×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pasaportat e vaksinimit, kur do të jenë gati dhe pse disa vende janë kundër?

Bashkë me fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit, kërkesa për “pasaporta vaksinimi” për udhëtimet ndërkombëtare po futet në agjendën botërore. Shumë vende kanë ndërmarrë hapat e parë dhe kanë bërë plane në lidhje me këtë çështje. Sidoqoftë, nuk duhet të neglizhohet  se ekziston një rrezik i madh që vendimet e qeverive për këtë çështje të çojnë në perceptimin e diskriminimit të shoqërive që kanë luftuar prej kohësh me problemet e pandemisë.

Komiteti i Emergjencave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rekomandon që të mos vendoset një kërkesë për pasaporta vaksinimi, për udhëtarët ndërkombëtare, por të vazhdojë urgjenca globale. Kjo për shkak të varianteve të reja të koronavirusit. Nga ana tjetër, kërkesa për të provuar se jeni vaksinuar për të hyrë në vende të caktuara, nuk është e re.

Njerëzit që kanë udhëtuar prej shumë kohësh, u është dashur të provojnë se janë vaksinuar  kundër sëmundjeve të tilla si i verdhi, rubeola dhe kolera.

Brian Behlendorf, drejtori ekzekutiv i Fondacionit Linux i Shëndetit Publik, një organizatë e përqendruar në teknologji që ndihmon luftën kundër Covid-19, bëri një deklaratë të jashtëzakonshme për BBC për këtë çështje.

“Kushdo që udhëton ndërkombëtarisht në vendet që kërkojnë vaksinim kundër malaries, difterisë dhe sëmundje të tjera, ka marrë një karton të verdhë. Prindërit me fëmijë në shkollat publike duhet të provonin  se fëmija i tyre ishte vaksinuar. Kjo nuk është asgjë e re”,  tha Behlendorf.

Disa kompani ajrore ndërkombëtare kanë njoftuar se do të fillojnë  të përdorin kartën digjitale të udhëtimit, të zhvilluar nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror, për të siguruar një dokument që udhëtarët janë vaksinuar ose testuar për Covid-19.

Por, çfarë mendojnë vendet për pasaportën e vaksinimit kur as 10% e popullsisë botërore nuk është vaksinuar ende? Le të shohim shkurtimisht!

Bahreini, u bë vendi i parë që filloi përdorimin e një pasaporte digjitale të vaksinimit kundër koronavirusit. Turqia ka thënë se do ta diskutojë me orgnizatën e jashtme. Ndërsa Suedia dhe Danimarka kanë njoftuar se do ta lëshojnë pasaportën për të lejuar qytetarët të udhëtojnë jashtë vendit. Danimarka ka thënë  se do të publikojë një regjistër të arritshëm për të kontrolluar statusin e vaksinimit të një personi. Qeveria daneze synon të bëjë më shumë hulumtime dhe të zhvillojë programin përpara se të marrë një vendim përfundimtar nëse pasaportat e vaksinimit mund të përdoren për më shumë sesa thjesht për udhëtim jashtë vendit.

Qeveria britanike, sipas Nadhim Zahawi, zëvendësministri përgjegjës për vaksinat në Mbretërinë e Bashkuar, nuk po e konsideron pasaportën e vaksinimit. Ai tha se ata që udhëtojnë  që duhet të provojnë vaksinimin e tyre me një dokument të marrë nga mjeku i familjes, informon abcnews.al.

Ndërsa Greqia ka thënë se do t’i hapë kufijtë e saj për ata që kanë një pasaportë vaksinimi dhe madje do të heqë dhe karantinën për ata që provojnë se janë vaksinuar. Kjo ka bërë që Ministria e Transportit, Ministria e Punëve të Jashtme dhe Ministria e Shëndetësisë në Brit

“Pasaporta e Gjelbër”, marrëveshja mes Greqisë dhe Izraelit

Zyrtarët izraelitë kishin sinjalizuar që një ‘pasaportë e gjelbër’ mund të zbatohej që do të lejonte njerëzit e vaksinuar të hanin në restorante, të shkonin në teatër dhe kinema, të udhëtonin dhe të përjashtoheshin nga karantina në udhëtimet ndërkombëtare. Një hap serioz është ndërmarrë në këtë drejtim.

Së fundmi, kryeministri grek dhe ai izraelit kanë njoftuar se kanë arritur një marrëveshje mbi përdorimin e kësaj pasaporte, mes dy vendeve.

Diferenca e ideve mes vendeve të Bashkimit Europian

Ndërsa Greqia ka qenë dakord për pasaportat e vaksinimit, në Francë, një nga vendet e BE ku hezitimi publik për vaksinim është i lartë, ka pasur kundërshtime pasi shihet si një mënyrë që të detyron të marrësh vaksinën.

Në Gjermani, nga ana tjetër, Këshilli i Etikës, një organ i pavarur që këshillon qeverinë, shprehu mendimin se vaksinuesve nuk duhet t’u jepet asnjë privilegj.

Situata në Kinë dhe Tajvan

Kina synon të përfundojë vaksinimin e 50 milionë njerëzve deri në mes të marsit. Autoritetet po planifikonin të shtonin të dhëna vaksinash në aplikacionet shëndetësore në telefon në mënyrë që ata të përjashtoheshin nga karantinat e aplikuara për të udhëtuar brenda vendit midis qyteteve dhe rajoneve, informon abcnews.al.

Sidoqoftë, ndërsa virusi filloi të përhapet me shpejtësi përsëri në disa rajone, këto plane raportohet se do të mbyllen tani për tani. Në Tajvan, dyshohet se vaksina do të zëvendësojë karantinën ose masa të tjera. Aktualisht, karantina 14-ditore për njerëzit që hyjnë në Tajvan vazhdon, pavarësisht nëse janë vaksinuar apo jo.

Po Amerika?

Nisma e Vaksinimit të Kredencialeve (VCI), e cila përfshin gjigantë të teknologjisë si Microsoft, Oracle, Salesforce dhe organizata të ndryshme shëndetësore nga SHBA, njoftoi se po punon për një pasaportë digjitale të vaksinimit, që mund të shkaktojë polemikë, informon abcnews.al. Sipas deklaratës me shkrim, “VCI ka punuar me parashikimin që qeveritë dhe kompanitë në të gjithë botën së shpejti do të kërkojnë prova se qytetarët janë vaksinuar”.

Rreziku më i madh: Testet e rreme

Një hulumtim i kryer nga BBC, zbuloi se në linjat e transportit ndërkombëtar, udhëtarët po përdorim shumë teste false të Covid. Kjo do të thotë që dokumentet e shtypura që provojnë se jeni vaksinuar mund të falsifikohen lehtësisht. Dokumentet janë në gjuhë dhe formate të ndryshme, gjë që e bën të vështirë kontrollimin.

Avantazhet dhe disavantazhet e ‘pasaportave të vaksinimit’

Avantazhet

– Inkurajon njerëzit: Pasaporta të tilla mund të shërbejnë si një motiv i fuqishëm që njerëzit të vaksinohen.

– Krijon mundësi dhe stimulon turizmin: Kompanitë që nuk mund të bëjnë udhëtime të caktuara biznesi për shkak të pandemisë duke lëshuar pasaporta vaksinimi mund të përfitojnë nga kjo mundësi.

– Ofron privilegje udhëtimi: Pasaportat gjithashtu mund të vlerësohen në aspektin e udhëtimeve ndërkombëtare. Të vaksinoheni do të thotë që keni më pak të ngjarë të infektoheni.

Disavantazhet

– Ju mund ta transmetoni virusin dhe nëse jeni vaksinuar:  Shkencëtarët thonë se ende nuk ka asnjë provë konkrete që mund ta parandalojë riinfektimin pasi merrni vaksinën.

– Krijon diskriminim: Pasaporta të tilla do të ofrojnë privilegje për ata që janë vaksinuar dhe supozohet se janë të mbrojtur.

– Mosarritja e vaksinës bëhet viktimë: Duke qenë se administrimi i vaksinimit bazohet në një sistem prioritar, disa njerëz do të vaksinohen para të tjerëve.

– Rritni dokumentet e rreme: Pasaportat mund të inkurajojnë njerëzit që nuk janë vaksinuar ende ose që zgjedhin të mos vaksinohen për të marrë certifikim në tregun e zi.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh gjendet në Irak duke përdorur pamjet spiune kapura në vitet 1960!

Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh gjendet në Irak duke përdorur pamjet spiune kapura në vitet 1960!

Publikuar më 07.03.2021
Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh ishte një vend magjik ...

Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh ishte një vend magjik ku njerëzit pinin verë dhe filozofët lakuriq jepnin mësim, pretendojnë historianët e lashtësitë. Rreth 2,000 vjet pas vdekjes së luftëtarit të madh, arkeologët besojnë se qyteti mund të jetë zbuluar në Irak. Ekspertët së pari vunë re mbetjet antike në vendbanimin Irakian, të njohur […]

Lexo më shumë

Tragjike! Krokodili ‘gëlltit’ djalin 8-vjeçar, Bashkëfshatarët vendosen në ndjekje të zvarranikut, i çajnë barkun dhe… (Video)

Tragjike! Krokodili ‘gëlltit’ djalin 8-vjeçar, Bashkëfshatarët vendosen në ndjekje të zvarranikut, i çajnë barkun dhe… (Video)

Publikuar më 07.03.2021
Një djalë tetë vjeç është vrarë nga një krokodil ndërsa noto...

Një djalë tetë vjeç është vrarë nga një krokodil ndërsa notonte në një lumë në Indonezi, në ishullin Borneo. Djali dhe vëllai i tij i vogël ishin duke notuar në provincën Kalimantan Lindore ndërsa babai i tyre ishte pranë shtëpisë së tyre të mërkurën kur fëmija u sulmua dhe u gëlltitet nga një krokodil, tha […]

Lexo më shumë

“Pushoni more injorantë”/ Chrissy Teigen i del në krahë Megan Markle: Këta njerëz nuk do të ndalen derisa ajo të ketë një abort spontan!

“Pushoni more injorantë”/ Chrissy Teigen i del në krahë Megan Markle: Këta njerëz nuk do të ndalen derisa ajo të ketë një abort spontan!

Publikuar më 07.03.2021
Ndërsa agonia rritet dhe koha ecën mbrapsht për shfaqjen e i...

Ndërsa agonia rritet dhe koha ecën mbrapsht për shfaqjen e intervistës shumë të diskutuar të Princit Harry dhe Megan Markle në shtëpinë e Operës Winfrey, të dielën në mbrëmje, shumë ish-partnerë, miq apo edhe të njohur të çiftit nxitojnë ta mbrojnë atë, e parë kjo nga media britanike dhe më gjerë. Raportet kundër Megan Markle, […]

Lexo më shumë

Dhimbjet në stomak, këto janë katër lëvizje që zgjidhin problemin

Dhimbjet në stomak, këto janë katër lëvizje që zgjidhin problemin

Publikuar më 07.03.2021
Sëmundja e refluksit gastroezofageal është një sëmundje e be...

Sëmundja e refluksit gastroezofageal është një sëmundje e bezdisshme dhe e dhimbshme e aparatit tretës, kur muskuli unazor i poshtëm i ezofagut nuk arrin të mbajë përmbajtjen gastrike të shtyrë në ezofag, duke shkaktuar urth, dhimbje dhe frymëmarrje të pakëndshme. Zgjidhja e simptomave gjendet kryesisht tek dieta, si në përmbajtje ashtu edhe në zakonet që […]

Lexo më shumë

Hiqni dorë menjëherë! Këto janë ushqimet më të këqija që nuk duhet të konsumoni, kur keni probleme me kolesterolin

Hiqni dorë menjëherë! Këto janë ushqimet më të këqija që nuk duhet të konsumoni, kur keni probleme me kolesterolin

Publikuar më 07.03.2021
Kolesteroli është armiku kryesor i zemrës. Ka disa ushqime q...

Kolesteroli është armiku kryesor i zemrës. Ka disa ushqime që duhet të shmangni. Lexoni më poshtë të listuara nga AgroWeb.org. Pijet e Gazuara e Me Sheqer Sheqeri konsiderohet si armiku kryesor i shëndetit. Ai luan një rol të fortë në rritjen e kolesterolit dhe në rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Ekspertët thonë se heqja dorë […]

Lexo më shumë

Luftoi për 107 ditë, Manastirliu jep lajmin e mirë për Roanin që lindi vetëm 500 gramë (Foto)

Luftoi për 107 ditë, Manastirliu jep lajmin e mirë për Roanin që lindi vetëm 500 gramë (Foto)

Publikuar më 06.03.2021
Një lajm i mirë ka ardhur nga materniteti “Koço Gliozh...

Një lajm i mirë ka ardhur nga materniteti “Koço Gliozhenin” për Roanin e vogël, i cili erdhi në jetë vetëm 500 gramë. Pas një beteje, e cila zgjati plot 107 ditë, ai tashmë është në gjendje të mirë shëndetësore, ndërsa ministrja Ogerta Manastirliu njoftoi se tanimë ai është gati të kthehet në shtëpi. “Roan ka […]

Lexo më shumë

(Video) Shembet kangjella e ballkonit të universitetit, 7 studentë humbasin jetën!

(Video) Shembet kangjella e ballkonit të universitetit, 7 studentë humbasin jetën!

Publikuar më 05.03.2021
Shtatë studentë të kolegjit universitar në Bolivi vdiqën dhe...

Shtatë studentë të kolegjit universitar në Bolivi vdiqën dhe katër të tjerë u plagosën gjatë një incidenti tragjik, ku u shemb kangjella, duke i rrëzuar ata nga një ballkon i katit të katërt. Video e incidentit të së martës tregoi një grup studentësh nga Universiteti Publik i El Alto të ulur në ballkon para se […]

Lexo më shumë

Gruaja e futbollistit rus tenton vetëvrasjen pas pabesisë me “gruan” spanjolle

Gruaja e futbollistit rus tenton vetëvrasjen pas pabesisë me “gruan” spanjolle

Publikuar më 05.03.2021
Opinioni publik rus u trondit kur dëgjoi lajmin se gruaja e ...

Opinioni publik rus u trondit kur dëgjoi lajmin se gruaja e futbollistit, Pavel Mamaev, dëshiron t’i japë fund jetës së saj. Konkretisht, një stacion televiziv transmetoi të mërkurën se bukuroshja 33-vjeçare u gjet pa ndjenja në dhomën e saj dhe u dërgua me urgjencë në spital. Autoritetet nuk gjetën ndonjë shkak të afërt, por mendohet […]

Lexo më shumë