Kulturë

"Zoti Kryeministër! Shfaqja e Teatrit të Operas dhe Baletit në Gjenevë për 100-Vjetorin ishte një turp"

  • 07 Nëntor 2012, 15:10
  • Përditësuar 22:44

Profesoresha shqiptare e Konservatorit të Gjenevës, artistja me karrierë të gjatë artistike dhe politike në Zvicër, Edlira Dedja, ka nxituar t'i dërgojë sot një letër zemëratë Kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berishës lidhur me performancën e dobët dhe pa dinjitet të trupës shqiptare të Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit dje në një koncert në Gjenevë me rastin e 100-Vjetorit të Pavarësisë. Saktësisht në letrën e saj thuhet:


"I nderuar Zoti Kryeministër,si artiste shqiptare, si personazh politik e publik në Zvicër dhe si anëtare e komisionit special të politikës kulturore e teatrit, në një nga kantonet frankofone të saj (për periudhën legjislative 2012-2016), desha të shpreh indinjatën time të lartë për paraqitjen tejet joprofesionale dhe pa dinjitet të Teatrit Kombëtar të Operës e Baletit shqiptar në Gjenevë, me rastin e 100-Vjetorit të Pavaresisë së shtetit shqiptar.Desha të shpreh indinjatën për mungesën e plotë të organizimit, për programin e ndërtuar në mënyrë diletante dhe për nivelin jashtëzakonisht të dobët artistik, për zgjedhjen e një salle krejtesisht të papërshtatshme për një koncert të tillë, për mashtrimin publicitar me anë të TV për të shitur biletat minutat e fundit (ku permendën emra artistesh, 90 përqind e të cilëve s’morrën pjesë), për mungesën e spektatorëve në sallë (mbi 80% bosh), për trajtimin antinjerëzor karshi artistëve, që mbetën pa ngrënë e pa hotel deri në darkë vonë, për shfrytëzimin e emrit të artisteve të nivelit ndërkombëtar (Saimir Pirgu), që duke respektuar vendin e tij erdhi me modesti dhe mbeti i befasuar në mes të Zvicrës, ku ka reputacionin më të lartë nga publiku vendas, që e ka duartrokitur dhe e ka pritur gjithnjë me respektin e admirimin me te madh, etj.Po ju drejtohem në emër të shumë artistëve dhe intelektualëve shqiptarë, një pjesë të mesazheve të të cilëve do t’ua bashkangjis me letrën time, ashtu si edhe disa reagime e përshtypje të pjesëmarrësve në sallë që m’i dërguan sot me anë të internetit.Po ju drejtohem juve, si kryetar i organit më të lartë ekzekutiv të shtetit shqiptar, që të merrni masa e të ndaloni abuzime të tilla, që bëhen për interesa të ulta individësh të paskrupuj, që drejtojnë sot artin shqiptar.Ne e kemi ndërtuar me mund, djersë e shumë vështirësi identitetin tonë jashtë Shqipërisë dhe kemi arritur të japim një imazh shumë pozitiv si për kulturën, ashtu edhe për kombin tonë. Kjo është arsyeja që s’mund ta tolerojmë një demaskim të tillë në një nga qytetet më të rëndësishme të Europës, në një kohë që i kemi pasur të gjitha mundësitë për të organizuar një nga manifestimet më të shkëlqyera e më mbresëlënëse për këtë përvjetor, ku të merrnin pjesë artistë të mrekullueshëm të të gjitha trevave shqiptare, që kontribojnë në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni e jashtë.Por pikërisht, përpjekjet tona thellësisht humanitare u sabotuan nga administratorët e kulturës në Tiranë, për të arritur sot në këtë skandal artistik.Nuk di nëse do t’i shërbente imazhit të shtetit të konsoliduar shqiptar një performance e tillë, por unë kërkoj të ngrë zërin që përgjegjësitë e saj të japin llogari publikisht, deri në dorëheqjen e tyre.


Me respekt,Edlira Dedja BytyqiZvicër"


/Shekulli Online/Magdalena Alla/CAMI
no coment. turp i madh nqs eshte e vertete nje gje e tille.
Pa Emër
ca do te thote diletante?
sala
E nderume zonje,ne ju ata shqipnija...
CAMI
DILETANT, JO PROFESIONIST.
rrota po griset
ne e kemi ndertuat me mune e me djerse identitetin tone jashte shqiperise ???????????????duke vjedhur plaqkitur shitur droge prostitucion vjedhje banesash vrasje veprime kafsharake e me radhe e me radhe ,ky eshte dinjiteti dhe identiteti i shqiptareve jashte shtetit ne pergjithsi ,kjo zonja shfrytezoi rastin te hapet pak b***** duke na treguar nivelin e saj te larte qe ka arritur por ka harruar se rrjedh nga nje shqiperi copa copa qe akoma me veshtiresi siguron buken e gojes ,dhe do me vinte akoma me keq nese kjo zonja rrjedh nga nje familje KOMUNISTE nje arsye me teper pse shqiperia ndodhet ne kete pike te hallit ndersa zonja shqiptare tani me me buke te siguruar flet si e ema e zeqos nga maja e thanes
rrota po griset
ne e kemi ndertuat me mune e me djerse identitetin tone jashte shqiperise ???????????????duke vjedhur plaqkitur shitur droge prostitucion vjedhje banesash vrasje veprime kafsharake e me radhe e me radhe ,ky eshte dinjiteti dhe identiteti i shqiptareve jashte shtetit ne pergjithsi ,kjo zonja shfrytezoi rastin te hapet pak b***** duke na treguar nivelin e saj te larte qe ka arritur por ka harruar se rrjedh nga nje shqiperi copa copa qe akoma me veshtiresi siguron buken e gojes ,dhe do me vinte akoma me keq nese kjo zonja rrjedh nga nje familje KOMUNISTE nje arsye me teper pse shqiperia ndodhet ne kete pike te hallit ndersa zonja shqiptare tani me me buke te siguruar flet si e ema e zeqos nga maja e thanes,SHQIPTARi ESHTE DHI E ZGEBOSUR ME BISHTIN PERPJETE
Pa Emër
turp organizatorve
Sala
Për (Pa Emër) diletante - dmth se ti je injorant
Pa Emër
Nuk ka arsye pse te mos jete e vertet, nje koment i ketille vie nga nje personazh me nam mbar shqiptar si Edlira...turp!
elbasanci
Ky HALE qe na qeveris nuk duhet te quhet kryeminister por Kryem** i m***ave qe qeverisin Shqiperine...nga halet keto gjera vijne moj profesoreshe...
Pa Emër
Ti qe sdi car do te thot dilentante ha hahahahaha nga vjen nga polli
Fleks
Duke menduar se aktivitete te tilla,per 100 vjetorin e pavaresise,po zhvillohen ne shume shtete te botes,sigurisht qe ministria e ...kultures,ka ngarkesen e saj.

Keshtuqe dhe zonja ne fjale,besoj nuk ka qene nevoja te dergonte leter direkt e ne maje te piramides,por mund tia dergonte ministrise perkatese.

Megjithese,sic po shoh foton duke qeshur,me duket se shfaqja paska shkuar mire.

Kur nderkohe mua me duket si turp i mesem ose me mire si turp i vogel.

Pra nuk me duket turp kaq i madh.

Pasi vete jeta,eshte nje teater.
Pena
E nderuara znj.Dedja.Bashkohem plotesisht me mendimin dhe protesten energjike tuajen.E verteta eshte se Shqiperine,ne te gjitha fushat e veprimtarise e ka kapluar mediokriteti,njeres te paafte,te paditur,fodulle kokebosh jane vendosur neper poste te larta shteterore e deri ne me te ultat,vetem si shperblim per militantizmin e paskrupullt partiak.Per Saliun,Jozefinen e krejt taborrin e tyre ka rendesi karrikja dhe privilegjet qe sjell ajo,duke injoruar totalisht interesat e vendit e te popullit.Se mos vetem Aldo Bumci eshte i ketij niveli(sic e cileson ish-ambasadori amerikan "zagar sulmi" i Saliut),po Ferdinand Xhaferi,a nuk qe teresisht injorant dhe fodull,krejt i padenje per minister kulture?Kjo ndodh edhe sepse vete kryeministri eshte i kesaj kategorie dhe nuk shikon dot me tej.Vereni se me cfare egersie ju versulen me komente nje tufe banditesh,(vellama te Saliut)edhe juve,vetem e vetem se guxoni te thoni hapur nje te vertete,qe eshte ne interes te gjithe kombit shqiptar.Vendin e ka mbuluar injoranca dhe egersia e atyre qe zbriten se fundi nga lartesite,muaren tesera partie e "diploma" dhe....u "qyteteruan".Intelektualet jane strukur e nuk ndihen.Ku eshte mjeshtri i madh,artisti i shquar Zhani Ciko? Ai,dhe sa e sa te tjere mendojne vetem per mbijetese.
Alb-Germani
Sali Berisha po degjeneron shtetin e shqiptarve si brenda dhe jasht.Ju kujtohet qe drejtuesi i Asamblese se Bashkimit Europian u detyrua ti thoshte,mjaft me se po derdellis gjepura. keshtu do e organizoi dhe festen ne Tirane me 1000 dele e 1000 desher.
Pa Emër
Shkoni e pyesni zonjen Suzana Turku ne ministri! Turppppppppppp!
Kosovare
Se pari njeher kjo zoja nuk eshte qe kund ne politiken zvicerane ka qene kandidate si qindra shqiptare tjere ketu disa ja kane dale por kjo jo. pastaj ky koncert ka qene nje organizim privat nga biznesmen shqiptare te cilet i kane paguar me leke te thata keta kengetaret dhe artistat pjesmarres asgje gratis dhe asgje nga shteti shqiptar, por fundi ne qofte se kjo zonja dine me mire dhe ka kapacitet le te organizoje ajo ma mire,,
Fleks
I nderau z Pena! Ju thoni-Per Saliun,Jozefinen e krejt taborrin e tyre ka rendesi karrikja dhe privilegjet qe sjell ajo,duke injoruar totalisht interesat e vendit e te popullit. Kam mendimin se as ti vete nuk beson ne ate qe thua. Kujtoje Shqiperine dhe shqiptaret si dolen ne vitet 90,si dordolecet e Evropes. Pa veshje,pa ushqim,me shtepia si kasolle,ku ne dy dhoma jetonin 3 famile,pa pare kurre me sy vellezerit e tyre,ne Kosove,Maqedoni e gjetke,pa pasaporte,qe as nuk e dinin se si ishte. Shkonin si kusar me gomone neper bote,me nje shte te kercenuar gjithandej,pasi nuk ishim as naetar te NATO-s. Pothuajse po i quanin shqiptaret,si njerez me bisht,aq i kish trullosur te mbyllur ne tela me gjemba monarku 50 vjecar Enver. E tani qe Shqiperia me shqiptarete saj,eshte inetrlokutori kryesosr i Amerikes ne rajon,te duket perralle? Jo i nderuar. Gjerat kane ndryshuar.
Arben
Po tani përmbahuni pak edhe ju, se Kryeministri mund të ketë 1001 të zeza e pisllëqe në punën e tij, por me operën nuk do merret ai!
Pa Emër
Te lumte goja moj bije! I ke vene gishtin nje plage qe askush nga keta qe jane ne krye,nuk mendon!Nuk behet arti me zagare,por me artista te vertete.
Pa Emër
to je e ps dhe po saboton 100vjetorin pavaresise . klasike pergjigje e pd-s . shoqe kujt i plasi . shqiperia eshte nen efektin stohkolmit .
Pa Emër
Shkoni e pyesni zonjen Suzana Turku ne ministri! Turppppppppppp!
Zef Kallami
Duhet te ishte Enver Hoxha gjalle qe rrembente gjerdane arit dhe befasonte cdo njeri mbi toke kur merrnin takime me ansamblin shteteror te socializmit shqiptar. Dhe jo antikombetari Berisha. Qe mendon cdo dite e nate ta shkaterroje kete vend te mrekullushem me tradita e krenari te pashoqe ne cdo kohe brenda dhe jashte atdheut.
Por duhet te merrni mesim te shkelqyeshem se kush ishte monizmi dhe kush asht demokracia.Leni llafet po ndiqni veprat.Njekohesish krahas keti mesimi merrni dhe mesimin e dyte. Kurre mos gabo per here te trete o popull t'i japesh pushtetin opingarve(Zogollishtes dhe Berishistes) si nga tradita dhe nga niveli i manget civilizues qe gezojne pa pasur askund origjine qytetarie.Lind e rrit me bageti.
Pa Emër
Pena.Vite me pare, kur mora vesh se minister kulture ishte emeruar Ferdinand Xhaferri, (e njoh shume mire kapacitetin e tij) thirra tim bir dhe i thashe:Se Ferdi minister, ty te takon te behesh president i Globit.
Fleks
ZEf Kallami. Me opingar e beri monarkine 50 vjecare Enveri. Qe vet nuk ish ne gjendje te merte sikur dhe nje provim me studimet ne France. Pasi eleminoi te gjithe eliten e shkolluar shiptare e atdhetare,mori opingaret sic thua ti dhe do drejtonte shtetin. I mbylli shqiptaret si bagetite ne vathe me tela me gjemba se mos tradhetonin vathen,sa qe nuk e dinin me se ku binte Kosova dhe se atje flitesh shqip. I shpiku dhe kooperativat,kolkozet. Ne fund i la,lakuriq(skish me veshmbathje ne dyqan),pa buke(dyqanet ushqimor bosh),pa emer(nuk kishin as pasaporte),kur u detyruan te shkonin si bagetite neper bote,e jo si zoterinj qe shkojne sot. As me Afriken ne ate kohe nuk kryesohej shqiperia. Ne kohen e Enverit,ne Suedi Shqiperia vertet mori gjerdanin e arte,me nje grup folkorik,por kish barkun,barkun e thate z Kallami. E kish te thate shume. Pasi fondet shkoni per sigurimra pislleqe,spiunlleqe,brenda e jashte vendit e jo per ushqim ne tavolina e shqiptareve.
Zef Kallami
Zonja,Edlira Dedja.
Jeni vertet e pikllueme me kete mysybet.Por Berisha nuk ngushtohet fare nga keto argumentet e tua perderisa nuk ke pretendime te luajsh me fatin e karriges se zyres se tij.
Konsiderata e Berishes ndaj verjtjeve te tua,jane si nji pike uje ne oqean. Ky karater i perdhosur gjindet ne krye te shtetit Shqiptare i lidhun ngushte per kater kembet e karriges dhe nuk shqitet.
CAMI
pastaj kjo mund te jete edhe nje levizje per menyra politike nga ana e zonjes EDLIRA DEDJA BYTYQI.
po nese dikush e njeh nga afer mund ta thote ketu se per cil simpatizon ajo ne politikat shqipetare,dhe nqs ka shpifur te ndiqet penalisht.PO ME SA PO KUPTOJ UNE PER KANGRENEN PS.
defrim
ksaj shoqje po ja coj nji dhurat se e kish knaqur ca kish shkruajtur dhurata esht k....a...k...e....n.
Morali
Shpate te madhe paske marre mor Fleks, por kij kujdes se mos te hyje nga pas e ke per te bere veten fertele. Nuk ke faj ti qe flet dhe merr ne mbrojtje prostituat shqiptare qe kryesojne politiken e nje shteti pa shtet. Ti leh se duhet te justifikosh kocken qe te hedhin, pa kohes se Enver Hoxhes, i vjen anash si ti dhe ata qe te japin hapsira me pash per te shpalosur hajvanlleqet e tua.
art
Taksirati o vllazen ska kufi
qysh i ndodhi djemve kjo vaki
zu belaja hajde dy djem tri
qaj zef prena djali naj ka pri

per ket manifestim sdi cka me then, e kam veq nje fjal ,
SKANDAL
lozan
a i pat kur dolen organizatort ne skene, dy fjal nuk ken ne gjendje me i then
turp
skandal
altin
Shume miq ne Zvicer po thone te kunderten!Po thone se koncerti ishte i mrekullueshem!Po ndihen disi ne faj nje pjese se qelloi te dielen dhe nuk u konvenoi!Nje pjese ra pre se biletat ishin te shtrenjta 100 franga dhe se zakonisht pelqehen nga Shqiperia kenge tallava dhe jo koncert sinfonik.Po thone,pa e njohur Edliren, se shkrimi saj vjen era shpifje me qellim denigrimin e drejtuesve te Teatrit te Operas dhe Baletit dhe duket i shkruar ne variantin e dhelpres me rrushte!
GERTI
BRAVO TEATRIT TE OPERES DHE BALETIT QE ME AQ VESHTIRSI KAN MUND TE VIJN ATY DHE TE JAPIN NJE KONCERT NE GJENEVE..... SUKESE...
Zef Kallami
O Fleks!
Komenti yt ne adrese timen asht ma i forte se cdo koment i imi ne adres te te gjith komentuesve ne nivelin tend e tuajin dhe ne karaterin tend e perseri te tuajin.Mu me bahet zemra mal kur vlerson me shume guxim "paaftesite" e Enver Hoxhes duke e injorue ne maksimum pertej hudutit( shprehje popullore).Pikrisht ky vlersim me ban zemren mal.Mbasi te paret e tu.Se ti,linde mbas vdekjes se Enver Hoxhes.Ngaqe ishin teper te zgjuar dhe zgjuarsine e ben dhunti ne koken e trashigimtarit Fleks,tende.Iu shpetonte shurra gjak e nuk dinin si ta eleminonin pikrisht se ishte i "paafte".Te paret e tu gjithe mend shto dhe mendet e superfuqive qe mposhtin kozmosin nuk iu dilte hesap ngado qe ta llogaritnin e nuk mund ta sfidonin ne asnji drejtim per 50 vjet mbijetes nen dhembet kercnuese te suyperfuqive dhe te dhembeve te te parve te tu qe i shkonte shurra gjak.
Tashti a merr zahmet e me thua se kush ishte ma i zgjuar,ma i afte dhe ma nacionalist i kombit Shqiptare.
Zef Kallami
Une nuk jam me diktaturen qe perdori Enveri.Por kur sot ndjekim dhe lexojme se si te gjitha shtet perendimore qe kerkonin rrezimin e qeverise,pushtetin e Hoxhes,vertetohen nepermjet aktivitetit te tyre agjenturore ku shoket e tije te luftes paskeshin kene vertet agjenta te flliqur,nga Koci Xoxe e deri tek i fundit Mehmet Shehu.Enveri paksesh jetue me koke ne nji jastek me te gjithe.Por pikrisht "paaftesia" e tije ia hoqi oksigjeni duke ia imponue edhe vetflijimin ku sot demokracia Berishiste "shume e afte" ka krijuen terren me bollek ne vetflijimet njerezore na te kater anet e vendit.Duke e pare historikun e ngjarjeve ne kete fije peri.Ma impononi te deklaroi qe diktatura e tije paskesh kene pak me cfare e paskeshit lype.Sot kemi nji shtet hukubet dhe qe nga koka e deri ne sherbyset e institucioneve qe perfshin qeveria jan te lidhune,dhe i sherbejn agjenturave nga ma te larmishmet e botes.Kjo bindje me vjen vetvetiu kur krahasoi veprimtarin e agjenturave ne kohen e monizmit qe kishin arrite te futnin ne sherbim sekret agjenturore deri kryeministrin M.Shehu.
Pa Emër
Nuk duhet çuditur nga këto “intervenime”. Kritikët si duket janë lindur në të njejtën kohë kur edhe krijuesit. Shpesh dështojmë të kënaqemi në bukuritë e pyllit duke u përqendruar vetëm në një lis të vetëm.
Vëzhguesi F
Moderator te Shekullit! Kam nje propozim per ju, meqenese kam gati tre vjet qe ju kam lexuar dhe vlersuar nga pozitat e nje shqiptari te zakonshem. Eshte formati me i dobet i juaji gjate ketyre tre vjeteve dhe nuk do ta teproja po te thoja se keni rene me poshte se minifletushka partiake e Fahri Balliut. Qenkeni friksuar keq ose kerkoni te hani me dy çanaker, qe ne fakt te dy çanaket (partite me te medha politike) jane pak a shume njello te infektuar.
Kalimtari
Ju jeni ANTI KUNDE te gjithave edhe kunder vetetvetes. E nderuar e veteshpallur "Artiste" tu vije turp te kritikoni te gjithe si Teatrin e Operas dhe Baletit, Organizatorin, Arenen sallen ku kane performuar artistet me fame botrore. Kur ju permendeni detaje teknike si : ushqimi, Hoteli,me len te kuptoj per mllefin tuaj apo edhe inatin tuaj personal qe ju ka terbuar plotesisht dhe i shkrun kryeministrit te Shqiperise ne vend te Ministrit te Kultures i cili eshte edhe kompetent. Ornaizimi ishte shume ne nivel, i lumt organizatorit, programi mese i qelluar cdo gje ishte ne nivelin e duhur me prejashtim te dites se Dielle, ikur te ishte te Shtunen do te ishte gjithqka ne nivel. Respekt per organizatoret
Pa Emër
Kjo nuk eshte kritike Edlire, por sulm. Dhe eshte e trishtueshme. Ju po beni politike me kete leter, dhe po sulmoni si politikane, jo si artiste. Thua se mbron te drejtat e orkestranteve, por nga ana tjeter u nxjerra tyre bojen per pune te dobet e pa nivel. Ne nje kohe qe per koncertin jane degjuar dhe shume komente pozitive e konstruktive. Eshte e trishtueshme kur artiste kerkojne koka artistesh te tjere. Ti po ben te njejten gje, per te cilen akuzon te tjeret ne letren tende.
Pa Emër
Sa te kete plehra qe ndyjne klimen morale dhe njollosin te verteten , si ky FLEKSI me siper , vendi dhe populli nuk kane per te gjetur qetesi. Kategoria ku ben pjese ky llum jane ajo shtrese e dekompozuar e shoqerise shqiptare mbi te cilat lulezon banda e kriminelit antishqiptar Sali Berisha.
orkestranti
Cdo dje qe thote Edlira eshte e vertete. Turp per trupen dhe drejtuesit e Tob. Ka ardhur koha qe ari te mos drejtohet nga artiste qe i sherbejne politikes dhe karrige se tyre, por nga artiste qe duan artin dhe sherbejne atij,
ardi
fleksi agjent. mos e lexoni.
NIDA
NEPUNOJME NE ATE INSTITUCIN NEN DESHIRAT DHE PSIONET FAMILJES CIKO DHE VETMIMTARES FRIDA.TOB NJE WC E MADHE KU TE DREJTEN PER TE DH...E KANE TRE ZHANI,RUDINA,DHE FRIDA
Pa Emër
Po kthehet ne nje farse qesharake. Nenpunesit qe gjejne rastin per te nxjerre inatet me punedhenesit, artistet qe denigrojne artiste te tjere per arsye pushteti. Muzikantet e Teatrit u takon te mbrojne punen dhe dinjitetin e tyre duke mos pranuar qe gjera te tilla te njollosin emrin e Institucionit ku punojne. Dime te gjithe per veshtiresite qe ka arti ne Shqiperi, i ka kudo. Orkestra e Operas tone, me elementet e vlefshem qe ka nuk mund te kete bere nje koncert te turpshem, sic permendet ne letren. e te mos harrojme qe Zhani Ciko, ishte nder te paktit dirigjente e muzikante, qe si dirigjent e ka cuar orkestren e te rinjte virtuoze ne sallat me te rendesishme europiane, duke i dhuruar cmime e trofe artit shqiptar.
ardi
Mos harroni skandalin qe e gjeti trupen e TEATRIT KOMBETAR ne Angli, me Shkespirin e vene nga Adonis Filipi.... Sikur u harrua shpotia e anglezeve... Mire tu behet, arti nuk te fal, se sa te hapesh gojen te qelbet.
Luli
E Altin e Gerti, te njohim kush fshihet prapa teje. Arben Skenderi dora vete. Emrin tat e ke bere qesharak ne Tirane e tani po fshihesh pas emrave te tjere. Sa para fitove nga ky koncerti Gjeneves, se ti per ate pune i fry ne vesh ministrit te kultures. Pse fyeni njerezit tane me kurajoze qe kane guximin ta shprehin te verteten si eshte? Bravo kesaj zonje qe na doli krah te gjithe ne artisteve. Faleminderit Edlira Dedja.
Monda
Me vjen çudi si shkruan Zhani Ciko i maskuar ne emra te rreme ne keto komente, pasi e njohim te gjithe dhe e dime se sa i paturp eshte treguar me gjithe ne artistet.
Edlira Dedja nuk ofendon e as kritikon artistet ne keto komente. Ajo kritikon administraten, pra ministrin, zv/ministren, keshilltarin A.Skenderi e te tjere. Sigurisht edhe Zhani Cikon qe eshte personi me i urryer per ne punonjesit e operes. Ju po shani e po villni vrer nga goja sepse ajo ua tha ne fytyre e ju denoncoi mos vidhni e mos abuzoni me ne kurrizin tone. E te tjere qe fshihen ketu jane arben skenderat me shoke qe jane artiste te deshtuar qe sqene te zot te benin karrjere jashte. As ketu se bejne dot e i fryne ne vesh ministrave partiake se kush artis ben e kush nuk ben.
Te lumte Edlira Dedja. Ke qene me kurajo edhe ne kohen e diktatures e te kane goditur e share keta horra qe te shajne edhe sot e qe kane ndrruar flamuret se jane pa karakter. Ata do kujtohen si turpi i artit ndersa ti Edlira Dedja je sot HEROINA JONE!
Tritani
Nje leter shume e bukur dhe me kulture intelektuale. Te nderuar bashkeatdhetare dhe komentues, mos valle duhet ti bejme pyetjen vetes: A jemi ne te gjithe sebashku, intelektuale dhe jo qe kemi lejuar keta sharlatane te drejtojne cdo qelize te shoqerise ne kete pervjetor te 100!? Personalisht ndjehem i trishtuar kur degjoj lajme te tilla, por perseri fajesoj veten dhe te gjithe ata qe mendojne si une. Kur kujtoj koncertet qe zhvilloheshin 20 vjet me pare ne evrope nga TOB dhe Ansambli i Kengave dhe Valleve Popullore, emocionohem perseri. Kryeministri i di shume mire keto, sepse ai vete me keqdashje ka vene ne drejtim njerez qe vetem ta levdojne dhe te levdohen nga vartesit. Kjo eshte menyra per ti mbajtur njerzit te nenshtruar dhe me pas rezultatet jane shkaterrim i artit, sportit, jetes politike publike, aresimit, familjes. Prandaj duhet denoncuar dhe luftuar me cdo mundesi qe na paraqitet, duke flakur friken qe eshte mbjelle ne ajer. Duhet revolucion ne cdo qelize te shoqerise. Edhe njehere FALEMINDERIT per kete informacion te turpshem, por qe duhet te na beje te mendohemi mire dhe te reflektojme sa me shpejt.
Zaka
Ke te drejte te indinjohesh Edlira. Eshte e turpshme qe ne raste te tilla kaq te vecanta, ne (ne kete rast TOB-i) te tregojme fytyren tone me te shemtuar. Ky lloj perfaqesimi eshte kosto per gjithe shtetin dhe popullin tone. Ndonese shteti i perfaqesuar nga KM e meriton kete imazh te shemtuar, populli kurrsesi jo. Shpreh solidaritetin me te gjithe ju artistet shqiptare qe kontribuoni me imazhin pozitiv jashte vendit per vendin.
Alberti
Urime Edlira ju lumte pena, indinjata e juaj dhe e shume artisteve eshte me se e drejte, i bashkohem indinjates tuaj dhe te gjithe artisteve kudo qe ndodhen !
Zija
E nderuar Edlira.. zeri juaj i shqetesuar per ndodhin e mjeruar dhe te turpeshme ne Gjeneve mbrrin te degjohet vetem nga ne artistat, te cilet prej kohesh vuajm bemat e uzurpatoreve dhe pseudoartisteve qe me tentakulat e tyre po i marrin frymen artit te cilin po e trajtojne si pronen e tyre per perfitime.. Shqetesimi i juaj eshte shume i drejte dhe sinqerishte bashkohem me ju ne kete proteste.. rrespekte.. Zijà Saraçi Firence
Inis
Dicka qe e parashikoja qe kur degjova lajmet. Me vjen shume keq qe vzhdojme ne menyre shteterore dhe institucionale te prezantohemi keshtu. Me vjen keq per individet qe luftojne per nje imazh personal dhe kombetar. Albanofobia ne bote po rritet dhe ne akoma vazhdojme te kemi konsiderat te ulta per veten. TOB-i sotem gjate shafaqjeve duhet te bojkotohet per vete faktin se cilesia eshte nen nivelet e diletanteskes, dhe nderkohe nje Minister Injorant, Pasiv, dhe Medioker, duke shtuar dhe drejtuesit rrufjane te TOB po i japin Shqiperise nje imazh tejet karrnavalesk.
Hyseni
Une nuk njihem me Znj. ne fjale por nga sa lexoj ne letren e saj, ajo ka plotesisht te drejte. Nje gje e tille na ka ndodhur edhe ne Londer. Te zhgenjesh publikun ne kete feste madheshtore, eshte absurde. No comment...!
Ily
Me vjen keq qe po zhgenjeheni kaq shum ! Por me keq me vjen se keni harxhuar kohe dhe mendime te drejta ne ket leter qe i keni shkruar ketij tirani ......ketu nuk funksijonon Asgje! Une kam plot 10 vjet qe jam kthyer nga emigrimi dhe nuk po perballem akoma me etika civilizimi ne ket vend ! Jemi te gjithe te indinjuar............
Monika
Pershendetje Edlira..., Njoh nga afer perpjekjet dhe veshtiresite Tuaja per cfare eshte arritur por, fatkeqesisht edhe pas 21 vitesh ne kemi situata te tilla te turpshme qe, faturen e paguajme ne sebashku..Kjo ndodh kur nje grup i caktuar... nuk njeh limite morali, parimi dhe nje popull i tere ju duket shume i vogel dhe i paperfillshem....
Eduard
Të falenderoj Edlira për ndjeshmërinë dhe gatishmërinë për të kontribuar ndaj artit shqiptar dhe ne menyre te drejt per drejtë ndaj Shqipërisë. Jam i bindur se indinjata juaj tingëllon si një alarm për për përgjegjësit por edhe si kurajo per artistet e talentuar, te cilet janë eklipsuar nga mediokret, sharlatanët dhe burrokratët. Është e rrallë të dëgjosh në ditët e sotme intelektual të shqetësohen për interesat kombetare pa pasur ndonje interes personal. Shpresoj që protesta juaj patriotike te zgjoj shpirtin intelektual te artistëve dhe te vëj në punë autoritet.
Tritani
Nje leter shume e bukur dhe me kulture intelektuale. Te nderuar bashkeatdhetare dhe komentues, mos valle duhet ti bejme pyetjen vetes: A jemi ne te gjithe sebashku, intelektuale dhe jo qe kemi lejuar keta sharlatane te drejtojne cdo qelize te shoqerise ne kete pervjetor te 100!? Personalisht ndjehem i trishtuar kur degjoj lajme te tilla, por perseri fajesoj veten dhe te gjithe ata qe mendojne si une. Kur kujtoj koncertet qe zhvilloheshin 20 vjet me pare ne evrope nga TOB dhe Ansambli i Kengave dhe Valleve Popullore, emocionohem perseri. Kryeministri i di shume mire keto, sepse ai vete me keqdashje ka vene ne drejtim njerez qe vetem ta levdojne dhe te levdohen nga vartesit. Kjo eshte menyra per ti mbajtur njerzit te nenshtruar dhe me pas rezultatet jane shkaterrim i artit, sportit, jetes politike publike, aresimit, familjes. Prandaj duhet denoncuar dhe luftuar me cdo mundesi qe na paraqitet, duke flakur friken qe eshte mbjelle ne ajer. Duhet revolucion ne cdo qelize te shoqerise. Edhe njehere FALEMINDERIT per kete informacion te turpshem, por qe duhet te na beje te mendohemi mire dhe te reflektojme sa me shpejt.
Bejtja Shkoder
Ne Geneve u mblodh Shqipnija me flamurin tone te nderit Por mungonte vec Nexhmija edhe shpirti i Enverit.
eneida
Per solidaritet dhe per ta mbeshtetur mikeshen time Edlira Dedja po mbi te gjitha se e mendoj njesoj si ajo. " Qe arti ne Shqiperi po mer fund dhe ata qe ne keto menente e udheheqin ate se duan artin shqipetar po shikojne vetem interesat e tyre, qe jane pseudo artiste dhe shpesh here artiste te deshtuar e te koruptuar ne klishet politike te kohes " . Ne te gjith duhet te ngreme zerin per kete.. Arti shqiptar eshte sakrifica dhe dinjiteti yne, Eshte rrenja jon qe na lidh me token, te shkuaren dhe sakrificat tona te hershme po dhe te tanishme...
Tomi
Nje letter , e " bukurr "jo zoteri ajo leter ka uleritje, brenda intelektualizmit, te kesaj ZONJE, ajo ka uleritjen. Dhe shqetesimin, e te gjithe artisteve te vertet, qe e kane perfaqesuar Shqiperin. Denjesit, ne te gjitha aktiviteteve , nderkombetare, before. VERTETE. Na mungon in shume gjera me perpara, por punon in shume , qe te perfaqesonim, vendin tone, me dinjitet, me perkushtim, me plote goje I thoshnim, vetes , SHQIPTARE. Po sot, cfare po ndoll, e udheheqin, Artin badakcinjte , te droguarit, te pa ndershmit, pseudo- intelektualet, me vetj neper hunde, dhe ne vesh... Te degjeneruarit, te paskrupullit. JAM ME JU MOJ ZONJE E MBREKULLUSHME, dhe te lumte ajo pene, me respekt, per ju dhe te gjithe artisteve, qe e duan ate vend, per te mire. TOMI FILIPI- detroit, SHBA.
Petriti
I lexova me vemendje komentet per perfomancen e TKOB-se ne Geneve dhe me kete organizim nuk ka pasur mundesi te dilte ndryshe se artistet per nje perfomance te mire minimalishte duhet te jene te qete por po ti shtojme edhe lodhjen ,stresin, vonesat e shumta,salle jo te pershtatshme etj,nuk ke cfare pret me shume.Por nuk jam dakort kur flitet per pa aftesi te artisteve se TKOB eshte i vetmi institucion qe funksionon si per nga niveli ashtu dhe nga trajtimi finaciar qe i behet artisteve e them kete duke e krahasuar me institucione te tjera si RTSH dhe Orkestra Frymore e Forcave te Armatosura(Banda e Ushtrise) qe artistet me shkolla te larta quhen ushtar profesionist, nentetar ,tetar ka edhe rreshter,qe u kerkohen diploma e shkolles kur behet konkursi i hyrjes dhe pastaj paguhen si nje me shkolle te mesme plot 25000 leke ne muaj. Dhe ne krye te kesaj ministrie per ironi te fatit eshte nje artist qe ka krijuar edhe nje Bord keshellimor qe funksionon vetem kur ka koncerte te rendesishme qe do te thote fonde te akorduara nga MM dhe kryetarja i jep te drejten e regjise televizive burrit te vet dhe skenografine djalit te vet. Aktoret kryesor qe jane artistet perfitojne vetem ore pune me te gjata dhe ditet e pushimit i bejne pune. Kjo eshte per te vene duart ne koke dhe te bertasesh me te madhe qe dhe dikush qe del jashte reshtit per folur i tregohet urdhri qe duhet zbatuar se po nuk e zbatove do te thote minimalisht largim nga puna por ka edhe gjyq ushtarak.Persa i perket argumentit ne fjale nuk diskutohet qe ka probleme si cdo gje me Shqiperi por jo kaq te renda sa po mundohen disa nga ata qe komentojne.
adelina
Me pelqen qe cdo njeri ne respekt te asaj qe thote dhe te gjith atyre qe duan te komentojne respekton debatin e lire dhe te pa kushtezuar- Ky fakt ska te bej per te majtet o te djathtet po ka te bej per artin shqiptar dhe dinitetin e tij. Prandaj sulmet ndaj Edlira Dedes jane te pa vlera dhe qesharake .Apo pse ka guximin e vetem qe te permendi emra dhe mbiemra. Mos harruam qe jemi ne Demokracin e fjales dhe te te drejtes se lire per te shprehur ate ......
Kozeta New York
Artistja e mirenjohur Edlira Dedja ka arsye me shume per te ngritur zerin e saj si intelektuale dhe si profesioniste, per me teper kur tjetri te vjen dhe te ulet ne sofren tende ku ke dhene mundin dhe djersen per te permiresuar imazhin e Shqiperise aq shume te meperkembur...Diletantizmi, militantizmi dhe mediokriteti jane metastaza qe jane perhapur keqas dhe kete harac e paguajne artistet te cilet derdhin djersen e ballit me aq mund ne Diaspore. Faleminderit per zerin tend si artiste, person publik dhe si nje GRUA qe na krenaron dhe me shume!
Kondori
Ty te lumte goja Edlira, po kam frike se mesazhi jot edhe sikur te degjohet do sherbeje vetem per te zevendesuar "te shkathtit" aktuale qe kane uzurpuar kete institucion ashtu sikurse edhe shume te tjere, me ca te "shkathet" te tjere. Per mua shfaqja nuk ka qene tregues i nivelit te ulet te artit Shqiptar dhe vlerave shqiptare,por tregues i nivelit te ulet e institucioneve dhe shtetareve Shqiptar. Nese ngrihet niveli i shtetit paralel ngrihet niveli edhe i fushave te tjera.
Ermira
Edlire e dashur.o trimeresha ime ,miqte e tu ti kane shkruajtur te gjitha ato qe edhe une do i shkruaja per ty po nje gje tjeter do te thote motra jote; Kujdes se lakenjte mundohen te te bejne gjemen....Mos o Zot! Te atille jane e nuk durojne dot fshikullima te tilla ata jane mesuar qe t i bejne lavde .....po ti mos u tut , gen i trasheguar nga yt ate, mijra e mijra te perkrahin e dashur dhe ata pak zvaranike qe hedhin balte mbi ty, nga dita ne dite behen me te neveriteshem ...per keta mijra e mijra te tjere qe te perkrahin....... Le te lehin lakenjte , ate kane zanat...... Ti vazhdo ruaj ate edukate qe ke trasheguar ,lufto por edhe KUJDES ,percoje fjalen te dlire per gjithkend ashtu si ke emrin e bukur EDLIRE. Nuk dua qe te merzitesh se une e ndjej shume balten kur i hidhet nje njeriu qe se meriton.ti me realitetin e hidhur dhe fuqine e fjales e te penes qe ke VAZHDO ti sulmemeve pergjigju me dinjitet e dashura , e mencmja,e bukura,fisnikja dhe GUXIMTARJA ime,qe na ben te ndihemi krenare shume per ty.Bavo edhe n jehere!
Shpetimi
Jane caste kur edhe vete pena turperohet e pyet e cuditur veten e saj : Vertete jam une ajo me te cilen shkruhen mrekullira . . . ? ! Si ? ! Qenkam perseri po une ajo qe shkruaj dhe felliqesira . . . ? ! Te me falin miqte per perdorimin e fjales se fundit ! Po nuk e them vetem une ate e " thote " edhe vete pena ! Nuk e di perse na pelqen aq shume ajo jeta ne guaske ! Nuk e di perse na duket sikur kemi pare gjithe boten ndersa kemi pare vetem majen e hundes tone ! Nuk e di se c eshte e gjithe kjo histeri per te qene kaq varrmihes te ndyre ! Varremihes te gjithckaje te mire e me vlere ! Nuk e di perse nje shqetesim i drejte e i sinqerte artisti e qytetar nuk arrin te kuptohet pale te ndjehet e te na duket sikur gjithcka e shkruar prej Jush ne ate leter , Mikja ime e Mikja Jone Edlira , te merret e te shihet sikur lexohen fjale nga nje gjuhe e pa njohur e akoma e pa zbuluar ! Jane shume ato qe ndoshta nuk i di . . . ! Por nje gje e di , me siguri : Thuajse te gjithe po shnderrohemi ca nga ca ne akrepa qe vdesin te helmuar nga helmi i vete ! Po Ju mos u terhiqni para asgjeje , Mikja ime e Mikja Jone Edlira ! C zili mund t i kete drita qe shkelqen , erresires qe mbyt . . . ? ! Pershendetjet e mia te sinqerta e urimet me te mira per dite me te bukura !
ETI
E nderuar Zonjë. Artit shqipërar i mungon KRITIKA, si nje instrument qe i sherben dhe e ndihmonë te përmiresojë cilësinë dhe të diferencoj talentet nga të paaftët. Në Shqipëri po zhvillohen disa zhanre muzikore në format më të shëmtuara dhe të çuditshme vetëm sepse askush nuk ka kurajon ti kritikoj. E kush më tëpër se një artiste e suksesshme, e realizuar, intelektuale dhe qe ka kurajon te protestoj dhe të denoncoj padrejtesite dhe paaftësite, mund ta bëj këtë. Ju lutem konsiderojeni si një propozim nevojën e domosdoshme që ka arti shqiptar për kritikën. Jam i sigurt që te gjithë ata që ju kanë lexuar kanë besuar në qasjen dashamirëse qe treguat për këtë skandal, dhe jemi ndjer njësoj të revoltuar. Faleminderit.
Iliri
Bravo..Fatkeqesishte ne Tirane nuk pyesin me per artin se politika eshte e zene me shqyerjen ne copa te vendit.
Zefi
Te lumte goja!!!!!
Astriti
.Turp per ata qe flasin ne komentet paraprake duke hedhur balte mbi zonjen e madhe Edlira Dedja....jane pikerisht servilet,te korruptuarit,hajdute e kriminele me kollare e kostume te zinj dhe antivlerat qe e mbajne ne kembe kete pushtetmafie qe perdhos,vret e djeg dhe nuk jep llogari askush,prandaj therras: -O popull zgjohu!
hajri
Zonja edlira vazhdo te shkruash jemi ne qe ilexojme me qef dhe mos u merr me guret e zallit qe i ka sjell lumi i tranzicionit.
Pa Emër
Per te gjithe ata qe kane share e hedhur balte mbi Edlira Dedjen ne keto komente do thja nje gje - lutem dhe per nje gje tjeter : mos u shprehni pa ditur e njohur njerezit. Meqe permend cv dhe pastertine e integritetin po ua them ,PYESNI PAK ZOTIN ARBEN SKENDERI PER ATE KONERTIN E KORSIKES A UA KA DHENE TE GJITHA LEKET E PREMTUARA APO MOS KA HARRUAR SOT E KESAJ DITE TE JAPE PARATE E VIZAVE QE MUZIKANTETET I PAGUAN NGA XHEPI I TYRE?! Sido qe te jete zonja te pakten eshte dikushi ne "qytet" kurse ne te dy bashke jemi askushi ne "fshat" Me respekt e indinjate te thelle bashkevuajtesi i atij koncerti ne Gjeneve!!!!!!!!!!!!
Alberti
Kote ose kota ne greqisht do te thote pule dhe jo gjel , kurse ne shqip do te thote kote hic fare, asgje, pa asnje vlere, keshtu do te jene dhe keta pseudoartista qe vijne nga universuteti KRISTAL i Arben Skenderit qe me vjen keq se jane ne hapat e para ne ate kristalin qe vetem kristal nuk eshte por e piste qe di te shes vetem diplloma ..TURP dhe keni goje dhe jepni dhe mend .....
LIRI
SHUME E VERTETE TI I FUNDIT,,,, CTI BEJME QE JEMI GATI NE MOSHEN E PLEQERISE SE KISHA VAJTUR DHE E KISHA BLERE NJE DIPLOME,CFARE TE DOJA, SI DJALI I BOSSIT TE ITALISE,QE SKISHTE MBARUAR AKOMA SHKOLLEN E MESME,,,,, CA QYRRAMANE QE NUK DINE NGA LIDHET GOMARI, NGA KOKA A PO NGA BISHTI TE CAJNE MENDEREN E DALIN ME FANATIK SE PAPA,,,,,, SHIFNI GJURMET E UJKUT THONE, E NUK SHOFIN UJKUN QE KANE PERPARA E PO I GRIN ME NENE E BABE,,, NUK JA VJEN AS TE MERRESH E TE LLODHESH KOKEN ME KETA KASTRAVECA, O KUNGULL ,,,,,
liri
SIDOMOS DIPLOMA E KRISTALIT,QE TASHME E DIM SI MERRET,,, SE BERI BUUUUUUUUUUUUUUUUU.... POR NEVOJETET NE VEND TJETER ZANA MOS U MERAKOS,,,, SE NE MUNGEESE TE HIGJENIKES PERDORET,,,,PLEHRAT,,,
alberti
Nuk ju leviz asnje germ Liri dhe per kete me vjen keq se kjo rini ne vend qe ti demaskoj inkuizitoret e artit i perkrah me shume e kjo eshte per te vene duart ne koke .
liri
FLM. ALBERT,,, POR SIC THOTE DHE Z, EDLIRA,, ARTI,ARTISTET SPORTISTET, TANI NUK VLERESOHEN FARE,,,,,,E NJE NDER TA EDHE UNE,,, REKORDMENE ,QE EDHE SOT REKORDET I GEZOJ UNE,,ARRITJE TE LARTA TE NIVELIT NDERKOMBETAR,E SOT SIKUR NUK EKZISTOJME FARE,,,,,,,NE KOHEN TJETER VERTET KISHIM VLLERESIM MORAL ,SE MATERIAL,POR KJO NA NXISTE AKOMA ME SHUME, NDERSA TANI SKA AS VLERESIM MORAL, DUKE I KEQ TRAAITUAR ARTISTET ,DUKE I LENE RRUGEVE PA HOTEL E PA NGRENE !¨NE CILIN PLANET JETOJME,??? SI ESHTE E MUNDUR????MARRIN RRUGET E VIJNE KETU QE TE NA KENAQIN PAK SHPIRTIN DHE NEVE QE SKEMI MUNDESI TE ASISTOJME NE VLORE,,, NDODH E KUNDERTA,,,,,SKIFO,,,,TURP. ,KEQARDHJE...
zana
Ke shume te drejt znj. Edlira, fatkeqesisht kjo eshte situata e ketij vendi. Shume kush nga ju qe jeton jashte, nuk e kuptoni realitetin e ketushem. Duhet te perjetoni ngjarje si kjo qe ta kuptoni gjendjen, megjithate jeni larg situates se brendshme. Une per vete i kam hequr shpresat se mund te lartesohemi sado pak.... ndoshta do te duhen dekada.
Federova
Zonja Edlira Dedja! Ne mbeshtetje te letres suaj,dhe ne jemi shume te indinjuar! MILIONA JEMI NE EMIGRIM,BRAKTISUR SI JETIM! MILIONA FAKTE SI KETO KA,SKANDAL EMRIN TRAZICIONI E KA.. flm...talenteve tona ,qe kudo bejne dicka si shqiponja! me respekt dhe per punen humane qe beni! per shoqaten AAI-SHSHI-SHQIPTARET NE ITALI,ALBANEZI IN ITALIA..presid.Ing.F.DAUTI
ERA
znj. Edlira, Teatri i Operas me krenari injorantesh sapo publikoi fotot e atij SKANDALI qe e quan Manifestim te madh patriotik ne diaspore. Njeriu qe shikoni ne te djathte eshte Ylber Gjini, i cili pasi denoncoi me agresivitet ne shtyp bemat korruptive dhe padrejtesite e Zhani Cikos, tashme perkulet me servilizem prane tij duke i shtrenguar doren. Gjykoni vete!!! http://www.facebook.com/photo.php?fbid=491414264212753&set=a.229963287024520.57368.100000325512671&type=1&theater

http://www.shqiptarja.com/dossier/2711/tkob-baritoni-dhame-koncert-per-3-mjeke-te-pire-66507.html
Artisti
E mderuar zonja Edlira Dedja, Zeri juaj po perhapet me shpejtesi marramendese. Po ve re se ky eshte debati me i diskutuar i momentit...te gjithe jane ne dijeni. Ju lumte goja!!!
Romina
"Kush arrin të ketë një kulturë më të madhe se të tjerët, duhet të jetë pothuaj i sigurt se do ketë kundër vetes shumicën."
Johann Wolfgang von Goethe
Ju pergezoj per shkrimin !
Pa Emër
Znj. Edlira ju uroj per letren e shkruar Kryeministrit. Une jam nje nga pjesemarsesit e grupit te operes dhe i kam kaluar si ato oret e keqpritjes te keqngrenies etij. eshte nje skandal kurre nuk na ka ndodhur keshtu esht vertet turp.
E gjithe trrupa e ka lexuar artikkullin tuaj dhe te mbeshtet.
Ju uroj gjithe te mirat.Me respekt.
Shkodrani
Zonja Edlira. Pjesen e operas nuk arrita ta shoh ne TV sepse kish mbaruar . Por llomi i artit ishte aty. Orkestra e ansamblit kish marre fund . I binin si ne dasem pa intonacion e pa pike gusto. Orkestracionet nuk ekzistonin por mendoj se i binin me vesh. Klarinetisti me dukesh si me i keqi i dasmave komuniste shqiptare. Pastaj ai prezantues qe ne nje koncert te tille kerkon para ne mes publikut dhe duke e ditur qe po trasmetohet direkt. Ketu kuptohet qellimi i vajtjes aty. Forma e koncertit nuk kishte asnje te re. Sikur ishte Enveri ne salle dhe po shèpalosej fryma e atdhetarizmit. Mendoj se sot qe Shqiperia po kerkon vendin e saj ne Europe , ne me tekstet e kengeve sillemi ne konservatorizmin tone politik duke prertendu trojet, krahinat , krenarite shqipetare si ne mesjete dhe pa pare aspak perpara . UN si politikan do mendoja. PO keto duan te sillen prapa perseri apo kerkojne civilizimin europian sepse keshtu duke i fryre gjithmone vrimes kombetare tradicionaliste te politizuar nuk kemi vend ne Europe. Sidoqofte aty pashe edhe te shara te paskrupullta por nuk duhen marre ne konsiderate.
Besi
Edlira! Ju pergezoj vecanerisht per shkrimin e publikuar ne gazeten shekulli, mbi rastin e fundit te turpshem te TKOB-it dhe organeve komptente per paraqitje aspak dinjtoze. Kam shkruar vitin e kaluar nje shkrim ne gazeten shekulli, mbi historine e vendosjes ne skene te operes Turandot, dhe qe kori deri ne minutat e fundit nuk pranonte te dilte ne skene pasi nuk ishte paguar per muaj te tere .
Nje artist
Sa do doja me mish e me shpirt qe perkrahjen time ndaj jush ta shprehja hapur. Me dridhet trupi kur i mendoj gjithe keto vite padrejtesie... Keni vleresimin tim maksimal si njeri dhe artist per cka po beni. Une e ndjej veten te dobet dhe te frikesuar sepse nuk dua te le familjen pa buke (besoj mirekuptoni)...por uroj me gjithe fuqine e shpirtit tim qe te dale e drejta. Zoti qofte me ju ne cdo hap sepse gjithca shkruani eshte e vertete. Edhe tani jam ne prova deri ne darke...ende i rraskapitur! Me respekt te thelle, Nje artist i teatrit.
Zhaku
Pershendetje, e lexova letren tuaj dhe keni bere shume mire qe e keni shkruar. Uroj qe te vihen pak ne seder ata te operas a vete artistet dhe soqeria , por nuk ma merr mendja. Ju uroj gezuar festat
Pa Emër
Nuk eshte leter qe demaskon politiken shqiptare ne kete moment. eshte leter me inate personale dhe xhelozira. eshte leter qe ul dinjitetin e muzikanteve tane. Stop. Zhani Ciko nder vite ka grumbulluar trofe me punen e tij. Te rinjte virtuoze te tiranes (orkester qe ai e dirigjonte) kane bere buje ne mbare europen. mos demtoni reputacionin e nje institucini te nderuar si TOB dhe te artisteve te tij.
Imelda
Ju falenderoj shume per letren ne adrese te kryeministrit. Duke qene vete nje artiste dhe aktiviste me vjen shume mire kur vecanerisht artiste te tjere shqiptar marrin nismen te kritikojne objektivisht dhe refuzojne te lejojne pseudo te perfaqesojne artin dhe kulturen e mrekullueshme shqiptare.
Suksese te metejshme
Liria
MIREMENGJES EDLIR... E LEXOVA SHKRIMIN DHE E PUBLIKOVA NE FB,,, ESHTE NJI TURP...VERTET,,, UNE JETOJ NE ZVICER , NE BADEN ,, DHE NA E REKLAMUAN SHUME KETE KONCERT,POR MUNDESI SKISHIM ME ARDHE MBAS ORARI ISHTE TEPER VONE E PER NE QE JETONIM BADEN,,ISHTE TEPER VONE, KUR PYETEM PSE NE KETE ORE, NA THANE SE NE KETE ORE MEZI E GJETEM SALLEN TE LIRE,,,,,,E KESHTU NJI GRUP I MADH I TIRANSEVE QE JETOJME RRETH E RROTULL KANTON ARGAU NUK ERDHEM,,,, JU PERSHENDES E JU UROJ GJITHE TE MIRAT E KESAJ BOTE !!!!
Alma
Te faleminderit per zerin e ngritur bukur ,,me plot argument dhe me plot vertetesi "LETRES" tuaj drejtuar qoftelargut . Ishte dhe zeri im brenda,,ne emer te gjthckaje qe me dhemb dhe qe s,mundem t,a bertas aq sa ti!:)Respekte!
Anila
Zonja Dedja! Lexova me keqeardhje letren tuaj drejtuar presidentit te Shqiperise, e cdo fjale e shkruar kthehej ne imazhe per mua... shpesh here ndodhemi balle ketij lloj realiteti te turpshem! Ju mbeshtes ne shkrimin tuaj duke gelltitur edhe kete kafshate te hidhur! Mund te behet, mund te bejme me teper gjithe secili nga ne. Ju pershendes duke ju uruar sa me teper kenaqesi ne jeten tuaj!
Harku i trishtuar
Edlira,lexova letren qe i kishit derguar kryeministrit mbi performancen shume te shemtuar ne te gjitha drejtimet,qe kishin treguar TOB.E vleresoj shume,kurajon,dhe serjozitetin tend.BRAVO.Te them bravo,se fatkeqsisht u bene mbi 20vjet qe ne shqiperi mungon kritika,dhe kur mungon kjo,atehere mendoj qe arti ka vdekur.Me fal per banalitetin,por skenat tona jane kthyer prostitucione artistike,ku vetem per nivel artistik nuk behet me fjale.Kjo gjendje duhet te ndryshoj urgjentisht,edhe perse eshte shume e veshtire,pasi antivlerat,sundojne te gjitha postet drejtuese dhe fatkeqsisht perbejne dhe maggiorancen absolute ne njerez.E vleresoj shume edhe njehere kurojon tende,ne kritikat qe ben ne te mire te artisteve,dhe te fytyres se mire qe duhet te paraqesin trupat tona artistike.Bravo dhe njehere.
Pa Emër
Jam nje Artist shqipetar aktualisht ne The Forsythe Company Deutschland.
Lexova artikullin tuaj dhe doja tju pergezoj shume.
Fatkeqsisht ashtu eshte realiteti Shqipetar.
arbeni
Nje shqetesim per te uluritur kur paraqitesh me kulturen pa kulture por ... ky eshte ustai i madh, bariu i ketij stani hajdutesh. Te mbajne pergjegjesi thua ... - i ke bere qejfin, sepse mendon - kjo qe ankohet tek une kujton se jam ndryshe nga langonjte qe i kam stervitur vete. Cfare masash, cfare pergjegjesie ... dhe me ne fund - Kush i pari ???
Pa Emër
Kjo leter nuk prek Sali Berishen, as politiken shqiptare ne kete moment. Kjo eshte mese e qarte. Kerkon koka artistash. Pse? Pse me kaq mllef? Nuk ben vaki ne “boten e qyteteruar” europiane, zonje e nderuar, qe artistat te vjellin kaq vrer e helm ndaj artistash te tjere. Do ta lexoja me kenaqesi nje kritike te qete e te mencur qe nje artiste jashte vendit, ben ndaj nje orkestre vendase. Por jo helm dhe kerkese per koka personalitetesh artistike. Nuk eshte kjo menyra per te nxjerre inate personale.
Kosovarja
Perderisa i keni dhene kaq rendesi ketij artikulli d.m.th. qe shqetesimi i zonjes ne fjale ka qene i drejte dhe ka prekur ne shenjester fajtoret. Une s’pashe ndonje nuance politike ne letresn e saj dhe nuk i kuptoj personat qe e politizojne problemin por nuk shohin qarte plagen qe prek Edlira Dedja. Me sa kuptova ajo prokupohet per artistat qe trajtohen keq nga drejtusit e kultures, qofshin te majte apo te djathte s’ka rendesi. Une e vleresoj kete thirrje njerzore dhe s’jam dakort me disa nga komentet qe fillojne e beshtyjne per nje njeri qe nuk e njohin. Keto metoda jane metodat qe perdorte Enver Hoxha per kundershtaret e tij e me sa po shoh ju sjeni ndare prej tyre. Ne vend qe te mendoni si ti perkrahni ata fatkeqet e teatrit qe trajtohen si skllever ju mbroni veglat e politikes ne fuqi qe qendrojne me servilizem e militanizem ne postet drejtuse e qe pervojen e shtypjes e kane mesuar ne diktature se edhe aty kane pasur te njejtat poste.
Une e pershendes thirrjen e kesaj zonje e shpresoj te kete edhe zera te tjere kurajoze si ajo.
art
Te merr pak krahu majtas zonje
Pa Emër
Ishte nje tallave shqiptare dhe shkruhej se do marrin pjese 150 artiste shqiptar me fame boterore!!!Dhe ja kendoj Meda dhe Rinora(ajo diskoteka me muzike tallava)nuk kishte bileta por vuloste duarte...ha,ha,ha.Por nuk harronte te kerkonte 100 Fr per hyrje.Ja sa rome Ballkani dolem ate dite mu ne mes Europe...Ne vend qe te ekzekutohej ndonje opere me vlere e atyre klasikeve tone ata lejuan 150 artiste te kendojne.Nuk besoja syve.I llogarita 150 artiste dhe pro person 6-7 minuta me delnin 1050 minuta...Mendova qe duhen jave te perfundoj???Turp edhe per ata artiste qe kane ra ne nivele te grupeve te tilla mafioze dhe diletante...
FLORIRA
E nderuar, keni shumë të drejtë për shqetësimin që keni ngritur, sepse injorantët, dallkaukët dhe të poshtrit kanë marrë të drejtojnë çdo institucion, duke bërë krime të vazhdueshme, në veçanti në kurriz të kulturës shqiptare, djersa e trurit të së cilës ka dhënë shumë për të arritur deri n? këtë shkallë zhvillimi enevristo-shqiptar. Ndërsa, Sali Protopapa po na turpëron tash e dy dekada para gjithë botës dhe Europës, sipas "këshillave" të njohura të "shqiptarëve" të Prishtinës, që janë kujdesur që ta fshijnë nga faqja e dheut çdo traditë, zakon dhe gjurmë të kulturës shqiptare...
Shumë respekt e nderim për këtë zë të veçantë kundër tiranisë së tiranëve në krye të popullit shqiptar!

FLORIRA
CHAOS
E nderuar zonje eshte e kote qe i drejtoheni krye dallkaut te shtetit tone te neperkembur shqiptar dhe beni gabim te madh qe e cilesoni shtetin tone e konsoliduar ai sot per sot eshte nje pacavure e drejtua nga nje njeri qe as vallen e shpatave nuk di te kercej dhe muziken klasike dhe artin e ka pare nga fundi i shpelles se tij. Nuk mund te quhesh njeri qe kupton nga arti nese ne shpirt nuk je i lire nese eshte njesoj si te quajm Hitlerin artist sepse ai bente disa piktura mediokre.
Pa Emër
Orkestrantet e TOB jane te nderuar e te respektuar. Ata punojne e jetojne prane familjeve te tyre duke u shperblyer per ate qe bejne. Madje pagesat e TOB jane shume mbi mesataren shqipetare. Opera pak e nga pak eshte ngritur ne nivelin e Teatrove europiane e u eshte dhene shume hapesire te rinjve. Mjaft me kete komedi, ku gjoja per mbrojtjen e te drejtave te artisteve, abuzohet me emrin e tyre.
Flora
Zot apo Zonje pa emer. Pse kerkoni justifilime kur gjithe keto mesazhet ketu poshte thone te kunderten? Zonja e artikullit e ka ngritur mire problemin dhe me shume kurajo qytetare. Pse kerkoni te tregoni nje nivel qe nuk e keni dhe ne vend te kerkoni falje hidhni justifikime te tejra qe e thellojne edhe me tej pozicionin tuaj? Nuk ju takon juve drestusve te TOBit te dilni ketu fshehur pas identiteteve te rreme. Nese keni shifra e fakte per ti treguar ballafaqoini ne shtyp e le ta vertetojne edhe artistet qe ishin ne Gjeneve nese keni te drejte ju apo zonja Dedja qe me te drejte ka shkruar e qe eshte mbeshtetur nga shume artiste. Ne vend qe te rini roje e pergjigjeve shkoni punoni per te ngritur nivelin e punes tuaj.
nga Corsier Gjeneve
Ka vite qe jetoj midis Gjeneves dhe Italise por shpesh jam prezent ne Shqiperi per evente Arti dhe ekspozita te ndryshme.

Eshte shume e veshtire te konsolidosh nje imazh artistik dhe nje reputacion qe ne vite eshte ndertuar me shume mund dhe me pune te vazhdueshme, vjen nje dite qe shteti meme te ben me djerse te ftohta, te ben te skuqesh nga turpi dhe nga menyra si prezantohet administrata apo stafet e ndryshme te cilat varen nga nje ministri e kultures apo nje ministri tjeter, kjo nuk eshte hera e pare por mendoj dhe deshiroj te jete hera e fundit mbasi mediokriteti dhe mungesa totale e organizimit eshte ne nivele te turpshme.
ne ministrine e kultures dhe ne ambientet e saj piet kafeja per shtate pale qejfe, luhet ne FB, nuk i pergjigjen e-mail, fax, korrespodencave etj,,mendoj qe e gjithe ministria te japi doreheqjen dhe ky do ishte nje gjest qe do justifikonte minimumin e seriozitetit.
Gjeneva eshte nje qytet ku kemi te gjitha organizatat boterore, kemi nivele te larta te Finances, Artit, Kultures, Dipllomacise dhe nuk mund te prezantohemi si nje grusht lypsaresh dhe pisanjozesh, eshte nje turp i madh dhe turpi na ngelet ne si komunitet qe operojme ne Gjeneve.
Zoti kryeminister duhet te reagonte edhe ne rastet kur ikonat shqiptare jane shitur njerezve qe ai i njeh mire dhe keto ikona kane dale te vjedhura nga fondi i galerise kombetare, apo vlera kombetare te cilat trafikohen per shijet e disa pasanikeve te rinje te cilet mendojne te kene kulture duke manifestuar megallomanine e tyre.
i bashkangjitem letres se Edlires dhe shpreh te njejten indinjate.
presim qe kryemnistri i vendit dhe shoqeria civile apo anticivile e klubeve shqiptare te reagoje
Artisti
Kush je ti qe flet ne emrin ton qe zonja e Edlira po u abuzoka me ne? Ne e perkrahim thirjen e Edlira Dedjaes dhe pergjigjet tona i gjen me posht. Pagesat tona jan mizerabel se perfundojn ne xhepat tuaja. Une sdi se cfar firmosni ju neper borderora fondesh, po ne na keni lene kaq here pa paguar e bile me muaj.
Pa Emër
Nuk e besoj qe perfaqesohet zeri i orkestranteve te TOB ne kete leter ku shpalosen xhelozira e inate personale. Nuk e besoj as qe orkestra e TOB eshte paraqitur ne menyre aq te turpshme, sa shitet ne letren sulm. Komentet mbi koncertin e deshmojne kete. Kritikat astistike duhet te qendrojne larg nga interesat politike.
orkestranti
Po zoti PA EMER i administrates se Teatrit apo i Ministrise se Kultures, perfaqsohet zeri yne, i atyre qe moren pjese ne koncertin e Gjeneves qe ti na le si qente ne aeroport 4 ore, pa ngrene e pa pergjigje ku do perfundonim. Na le pa pushim e pa hotel deri ne 12 te nates e pa na dhene pergjigje kur e si do ktheheshim. Qe na hodhe nje cop sanduiçi si qeni per gjithe diten e na nxorre si bagetia te lodhur per tu rene instrumentave e per te kenduar ne nje salle hambari ku ishte e boshatisur pothuajse fare me nje publik qe ishte mbledhur ne mes. Na bere te skuqemi qe jemi artiste Zhani Ciko apo ksh tjeter fshihet pas teje. Mos na detyro te bejme peticion po pranoje turpin.
sot
BRAVO JANE FJALE QE MERITOJNE RESPEKTIN TONE SIDOMOS NE QE JETOJME JASHTE VENDIT DHE MUNDOHEMI TE INTEGROHEMI NE JETEN SHOQERORE TE VENDIT KU JETOJME POR QE SHPESHHERE PER SHKAK TE KESAJ POLITIKE TE FELLIQUR JEMI TE DENUAR PER TU DENUAR ME INDEFERENTIZEM JO RRALLE.RESPEKTE ZONJA EDLIRA
g.burimi
Shqetesimi eshte i drejte, zgjidhja qe kerkohet, me duket me pak; fenomene te tilla prekin dhe Perendimin, por ne kete rast eshte më me vend te reklamohet nje komision hetimi parlamentar siç ndodh gjetiut; kryeministri duhet te jete ne banken e te akuzuarve dhe jo ne rolin e bukur te arbitrit qe i atribuon pa dashje Edlira; te ciles i them "bon courage".
gb
Pa Emër
Organizimet kane plot te papritura, dhe kjo sigurisht nuk varet nga dirigjenti e drejtori artistik. Nuk mendoj qe Zhani Ciko ka qene ne ndonje suite luksoze nderkohe qe muzikantet e orkestrantet "po vuanin vuajtje jonjerezore", sic i pershkruani ju. Boll u bete qesharake duke menduar dhe qe profesori i nderuar Zhani Ciko do u pergjigjej ketyre mesazheve polemike.
Pa Emër
Respekte zonjes Edlira per shqetesimin e ngritur,por fatkeqsisht letra i drejtohet nje shpellari qe sigurisht nuk eshte i vetem po ka dhe gomere qejfmbajtes si ca komentues te mesiperm
Zef Kallami
Po tye ishit ju te mundurit dhe te deshperuarit me te zgjuar dhe me te forte se E.Hoxha do e kishit perla rrexhimin e Hoxhes me vakt e me kohe.Nuk do kishit kohe sot te flitnit me vetveten.
Ai ishte nji gjimnazist kur luftonte me te paret tuaj te diplomuar ne universitete e prendimit.Pra kishit nji bagazh tru ma shume se nji gjimnazist.Ateher kush ju ka fajin qe nuk e mundet dhe nuk fituat para nji truni pa bagazh po vetem me nivel gjimnazisti.Keshtu i bie qe E.Hoxha i jau dhjeu diplomat pa arrite te bejne sefte veprimtarine e te diplomuarit.Keshtu ne kete veshtrim i bie qe Enveri gjimnazisti mposhti edhe nivelin e universiteteve te prendimit.
Ju duhet te ulni koken dhe te rrini urte kur kerkoni te triumfoni mbi nji te vdekur.Ne keto kushte cburrnoheni dhe turperoni veten,duke i dhan perseri triumf viktimes qe jeton ne boten e pasosune.
Per Enverin,keni te drejt vetem te ankone se ju ka bere apo jo te padrejta por kurr ta cilesoni te paafte dhe jo te zgjuar.
Zef Kallami
Ne keto kushte duke kerkuar te mundni Enver Hoxhen.I dale jasht lojet po brenda historise ma te lavdishme te nji populloit qe kerkon liri dhe vetvendosje.Tregoheni aspak intiligjent.Cdo goditje ne porte beni autogol vetvetes.
Kjo qeshtje nuk asht per tu diskutue ndermjet komentatorve por ti lihet historianve te thekur dhe jo dilitantizmit,partiake apo hakmarres.Sepse Berisha po na e ben Zogun Hero ne kete 100 vjetor,vrasesin e Luigj Gurakuqit,Bajram currit,Hasan prishtines etj,etj.
Pa Emër
E besoje kete shkrim..se qe nga koha e Agron Xoxes dhe besim Petreles...artistet jane trajtuar si kafshe..jo hotele, i kane lene pa ngrene...si kane paguar fusnin ne lista e artistve njerez qe nuk kishin pune me artin...vetem e vetem te fitonin para ne kurriz te artisteve te TOB...gjenin manaxher anonim ...keshtu dhe Zhani Ciko vazhdon te njeten loje...si te majte e djathte te gjithe duan te vjedhin ne kurriz te artisteve..se kuptoje pse prokuroria nuk shkon e hap te gjitha letrat e TOB qe nha 90 deri me sot e do shifni sa eshte vjedhur e abuzuar....
agim balliu
PO KETA NA FELLIQEN,PO MALOKU MBETET MALOK,RROFTE SHQIPERIA ETNIKE
Artisti
E keni pare si ben Zhani Ciko polemik me te gjithe? Sa shkruan dikush ne perkrahje te problemit te ngritur, menjehere pergjigjet Zhani Ciko duke i bere elozhe vetes. "I nderuar, i pakrahasur, arisokrat, artist i rangut boteror"....po te gjitha keto autolevdata nuk ja heqin dot titullin e matrapazit dhe delenxhiut qe ja ka vene vetes me veprimet e tij.
Pilo Lala
Pse tronditeni ju zonje nga nje dikreditim qe i beri Teatri Shqiperise? E keni harruar ju paraqitjen e Berishes ne Belgjike kur akuzonte ministrat e Nanos qe trafikonin prostitutat e Moldavise ne Evrope? E mbani mend kur e nxorren nga salla Berishen du vjet me vone ne Keshillin e Evropes? Sali Berisha kerkon qe te tregoje realitetin qe eshte ne Shqiperi, per kete eshte konsistent, ka ndjekur gjithmone rrugen e gabuar. Na fal moj zonje e nderuar, por ti dhe Sali Berisha punoni per qellime te ndryshme.
arg
Keto fjale ne letren e derguar kryeministrit mund te vertetohen shume thjesht nga gazetaret e ,mjafton te investigoni ne T.K.O.B dhe te tregoni te verteten po keni kurajo te pazareve te ZHANI CIKOS qe jane te gjitha te verteta. N.q.s nuk keni kellqe mos i lodhni njerezit me komente.
ylber gjini
Faleminderit Era per respektin qe ke ndaj meje. kur po lexoja komentin tuaj vertet me ra nje ere e keqe te keshilloj te mesosh kengen " fry moj ere e malit ne .....te djalit"
ylber gjini
Faleminderit Era per respektin qe ke ndaj meje. kur po lexoja komentin tuaj vertet me ra nje ere e keqe te keshilloj te mesosh kengen " fry moj ere e malit ne .....te djalit"
NOKA
per cfare performance po flet valle...a e keni iden se si ishin ato 2 dite per artistet shqiptar ku erdhen ne gjeneve dhe ndejten 48 ore pa ngrene moj zonje e nderuar cfare performance pret ti ku artiste te tille kane dietat ushqimore te tyre a e dini ju te nderuar qe ju hidhnin sanduicat si qener si ne kampe perqendrimi e keni fytyre e gjykoni artistat ku shumica erdhen nga halli per disa kacidhe e te tjere se rrezikonin vendin e punes po nrm ju kto nuk i dini pasi shihni fasaden e jo brenda saj prandaj analizojeni pak investigoni pak sepse eshte turp qe artistat shqiptar te T.O.B te drejtohen nga nje kasap e nga nje inxhinier trenash mos i gjykoni sepse nuk kane fuqi qe te kundershtojne dhe te denoncojne korrupsionin sepse nuk ndihen te sigurt ne vendin e tyre te punes..prandaj MOS GJYKONI FASADEN INVESTIGONI!!!
doci
hahahaha epo keshtu eshte kur shikon ca del ne skene por nuk ja ke haberin se ca ka ndodhur ne prapaskene
ERA
Jane fjalet e tua kunder Zhani Cikos, Ylber. Ti i ke derguar vete ne gazete. Mos duhet te ti kujtoj se i ka flakur "era" nga kujtesa jote?
http://www.shqiptarja.com/dossier/2711/tkob-baritoni-dhame-koncert-per-3-mjeke-te-pire-66507.html
Agroni
Saliu eshte maskara i madh, por nuk mund te akuzohet per opera te lutem...e pastaj, meqe e paskan vizituar pak njerez, nuk ka mundur te demtoje imazhin
CHAOS
Z/Znj e nderuar pa emer te gjithe e dime dhe e vleresojme punen nder vite te orkestres se TOB dhe Radio Televizionit trupes se baletit e tje, ata jane vertet ne nivele te admirueshme askush nuk ve ne dyshim punen e tyre dhe aftesite por e kemi me ju sahanlepiresit per te mos thene me keq qe jeni ne ato poste qe paguani nje violinist me 300 mije lek te vjetra qe paguani koristet me 250 mije leke ne nje salle miserabel te shkaterruar dhe aspak dinjitoze nuk thote askush qe faji i performances jashte eshte per faj te artisteve por per fajin tuaj qe dridhni zinxhirin qe dhe ato pak fonde qe ju japin i fusni ne xhep dhe mbyllni syte gjendeni ne rrjesht te pare te karrigeve kur politikanet flasin per artin qe eshte ne meshir te fatit dhe nuk flisni por prisni si qeni tju hedhin kocken e rradhes sepse qe ne ate momen i vardiseni duke i lepire kembet e per te mos thene ndonje gje tjeter.
nje emigrant
Edhe per operan e ka fajin Saliu??? Me mire tja dergonte Natos. Ajo e ka fajin!
Pa Emër
Po kthehet ne nje farse qesharake. Nenpunesit qe gjejne rastin per te nxjerre inatet me punedhenesit, artistet qe denigrojne artiste te tjere per arsye pushteti. Muzikantet e Teatrit u takon te mbrojne punen dhe dinjitetin e tyre duke mos pranuar qe gjera te tilla te njollosin emrin e Institucionit ku punojne. Dime te gjithe per veshtiresite qe ka arti ne Shqiperi, i ka kudo. Orkestra e Operas tone, me elementet e vlefshem qe ka nuk mund te kete bere nje koncert te turpshem, sic permendet ne letren. e te mos harrojme qe Zhani Ciko, ishte nder te paktit dirigjente e muzikante, qe si dirigjent e ka cuar orkestren e te rinjte virtuoze ne sallat me te rendesishme europiane, duke i dhuruar cmime e trofe artit shqiptar. p.s. tani copy paste prape nga muri i facebooku zonje. 80% e ketyre mszh vijne nga i njejti vend.
arg
o zoti zonja pa emer Zhani ciko sic la njerezit ne gjeneve pa buke ka lene dhe femijet pa buke po ne zvicer e i ka vene ne rresht per nje cope sallam qe kishin ngrene. pyesni e mos i besoni fasadave se shumicen e atyre femijeve tashme te rritur i keni neper bote e ne shqiperi.
AHA
Ejani dhe shikoni skandalin e rradhes, Operan *Skenderbeu* me dt 18 nentor. Do tju paraqitet sisuksesi i rradhes me Dirigjent, udheheqes artistik, drejtor i pergjithshem, drejtor ekonomik Zhani Cikon. Si Enveri qe i dinte dhe i bente te gjitha vete. Eshte emeruar drejtor i TOB, dhe duke spekulluar me postin e drejtorit ben cfare te doje me trupat. Ejani dhe shihni si perpelitet duke dashur te beje dirigjentin ( mire qe nuk di te beje balerinin). Ju ftojme ta shihni dhe te thoni te verteten, se nuk mjafton vetem nje ze nga larg.
Pa Emër
Ejani dhe shihni skandalin e rradhes ne TOB. Opera *Skenderbeu* me dt 18 nentor. Do tju paraqitet si suksesi i rradhes me Dirigjent, udheheqes artistik, drejtor i pergjithshem, drejtor ekonomik Zhani Cikon. Njesoj si Enveri njehere e nje kohe qe i dinte dhe i bente te gjitha vete. Eshte emeruar drejtor i TOB, dhe duke spekulluar me postin e drejtorit ben cfare te doje me trupat. Ejani dhe shihni si perpelitet duke dashur te beje dirigjentin ( mire qe nuk di te beje balerinin). Ju ftojme ta shihni dhe te thoni te verteten, se nuk mjafton vetem nje ze nga larg.
OHO
Ejani dhe shihni skandalin e rradhes ne TOB. Opera *Skenderbeu* me dt 18 nentor. Do tju paraqitet si suksesi i rradhes me Dirigjent, udheheqes artistik, drejtor i pergjithshem, drejtor ekonomik Zhani Cikon. Njesoj si Enveri njehere e nje kohe qe i dinte dhe i bente te gjitha vete. Eshte emeruar drejtor i TOB, dhe duke spekulluar me postin e drejtorit ben cfare te doje me trupat. Ejani dhe shihni si perpelitet duke dashur te beje dirigjentin ( mire qe nuk di te beje balerinin). Ju ftojme ta shihni dhe te thoni te verteten, se nuk mjafton vetem nje ze nga larg.
dante
o ti era me keto akuza flitet hapur nese nuk ke kellqe per te dal hapur atehere mos hidh fjal ne tym pasi Ylber Gjini eshte nje njeri i nderuar ku ka bere vetem te mira per ate teater dhe e lavderon nje evrop e tere dhe eshte i vetmi qe ka denoncuar dhe ka kundershtuar zhani cikon dhe kurrsesi nuk mund ta quani servil sepse nuk ke shanc per nje gje te tille sepse nuk eshte por ti je thjesht nje njeri pa moral!
Pa Emër
Një BUDALLAQE pa asnje vlere hedh nje gurr ne lum e 130...te mençur nuk e nxjerrin dot! Zonja mund te merret me mire me femijet e saj me probleme sesa me operan e baletin e Tiranes
Pa Emër
Koncerti i operas dhe Baletit te Tiranes ne Gjeneve ishte nje sukses i vertete. Ju mund te informoheni me mire ne shtypin vendas ose nepermjet internetit. E kuptoj plotesisht shqetesimin e zonjë Dedja, Dodani, Pajaziti,Bytyqi (gjithmone e njejta zonjë) që perveç fjaleve e shkrimeve në internet nuk ka asnje aktivitet tjetre artistik ne zvicer. Kuptohet qe ndihet e fyer me mos perfilljen e Teatrit e Operas së Tiranes e per kete me vjen keq. Por Zonja ne fjale eshte tashme e kaluar ne moshe. Një brezi i ri i kualifikuar ne Shqiperi e jashte saj bejne qe Teatri i operas dhe baletit shqiptar te vleresohet ne bote dhe ne Zvicer. Zonja per arsye personale do bente mire te mos hapte keto debate e te hidhte balte ne artin shqiptar se kjo nuk e nderon aspak.
Me vjen keq qe humba keto minuta per te sqaruar ata qe nuk jetojne ne Zvicer e mund te besojne, pas njohur manipulimin e kesaj Zonje per qellime te ulta personale.
Shqiperia ka probleme e kete gjithe bota e di por lerini atij vendi mundesine te tregoje qe ka dhe artiste apo njerez qe punojne dhe e nderojne aty ku jane, midis te tjerave Teatrin e Operas dhe Baletit.
Dea
Bravo Edlira me keto tituj qe i ke vu vetes dhe me kete leter ja arrite qellimit qe te flitet dhe per ty hahhaha
Dea
Bravo Edlira me keto tituj qe i ke vu vetes dhe me kete leter ja arrite qellimit qe te flitet dhe per ty hahhaha
CHAOS
Z/Znj, Pa Emer nuk te ben pak pershtypje qe ne 133 komente vetem ti po e mbron kete gje ?
artisti
ZHANI CIKO ka dite qe se bashku me sekretaren e vet po rekrutojne artiste te teatrit per tju kundervene shkrimit ne fjale por ju mos bini pre e anonimeve qe bejne pergenjeshtrime fallco....
arg
Cudia me e madhe gjysem dite zgjati, as nuk foli njeri per 150 vete te lene pa buke ne gjeneve. Ky turp u trumpetua si sukses nga Zhani Ciko duke thene qe ku kane pare ndonjehere carter shqiptaret. Ne date 18 Nentor shkoni e shikoni turpin e rradhes opera Skanderbeg e Vivaldit ose me mire Veneruci se nuk ka gje nga Vivaldi ne kete opera, shikoni tiranin e Operas se si mundohet te dirizhoje. Ne 24 Nentor tek Rogner do performoje orkestrina e Operas perseri pa pagese, do jete dhe familja Qerimi por ata do paguhen dhe mire, shkoni shikoni dirigjentin e pa pare Zhani Ciko si mundohet te ngaterroje dhe ariet me te bukura dhe te marri pagesen e tij per kete performance. JU FTOJ TE SHKONI E TE MERRNI DOZEN VJETORE TE KULTURES OSE ME MIRE TE THEM TE PAZARLLEQEVE.
S. DEDEI
PERSONIT QE KA SHKRUAR KOMENTIN E MEPOSHTEM DO DESHIROJA TI THOSHA TE MERRET ME TEMEN PER TE CILEN PO FLITET E JO ME "PROBLEMET" PERSONALE TE ZNJ. BYTYQI.

NE QOFTESE NUK KENI ARGUMENTE TE VLEFSHME PER TE HEDHUR POSHTE ATE CKA AJO SHKRUAN BENI MIRE TE HESHTNI.

POR INJORANCA NUK KA BRIRE!!!!!!

"Një BUDALLAQE pa asnje vlere hedh nje gurr ne lum e 130...te mençur nuk e nxjerrin dot! Zonja mund te merret me mire me femijet e saj me probleme sesa me operan e baletin e Tiranes"

Shto komentin tuaj

2 + 3 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM