×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pa rezultat/ Përfundon mbledhja e Këshillit Politik pas 4 orë diskutimesh

Ka përfundur pa një rezultat konkret mbledhja e sotme e Këshillit Politik. Prej orës 17:00 palët e Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore janë mbledhur për të vijuar diskutimet për çështjet që ende i ndajnë palët në këto orë të fundit të mbetura nga afati i përfundimit të Reformës Zgjedhore.

Edhe pse kanë kaluar më shumë se 3 orë palët ende vijojnë të mos kenë gjetur dakordësi. Rudina Hajdari ka prezantuar disa ide për ndryshimin e sistemit zgjedhor bazuar te sistemi danez, ku diskutime kanë qenë të nxehta por pa konsensus mes tyre. Hajdari i mëshon fort faktit për të pasur një ndryshim sistemi ose minimumi të hapen listat, por si për PS dhe PD kjo duhet diskutuar në një fazë të dytë.

Teknologjia në zgjedhje vijon të ndajë palët, ku PD kërkon përfshirjen e identifikimit biometrik në të gjithë territorin si garancinë që nuk do të ketë falsifikim të votës dhe votim familjar, ndërsa Gjiknuri ka kërkuar më herët se mund ta vendosin identifikimin biometrik në zonat që do PD dhe i konsideron problematike, por kjo është refuzuar si nga opozita parlamentare dhe ajo joparlamentare duke u sh[prehur se kjo duhet  të aplikohet në të gjithë territorin.

Numërimi mbrapsht për zgjedhoren ka filluar, por ende palët duken larg një konsensusi.

Në axhendë është dhe diskutimi mbi Administratën Zgjedhore, fushatën zgjedhore, çështjen e trajtimit të ankimimeve dhe çështjet e tjera te mbetura të hapura, ku dita e diel 31 maj (nesër) shënon dhe fundin e afatit për të arritur konsensusin.Vetë Rudina Hajdari një orë para takimit bëri thirrje që palët të ulen të diskutojnë dhe të mos dalin nga mbledhja deri sa të arrihet një konsensus dhe të krijohet një reformë që iu vlen shqiptarëve dhe jo më politikës.

Por këto dhe shumë cështje të tjera, presin konsensus, për arritjen e së cilit, dje Damian Gjiknuri u shpreh se do të ishte i nevojshëm edhe një takim Rama-Basha.

Deri tani palët kanë arritur të gjejnë konsensus për 5 pika që lidhen me financimin e partive duke rritur financimin nga ana e shtetit dhe ulur ndjeshëm financimin nga privati, kuotën gjinore në zgjedhje ku 1 në 3 emra në lista do të jetë një grua, ndryshimi i periudhës zgjedhore, sistemin e minitorimit të kamerave dhe praninë e policisë në zgjedhje jashtë çdo qendre votimi dhe numërimi. SHBA dhe BE kërkuan nga palët që të lëshojnë dhe ta mbyllin reformën brenda 31 majit, pasi askush nuk merr gjithçka, pasi ky është rregulli i negociatave.

Përfaqësuesi i opozitës në këtë tryezë Oerd Bylykbashi deklaroi pas takimit se PS tregoi edhe njëherë se nuk heq dorë nga vjedhja e votave dhe mbushja e kutive.

“Për të tretën ditë me radhë partia socialiste bëri me dije se nuk heq dorë nga qëllimi I saj për të mbushur kutitë e votimit. Partia Socialiste, sot përsëri, pavarësisht insistimeve se e ka të qartë se kjo është çështje themelore, nuk heq dorë nga modeli i 30 qershorit. Vetë mbush kutitë, vetë i numëron, vetë shpall rezultatin. Partia Socialiste në strategjinë e saj ka vetëm një gjë vjedhjen dhe marrjen e votave në tavolinë. Kjo është një vizë e kuqe të cilën opozita nuk do lejojë të kalohet”, tha Bylykbashi.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Reforma Zgjedhore, ambasadorja Yuri Kim mesazh të qartë: Marrëveshja e arritur më 5 qershor nuk mund të hapet sërish

Reforma Zgjedhore, ambasadorja Yuri Kim mesazh të qartë: Marrëveshja e arritur më 5 qershor nuk mund të hapet sërish

Publikuar më 09.07.2020
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim ës...

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim është ndalur gjerësisht tek reforma zgjedhore, për të cilën u arrit një marrëveshje dakordësie mes palëve, me ndërmjetësimin e saj, në datën 5 qershor. Në një intervistë për ‘Real Story’ në ‘News24’ Kim theksoi se më 5 qershor, palët ranë dakord dhe kanë hartuar ligjet që […]

Lexo më shumë

Yuri Kim: Populli shqiptar e nënvlerëson rëndësinë e vet. Ka një rreng që mendoj e luajnë politikanët, i bëjnë të mendojnë se…

Yuri Kim: Populli shqiptar e nënvlerëson rëndësinë e vet. Ka një rreng që mendoj e luajnë politikanët, i bëjnë të mendojnë se…

Publikuar më 09.07.2020
Ambasadorja Amerikane në Tiranë, Yuri Kim deklaroi se Shqipë...

Ambasadorja Amerikane në Tiranë, Yuri Kim deklaroi se Shqipëria ka potenciale të jashtëzakonshme, por njëkohësisht edhe probleme serioze, që sipas saj duhet të kapërcehen. Në një intervistë ndryshe për emisionin ‘Real Story’, që është zhvendosur nga studiot e News24 në qytetin e Vlorës, Kim teksa u pyet në lidhje me reformën në drejtësi shtoi se […]

Lexo më shumë

Rama i ka gati votat për reformën/ Murrizi: Vemje pa pigment e pa moral! PD-LSI të hapin tender për të gjetur edhe 1 votë

Rama i ka gati votat për reformën/ Murrizi: Vemje pa pigment e pa moral! PD-LSI të hapin tender për të gjetur edhe 1 votë

Publikuar më 09.07.2020
Vetëm një votë larg është miratimi i Reformës Zgjedhore të a...

Vetëm një votë larg është miratimi i Reformës Zgjedhore të arritur me marrëveshje në 5 qershor dhe këtë deputeti i opiztës së re, Mylsim Murrizi e ka komentuar me ironi. Ai flet për blerje votash, teksa deputetës e opozitës që dolën pro kësaj marrëveshje, ndryshe sa kishin deklaruar më herët, i etiketon se “vemje pa […]

Lexo më shumë

Presioni i Gjermanisë sjell rezultatet e para/ Edhe një tjetër deputete pro miratimit të kodit zgjedhor! Nisma e Myslim Murrizit drejt dështimit

Presioni i Gjermanisë sjell rezultatet e para/ Edhe një tjetër deputete pro miratimit të kodit zgjedhor! Nisma e Myslim Murrizit drejt dështimit

Publikuar më 09.07.2020
Ka shkuar në katër numri i deputetëve të opozitës parlamenta...

Ka shkuar në katër numri i deputetëve të opozitës parlamentare që kërkojnë miratimin e marrëveshjes për reformën zgjedhor pa ndryshime. Teksa një pjesë e deputetëve kërkojnë ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe mazhoranca thotë se nuk i ka votat për ta miratuar e vetme këtë marrëveshje të arritur me PD-së dhe LSI-në, deputetja Suzana Topi thotë […]

Lexo më shumë

3 deputetë opozitarë deklarohen pro Reformës Zgjedhore, drafti 4 vota larg miratimit në 23 korrik

3 deputetë opozitarë deklarohen pro Reformës Zgjedhore, drafti 4 vota larg miratimit në 23 korrik

Publikuar më 09.07.2020
3 deputetë opozitarë deklarojnë votën pro Zgjedhores, drafti...

3 deputetë opozitarë deklarojnë votën pro Zgjedhores, drafti 4 vota larg miratimit në 23 korrik. Balli Kombëtar ka dalë pro Marrëveshjes së 5 qershorit. Lajmin e ka dhënë sot para mediave, Artur Roshi. Roshi është shprehur se do të jenë pro marrëveshjes si parti, jo se morën atë që deshën, por sepse nuk duan që […]

Lexo më shumë

Gjykimi në Hagë/ Hashim Thaçi takohet në Gjirin e Lalzit me Ilir Metën

Gjykimi në Hagë/ Hashim Thaçi takohet në Gjirin e Lalzit me Ilir Metën

Publikuar më 09.07.2020
Presidenti i Kosovës, Z. Hashim Thaçi, të hënën niset në Hag...

Presidenti i Kosovës, Z. Hashim Thaçi, të hënën niset në Hagë, për të dëshmuar për aktivitetet e UÇK-së, gjatë luftës së vitit 1999. Por si përherë, Tirana është pika kyçe në të cilën liderët e Kosovës kthejnë kokën për të marrë këshilla. Sot në Gjrin e Lalzit, Presidenti Thaçi është takuar me Z. Ilir Meta. […]

Lexo më shumë

Gjermania nis aksionin për Shqipërinë/ Dje ishte Merkel, sot nënkryetari i CDU/CSU, Wadephul: Keqardhje që reforma nuk po mbyllet

Gjermania nis aksionin për Shqipërinë/ Dje ishte Merkel, sot nënkryetari i CDU/CSU, Wadephul: Keqardhje që reforma nuk po mbyllet

Publikuar më 09.07.2020
Miratimi i reformës zgjedhore është një nga 15 kriteret e Bu...

Miratimi i reformës zgjedhore është një nga 15 kriteret e Bundestagut gjerman. Por duket se klasa e vjetër politike shqiptare nuk po gjen konsensusin e nevojshëm për këtë marrëveshje. Sot me anë të një deklarate të shkurtër në rrejtin social Twitter, nënkryeatri i CDU/CSU, Johann Wadephul ka reaguar ashpër kundër këtij procesi të ngadaltë, duke […]

Lexo më shumë

Kodi i ri zgjedhor/ Mazhoranca: I qëndrojmë marrëveshjes, Kodin e Ri zgjedhor e votojmë më 23 korrik

Kodi i ri zgjedhor/ Mazhoranca: I qëndrojmë marrëveshjes, Kodin e Ri zgjedhor e votojmë më 23 korrik

Publikuar më 09.07.2020
Partia Socialiste është e vendosur të kalojë Reformën Zgjedh...

Partia Socialiste është e vendosur të kalojë Reformën Zgjedhore e arritur në marrëveshjen e 5 qershorit, një javë para afatit më konkretisht në seancën e 23 korrikut. Burime nga mbledhja e grupit socialist bëjnë me dije se kjo marrëveshje do t’i prezantohet komisionit të ligjeve javën që vjen, në mënyrë që të hidhet në votim […]

Lexo më shumë