Soft

Kjo është parajsa… jo Dubai!

Duket sikur Dubai është i mbuluar me batanije të trashë dhe ndërtesat e larta kanë nxjerr kryet. Fotot spektakolare tregojnë fenomenin e radhë të motit, në metropolin e Gjirit.


Banorë dhe punëtorët këtu me plotë kuptimin e fjalës zbresin nga retë. Mbulesa është shkaktuar nga ndryshimi radikal nga temperatura e nxehtë e ditës në temperaturat e ftohta të natës.


Mjegulla në Dubai qëndron zakonisht 30 metra mbi tokë dhe fenomeni përsëritet thuajse çdo vit mes muajit shtator-nëntor.


Këto foto janë realizuar nga Shiva Menon, i cili ka kapur pamjet rreth orës 07:30 nga një apartament në katin e 53-të të një kulle. “Ishte plotësisht e pabesueshme dhe u ndjeva sikur isha në një galaksi tjetër”, tregon ai.


/The Sun/Shekulli Online/Përgatiti: F.S./


 


PER GREKO SERBET
SHIKONI PAK VENDET MYSLIMANE MER DERRA.....

NGA CAMERIA DUBAI.
ARKITEKTI RAMA
SI KA MUNDESI QE DUBAI E KAN THIRRUR EDVIN RAMEN QE TJAU NGJYROSIN KETO NDERTESA ME STILIN E VETE DO JU KISHTE TREGUAR KULTUREN E RAMES S KETO PO DUKEN SI PA KUPTIM ME KETO NGJYRA THIRRENI RAMEN MO JAHU TJU BAJE ME KUPTIM ASHTU SIC BANI TIRANEN PER 12 VITE
anastasia
jam e lumtur që jam e krishterë,po në çamëri ndodh ky fenomeni mor gomar?
leo24
prisni edhe pak, sa te mbaroje ari i zi dhe pastaj do ti shofim arabet, do vdesin per nje pike uji
Naimi
Mos u lakmoni ketyre debilave se kete "parajse" e kane deri sa te kene adhe ndonje dite nafte, e pastaj do te mbesin relikte. Keta tipa nuk kane investuar ne dije por krejt cka kane e sgfrytezojne per knaqesi trupore pa menduar per te ardhmen. Nuk kane investuar ne dije, shkence gjithecka blejne nga perendimi...
pi
dubai ne vitet 2050 do jete qendra dhe banga qendrore e botes.sic ka qene zvicra keto 60 vjet.dhe pa uje sngelen e dine cbejne ,sjane budallenje qe te hidhet miliarda e te ngelen pa uje
Per turko-arabet shqipfoles
Evgjiti evgjit mbetet sado qe ta besh mbret.Sado para te kete jeten mizerje do ta kete.Eshte ne gene
PER DERRAT KAURRE
SA FARE E KEQE PASKENI QENE MOR KAURRE TE FLLIQ????
SI NUK JU MBYLL GOJA NJE HERE PO VETEM DUKE SHARE????
PO CA TE SEMES KERKONI MOR HALE, PO SJU PELQEU THYNI QAFEN NE GREQI A NE VATIKAN SE ME SA KAM MARRE VESH UNE NJA 3 MILION SHQIPTARE JANE MUSLIMANE KETU TE NE JU PELQEN JUVE APO JO.
ME MIRE SHIKONI VETEN E SHKONI LAHUNI SE JU E KENI ZAKON QE LAHENI VETEM 2 HERE NE VIT.
PTUUU FARE E NDYRE.
anastasia
juve myslymanëve s`ka det as lumë as liqen që ju lan se mbani erë të keqe vetvetiu,kurse më të vjetër në Shqipëri janë të krishterët ,dhe disa tradhëtarë u kthyen u bënë skura se ju dha turku prona dhe ofiqe,me një fjalë mbathi qeni brekë......
Per turko-arabet shqipfoles
Une e kisha fjalen per turko-arabet shqipfoles nuk e kisha per muslymanet shqipetare.Myslymanet shqipetar nuk e rruajne shume per fene por ti more "per derrat kaure" te dogji re brenda je turko-arab shqipfoles hajde qerrohu nga vendi im ,ndyresira qe u ulni koken shqipetareve te vertete.
Dori
Ne jemi popull interesant. Po pse ore edhe per kullat e Dubait duhet te zihet Shqiptari me Shqiptare? Lini Shqiptare kisha e xhamija feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria!
Ne i duam shum edhe Ortodokset dhe Kaloliket edhe Myslymanet, sidomos keto dite qe na afrojn afer momentit te krijimit te Shqiperise.
Ata qe shajne njeri-tjetrin nga perkatesia fetare ti kerkojn falje se nuk i bejn nder as Ismail Qemailit, Isa Buletinit, Fan Nolit a Gjergj Fishtes.

Rrofte Shqiptaria e Gezofshin Trojet Shqiptare kudo ku jane!
Dori
Ne jemi popull interesant. Po pse ore edhe per kullat e Dubait duhet te zihet Shqiptari me Shqiptare? Lini Shqiptare kisha e xhamija feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria!
Ne i duam shum edhe Ortodokset dhe Kaloliket edhe Myslymanet, sidomos keto dite qe na afrojn afer momentit te krijimit te Shqiperise.
Ata qe shajne njeri-tjetrin nga perkatesia fetare ti kerkojn falje se nuk i bejn nder as Ismail Qemailit, Isa Buletinit, Fan Nolit a Gjergj Fishtes.

Rrofte Shqiptaria e Gezofshin Trojet Shqiptare kudo ku jane!
m..trat te gjithe mahmuteve qe shajne te krishteret
Poshte myslimanizmi i kalbur turk nga shqiperia poshte gjithe at shqiptare krenare pe turkun serbin italianin grekun etj .
tani
cohu o gjergj se po vijne prape turqit...
po keta te sotshmit dine te llomotisin dhe ndonje fjale shqip...
po huqin nuk e harrojne te ulin koken dhe te ngrejne b***n perpjet me keq se ne gay parade...
muslim for ever
O Tani ke ndo nje moter te mire ti dhe ta shofesh ti se si jane muslimanet o doc greko serb apo doci i papes qe flet shqip
muslim for ever
A gjergji qe thua ti ka qene me trapiqe njeh historia qe ka luftuar kot i shkoi kot turqia ishte superfuqi dhe skenderbeut i dha titullin gjeneral lord aleksander skander bey po te kishte luftuar krah turqeve do kishte mare romen po u be doci i vaticanit e perdoren ata sa u desh pastaj e gjuajten si recke
Albi
Cerciz Topulli ka lene nje thenie lapidare se ne jemi vellezer gjaku muhamedan me vellezerit hershem krishtjan.Kur derdhim gjak shqiptari kemi derdhe gjak tone te pare.Sa per Arapt dhe qytetet e tyre qe jane nga mendjet Europjane dhe bythet thekura te vendasve lekureshk apo te sterthare jane bere vec per tu shijuar nga Europianet.Rofte Europa ku po shkojme dhe mentalitetin qe po marrim.
per derrat
Ku jeni more b***palare. Fillut me sha mor derra. Futni i tlame s***s athere folni me ne shqiptaret.
shqiptari i vertete
Ne shqiptaret myslimane jemi kot fare: na premtoi turku grada dhe privilegje dhe menjehere e nderruam fene. Jam i sigurt se po te na ofrohet tani e njejta gje prape do te benim te njejten gje. Burra dhe burrnesha ishin ata/ato qe nuk pranuan por luftuan dhe flijuan veten e tyre
pa fe
Nje nder gjerat e pakta te mira qe beri diktatori ishte qe hoqi fene; te kuptohemi, jo per ata qe besonin ne ate kohe, por per ne qe u lidem dhe u rritem pa fe. Fete jane me te keqija se partite politike. Nese do ose ke nevoje te besosh ne dicka, beso ne te miren, bej mire, mos bej keq, mos ju bej te tjereve ate qe nuk do qe te tjeret ta bejne ty. Mbaju ketyre parimeve te thjeshta dhe do te jesh njeriu me i nderuar para dhe pas vdekjes.
Pa Emër
Shume e cuditshme mjafton te flitet per ndonje vend nga lindja e mesme dhe fillojne keta islamofobet. Pale pa te degjosh kete anastasine qe me siguri eshte nga korca. Shoqja skure shikoje njehere syratin e babait tend cfare ngjyre eshte pastaj fol. Gjith kauret e korces jane ezmere dhe ngaterohen me evgjite. Shikoni greket do gjeni ndonje te bardhe kshuqe mos na cani trapin. Ngelet injorante feja ska etni. Ti qe shan arabet ai jezusi cfare ishte? Hebre me sakte vlla i arabeve.
Pa Emër
Ju pershendes o derra, o gomare, arap, turq, shqiptar mysliman, katolike, te pafe, europian! I lexoj me endje komentet e juaja dhe bindem se Shqiperia eshte shtet multikulturor, ashtu sic eshte Zvicrra! Urime 100 vjetori i pavaresise se Shqiperise, e dashte Zoti i Madh qe ne vitet ne vazhdim te jemi me te afert me njeri-tjetrin, ta duam njeri tjetrin, te ndihmohemi ne mes vete....Perndryshe, kjo foto me pelqen shume, dhe kisha dashur qe edhe vendi yne, Shqiperia, gjithmon te kete foto te bukura... Megjithate, o vellezer dhe motra, edhe pse kemi dallime ndemrjet veti, une JU DUA SHUME! P.S Nuk eshte e thene qe te perngjajme, e ta duam njeri-tjetrin! Kur e dime se c`eshte dashuria, nuk shajme e as nuk shahemi!!! Zoti Ju udhezofte!!!!!!!!!

Shto komentin tuaj

6 + 2 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM