Jetë

Studimi amerikan: "Krishti përdorte kanabis për të bërë mrekulli"

"Jezu Krishti ka qenë përdorues kanabisi dhe një nga mbështetësit e hershem të pronave mjekësore të drogës". Sipas një studimi amerikan, publikuar në 'Guardian', Jezu Krishti dhe dishepujt e tij kishin përdorur droge për të kryer shërime të mrekullueshme. 


Sipas studimit vaji që përdorte Jezu Krishti dhe dishepujt e tij përmbante një përbërës të quajtur 'kaneh-bosem' që prej atëherë konsiderohet si ekstrakt kanabisi. Sipas njq artikulli nga Chris Bennett në revistën High Times, temjani i përdorur nga Krishti për ceremonitë përmbante një ekstrakt kanabisi.


Bennett thotë se vajrat që përdorte Krishti ishin vërtet të përzierë, edhe pse njerëzit moderne preferojnë të tymosin, por përbërësit e tij aktive bazohen në vaj.


"Nëse kanabisi është përbërësi kryesor i këtyre vajrave, recetën e këtij vaji ka përdorur Jezu Krishti dhe krishterët pas tij dhe sot persekutimi i atyre që përdorin kanabis konsiderohet antikrishter",- përmbyll Bennett.


 /Shekulli Online/ Përgatiti: E.L/


 

Pa Emër
nqs Krishti u servirte te krishtereve vaj me canabis,Mohamed u mbushte barkun muslimaneve me bombs...........
pa emer je grek apo serb
O pa emer kaq i trashe je sa qe ne vend te mbrosh figuren e jezusit a.s kerkon te perdhosesh ate te muahamedit a.s . Sa per sqarim o degjenerata grekoserbe , Jesusi dhe Muhamedi per ne muslimanet jane njelloj dhe i duam e dhe i respektojme njelloj. Sa per artikullin nuk ka asgje te keqe se ai nuk e ka perdorur si cigare po si vaj qe ne kete rast eshte vetem kurues.
spartaku
Nuk na mbushin mendjen kete kolloqifte me rigon.Ato jane trillime se gjoja JEZU KRISHTI paska perdorur droge qe atehere.Mos hyni ne gjynah me keto pallavra.
Pa Emër
linje krishtin rehat perdori s, perdori ,ai sheroj njerez flitet qe beri mire .merruni me studimet si te ndimoni njerez ushqim ilace
Pa Emër
linje krishtin rehat perdori s, perdori ,ai sheroj njerez flitet qe beri mire .merruni me studimet si te ndimoni njerez ushqim ilace
Pa Emër
linje krishtin rehat perdori s, perdori ,ai sheroj njerez flitet qe beri mire .merruni me studimet si te ndimoni njerez ushqim ilace
luani
o pa emer .ngelshe pa emer ishalla qe fole keshtu per muhamedin turp te kesh ....jam shume i zgjenjyher me ty
katerina flero
Kur ju e dini-t kete ... Atehere , perse nuk ja treguat enverit , ... qe te bente " cudira" te tilla , pa vrare e prere e syrgjynosor , NJERI,
katerina flero
Kur ju gazetaret e dikurshem e te sotem e dini-t kete ... Atehere , perse nuk ja treguat enverit , ... qe te bente " cudira" te tilla , pa vrare e prere e syrgjynosor , NJERI,
loni
prona mjekesore te droges ??????????? me falni cfare do te thote kjo ne shqip mos valle vetite sheruese te barnave??????dhe nese jeni ne nje mendje me mua ju them miqesisht hapni librat e leximit letrar sa nuk eshte vone.........
Gledi Tapia
Jezusi, Zoti vetë, përdorte vajra, bimë mjekësore (nga njeriu) apo drogë për të kuruar njerëzit???!! edhe budallai vetë është më i zgjuar, o njerëz të mjerë që i bëni gropën vetes
vlora
pa emer do te thote se je askushi
F.Selfo
mohameti pinte sperme kali
Vëzhguesi F
Turp! Kush nga keta "studiues" rrugaçe amerikane, ka mendere te perdhose figuren e nje ikone te shoqerise njerzore te ketij 2000 vjeçari te fundit?! Shkoni mor biçimsezer qe kerkoni te barazoni halabaket alucionante me figuren e Idhullit te Njerzimit, pjella te satanait.
Vëzhguesi F
Turp! Ne daçi mos e publikoni kete koment por reston merreni. A ka me per te germuar nga ju gazetare "reformatore" te gazetes Shekulli per ta perdhosur ate dhe per ta bere me pacavure se gazeta e Fahri Balliut! Kush nga ju apo nga keta "studiues" rrugaçe amerikane, ka mendere te perdhose figuren e nje ikone te shoqerise njerzore te ketij 2000 vjeçari te fundit?! Shkoni mor biçimsezer qe kerkoni te barazoni halabaket alucionante me figuren e Idhullit te Njerzimit, pjella te satanait.
Mark.uk
Ndryshe nuk eshte djadhi.Po sot mbas 2000 vjetesh pse nuk dalin te till njers.
paradoxal
Artikullin origjinal ne anglisht e keni ketu:
http://www.guardian.co.uk/world/2003/jan/06/science.religion

Publikuar nga "the Guardian". (Une jam kristian meqe ra llafi prandaj kursejini komentet idote)
paradoxal
Ja ku eshte edhe tek BBC-ja. Mos u beni me katolik se Papa ju lutem!

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/2633187.stm
envision
Hajde shkence hajde. Po ketij i thone zbulim. Pse nuk thoni qe perdorimi i droges na qenka legjitim?! Me demek drogaxhinjte i paskemi te gjithe doktore. Cfare logjike gomari qe keni. Ju gazetaret beni mire te merrni ca droge edhe te dilni njehre nga spitali se mos kush e di ju funksionon. Njerez te pa cipe!
Pa Emër
Spaskan pas faj njerzit ne ate koh... Mbas perdorimit te vajrave te gjith shihnin mbrekullira..

Shto komentin tuaj

9 + 8 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM