Rajon

Athinë, neonazistët grek sulmojnë shtëpitë e emigrantëve

Neonazistët grek kanë sulmuar sërish emigrantët që ndodhen në Athinë, duke ia thyer xhamat dhe hyrjet e ndërtesave të tyre. Ngjarja ka ndodhur në Shën Pandelejmon dhe Shën Meletius të Athinsë, ku emigrantët në këto zona ankohen se kanë kaluar një natë tjetër të vështirë mbrëmë, kur pati sërish episode me protagonistë anëtarët e Agimit të Artë. 


Në mbrëmje banorët e zonës u mblodhën për të protestuar kundër krimit, që sipas tyre ua ka bërë jetën të padurueshme. 


Në këtë klimë persona të panjohur, të cilët janë anëtarë të Agimit të Artë, kanë thyer e shkatërruar xhamat e shtëpive të emigrantëve.


Ata sulmuan edhe gazetarin e SKAI, që ndodhej atje për të mbuluar ngjarjen. Agresorët e rrahën atë dhe i grisën kartën e identitetit të gazetarit. 


Kjo është nata e dytë e trazirave, në Shën Pandelejmon, ku situatën e kanë në dorë anëtarët e ‘Agimit të Artë’ dhe policia mbërrin në vendngjarje, vetëm kur gjithçka ka mbaruar. 


Situata në këtë zonë në Athinë është bërë tepër shqetësuese, me sulme të përgjakshme, me banorët e shqetësuar se nuk ndihen të sigurt as në shtëpinë e tyre dhe me goditjet mbi të huajt. Klimën e ashpërsoi plagosja e një berberi nga një emigrant dhe therja me thikë e një të huaji gjatë trazirave të djeshme.


/Shekulli Online/ E.L/

beni
Ne nje krize te thelle ekonomike,nuk ka se si mos ndodhin keto ndodhi,qe po shohim e po lexojm ndoshta edhe per dit! Qytetare te huaj te pa legalizuar me leje qendrimi,jan bere viktima te kesaj dhune,natyrisht mundet te ket edhe raste te ralla ku jan sulmuar emigrante te ligjshem,por kjo ndodh ne cdo vend Europian,ku ryma racizmi e nacionalizmi jan te pa shmangshme ne nje shoqeri demokratike! Por kto jan shum pak, ku ndoshta nuk e kalojn shifren 5%! Mendoj se cdo qytetar i huaj,i pa integruar ne cdo shoqeri,do te perballet me kto pasoja te racizmit e nacionalizmit,kur kriza ekonomike ka tejkaluar co shprese te qytetarve per tu punesuar!Kjo politike ndiqet ne cdo vend kapitalist,pra jo vetem ne greqine ku kriza esht shtruar kembe kryq!
Ari
NDOSHTA KA ARDHE KOHA QE EDHE SHQIPERIA ME GREQINE TE BEJNE BISEDIME PER NDRRIM POPULLSIE SI TURQIA ME GREQINE GREKOFONET TE SHKOJNE NE QREQI EDHE SHQIPETARET TE KTHEHEN NE SHQIPERI . NDOSHTA KETE KERKON AGIMI I ARTE NUK E DIJE POR U BEJ ATYRE SHQIPETAREVE THIRRJE TE KTHEHEN NE SHQIPERI SE GREQIA PO SHKON PER LLESH.
shqiptar
fole ti goje hale sado ta ndryshosh emrin turgofagos te njohim nga era e keqe qe vjen era mut arrixhi grek.do u vije fundi e nxorret fytyren ju tirma leshi.u kemi pare ne gjermani belgjike angli sa trima jeni me shqiptaret rrini si kurva ulni koken vdisni te beni shoqeri me shqiptare ne perendim.
Bajram Doka
Ekstremiteti i neonazisteve Greke do te kete pasojat e tij. Sigurisht qe eshte nje levizje pa kauze e eshte destinuar te te shkoje ne plehrat e historise por nga ana tjeter do te ndihmoje ne daljen ne skene te nje rryme opozite me te, qe do te influencoje ne reformimin e qendrimit dhe pranimit te barazise per te gjithe duke sjelle edhe reformimin e vete shtetit grek ne relacionet me fqinjet dhe te drejtat e njeriut.
Mr. G
Gazetari i njohur grek, Dhimitër Danika :

Ja kush jane greket!

Ai ishte një shqiptar, ndërsa ne grekët me fëmijët tanë thashethemexhinj, grindavecë, përtacë dhe më e keqja dembelë e të papunë qe tërë ditën verdallisen me frape në dorë.
Te gjithe indiferentë e të depresionuar nga fermentimi dhe pasiguria. Armiqësorë ndaj solidaritetit. Egoistë dhe kurnacë për të ofruar, të më japësh në do qe të të jape. Gjithmonë të dyshimtë, gjithmonë armiqësorë, gjithmonë jomikpritës, gjithmonë interesaxhinj, gjithmonë egoistë. Kjo Greqi gjoja europiane dhe e qytetëruar, është shumë herë më e paqytetëruar dhe e shpërfytyruar si ideologjikisht ashtu edhe moralisht. Eshtë shndërruar më keq se një vend i kategorisë së tretë, më keq se Shqipëria e vjetër në të gjitha nivelet. Po jua theme juve këtë gjë, juve bashkëqytetarëve të mi grekë, ta dini; këtyre të bekuarve shqiptarë iu kemi borxhe gjithçka.
Mr. G
Lajme te tilla mua nuk me cudisin fare, sigurishte kur vine nga Greqia, nga ky vende “evropian” ku pabesia me Kalin e Trojes eshte krenari kombetare. Keto vitet e fundit Greqia eshte shperfytyruar ideoligjikishte dhe moralishte ne nje shtete te katigoris se trete, ku TERRORI hakmares, ky mjet mesjetar barrbarik, ka dominuar plotesisht shpirtin primitiv greke te molepsur keqas nga zilia e suksesit te emigranteve qe punoin dhe jetoin ne Greqi. Cfare mund te presesh me shume nga nje popull qe e shefe te ardhmen e tij tek fillxhani i kafese, kurse parazitllekun dhe dembel-llekun e konsideroin si nje te keqe qe ju ka rene ne koke nga (syri i keqe) i botes qe nuk i do, duke u perpiekur te gjejne sherim me ujin e kongjillit te Papulit dhe me peshtymat e plakave fallxhoreve. Kjo eshte Greqia e sot, ksizofrenia dhe barrbarizmi po perhapet gjithandei vendit si flame e keqe. Mirse-erdhet ne nevojtoren e Evropes Greqi ku bisnezi i fallxhoreve arixhesha eshte bisnezi me i sukseshem dhe fitimprures. Ptuuu…ptuuu…moj Gerqi, te marshin te keqennn moj nevojtorja e Evropes…se mos te hane me sy !!!!!!!
ish luftar
a vu vini re grkeve jan njgjir e zez ma shumti ajo dot those se ato nuk jan grek po jan persian se vara e tire eshte e perzier se greket e lasht kan qen njerz me flok geshtenje sa i perket rajonit po kto jan rom si persie .ktu ne gjermani i dallojm ato si rom ktu nuk vu degjohet fjala se han dajakun ktire duhet tash me va mar tokat tona te okupura se shansi eshte dhe edijn bota se jan nacist .luft me kto greket .
sokol
sa per dijeni turkofagos aplikoi pert tu futur te Krisi Avgjia per shkak te ndjenjave kombetare qe ka po e perdhunuan te ziun sapo e moren vesh qe ishte lindur ne shqiperi"dhe tani ndodhet ne spital pas qepjes ne prapanice.Sidoqofte orientimi dhe bindjet e tij ideologjike nuk dihet si do jene mbas ketij incidenti
berati
eshte vertete e dhimeshme te shohesh se si ky vend te cilit ne shqipetaret i kemi dhene kaq shume e qe duhet te ishte fqinji yne ideal ka mbjelle kaq urrejtje ndaj atyre qe vune nje gur themeli ne rilindjen e ketij kombi.por eshte edhe nje paralajmerim per ata qe sot mendojne se po ngrihen me lart
duke ndryshuar identitet e po i bashkangjiten nje kulture superiore.nuk kane per ti pranuar kurre sakrificat e tyre perkundazi kane per ti zhbere si identitet e trajtuar qenie inferiore
ISLAM
Po si ka mundesi qe ne shqiparet i kemi kaq inat Greket, ne kohen kur ne kemi shumicen e Emigranteve ne Greqi? Meqe ne e urrejme aq shume pse shkojme atj, pse nuk kthehemi ne vendin tone, po nga njera ane e shajme, nga ana tjeter kemi ecur neper male me dite te tera per te shkuar ne Greqi. Ata ne na quajne TURQ!!!!!!!!!! Edhe jemi ne fakt nuk kane edhe ume faj, se jemi TURQ!!!!!!!!

Shto komentin tuaj

6 + 3 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM