Botë

Sulmi në Paris, debate mes Cazaneuve dhe Le Pen

cazeneuvelepen

Kryetarja e Frontit Kombëtar, Marine Le Pen, tha se i druhej sulmeve të reja para raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale. “Unë nuk dua të them më shumë, por e dimë se Shteti Islamik ka dërguar të paktën një terrorist për të kryer sulme, dhe ai është ende këtej rrotull, kështu që rreziku është ende i madh”, tha ajo. Le Pen, pastaj shtoi se “ nuk beson absolutisht” që sulmi ka pasur si qëllim të ndikojë në rezultatin e zgjedhjeve.

Ajo i ka kërkuar qeverisë që menjëherë të rivendosë kufijtë francezë dhe të dëbojë të gjithë individët që monitorohen nga shërbimet sekrete. “Jemi në luftë kundër një totalitarizmi monstruoz”, shtoi ajo, duke u bërë thirrje të gjithëve të bashkohen për unitetin e kombit dhe të jenë të kthjellët.

Përgjigjia e kryeministrit, Bernard Cazeneuve ndaj Marine Le Pen ka qenë mjaft e ashpër. Në një fjalim përballë kombit, Cazeneuve ka drejtuar gishtin kundër kandidates të Frontit Kombëtar, të cilën e ka cilësuar fajtore që shfrytëzon frikën për qëllime elektorale dy ditë para votimit. “ Tek Fronti Kombëtar nxisin urrejtje”, deklaroi kryeministri. Cazaneuve nuk la pa kritikuar edhe kandidatin e Republikanëve, Francois Fillon, për të cilin tha se: “Disa kandidatë zgjedhin zemërimin dhe frikën.”

/K.Dh/

Alban
Partitë tjerë kundër Le pe kan thënë se ju po i bëni këto sulme për të fituar vota për të arritur qëllimin e juaj, as që jeni duke punuar për popullin Francez por vetëm bëni panik.

Shto komentin tuaj

9 + 9 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM