Pallati u nda në dyshë, banorët e kaluan natën në çadrat pranë stadiumit “Dinamo”

Në çadrat e vendosura në zonën afër stadiumit “Selman Stërmasi” kaluan natën 65 qytetarë.

Aktualisht çadrat e ngritura nga Emergjencat Civile të prefekturës dhe bashkisë, po çmontohen dhe qytetarët që kanë nevojë për ndihmë do t’i drejtohen qendrave sociale.

Ky pallat i ndarë më dysh në Komunën e Parisit u kthye në treguesin e fuqisë shkatërrimtare që patën tërmetet që goditën vendin tonë. Arbora, bashkë më vjehrrën e vet i gjejmë duke qëndruar ne lulishte. Natën e kaluan tek njerëzit e tyre, në anën tjetër të qytetit.

“Unë rrëmbeva vajzën disamuajshe, ndërsa burri vajzën tjetër. Banojmë në katin e shtatë, thotë një zonjë që vazhdon të qëndrojë në lulishte. Na kapi paniku, fqinjët na ndihmuan shumë”, tregon një grua për TCH.

“Atë që hoqëm ne, do t’ia tregojmë varrit”, thotë një plakë.

“Na dukej sikur ishte film”, thotë një zonjë invalide.

“Shtëpia ime është plasaritur, por shyqyr që nuk pata dëme në njerëz”, thotë një zotëri.

“Ra televizori dhe nuk punon tani”, thotë një vajze e vogël.

“Unë u vrava, pasi kur po vrapoja shkallëve”, tregon një djalë i vogël.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet