×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pas largimit nga OBSH, Europa i përkulet dhe i kërkon Amerikës të shqyrtojë vendimin

Udhëheqësit e Bashkimit Europian i kërkuan SHBA-së që të rishqyrtojë vendimin e saj për t’u tërhequr nga Organizata Botërore e Shëndetit, në një deklaratë të shtunën.

“Ndërsa bota vazhdon të luftojë pandeminë COVID-19, detyra kryesore për të gjithë është të shpëtojë jetë dhe të përmbajë dhe zbusë këtë pandemi”, tha Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen dhe shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell në një deklaratë të përbashkët.

“Përballë këtij kërcënimi global, tani është koha për bashkëpunim të zgjeruar dhe zgjidhje të përbashkëta. Veprimet që dobësojnë rezultatet ndërkombëtare duhet të shmangen. Në këtë kontekst, ne e nxisim SHBA-në që të rishqyrtojnë vendimin e saj të shpallur”, thanë ata.

Kërkesa erdhi pasi Presidenti Donald Trump të premten u përpoq me planet për t’u tërhequr nga agjensia e Shëndetit të Kombeve të Bashkuara, të cilën ai e ka akuzuar se e ndihmoi Pekinin të mbulonte shpërthimin e koronavirusit.

Ministri gjerman i shëndetësisë Jens Spahn tha më herët se masa nga ShBA shënoi një pengesë “zhgënjyese” për përpjekjet globale të shëndetit, duke iu bashkuar të tjerëve në paralajmërimin e implikimeve të mundshme të vendimit të Trump.

Von der Leyen dhe Borrell thanë se BE ishte e përkushtuar për një rishikim të planifikuar të përgjigjes ndërkombëtare ndaj koronavirusit, përfshirë veprimet e OBSH. Sidoqoftë, ata paralajmëruan se, “OBSH duhet të vazhdojë të jetë në gjendje të drejtojë reagimin ndërkombëtar ndaj pandemive, aktuale dhe të ardhmen”.

Letra e plotë

Ndërsa bota vazhdon të luftojë pandeminë COVID-19, detyra kryesore për të gjithë është të shpëtojmë jetë dhe përmbajnë dhe zbusin këtë pandemi. Bashkimi Europian vazhdon të mbështesë OBSH-në dhe tashmë kemi siguruar fonde shtesë. Në një rezolutë të udhëhequr nga BE e miratuar me konsensus në 19 maj në Asamblenë Botërore të Shëndetit, të gjithë shtetet anëtare ranë dakord të iniciojnë, në momentin e parë të duhur, një vlerësim gjithëpërfshirës për të rishikuar mësimet e marra nga përgjigja ndërkombëtare e shëndetit ndaj koronavirusit, veçanërisht me qëllim të forcimit të gatishmërisë së ardhshme globale të sigurisë shëndetësore.

Vlerësimi i përgjigjes sonë globale është i domosdoshëm pasi ka mësime që duhet të mësohen nga kjo pandemi. Vlerësimi i performancës sonë kolektive në nivelin ndërkombëtar është vetëm një procesi i nevojshëm, me qëllim forcimin e sigurisë shëndetësore. Bashkëpunimi global dhe solidariteti përmes përpjekjeve shumëpalëshe janë rrugët e vetme efektive dhe të zbatueshme për të fituar këtë betejë me të cilën po përballet bota.

OBSH duhet të vazhdojë të jetë në gjendje të udhëheqë ndërkombëtarët ndaj pandemive, aktuale dhe në të ardhmen. Për këtë, kërkohet pjesëmarrja dhe mbështetja e të gjithëve si shumë e nevojshme.

Përballë këtij kërcënimi global, tani është koha për bashkëpunim të zgjeruar dhe zgjidhje të përbashkëta. Veprimet që dobësojnë rezultatet ndërkombëtare duhet të shmangen. Në këtë kontekst, ne bëjmë thirrje SHBA të rishqyrtojë vendimin e saj të shpallur.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

‘Recesion më i thellë nga sa mendohej’, KE përditëson parashikimin: Europa e zhytur në krizë, ç’do ndodhë me ekonominë

‘Recesion më i thellë nga sa mendohej’, KE përditëson parashikimin: Europa e zhytur në krizë, ç’do ndodhë me ekonominë

Publikuar më 08.07.2020
Kriza e koronavirusit do ta zhysë Europën në një recesion më...

Kriza e koronavirusit do ta zhysë Europën në një recesion më të thellë nga sa mendohej fillimisht, tha Komisioni Europian. Por disa ekonomi pritet të jenë më mirë se të tjerat. Sipas një parashikimi ekonomik të përditësuar të Komisionit Evropian ekonomia e eurozonës do të bjerë  këtë vit në një recesion më të thellë nga […]

Lexo më shumë

Rikthimi i virusit/ Spanja fut në izolim 200.000 persona, askush nuk mund të largohet nga zona!

Rikthimi i virusit/ Spanja fut në izolim 200.000 persona, askush nuk mund të largohet nga zona!

Publikuar më 04.07.2020
Rajoni autonom i Katalonjës në Spanjë të shtunën riinstaloi ...

Rajoni autonom i Katalonjës në Spanjë të shtunën riinstaloi një bllokim për rreth 200,000 banorë afër qytetit të Lerida pas një rritje të mprehtë të rasteve të koronavirusit. “Ne kemi vendosur të kufizojmë zonën del Segria pas të dhënave që konfirmojnë një rritje të mprehtë të infeksioneve COVID-19”, u tha presidentit rajonal të Katalonjës Quim […]

Lexo më shumë

“Ai ka lidhje kudo dhe di të bëjë gjënë e duhur në vendin e duhur”, 5 fakte që duhet të dini për kryeministrin e ri të Francës

“Ai ka lidhje kudo dhe di të bëjë gjënë e duhur në vendin e duhur”, 5 fakte që duhet të dini për kryeministrin e ri të Francës

Publikuar më 04.07.2020
Presidenti Francez Emmanuel Macron emëroi Jean Castex si Kry...

Presidenti Francez Emmanuel Macron emëroi Jean Castex si Kryeministrin e ri të Francës. Castex, kryetari konservator i një qyteti të vogël në jug të Francës, e bëri karrierën e tij politike në hijet e politikanëve me profil më të lartë. Ai kaloi në një rol më publik si zyrtari i lartë përgjegjës për trajtimin e […]

Lexo më shumë

Alarmi, rikthehet vala e dytë e COVID në qytetin italian

Alarmi, rikthehet vala e dytë e COVID në qytetin italian

Publikuar më 04.07.2020
Asgjë nuk po e ndal virusin. Alarmi vjen sërish nga vendi fq...

Asgjë nuk po e ndal virusin. Alarmi vjen sërish nga vendi fqinj Italia, ku raportohet se është rikthyer vala e COVID-19 në Veneto. “Po hedhim në plehra 4 muaj masash”, këto ishin fjalët e guvernatorit të Venetos, Luca Zaia, pasi u njoftua se indeksi R që mat epideminë e koronavirusit ka kaluar ditët e fundit […]

Lexo më shumë

Edouard Philippe dha dorëheqjen, Macron emëron kryeministrin e ri të Francës

Edouard Philippe dha dorëheqjen, Macron emëron kryeministrin e ri të Francës

Publikuar më 03.07.2020
Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka emëruar nëpunësin e ...

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka emëruar nëpunësin e lartë civil, Jean Castex, i cili hartoi politikën për lehtësimin e masave të izolimit gjatë pandemisë, si kryeministrin të ri të vendit. Vendimi është pjesë e një riorganizimi qeveritar. Castex, 55 vjeç, ka shërbyer gjithashtu si president i Agjencisë Kombëtare të Sporteve në Francë dhe ka mbikëqyrur […]

Lexo më shumë

Jep dorëheqjen kryeministri francez, Edouard Philipp

Jep dorëheqjen kryeministri francez, Edouard Philipp

Publikuar më 03.07.2020
Kryeministri francez, Edouard Philippe i paraqiti sot dorëhe...

Kryeministri francez, Edouard Philippe i paraqiti sot dorëheqjen e qeverisë së tij, presidentit Emmanuel Macron, të cilën ai e pranoi, njoftoi Pallati Elyse. Qeveria e dorëhequr do të trajtojë punët aktuale deri në emërimin e qeverisë së re, një ndryshim i kërkuar nga Emmanuel Macron i cili njoftoi për një “ekip të ri” për të […]

Lexo më shumë

Vendimi/ Deputetët e Parlamentit Europian do paraqiten në shtator në seancat plenare, nuk ka më tolerime

Vendimi/ Deputetët e Parlamentit Europian do paraqiten në shtator në seancat plenare, nuk ka më tolerime

Publikuar më 02.07.2020
Seancat plenare mujore të Parlamentit Europian në Strasburg ...

Seancat plenare mujore të Parlamentit Europian në Strasburg do të rifillojnë në shtator pasi për disa muaj u mbajtën në Bruksel (dhe kryesisht në internet) për shkak të koronavirusit, sipas një shënimi të brendshëm dërguar eurodeputetëve të enjten dhe parë nga POLITICO. “Që nga shtatori, seancat plenare (javët 38, 41, 43, 48, 51) do të […]

Lexo më shumë

Udhëzimi i ri/ Shkollat do të hapen në shtator, kush nuk vjen do t’i vendoset gjobë

Udhëzimi i ri/ Shkollat do të hapen në shtator, kush nuk vjen do t’i vendoset gjobë

Publikuar më 02.07.2020
Prindërit në Angli do të duhet t’i dërgojnë fëmijët e ...

Prindërit në Angli do të duhet t’i dërgojnë fëmijët e tyre përsëri në shkollë në shtator – ose të përballen me gjoba të mëdha. Sekretari i arsimit të enjten përshkroi planet e qeverisë për të rihapur shkollat ​​pas verës, së pari në Dhomën e Përbashkët dhe më pas për publikun përmes një konference shtypi të Downing […]

Lexo më shumë