Politikë

Drejt Vlorës së Pavarësisë, 300 kalorës nga Kosova

  • 18 Nëntor 2012, 21:34
  • Përditësuar 09:35

PRISHTINË -  300 kalorës nga Kosova, njësoj si para 100 vjetëve, do të udhëtojnë drejt Vlorës për të marrë pjesë në festimet e 100-Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Pas iniciativave të shumta grupore e individuale, tashmë kjo do të bëhet nën ombrellën e Unionit të Kritikëve dhe Shkrimtarëve Shqiptarë.Sipas njërit nga organizatorëve të këtij Unioni, Begzad Baliu, këta kalorës do të nisën nga vende të ndryshme të Kosovës, për t’u bashkuar në Vlorë. Nisja zyrtare do të bëhet nga Qendra e Prishtinës, për të arritur në Vlorë në mëngjesin e 28 Nëntorit, ku do të rindërtojnë takimin e Ismail Qemalit me Isa Boletinin, bashkë me artistët e Teatrit të Vlorës.Sipas Balit, ky marsh është bërë në pajtim me Programin Qeveritar të Bashkisë së Vlorës, në të cilin kalorësve nga Kosova u është dhënë enkas një pjesë e kohës nga ky program.


/Koha Ditore/Shekulli Online/Përgatiti:M.A./


Kosovare
Shpresoj qe gjdo gje te kaloj pa incidente pasi qe ka shum kercenime verbale neper portale se vlora nuk do i pranoje dhe do i kthej mbrapsht,
Zef Kallami
Te treqinde kalorsit te jen te gjithe me (plisa)kapuça te bardhe. Vertet ne Vlore u shpalle pavarsia.Po mundin e vuajtjet i hoqi si askush e gjithe Gegnia. Me 1911 Ded gjo Luli ngrit flamurin kombetar per pavarsine e Shqiperise ne Deçiç.Bash ne kete dite ka ra hero dhe i biri.Dhe kur i thane per djalin qe ka mbet ne krye te betejes.Nuk u ligshtue po i dha zemer te gjithve:Edhe te tjeret bij(djelm) nanash jane.
Lamsh
Bravo
Islam
Pasha Allahun une jam i mendimit qe te gjithe ketyre kalorsve po tu jepej nje pasaport amerikane, a britanike, a gjermane, do ta linin Vloren per nje sekond e te gjithe do te iknin jashte, keshtu qe mos u mundoni me u bere me kristian se Papa oooooooooo njerz. Ne jemi duke vdek per buke, sikur me kene ne afrike, e ju bani dengla koti.
y
Ulumte otrima kosovare,Nderoni te paret eketi kombi,se qeveritaret e sotem po e perdhosin me tradhetarin zogolljan kete kombe,asnje bes ketyre tradhetareve serbomedhenj....
kaloresi
300 kuaj do bejne helaq vloren dhe do kenaqemi me era bajga ,,,dikur ishin te pergatitur njerezit ng keto bajga por sot 300 kuaj ne vlore do i presim me arragosta dhe karkaleca deti,,po bajgat ama do i mbajme dhe ti bejme pleh per lulishten e re. ndersa vlonjatet duhet te shkojne te gjithe dhe ti hapin dyert kosovareve dhe te gjithe miqve,,nga une i pari do hap shtepite dhe bujrum,,
?
mire se te vini o vellezer.te rroje sa malet kosova trime ilirida cameria malsi e madhe..te gjithe se bashku ne vloren e shqiptareve...te rrojeper jete mema jone e shtrenjte shqiperi.
Aliu nga Selenica
Shume impresionuse kjo ngjarje kaqe e madhe per kombin tone. Ju lumte vllejzeve tane Kosovare. Vertet keni qen te pushtuar qe nga koha e romakve e deri ne vitin 1999 ,pore juve asnjeher nuk e shuat pishtarin e liris. Duke lexuar Arkiologen Edit Shukriu per keto ngjarje sa te dhimbshme aqe dhe krenar me shkoj mendja te thure keto rrjeshte. Ti moter Hasiane ne lugin te Drinit, Kuroren i vure princeshes Ilire. Ajo pershendeti ne flladin e lehte. Mijra luftetar qe kishin dhen jete.. Pra luften per liri ashtu si i gjith kombi shqiptar edhe Kosova kurr nuk e ka pushuar ndaje dhe me krenari neve do t`ju presim vllejzer Kosovare ne Vloren Heroike.
Pa Emër
Kosovaret?! Nuk merret vesh nga keto lloje rrumpallash.Kosava e ka e mrin Kosove nuk e ka Albani.Kosova ka shtet me vete me kufi me administrate e te tjera. Ndersa Albania ka shtet me vete me kufi me administrate Them Kosov sepse Kosov e njeh jo vetem vendi i sajo por dhe jashte kufijve te saj pra gjith bota e njeh Kosov.Them Albani sepse jashte gardhit (kufirit)te vendit tone me kete e mer na njeh e gjithe bota Albani nuk na njeh asnjenjeri qe nga komshinjte qe kemi prane me emerin Shqiperi.Sqiperi e shqiptar ne njohim vetem vet veten brenda gardhit tone.Kur nuk na njeh njeri tjeter jashte gardhit tone me kete emer qe perdorim atehere cu kuptua cfar kuptimi ka.Ne qofte se jemi me te vertete Sqiptare athere te luftojme te fitojme pamvaresine e emrit qe perdorim me kete emer te na njohij dhe bota.
beni
you lumte dora vellezer kjo tregon se ka patriota akoma ne shqiperi,,sa per ta qe shajne e bejne llafe injoranca i ka keto ,te duash atdheun ta shofesh qe ecen perpara sdo te thote se je komunist ose fetar .
Aliu nga Selenica
AMANETI I ADEM JASHARIT.! Amanet Na la Jashari T`mose ja lejme Kosoven Sllavit T`mos ja lejme Kosoven Serbise Per Atedhe t`japim rinine.! Amanet Ja la Ashimit Sa me lart rolin e trimit Sa me lart nderin shqiprise me k`ta djem trima t`lirise. Ashim Thai trim i trimit Fjal i qon Ramush Hajredinit Ta n`grejme n`kemb gjith Dugagjinin Ku degjohet ushtima e drinit. Vjen Ashimi si vetetima N`krah i gjendet Fatrmir Lima Ma Ramushin jan bashkue Tane Kosoven e ka clituar Ushon Drin e Gjicovica E degjon e gjith Drenica E degjon Adem Jashari Hall t`qofte o Ashim Thaci Hall gjakun qe e kemi dhen Ju o trime s`late t`shkoj deme Ju treguat si luftohet Se liria nuk dhurohet.!
elbasanci
Ju lumte per kete IDE TE MREKULLUESHME te gjithe atyre qe e menduan dhe qe do e bejne realitet....
Nik,
Mirsevini vèllezèr shqiptar nè vlorèn e flamurit.Kam lexuar dhe lexoj se flamuri èsht ngritur dhe nga Ded Gjo Luli nè 1911.Pèr sqarim njèher e pèrgjithmon,sipas historianve idea gjeniale e I,Qemalit qè pèrpiqej qysh prej 1878 ès pèr tè bashkuar nga kosova nè çamèri e realizoj nè 1912 èn me pavarsin e gjysmèn e shqipèris por qè ishte faktori kryesor qè ndikoj pèr njohjen edhe nga shtetet e huaja.
tosi
Bravo vellezer Kosovare.Jeni patriote te vertete.Rrofshin vellezerit tane Kosovare dhe vdekje tradhetareve te kombit Sali Pash Toptanit.Rrofte Vlora Heroike .Gezuar 100 vjetorin e Pamvarsise o popull shqipetar i raskapitur
agoni
te duam shqiperi xxxx gjakovari jemi nje dhe te pa ndar
agoni
te duam shqiperi xxxx gjakovari jemi nje dhe te pa ndar

Shto komentin tuaj

2 + 2 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM