×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pas tërmetit/ Shkon në 900 numri i të lënduarve në Spitalin e Durrësit dhe të Traumës

Rreth 900 shkon numri i qytetarëve të lënduar nga tërmeti i 26 nëntorit, të cilët po marrin trajtim në spitale, nga të cilët 731 vetëm në spitalin e Traumës dhe Durrësit.

Gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Durrësit dhe të Traumës janë paraqitur 52 qytetarë të lënduar, të traumatizuar si pasojë e tërmetit, të cilët kanë marrë trajtim mjekësor.

Aktualisht janë të shtruar 63 të lënduar, gjendja e të cilëve paraqitet e stabilizuar, përveç një person që paraqitet në gjendje të rënduar.

Përpos qytetarëve që po marrin trajtim në spitale, janë rreth 1107 vizita mjekësore të kryera për banorët e prekur nga tërmeti që po marrin trajtim në qendrat shëndetësore 24/7 të hapura pranë zonave të prekura. Ndërsa mbi 350 persona kanë marrë shërbimin mjekësor pranë kampit të emergjencës në Thumanë dhe pikave të ngritur në Durrës. Me ekipet e ngritura në terren është siguruar pajisja me medikamente për të sëmurët kronikë.

Urgjenca kombëtare ka përballuar 5094 thirrje për ndihmë që nga momenti i rënies së tërmetit dhe ka realizuar 1311 misione me autoambulancë.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Covid-19 izolon Shqipërinë/ Policia: Mund të lëvizim vetëm drejt Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Covid-19 izolon Shqipërinë/ Policia: Mund të lëvizim vetëm drejt Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Publikuar më 11.07.2020
Situata me Covid-19 ka bërë që Shqipëria të jetë një ndër ve...

Situata me Covid-19 ka bërë që Shqipëria të jetë një ndër vendet më të izoluara në Evropë. Policia e Shtetit bën me dije se aktualisht shqiptarët mund të lëvizin vetëm drejt Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut. Policia e Shtetit njofton se situata e kufizimeve të lëvizjes së shtetasve në kufi, paraqitet: me Kosovën lëvizja e […]

Lexo më shumë

E rëndë në Sarandë, gruaja gjendet e pajetë në dhomën e resortit

E rëndë në Sarandë, gruaja gjendet e pajetë në dhomën e resortit

Publikuar më 11.07.2020
Një ngjarje e rëndë është shënuar sot në Sarandë, ku një gru...

Një ngjarje e rëndë është shënuar sot në Sarandë, ku një grua 69-vjeçare u gjet e pajetë në një resort në Sarandë, Mësohet se gruaja me incialet L.P., është gjetur e pajetë në dhomën e resortit turistik nga vajza e saj. Ka qenë pikërisht kjo e fundit që lajmëroi ambulancën, ndërsa në vendngjarje ka mbërritur […]

Lexo më shumë

Rrëfimi tronditës i ish-zyrtarit të Sigurimit: Koliqi dhe Camaj ishin poliagjentë që punonin për UDB, SIM dhe CIA

Rrëfimi tronditës i ish-zyrtarit të Sigurimit: Koliqi dhe Camaj ishin poliagjentë që punonin për UDB, SIM dhe CIA

Publikuar më 11.07.2020
Nga Xhevdet Shehu Dje pasdite bisedova me një nga oficerët e...

Nga Xhevdet Shehu Dje pasdite bisedova me një nga oficerët e lartë të ish-Zbulimit shqiptar (Sigurimit të Shtetit) Dr. Hasan Luçin. Ai ka qenë punonjës i Shërbimit të Jashtëm të Fshehtë Shqiptar. I mbuluar me statusin e një diplomati që kryen veprime konsullore, ai ka qenë në ambasadën tonë në Francë për dymbëdhjetë vite të […]

Lexo më shumë

E FUNDIT/ Konfirmohen dy raste të reja me Covid në Elbasan, nisen me urgjencë drejt Tiranës

E FUNDIT/ Konfirmohen dy raste të reja me Covid në Elbasan, nisen me urgjencë drejt Tiranës

Publikuar më 10.07.2020
Mbrëmjen e sotme mësohet se dy raste të tjera janë konfirmua...

Mbrëmjen e sotme mësohet se dy raste të tjera janë konfirmuar me Covid-19 në qytetin e Elbasanit. Sipas AbcNeës raportohen se janë infektuar një burrë dhe një grua të moshës rreth 50-vjeçare. Bëhet me dije se rastet janë përcaktuar gjatë ekzaminimit të mushkërive më skaner. Dyshohet se të infektuarit të jenë infektuar në Spitalin e […]

Lexo më shumë

Silva Bino: Të mbyllim sërish fundjavat që të ulet numri i të infektuarve, ta bëjmë këtë sakrificë

Silva Bino: Të mbyllim sërish fundjavat që të ulet numri i të infektuarve, ta bëjmë këtë sakrificë

Publikuar më 10.07.2020
Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silv...

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, thotë se për shkak të numrit të lartë të rasteve të reja me koronavirus, duhet marrë në konsideratë mbyllja në fundjava. Në emisionin “Në fokus”, në TvT, Bino tha se një sakrificë e tillë mund të bëhet për hir të uljes së numrit të të […]

Lexo më shumë

Ministria e Arsimit mesazh pedagogëve: Mos penalizoni studentët me rezultate më të ulëta për shkak të situatës, kujdes me notat

Ministria e Arsimit mesazh pedagogëve: Mos penalizoni studentët me rezultate më të ulëta për shkak të situatës, kujdes me notat

Publikuar më 10.07.2020
Ministria e Arsimit Sportit dhe Rinisë iu ka kërkuar pedagog...

Ministria e Arsimit Sportit dhe Rinisë iu ka kërkuar pedagogëve që të mos penalizojnë studentët me rezultate shumë më të ulëta se në provimet e mëparshme për shkak të situatës nga COVID-19 dhe mënyrës së re të zhvillimit të mësimit. Ndër të tjera thuhet se pavarësisht mënyrës së ndryshme të zhvillimit të mësimit, rezultatet e […]

Lexo më shumë

Tjetër lëkundje tërmeti ndjehet në Shqipëri, ja epiqendra

Tjetër lëkundje tërmeti ndjehet në Shqipëri, ja epiqendra

Publikuar më 10.07.2020
Një tjetër lëkundje tërmeti është regjistruar ditën e sotme ...

Një tjetër lëkundje tërmeti është regjistruar ditën e sotme në Shqipëri. Sipas të dhënave të Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit lëkundjet janë ndjerë rreth orës 15:43 dhe ka qenë i magnitudës 3.4 ballë. Ashtu siç raporton edhe IGJEUM epiqendra e tërmetit ka qenë 5 kilometra bë Perëndim të Kamenicës në Korçë dhe ishte […]

Lexo më shumë

Dëshmitë e fqinjëve për familjen Josifi në prokurori, kush është çifti misterioz që vizitonte tre gratë (DETAJE)

Dëshmitë e fqinjëve për familjen Josifi në prokurori, kush është çifti misterioz që vizitonte tre gratë (DETAJE)

Publikuar më 10.07.2020
Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku u gjetën të vetëflijua...

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku u gjetën të vetëflijuara nënë e bijë, prokuroria ka nisur hetimet intensive. Qytetarë dhe komshinjtë me familjen Josifi, kanë informuar polivinë edhe mbi personat që takoheshin me tre gratë e familjes Josifi gjatë viteve fundit. Sipas dëshmitarëve, Zhaneta dhe Anisa Josifi janë parë shpesh në disa zona të […]

Lexo më shumë