×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Pa më dhënë metrat e mia unë nuk dal nga shtëpia”, protestojnë banorët e Kombinatit: Ku të shkojmë ne? Kam djalin invalid

Një protestë është zhvilluar ditën e sotme nga disa banorë të Kombinatit, kundër prishjes së shtëpive të tyre, në kuadër të rindërtimit të shtëpive për banorët e prekur nga tërmeti.

I pranishëm në këtë protestë ishte deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi , i cili tha se janë rreth 370 familje që do të nxirren në rrugë deri në datën 1 dhjetor.

“Rrugën e keni parë vetë ccfarë gjendje është. Janë qindra familje që preken nga rindërtimi. Na u shit si projekt i siuksseshëm nga zv.Kryeministri. Janë qindra familje, rreth 370 që i kanë kërkuar të lirojnë shtëpitë brenda 1 dhjetorit. Janë me të sëmurë në shtëpi, me halle. Befas i vjen njoftimi që deri në datë 1 dhjetor duhet të dalin nga shtëpia. I kanë shtëpijat me 100m dhe i vjen kontrata me 20m. I keni me letra dhe fakte”, tha Këllici.

Nga ana tjetër, vetë banoret shprehen se njoftimi i ka ardhur vetëm dy ditë më parë dhe se nuk duan të lënë shtëpitë e tyre pa u kompensuar ekgzaktësisht me aq metra katrorë që kanë aktualisht.

Flasin banorët

Banorja: Unë e kam me certifikatë pronësie. Vendimi na vjen pardje dhe na thonë të dalim për 4 ditë. Kam 94m2. Më vjen letra ke 24m2. Ku të gjejmë shtëpi? Ku të shkojmë? Ka dëmtime tërmeti na thonë. Ne jemi shumë mirë, s’kemi dëmtime. Askërrkush nuk ka ardhur. Si ta marrim bonusin ? Ku te shkojmë? Nuk ka shpia.

Banorja 2: Është problemi këtu, neve nuk është se nuk jemi dakord për prishjen. Unë flas për veten time. Kam dy kate, kam një djalë të sëmurë që është invalid. Unë jam me gjithë burrin, burrin e kam me oksigjen. Unë u interesova që të marr dy hyrje, sepse nuk lë fëmijën rrugëve. Të takon ty se ti e ke në emr thonë. Unë se di ku të shkoj. Unë nuk i dal nga shtëpia, ta harrojë. Se të nxjerr djalin invalid në rrugë e vetë të rri në shtëpi, asnjëherë. Po që ka njerëz që kanë tre kurora, ku të shkojnë? Unë nga shpia nuk i dal. Erion Veliaj ta dëgjojë mirë, duam që të vijë e të ballafaqohet.

Banorja: unë kam 64m2, këta më japin 34m2. Pa më dhënë metrat e mija un ë nuk dal nga shtëpia. Pardje na ka ardhur njoftimi. Na kanë thënë në datë 1 shtëpia të jetë e liruar.

(Faxweb.al)

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fotot nudo në internet kanë lënë një traumë mendore të pashlyeshme, thotë aktorja e njohur Jennifer Lawrence

Fotot nudo në internet kanë lënë një traumë mendore të pashlyeshme, thotë aktorja e njohur Jennifer Lawrence

Publikuar më 28.11.2021
Aktorja amerikane Jennifer Lawrence ka dhënë një intervistë ...

Aktorja amerikane Jennifer Lawrence ka dhënë një intervistë për revistën ‘Vanity Fair’ për numrin e dhjetorit. Deklaratat e saj janë bërë virale. Më e sinqertë se kurrë, pa hezituar të flasë për dobësitë e saj dhe çfarë e shqetëson, ylli i Hollivudit shpjegon pse vendosi të largohej nga aktrimi për dy vjet. Njëkohësisht ajo i […]

Lexo më shumë

Vrasja e trefishtë në Deçan, qeveria e Kosovës ofron 20 mijë euro shpërblim për ata që mundësojnë arrestimin e autorit

Vrasja e trefishtë në Deçan, qeveria e Kosovës ofron 20 mijë euro shpërblim për ata që mundësojnë arrestimin e autorit

Publikuar më 28.11.2021
Qeveria e Kosovës ka ofruar shpërblim prej 20 mijë euro për ...

Qeveria e Kosovës ka ofruar shpërblim prej 20 mijë euro për ata të cilët mundësojnë arrestimin e autorit të vrasjes së trefishtë në Gllogjan të Deçanit, ku u sulmua me armë autobusi i nxënësve. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi për media të lëshuar nga Zyra e Kryeministrit. “Lidhur me rastin e vrasjes […]

Lexo më shumë

Grabitën 2 milionë lekë në familjen në Tepelenë, reagon policia

Grabitën 2 milionë lekë në familjen në Tepelenë, reagon policia

Publikuar më 28.11.2021
Policia ka reaguar për grabitjen e ndodhur mbërmjen e djeshm...

Policia ka reaguar për grabitjen e ndodhur mbërmjen e djeshme në një familje në Tepelenë. Sipas njoftimit të uniformave blu, tre shtetas në orën 21:45 në banesën e tij kanë shkuar tre shtetas të paidentifikuar duke i grabitur shumën e 2 milionë lekëve të vjetra. Tre grabitësit ishin prezantuar si Policia e Shtetit. Muho jetonte […]

Lexo më shumë

Aksident i rëndë në Itali, 3 shqiptarë përfundojnë në spital, dy në gjendje kritike për jetën

Aksident i rëndë në Itali, 3 shqiptarë përfundojnë në spital, dy në gjendje kritike për jetën

Publikuar më 28.11.2021
Një aksident i rëndë me 3 shqiptarë ka ndodhur pasditen e dj...

Një aksident i rëndë me 3 shqiptarë ka ndodhur pasditen e djeshme në Manduria të Italisë. Një fugon “Ford” është përplasur dhunshëm me një pemë, duke lënë të plagosur 3 shqiptarët që ndodheshin brenda mjetit. Makina ka dalë nga rruga me shpejtësi dhe është përplasur me ullirin, disa metra brenda një lëndine. Të tre shqiptarët […]

Lexo më shumë

A ka vend për panik nga mutacioni i ri Omicron? Mjeku Alimehmeti: Shumë shpejt do ta marrim vesh

A ka vend për panik nga mutacioni i ri Omicron? Mjeku Alimehmeti: Shumë shpejt do ta marrim vesh

Publikuar më 28.11.2021
Mjeku i njohur epidemiolog Ilir Alimehmeti thotë se deri më ...

Mjeku i njohur epidemiolog Ilir Alimehmeti thotë se deri më tani nuk ka asnjë arsye që qytetarët shqiptarë të përfshihen nga paniku për përhapjen e variantit të ri të koronavirusit, Omicron, që ka mbërritur edhe në Itali. Sipas tij, deri më tani nuk ka asnjë të dhënë të sigurt për këtë mutacion, edhe pse thuhet […]

Lexo më shumë

Rusia dhe Kina theksojnë se diplomacia e bazuar në vlerë provokon ndarje

Rusia dhe Kina theksojnë se diplomacia e bazuar në vlerë provokon ndarje

Publikuar më 28.11.2021
Shtetet e Bashkuara do të presin Samitin online për Demokrac...

Shtetet e Bashkuara do të presin Samitin online për Demokracinë më 9-10 dhjetor 2021, duke e fuqizuar veten të përcaktojë se kush do të marrë pjesë në ngjarje dhe kush jo, kush është një “vend demokratik” dhe kush nuk ka të drejtë për një status të tillë. Një produkt i dukshëm i mentalitetit të saj […]

Lexo më shumë

Aksidentohen në Tropojë tre të rinjtë nga Kosova, BMW-ja e tyre përplaset me trafikndarësen

Aksidentohen në Tropojë tre të rinjtë nga Kosova, BMW-ja e tyre përplaset me trafikndarësen

Publikuar më 28.11.2021
Tre të rinj, banues në Suharek, Kosovë, janë përfshirë në nj...

Tre të rinj, banues në Suharek, Kosovë, janë përfshirë në një aksident këtë të dielë në fshatin Cërrnicë të Tropojës. Të rinjtë udhëtonin me një makinë BMW, ku shoferi pasi ka humbur kontrollin e mjetit është përplasur me trafik ndarësen. “Si pasojë janë dëmtuar lehtë tre pasagjerët, shtetasit L. B., M. L., dhe F. Rr., […]

Lexo më shumë

“Jemi Policia e Shtetit”, maskat terrorizojnë familjen në Tepelenë, i marrin 2 milionë lekë

“Jemi Policia e Shtetit”, maskat terrorizojnë familjen në Tepelenë, i marrin 2 milionë lekë

Publikuar më 28.11.2021
Grabitet banesa e Alim Muhos ne fshatin Luzat bashkia Tepele...

Grabitet banesa e Alim Muhos ne fshatin Luzat bashkia Tepelenë. Në banesë kane hyrë tre persona të prezantuar si Policia e Shtetit dhe i kane vjedhur 2 milionë lekë të vjetëra rreth ores 1 të mesnatës, citon Fax News. Muho jetonte me djalin dhe nusen e djalit por keta te fundit nuk gjendeshin dje ne […]

Lexo më shumë