×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Paralajmërimi i frikshëm: 12.000 njerëz në ditë do të vdesin nga kjo krizë e re që do prekë botën si pasojë e virusit

Komunitetet e varfra në të gjithë botën po dërgojnë një mesazh të qartë, urgjent dhe të përsëritur: “Uria mund të na vrasë para koronavirusit”. Kombinuar me konfliktet në vazhdim, pabarazinë në rritje dhe një krizë klimatike përshkallëzuese. Pandemia ka tronditur një sistem ushqimi tashmë të thyer në themelet e tij, duke lënë miliona në prag të urisë.

Nëse ne nuk veprojmë tani, deri në 12,000 njerëz në ditë mund të vdesin nga uria lidhur me ndikimet sociale dhe ekonomike të pandemisë para fundit të vitit, ndoshta më shumë sesa do të vdesin çdo ditë nga sëmundja. Në muajt e kaluar, ne kemi ndërmarrë masa të jashtëzakonshme për të provuar ta çojmë numrin e rasteve të Covid-19 në zero. Tani, na duhet një përpjekje e ngjashme masive për të ulur urinë në zero.

Në botën tonë thellësisht të pabarabartë, miliona njerëz po jetojnë dhe vdesin nga uria çdo vit. Në vitin 2019, 821 milion njerëz u vlerësuan të jenë të pasigurtë nga ushqimi, nga të cilët afërsisht 149 milion pësuan uri ose më keq nivelin e krizës. Kjo krizë nuk ka të bëjë me mungesën e ushqimit. Këto nivele shkatërruese të urisë janë një simptomë e një sistemi ushqimor i prishur që ka lejuar miliona njerëz ne uri në një planet që prodhon më shumë se sa ushqim të mjaftueshëm për të gjithë.

Pandemia e koronavirusit i ka shtuar zjarr karburantit të kësaj krize në rritje të urisë. Ajo ka acaruar pabarazitë dhe dobësitë ekzistuese ndërsa ka shtyrë miliona njerëz në pasiguri ushqimore si rezultat i rritjes të papunësisë dhe prishjes ekonomike të shkaktuar nga sëmundja.

Zonat ekstreme të urisë

Ne kemi identifikuar 10 vende dhe rajone ku kriza e ushqimit është më e rëndë dhe përkeqësohet për shkak të pandemisë: Jemeni, Republika Demokratike e Kongos (DRC), Afganistani, Venezuela, Sahelja e Afrikës Perëndimore, Etiopia, Sudani, Sudani i Jugut, Siria dhe Haiti. Së bashku ata përbëjnë 65 përqind të njerëzve që përballen me nivelin e krizës në nivel global. Por pikat e reja të urisë po shfaqen gjithashtu. Vendet me të ardhura të mesme si India, Afrika e Jugut dhe Brazili po përjetojnë nivele të shpejta të rritjes së urisë.

Veprimi urgjent është i nevojshëm tani Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar urinë e ‘proporcioneve biblike’ si rezultat i Covid-19 dhe masave për ta përmbajtur atë, duke projektuar numrin e njerëzve që do të preken nga kriza e urisë në 270 milion para fundit të vitit, një rritje 82% që nga viti 2019.

Përgatiti: Erjon Dervishi 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Deklarata e fortë e pediatres: Nuk do të vizitoj asnjë fëmijë të pavaksinuar!

Deklarata e fortë e pediatres: Nuk do të vizitoj asnjë fëmijë të pavaksinuar!

Publikuar më 25.01.2021
Mjekja pediatre Alketa Hoxha ka bërë një deklaratë të fortë ...

Mjekja pediatre Alketa Hoxha ka bërë një deklaratë të fortë në “Top Albania Radio”, ku ka thënë se nuk do të vizitojë kurrë fëmijë të pavaksinuar. Ajo e arsyetoi këtë me faktin se në momentin që një fëmijë i pavaksinuar shkon për vizitë te ajo, dhe aty ndodhet edhe një fëmijë tjetër me sëmundje të […]

Lexo më shumë

Shqiptari infektohet me variantin e ri të Covid-19

Shqiptari infektohet me variantin e ri të Covid-19

Publikuar më 24.01.2021
Një shqiptar nga Kosova është konfirmuar me variantin e ri t...

Një shqiptar nga Kosova është konfirmuar me variantin e ri të koronavirusit. Rasti është konfirmuar në Slloveni. Lajmin e njoftoi vetë kryeministri slloven Janez Jansha. “Një rast i ri i infektimit me llojin anglez u konfirmua nga një shtetas i Kosovës me banim në Slloveni, i cili ishte kthyer nga Belgjika, për të cilën autoritetet […]

Lexo më shumë

Studimi/ 4 vitaminat që ulin efektet e koronavirusit

Studimi/ 4 vitaminat që ulin efektet e koronavirusit

Publikuar më 24.01.2021
Një studim i ri tregon se nivelet e ulta të vitaminës D shoq...

Një studim i ri tregon se nivelet e ulta të vitaminës D shoqërohen me një rrezik më të lartë të vdekshmërisë nga Covid-19. Studime të mëparshme sugjerojnë se 9 nga 10 vdekjet nga virusi mund të ishin parandaluar nëse njerëzit kishin nivele adekuate të vitaminës D. Gjatë dimrit, nivelet e kësaj vitamine zvogëlohen sepse njerëzit […]

Lexo më shumë

Problemet me kujtesën pas tejkalimit të COVID-19

Problemet me kujtesën pas tejkalimit të COVID-19

Publikuar më 24.01.2021
Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para ...

Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, nuk ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë. “Harresën e kam aty për aty, nuk më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj diçka […]

Lexo më shumë

Dikur i kemi parë më pasion, por Disney ka vendosur të bllokojë filmat tanë të dashur: Peter Pan, Dumbo, The Aristocrats, ja arsyeja

Dikur i kemi parë më pasion, por Disney ka vendosur të bllokojë filmat tanë të dashur: Peter Pan, Dumbo, The Aristocrats, ja arsyeja

Publikuar më 24.01.2021
Brezat e fëmijëve janë magjepsur nga përralla magjike e djal...

Brezat e fëmijëve janë magjepsur nga përralla magjike e djalit që nuk u rrit kurrë, por Peter Pan tani është në një listë të filmave të ndaluar. Bosët në Disney kanë bllokuar këdo nën moshën shtatë vjeç që të shikojë klasikun e animuar të vitit 1953 në shërbimin e tij të transmetimit për shkak të […]

Lexo më shumë

Çfarë mendon SHBA-ja? Snajperët rusë stërviten për luftime në minus 35 gradë, plane për të rritur praninë e tyre në Arktik

Çfarë mendon SHBA-ja? Snajperët rusë stërviten për luftime në minus 35 gradë, plane për të rritur praninë e tyre në Arktik

Publikuar më 24.01.2021
Duke hedhur sytë e tyre në një konflikt në fund të botës, sn...

Duke hedhur sytë e tyre në një konflikt në fund të botës, snajperat rusë kanë organizuar një seri sencash stërvitore në temperaturat e ngrirjes, duke goditur objektiva në distancë të gjatë dhe duke u fshehur dëborë. Shërbimi për shtyp i Ministrisë Ruse të Mbrojtjes njoftoi të hënën se stërvitjet rraskapitëse ishin kryer nga snajperë të […]

Lexo më shumë

“Mezi pres që të mbarojë pandemia”/ 90-vjeçari pasi bëri vaksinën fitoi makinën luksoze me 502 kuaj fuqi

“Mezi pres që të mbarojë pandemia”/ 90-vjeçari pasi bëri vaksinën fitoi makinën luksoze me 502 kuaj fuqi

Publikuar më 23.01.2021
Dashuria për makinën nuk njeh moshë, siç dëshmohet nga një s...

Dashuria për makinën nuk njeh moshë, siç dëshmohet nga një sërë rastesh të personave të moshuar të cilët kanë vendosur të shtojnë një stoli të re në garazhin e tyre, ose kokëfortësisht refuzojnë të lënë makinën e tyre të preferuar. Më parë ishte 80-vjeçari që ka blerë makinën Ferrari F40, si dhe bashkëmoshatarin e tij, […]

Lexo më shumë

“Kokainën e shet tek grupet shqiptare”/ Si funksionon Ndragheta italiane dhe lidhjet me biznesin e ndërtimit

“Kokainën e shet tek grupet shqiptare”/ Si funksionon Ndragheta italiane dhe lidhjet me biznesin e ndërtimit

Publikuar më 23.01.2021
Aeroporti në Lamezia Terme, Kalabria, në majën e çizmës së I...

Aeroporti në Lamezia Terme, Kalabria, në majën e çizmës së Italisë, u ndërtua në vitet 1970 dhe nuk është vjetëruar mirë. Fasada e çimentos shënohet nga radhët e dritareve të rrumbullakëta që ngjajnë me gropa të mëdha. Parkingu është i shtruar dobët. Përtej saj ngrihet një kullë prej betoni e papërfunduar, e hapur për elementet […]

Lexo më shumë