×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pavarësisht nga rreziqet, Biden i qëndron bindjes për largimin ushtarak nga Afganistani

Tërheqja ushtarake e SHBA-së nga Afganistani po përparon përpara afatit dhe duhet të përfundojë në fund të gushtit. Më 12 korrik, gjenerali Austin Scott Miller dha dorëheqjen si komandant i Forcave të Shteteve të Bashkuara-Afganistan (USFOR-A) dhe Operacionit të Mbështetjes së Vendosur, duke shënuar një fund simbolik të misionit ushtarak në Afganistan. Ndërsa Presidenti Joe Biden argumenton se “shpejtësia është siguri” brenda kontekstit të tërheqjes së trupave, të tjerët shqetësohen se ritmi i shpejtë do të rezultojë në pasoja të padëshiruara dhe rritje të rrezikut për interesat e SHBA-së në Afganistan.

Shqetësime të tilla janë të bazuara pasi bisedimet paqësore brenda-afgane po bëjnë pak a shumë përparim. Kjo është për shkak se Talibanët po bëjnë presion në mënyrë agresive me avantazhin e saj ushtarak në të gjithë vendin, thuhet se kontrollojnë mbi 200 rrethe dhe duke kapur pikat kryesore të kufirit me Taxhikistanin dhe Iranin. Këto zhvillime e bënë Biden të konkludonte se Talibanët “janë më të fortët ushtarakisht që nga viti 2001”. Duke pasur parasysh tendencat aktuale, Talibanët kanë pak nxitje për të negociuar me administratën e Presidentit Ashraf Ghani dhe duket se janë të kënaqur të presin derisa SHBA dhe trupat e koalicionit të përfundojnë retrogradën përpara se të avancojnë plotësisht axhendën dhe ndikimin e tyre përgjatë fronteve të shumta. Talibanët gjithashtu do të deklarojnë fitoren mbi superfuqinë për të hedhur dyshime të mëtejshme në lidhje me aftësinë e qeverisë Afgane për të siguruar vendin. Si përmbledhje, parashikimet e tmerrshme të shprehura nga studiuesit, veteranët ushtarakë dhe homologët e tyre civilë dhe vëzhguesit seriozë të konfliktit afgan po ndodhin.

Sidoqoftë, Biden mori vendimin e duhur kur merret parasysh interesi kombëtar konkurrues, kostot e vazhdimit të operacioneve ushtarake me pak përparim të prekshëm në kthim dhe apatia publike. Ndërsa “lufta kundër terrorit” tërhiqet nga ndërgjegjja kombëtare dhe zëvendësohet nga konkurrenca strategjike me Kinën dhe sfida të tjera të sigurisë, ai vendosi që mbajtja e status quo-së në Afganistan “nuk ishte një opsion”. Llogaritja e kostos dhe përfitimit të Biden vendos interesat e sigurisë kombëtare mbi konsiderata të tjera si ndërtimi i kombit, ndërsa lodhja publike dhe të dhënat e sondazheve favorizojnë përfundimin e “luftës më të gjatë” të Amerikës, pavarësisht rreziqeve.

Me tërheqjen ushtarake më shumë se 95 përqind të përfunduar, Biden e bëri të qartë se përgjegjësia për të vendosur të ardhmen e vendit tani i takon popullit afgan. Ndërsa inkurajon qeverinë dhe udhëheqjen afgane të bashkohen në këtë kohë krize ekstreme kombëtare, ai gjithashtu vë në dyshim nëse ata kanë vullnet për ta bërë këtë. Skepticizmi i Biden është i garantuar dhe ndërsa parashikimet se qeveria mund të shembet sa më shpejt që gjashtë muaj janë alarmante, ato janë gjithashtu të papritura duke pasur parasysh një Taliban të ringjallur dhe të guximshëm, luftime të vazhdueshme politike dhe korrupsion të shfrenuar.

Siç vëren Jonathan Allen, nuk kishte “asnjë mënyrë të mirë për të lënë” Afganistanin, por po largohemi, ne do ta bëjmë. Thënë kjo, akuzat për “braktisje” duken paksa të zbrazëta pas dy dekadave të shpenzimeve të gjakut dhe thesarit nga SHBA – mbi 2,300 trupa amerikane të vrara në veprim, 20,000 të tjerë të plagosur dhe rreth 2.26 trilionë dollarë në kostot e luftës – për të ndihmuar krijimin e një stabiliteti dhe Afganistani të begatë. Për të qenë të qartë, Uashingtoni mund të kritikohet (dhe është kritikuar) për zhurmën e tij dhe angazhimin e tij të paqëndrueshëm në Afganistan gjatë viteve. Shembuj nëpër administratat e njëpasnjëshme përfshijnë ambiciet naive të George W. Bush për një qeveri të fortë qendrore në një vend historikisht fisnor dhe pushtimin e SHBA në Irak në vitin 2003 që zhvendosi fokusin strategjik dhe burimet larg Afganistanit; Njoftimi i Barack Obamës në 2009 për një “rritje” të 100,000 trupave amerikane që gjithashtu përfshiu një afat tetëmbëdhjetë muaj për të filluar tërheqjen e këtyre forcave; dhe angazhimi i përtërirë i Donald Trump për një strategji të bazuar në kushte përpara se të hynte në një marrëveshje paqeje me Talibanët (dhe përjashtoi qeverinë Afgane), edhe pse kushtet brenda vendit mbetën të pandryshuara.

Me të marrë detyrën, Biden duhej të përcaktonte nëse do të vazhdonte tërheqjen e forcave ushtarake nga Afganistani, të rënë dakord nga paraardhësi i tij. Vërejtjet e tij të fundit mbi këtë temë ishin të qarta; konkretisht, kujtimi i tij se “në 2011 aleatët dhe partnerët e NATO-s ranë dakord që ne do t’i jepnim fund misionit tonë luftarak në 2014. Në 2014, disa argumentuan për një vit më shumë. Kështu që ne vazhduam luftimet dhe vazhduam të kishim viktima. Në vitin 2015, e njëjta gjë. Dhe në vazhdim… Pothuajse 20 vjet përvojë na ka treguar se situata aktuale e sigurisë konfirmon vetëm se ‘vetëm një vit më shumë’ i luftimeve në Afganistan nuk është një zgjidhje por një recetë për të qenë atje për një kohë të pacaktuar”.

Duke vazhduar tërheqjen, Biden pranon rreziqet dhe do të mbajë pasojat. Kjo tha, unë kam shkruar më parë se ai meriton kredi për “thyerjen e ciklit” duke tejkaluar zyrtarë të lartë ushtarakë dhe duke qëndruar i përkushtuar në kohën e prapambetur pavarësisht mundësisë së një marrje nga talebanët që mund të lejojë Afganistanin të rikrijohet si një strehë e sigurt për terroristët. Si justifikim, ai argumenton se Shtetet e Bashkuara jo vetëm që i kanë arritur objektivat e tyre, por “puna kishte mbaruar për ca kohë” dhe tërheqja ushtarake është “e vonuar”.

Ndërsa kjo logjikë nuk do të kënaqë kritikët e tij, Biden ka qenë i qëndrueshëm në lidhje me kufizimet e forcës ushtarake në Afganistan. Për shembull, gjatë diskutimeve në lidhje me valën e lartpërmendur, nënpresidenti i atëhershëm Biden u pa si një i jashtëm që rekomandoi një politikë të ngushtë “kundër terrorizmit plus”, në krahasim me qasjen në shkallë të gjerë kundër kryengritjes të mbështetur nga Sekretari i Mbrojtjes, Robert Gates, Komandanti i Përgjithshëm i CENTCOM David Petraeus, Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton dhe të tjerë.

Për fat të keq, vendimi i Biden për të tërhequr forcat ushtarake amerikane ka të ngjarë të zhbëjë shumë progresin që Afganistani ka arritur gjatë viteve. Pavarësisht përpjekjeve për tu dukur të moderuar, veprimet e Talibanëve tregojnë një përrallë shumë të ndryshme. Për shembull, luftëtarët e tyre thuhet se ekzekutuan njëzet e dy komando afganë ndërsa përpiqeshin të dorëzoheshin. Veprime të tilla barbare nuk japin paralajmërim të mirë për përparimin e të drejtave të njeriut, arsimimit dhe përpjekjeve të fuqizimit të grave në Afganistan. George W. Bush ofroi një kritikë të rrallë ndaj pasardhësit të tij, duke paralajmëruar se “gratë dhe vajzat afgane do të pësojnë dëm të papërshkrueshëm. Ky është një gabim. … Ata thjesht do të lihen pas për t’u masakruar nga këta njerëz shumë brutalë dhe kjo ma thyen zemrën”.

Për të parandaluar një tragjedi të tillë, disa po bëjnë thirrje për të mbajtur një forcë ushtarake modeste dhe të përshtatur të SHBA-së në Afganistan për të vazhduar operacionet kundër terrorizmit dhe për të parandaluar marrjen e Talibanëve të vendit. Ata shikojnë numrin e vogël të viktimave amerikane gjatë tetëmbëdhjetë muajve të fundit dhe argumentojnë se kostoja e një pranie ushtarake të mbetur është minimale. Por kjo anashkalon faktin që Talibanët (deri më tani) i janë përmbajtur marrëveshjes së paqes dhe janë përmbajtur nga sulmet ndaj forcave amerikane dhe të koalicionit gjatë tërheqjes. Një prani e qëndrueshme ushtarake do të shkelte kushtet e marrëveshjes dhe do të lejojë Talibanët të rifillojnë sulmet kundër një gjurme më të vogël ushtarake të SHBA, duke rezultuar në viktima dhe duke rritur rrezikun e përshkallëzimit ushtarak. Ky është cikli që Biden është i vendosur të ndërpresë.

Ai përkundrazi po mbështetet në 300,000 trupat e Ushtrisë Kombëtare Afgane që janë “të pajisura mirë – si të pajisura mirë si çdo ushtri në botë” dhe të mbështetur nga një Forcë Ajrore Afgane në zhvillim. Duke pasur parasysh performancën e tyre të dobët në muajt e fundit, besimi i tij në aftësinë e tyre duket i gabuar dhe jashtëzakonisht optimist. Në fakt, suksesi dhe vrulli ushtarak i Talibanëve kanë motivuar qeverinë Afgane të rekrutojë dhe mobilizojë milicitë për të ndihmuar në plotësimin e boshllëkut të sigurisë.

Raportet e gjendjes së demoralizuar të njësive ushtarake afgane dhe materialeve të dorëzuara tek Talibanët reflektojnë dobët mbi përpjekjet e gjata për të ndërtuar kapacitete për të mbrojtur vendin pa mbështetjen e SHBA dhe koalicionit. Për më tepër, prapaveprimi përfshin tërheqjen e të gjithë kontraktorëve të mbrojtjes që ofrojnë operacione kritike të mbështetjes duke përfshirë mirëmbajtjen e pajisjeve kritike ushtarake afgane, siç janë avionët dhe automjetet. Kjo paraqet një sfidë logjistike të rëndësishme për forcat afgane të sigurisë ndërsa lufta e tyre kundër Talibanëve intensifikohet.

Gjenerali Miller paralajmëroi se “lufta civile është sigurisht në një rrugë që mund të vizualizohet në trajektoren në të cilën është” dhe situata aktuale të kujton fillimin e viteve 1990 pas tërheqjes së trupave ushtarake sovjetike dhe ndërprerjes së ndihmës së huaj për qeverinë në Kabul. Pasoi një luftë brutale civile që kulmoi me ardhjen e Talibanëve në pushtet në 1996. Duke u përpjekur të shmangte një fatkeqësi të ngjashme, Biden ka premtuar një angazhim të qëndrueshëm ndaj Afganistanit duke përdorur mjete jo-ushtarake. Konkretisht, Ambasadori Zalmay Khalilzad është drejtuar të “mbingarkojë” përpjekjet e diplomacisë në Afganistan dhe rajon për të ndërmjetësuar një zgjidhje politike të konfliktit. Administrata gjithashtu do të vazhdojë të sigurojë fonde për rindërtimin, ndihmën mjekësore, zhvillimin ekonomik dhe iniciativa të tjera. Ndërkohë, Pentagoni do të sigurojë pajisje dhe burime shtesë për forcat afgane të sigurisë, megjithëse raportohet se trajnimi do të ndodhë jashtë vendit.

Për të zbutur rrezikun, CENTCOM po punon përmes sfidave taktike dhe logjistike për të ofruar mbështetje dhe projeksion rajonal të energjisë, ndërsa ka të ngjarë të planifikojë për një sërë kontigjentesh, duke përfshirë një Operacion të Potencialit Jokompetent të Evakuimit (NEO) për ambasadën e SHBA në Kabul që përfshin 650 trupat e mbetura për të mbrojtur praninë diplomatike. Fatkeqësisht, kombinimi i forcave amerikane që largohen dhe fitimet gjithëpërfshirëse të Talibanëve kundër forcave afgane të sigurisë kanë prishur ndjeshëm përpjekjet për mbledhjen e inteligjencës që janë thelbësore për operacione të tilla. Gjenerali Frank McKenzie, Komandanti i CENTCOM, kohët e fundit u ankua se “njohuria ime për atë që po ndodh në Afganistan nuk është afërsisht ajo që ishte 180 ditë më parë dhe ka të ngjarë të vazhdojë të ulet në të ardhmen”.

Pavarësisht nga këto mangësi dhe kufizime, Biden bëri vendimin e duhur – nëse është e vështirë – për të tërhequr trupat amerikane nën logjikën se “ne do të jemi shumë më të frikshëm për kundërshtarët dhe konkurrentët tanë për një kohë të gjatë nëse luftojmë betejat për 20 vitet e ardhshme , jo 20 të fundit”. Ndërsa Shtetet e Bashkuara mund të kenë arritur objektivat e tij, ai gjithashtu tha se ky nuk është momenti i “misionit të kryer” dhe administrata e tij duhet të vazhdojë (nëse nuk zgjeron) angazhimin e saj ndaj qeverisë afgane duke përdorur leva jo-ushtarake të pushtetit ndërsa nuk mban iluzione se kjo vetëm do të sjellë stabilitet në një vend që ka duruar konfliktin e vazhdueshëm për pesë dekada. Përfshirja ushtarake amerikane po përfundon shpejt – shumë shpejt për disa – por lufta në Afganistan do të vazhdojë.

Ndërsa hedh poshtë me forcë çdo krahasim të Vietnamit, vlerësimi i Biden se lufta në Afganistan është e pamposhtur dhe status quo e paqëndrueshme evokon imazhe të natyrës “moçal” të atij konflikti të epokës së Luftës së Ftohtë. Njohës i lodhjes së publikut me të ashtuquajturat “luftëra përgjithmonë”, Biden argumenton se “lufta në Afganistan nuk ishte menduar kurrë të ishte një ndërmarrje multi-gjenerative”. Për kritikët e tij, ai pyet “sa shumë vajza dhe djem të Amerikës jeni të gatshëm të rrezikoni? Për sa kohë do të qëndronin ata”? Kjo është e ngjashme me dëshminë e Senatit të John Kerry-t në 1971 ku ai pyeti: “Si t’i kërkosh një burri të jetë njeriu i fundit që vdes në Vietnam?”

Në vitet pas sulmeve të 11 shtatorit, ishin dy pyetje të rëndësishme me të cilat përballeshin Uashingtonin në lidhje me “luftën e mirë” në Afganistan: “Kur do të mbarojë?” dhe “Si do të përfundojë?” Tani e dimë përgjigjen e pyetjes së parë dhe, fatkeqësisht, përgjigja e së dytës duket se është zhgënjimi dhe dështimi.

Jim Cook është profesor i Çështjeve të Sigurisë Kombëtare në Kolegjin e Luftës Detare të SHBA. Pikëpamjet e shprehura këtu janë tërësisht të tijat dhe nuk pasqyrojnë ato të Kolegjit të Luftës Detare të SHBA-së, Departamentit të Mbrojtjes ose Qeverisë së Shteteve të Bashkuara.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova regjistron 10 viktima me koronavirus

Kosova regjistron 10 viktima me koronavirus

Publikuar më 19.09.2021
Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se të dielën janë regji...

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se të dielën janë regjistruar 10 viktima me koronavirus. Sipas Ministrisë, në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 173 persona të infektuar me këtë virus, pas testimit të 5.798 mostrave. Këto shifra nënkuptojnë se 2.9 për qind e personave të testuar kanë rezultuar pozitivë. Sipas autoriteteve 2.261 persona janë […]

Lexo më shumë

Erdogan: Do të takohem me Kyriakos Mitsotakis në Nju Jork

Erdogan: Do të takohem me Kyriakos Mitsotakis në Nju Jork

Publikuar më 19.09.2021
Një takim me Kyriakos Mitsotakis u njoftua sot nga President...

Një takim me Kyriakos Mitsotakis u njoftua sot nga Presidenti i Turqisë, Tayip Erdogan. Sipas SKAI dhe Manolis Kostidis, në deklaratat e bëra sot nga presidenti turk, duke u nisur nga aeroporti i Stambollit dhe në funksion të udhëtimit të tij në Nju Jork, ai në mënyrë karakteristike deklaroi se në SHBA “do të takohet […]

Lexo më shumë

Kosova në situatë të vështirë Covid, rreth 600 pacientë gjenden të shtruar në spital

Kosova në situatë të vështirë Covid, rreth 600 pacientë gjenden të shtruar në spital

Publikuar më 19.09.2021
Shërbimi Spitalor, Klinik e Universitar i Kosovës ka njoftua...

Shërbimi Spitalor, Klinik e Universitar i Kosovës ka njoftuar se në klinikat Covid-19 të QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme, në trajtim mjekësor nga COVID-19, janë 591 pacientë. Prej tyre, 458 me oksigjeno-terapi dhe 49 në gjendje të rënduar shëndetësore në kujdes intensiv mjekësor. Numri i pacientëve sipas klinkave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme: Klinika Infektive, […]

Lexo më shumë

Përshkallëzohet kriza/ Joe Biden ka kërkuar të flas në telefon me Macron!

Përshkallëzohet kriza/ Joe Biden ka kërkuar të flas në telefon me Macron!

Publikuar më 19.09.2021
Presidenti amerikan Joe Biden ka kërkuar të flasë me homolog...

Presidenti amerikan Joe Biden ka kërkuar të flasë me homologun e tij francez Emanuel Macron pas anulimit të një urdhri për nëndetëset franceze nga Australia dhe “do të ketë një bisedë telefonike në ditët në vijim”, tha sot zëdhënësi i qeverisë Gabriel. Nga ana e tij, Emanuel Macron do të bëjë “një kërkesë për sqarim”, […]

Lexo më shumë

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

Publikuar më 19.09.2021
Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit...

Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit të saj detar nga Paqësori, me rastin e anulimit të marrëveshjes për furnizimin e nëndetëseve nga Parisi në emër të Australisë. Pasoja e parë dhe tingëlluese e paktit trepalësh të sigurisë anglo-saksone AUKUS (SHBA, Australi, Britani e Madhe) ishte të vepronte si përshpejtues i një […]

Lexo më shumë

Burri hyri në shtëpinë e ish-partneres së tij dhe i dërgoi videon e vjedhjes në Facebook!

Burri hyri në shtëpinë e ish-partneres së tij dhe i dërgoi videon e vjedhjes në Facebook!

Publikuar më 19.09.2021
Një 34-vjeçar u arrestua nga policia me akuzën e vjedhjes dh...

Një 34-vjeçar u arrestua nga policia me akuzën e vjedhjes dhe shkaktimit të dëmtimit të pronës së huaj në Greqi. Sipas policisë, personi i arrestuar vodhi një motoçikletë me dy rrota në pronësi të një gruaje 51-vjeçare mbrëmë dhe hyri në shtëpinë e ish-partneres së tij 39-vjeçare në Milina, duke shkaktuar dëme brenda dhe jashtë […]

Lexo më shumë

Franca reagon ashpër: SHBA-ja dhe Australia “gënjyen” për paktin e ri të sigurisë

Franca reagon ashpër: SHBA-ja dhe Australia “gënjyen” për paktin e ri të sigurisë

Publikuar më 19.09.2021
Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, ka akuzuar A...

Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, ka akuzuar Australinë dhe Shtetet e Bashkuara se kanë gënjyer për një pakt të ri të sigurisë, që ka nxitur Parisin t’i thërrasë për konsultime ambasadorët e tij në këto shtete. Ministri Le Drian ka akuzuar shtetet edhe për “shkelje të madhe të besimit”. Marrëveshja, e njohur si […]

Lexo më shumë

Studimi zbulon se vaksina Moderna është më e mira në parandalimin e shtrimit në spital Covid-19

Studimi zbulon se vaksina Moderna është më e mira në parandalimin e shtrimit në spital Covid-19

Publikuar më 19.09.2021
Vaksina Covid-19 e Modernës është më efektive në mbrojtjen k...

Vaksina Covid-19 e Modernës është më efektive në mbrojtjen kundër shtrimeve në spital, sipas një studimi të botuar nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Një analizë e më shumë se 3,600 të rriturve të shtruar në 21 objekte amerikane nga marsi deri në gusht, zbuloi se efikasiteti i vaksinës kundër shtrimit në spital […]

Lexo më shumë