sa kryebashkiakë rilindas u listuan si njerëz të botës së krimit, ende nuk dihet, sepse procesi vazhdon.

Dhe fatkeqësisht e njëjta gjë po shfaqet në Kosovë. Kush janë këta politikanë nga bota e krimit, të cilët duan imunitetin e deputetit apo kryetarit të komunës ose bashkisë? Në Kosovë janë ndarë në dy kategori: Politikanë që janë implikuar në krimin e vrasjes dhe që gjenden në listat e gjykatave ndërkombëtaret për këtë lloj krimi, gjenden gjithashtu në listat e deputetëve të ardhshëm. Këtu nuk përjashtohet as Vetëvendosja. Këta politikanë, të akuzuar për vrasjen e së paku 200 kundërshtarëve politikë, kryesisht përkrahës të Ibrahim Rugovës, duan të na shfaqen në sallën e parlamentit si ‘të besuarit dhe zgjedhurit’ e sovranit. Kategoria tjetër e kandidatëve të inkriminuar vjen nga radhët e të akuzuarve për korrupsion dhe afera të tjera gjatë periudhës së qeverisjes. PDK largoi Adem Grabovcin, të cilit nuk ia dha mundësinë ta prekë karriken e deputetit të Kuvendit të Kosovës. Por ky akt ishte thjesht një marrëveshje xhentëlmenësh midis Grabovcit dhe Kadri Veselit e Hashim Thaçit. Qëllimi: Të krijohet përshtypja e rreme se PDK do ta luftojë korrupsionin.

Por PDK nuk është pjellë e Grabovcit, përkundrazi, Grabovci është pjellë e PDK-së dhe ish-liderit të saj, Hashim Thaçit! Vetëm nëse PDK ia heq Thaçit karriken e presidentit dhe e dënon hapur e publikisht për krimet që ai ka bërë e ka nxit kundër Kosovës e qytetarëve të saj, vetëm nëse PDK deklarohet zyrtarisht kundër praktikave korruptive e nepotiste të themeluesit të saj, vetëm atëherë mund ta rigjenerojë pjesërisht imazhin e saj. Partitë politike sidomos ajo e Rilindjes në Tiranë, oseajo e Thaçit dhe Veselit me emrin PDK në Prishtinë duket se janë ngjizur me krimin dhe kriminelët. Si të tilla, këto lloj partish politike, kur vijnë në pushtet ushqejnë arrogancën, korrupsionin, bashkëpunimin me krimin dhe bandat e krimit dhe krijojnë kushtet ligjore e extra-ligjore që pasuritë kombëtare t’i përdorin për interesat vetjake, të partisë ose oligarkëve financiarë në shërbim të tyre. Kësisoj qeverisja në raste të tilla shndërrohet në një qeverisje anti-humane, anti-njerëzore, dhe anti-kombëtare.

Në vend të vizionit dhe ideve për qeverisje në të mirë të qytetarëve dhe të vendit, qeverisja krijon një model sundimi gati mizor. Sipas këtij modeli ajo dhunon të drejtat e pakicave të margjinalizuara dhe favorizon sundimtarët politikë e financiarë. Shteti e largon shoqërinë nga modeli i konkurrencës dhe iniciativa së lirë, sepse mungojnë shanset e barabarta. Punëdhënësi merr modelin e shtetit arrogant dhe dhunon të drejtat e punëmarrësve. Krerët e institucioneve, përfshirë dhe institucionet akademike, dhunojnë në mënyrë flagrante të drejtat e punonjësve dhe stafeve akademike. Shoqëria shndërrohet gradualisht në një shoqëri në depresion dhe humbet çdo ndjesi humane.

Dhe në fund të ditës fillojmë e debatojmë pse ndodhin vrasjet, pse ndodh dhuna në familje, pse diskriminohen vajzat dhe gratë, pse nuk ka kujdes për njerëzit me aftësi ndryshe, pse rrënohen bizneset e ndershme, pse në universitete merren si punëdhënës analfabetë e jo studiues dhe profesorë të mirëfilltë, pse… pse?! Të gjitha këto ndodhin se parlamentin e sundojnë kriminelët, se vendin e sundojnë të pashpirtët, se postet i marrin të korruptuarit! Eshtë momenti që Kosova dhe Shqipëria këtyre vampirëve e përbindëshave t’u tregojë vendin, fillimisht me votë, më pas duke bërë drejtësi!

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skandali “Rama”, mësimi online nuk klasifikohet

Skandali “Rama”, mësimi online nuk klasifikohet

Publikuar më 03.07.2020
Nga: Mirela Karabina Mësimi online, zhvilluar prej tre muajs...

Nga: Mirela Karabina Mësimi online, zhvilluar prej tre muajsh për arsye të gjendjes së fatkeqësisë natyrore, me urdhër të ministres së Arsimit është quajtur i paklasifikuar. E drejtë, pasi mësimi në distancë nuk u realizua dot! Por, ajo që nuk është e drejtë qëndron në faktin se viti shkollor 2019-2020, parashikuar për 35 javë mësimore […]

Lexo më shumë

Të varfërit në lagjen më të pasur të Tiranës

Të varfërit në lagjen më të pasur të Tiranës

Publikuar më 02.07.2020
Silvana Begaj A ju kam folur ndonjëherë për shitësen e perim...

Silvana Begaj A ju kam folur ndonjëherë për shitësen e perimeve ku pija kafen e mëngjesit? Vinte çdo ditë nga një fshat i Tiranës dhe sillte perime. Në të ftohtë dhe në diell, ajo nuk lëvizte derisa të shiste çdo gjë. Çdo gjë bio dhe me çmim qesharak. Qeshte shumë rrallë. Shikonte majtas-djathtas se mos […]

Lexo më shumë

Përgjigja e quizit historiko-politik shqiptar për Triesten

Përgjigja e quizit historiko-politik shqiptar për Triesten

Publikuar më 01.07.2020
Shaban Murati Trieste 1 është takimi i fshehtë kokë më kokë ...

Shaban Murati Trieste 1 është takimi i fshehtë kokë më kokë në Trieste në shkurt 1992 i kryetarit të PD, Sali Berisha, me kryetarin e PS, Fatos Nano, një muaj para zgjedhjeve parlamentare, dhe marrëveshja e fshehtë midis tyre për rotacionin e pushtetit dhe amnistimin penal të dosjes së thesarit të shtetit të depozituar jashtë […]

Lexo më shumë

Dy burra-profesorë, një grua-ministre luajnë “ping-pong” me të ardhmen e studentëve të FEUT-së

Dy burra-profesorë, një grua-ministre luajnë “ping-pong” me të ardhmen e studentëve të FEUT-së

Publikuar më 01.07.2020
Nga: Marash Logu Imagjinoni dy burra që luajnë ping-pong me ...

Nga: Marash Logu Imagjinoni dy burra që luajnë ping-pong me njëri-tjetrin dhe një grua arbiter që qendron indiferente ndaj lojës. Tani, mendoni që në vend të topit, ajo që ata i gjuajnë me ashpërsi njëri-tjetrit është e ardhmja juaj. Do ishte e pandjeshme, revoltuese, e paligjshme. Kjo është situata skandaloze ku gjenden 315 -ish-studentë të […]

Lexo më shumë

Berlusconi, statisti i fundit italian i larguar padrejtësisht!

Berlusconi, statisti i fundit italian i larguar padrejtësisht!

Publikuar më 30.06.2020
Nga Alban Daci Politika italiane jo vetëm që mbetet thellësi...

Nga Alban Daci Politika italiane jo vetëm që mbetet thellësisht makiaveliste, por mbetet një ndër shkollat më të rëndësishme politike në botë dhe më të vështirat për të kuptuar e për tu interpretuar. Edhe pse Italia është një Republikë Parlamentare dhe realisht sovraniteti duhet t’i përkas popullit, në fakt sovraniteti ka qenë vazhdimisht në dorë […]

Lexo më shumë

Mesazhet e Covid-19 për të ardhmen e Botës

Mesazhet e Covid-19 për të ardhmen e Botës

Publikuar më 30.06.2020
Nga Dr. Harilla Goga Covid-19 dhe pasojat e tij shkatërruese...

Nga Dr. Harilla Goga Covid-19 dhe pasojat e tij shkatërruese e kanë tronditur plotësisht Botën tonë në të gjitha dimensionet e saj, dhe estabishmenti politik me shumë  vështirësi po përpiqet ta menaxhojë dhe përballet me sfidat e tij. ( Ky koncept është trajtuar gjerësisht në artikullin e sapo botuar me titull: Marrëdhëniet ndër-shtetërore përballë sfidave […]

Lexo më shumë

Ç’po ndodh vallë mes SHBA-ve dhe Shqipërisë?

Ç’po ndodh vallë mes SHBA-ve dhe Shqipërisë?

Publikuar më 29.06.2020
Alban Daci SHBA-të vazhdojnë të mbeten fuqia më e madhe, e v...

Alban Daci SHBA-të vazhdojnë të mbeten fuqia më e madhe, e vetme dhe e padiskutueshme në Botë. Megjithatë, SHBA-të mbeten më shumë ideali i vetëm e pozitiv për të gjitha vendet e vogla që kanë qenë të pambrojtura e të shtypura nga doktrinat diktatoriale të modelit sovjetik, ose stalinist-komunist. Shqipëria është një ndër vendet e […]

Lexo më shumë

Shihni Bosnjen ditën dhe pastaj njihni ‘pakicat’

Shihni Bosnjen ditën dhe pastaj njihni ‘pakicat’

Publikuar më 29.06.2020
Arben Rrozhani Sekretar i PR i partisë ‘Zgjidhja’ Bosnje Her...

Arben Rrozhani Sekretar i PR i partisë ‘Zgjidhja’ Bosnje Hercegovina është sot kampione në Ballkan. Ekonomia mund ta ketë marrë veten, qindra mijëra refugjatë mund të jenë rikthyer, por vendi ballkanik i përgjakur nga masakrat dhe lufta tre vjeçare 1992-1995, është një shtet i dështuar, i kontrolluar de jure nga ndërkombëtarët. Ajo sot ka 4 […]

Lexo më shumë