×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Për ata që sytë dhe veshët i mbajnë mbyllur, kjo ndodhi 21 vjet më parë në Reçak

Në orët e hershme të mëngjesit të datës 15 janar 1999, ashtu siç ishte planifikuar në Beograd, fshati Reçak  u zgjua i rrethuar nga formacionet e policisë speciale, ushtarake dhe paraushtarake serbe të shoqëruar edhe me mjete të shumta.

Sipas dëshmitarëve që kanë mbijetuar krimin, aty rreth orës 6:30 minuta forcat serbe me artileri të rëndë kanë filluar të bombardojnë fshatin, prej vendeve të quajtura “Pishat“, “Gështenjat”, “Rrasa e Çallakut” dhe nga “Çesta” përmbi Reçak. Pas ndërprerjes së bombardimeve, forcat serbe janë futur në fshat dhe kanë filluar bastisjet shtëpi për shtëpi. Në këto momente mjaft të rënda, fshatarët janë përpjekur të largohen nga fshati apo të gjejnë një vendstrehim më të sigurt, por rrethimi i hekurt e ka bërë të pamundur një gjë të tillë.

Forcat policore serbe që ishin futur përmes rrugës kryesore të fshatit kishin arrestuar në oborrin e shtëpisë (afër xhamisë) Banush Azem Kamberin, ndërsa familja e tij pak kohë më herët kishte braktisur shtëpinë. Forcat kriminale, Banushin pasi e maltretojnë fizikisht e ekzekutojnë me rafale automatiku në oborrin e fqiut të tij Rashit Rashiti. Këta barbarë të mesjetës, nuk e lënë me kaq, pas ekzekutimit Banushit ia këpusin edhe kokën, e cila nuk është gjetur dot në vendin e krimit. Formacionet kriminale, në të cilat janë radhitur edhe serbët lokalë, në këtë operacion shfarosës nuk lanë vend në fshat pa kontrolluar, djegur e shkatërruar.

“Radio Evropa e Lirë”, ka realizuar vitin e kaluar një dokumentar me dëshmi rrëqethëse të të afërmve të viktimave, të cilët brenda dhimbjes së tyre janë të mllefosur për faktin se ende pas kaq vitesh nuk ka persona të dënuar.

Përkujtimi

Ndërkohë sot paradite në orën 10:30 Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, presidenti Ilir Meta dhe përfaqësues të tjerë të politikës, zhvilluan homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak. “Masakra e Reçakut ishte krim kundër njerëzimit dhe genocid. Serbia duhet të japë llogari. Drejtësia herët a vonë do të ngadhënjejë” tha Thaçi duke dënuar dhe heshtjen e ndërkombëtarëve. Çdo përpjekje për të mohuar këtë masakër, por edhe çdo masakër tjetër në këtë rajon është një rrezik për riciklimin e dhunës”, tha Meta. Ndërkohë në orën 11:00, Meta ishte i pranishëm në Akademinë Përkujtimore në nderim të të rënëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Nuk mundem t’ua fal”, nëna kërkon përgjigje 25 vjet pas genocidit në Srebrenicë (VIDEO)

“Nuk mundem t’ua fal”, nëna kërkon përgjigje 25 vjet pas genocidit në Srebrenicë (VIDEO)

Publikuar më 11.07.2020
Njëzetepesë vjet më parë, më shumë se 8,000 burra dhe djem m...

Njëzetepesë vjet më parë, më shumë se 8,000 burra dhe djem myslimanë të Bosnjës u vranë nga forcat serbe të Bosnjës në Srebrenicë, masakër kjo e cila u shpall zyrtarisht si genocid. Data 11 korrik shënon përvjetorin e zymtë të asaj ngjarjeje- vrasjen më të madhe masive në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. […]

Lexo më shumë

Vuçiç tregon bisedimet me Merkel dhe Makron: Serbia nuk pranon ultimatume

Vuçiç tregon bisedimet me Merkel dhe Makron: Serbia nuk pranon ultimatume

Publikuar më 10.07.2020
Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë pas bisedes...

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë pas bisedes me presidentin Emanuel Macron, se Serbia është e gatshme për bisedime me Kosovën, por nuk pranon ultimatume. “Pala shqiptare doli me kërkesa që ata i shkruajtën me kujdes. Ata kërkojnë ruajtjen e integritetit territorial të Kosovës, Kushtetutës së Kosovës, njohje të ndërsjellë, anëtarësim në OKB, që […]

Lexo më shumë

Diplomati europian: Ndryshimi i kufijve Kosovë – Serbi që u përkrah nga Mogherini, s’është më në tryezë

Diplomati europian: Ndryshimi i kufijve Kosovë – Serbi që u përkrah nga Mogherini, s’është më në tryezë

Publikuar më 10.07.2020
Wofgang Petritsch, ish-përfaqësues i Bashkimit Evropian në b...

Wofgang Petritsch, ish-përfaqësues i Bashkimit Evropian në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë gjatë vitit 1998-1999 thotë se ndryshimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë që u mbështet nga ish-përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Frederica Mogerini dhe ekipi i saj negociues duket se nuk është më në tryezën e BE-së. Petritsch kishte folur më parë për […]

Lexo më shumë

Rritja masive e infektimeve/ Kryeministri i Kosovës: Jemi duke shkuar drejt gjendjes së jashtëzakonshme

Rritja masive e infektimeve/ Kryeministri i Kosovës: Jemi duke shkuar drejt gjendjes së jashtëzakonshme

Publikuar më 10.07.2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se gjendja e ...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se gjendja e rënduar e situatës së përhapjes së pandemisë COVID-19 në Kosovë, mund të bëj që të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Ai tha se një vendim i tillë merret nga ana e Kuvendit të Kosovës në bazë të vlerësimeve të cilat do të shqyrtohen të dielën nga […]

Lexo më shumë

Protesta të dhunshme në Greqi/ Kreu i opozitës: Qeveria po i paraprin asaj që do të ndodhë në vjeshtë me…

Protesta të dhunshme në Greqi/ Kreu i opozitës: Qeveria po i paraprin asaj që do të ndodhë në vjeshtë me…

Publikuar më 10.07.2020
Dhuna shpërtheu në Athinë të enjten vonë gjatë një demonstra...

Dhuna shpërtheu në Athinë të enjten vonë gjatë një demonstrate masive kundër një ligji të ri për të frenuar protestat publike, duke lënë gjashtë oficerë policie të plagosur. Një grup protestuesish hodhën bomba tymuese ndaj policisë jashtë parlamentit, ndërsa policia u përgjigj me gaz lotsjellës. Policia tha se arrestoi nëntë persona dhe shoqëroi 15 të […]

Lexo më shumë

Situatë e rëndë në Serbi, s’ka vend në spitale për të sëmurët me Covid

Situatë e rëndë në Serbi, s’ka vend në spitale për të sëmurët me Covid

Publikuar më 10.07.2020
Në Serbi gjatë 24 orëve janë shënuar 18 viktima nga sëmundja...

Në Serbi gjatë 24 orëve janë shënuar 18 viktima nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi i ri. Lajmin e bëri të ditur kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, e cila e quajti të premten, si ditën më të rëndë që nga fillimi i pandemisë. “Deri më tani situata më kritike është në Beograd, pastaj Kragujevc dhe […]

Lexo më shumë

Video-përgjimi në prag të zgjedhjeve/ Zoran Zaev ofendon shqiptarët: “A nuk vlejnë as për…..

Video-përgjimi në prag të zgjedhjeve/ Zoran Zaev ofendon shqiptarët: “A nuk vlejnë as për…..

Publikuar më 10.07.2020
Ish-kryeministrit të Maqedonisë Veriore, njëherësh kryetarit...

Ish-kryeministrit të Maqedonisë Veriore, njëherësh kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev i është bërë publike një përgjim ku dëgjohej duke ofenduar shqiptarët. Indeksonline ka siguruar bisedën ndërmjet Zaevit dhe një “X” personi. Biseda kryesore është për vota. Zaevi dëgjohet duke thënë se “shqiptarët nuk vlejnë as për pesë pare”. Më pas, “X”-i i thotë ish-kryeministrit se […]

Lexo më shumë

Përplasja Turqi-Greqi/ Shefja e BE-së justifikon vrasjen e emigrantit nga autoritetet greke, vijnë reagimet kundër

Përplasja Turqi-Greqi/ Shefja e BE-së justifikon vrasjen e emigrantit nga autoritetet greke, vijnë reagimet kundër

Publikuar më 10.07.2020
Komisioni Europian nuk kundërshton pretendimet e Greqisë se ...

Komisioni Europian nuk kundërshton pretendimet e Greqisë se nuk kishte asnjë lidhje me të shtënat e emigrantëve në kufirin turk katër muaj më parë, tregoi të enjten presidentja  saj Ursula von der Leyen. Duke shkruar një letër drejtuar disa eurodeputetëve, von der Leyen tha se, Komisioni ka qenë në kontakt të ngushtë me autoritetet greke, […]

Lexo më shumë