Extra

Keni për t’u habitur, kjo është gjuha më e folur në botë

  • Pandeli
  • 21 Prill 2017, 14:45
  • Përditësuar 14:45
connor-betts-187536Nëse jeni duke menduar se cila gjuhë është më e folura në botë, anglishtja, frëngjishtja apo ndonjë gjuhë tjetër, e keni gabim. Gjuha më e folur në botë është ajo mes bimëve, pasi edhe ato mund të komunikojnë mes njëra-tjetrës.

Të paktën këtë e thonë vetë shkencëtarët e Institutit Ekologjik në Holandë(NIOO-KNAW), të cilët kanë arritur të zbulojnë një lloj bakteri që bimët e përdorin mes tyre për të komunikuar. Këto mikroorganizma quhen ‘terpenes’, dhe cilësohen si mediumi kimik më popullor në planet. /P.Sh/

Fredi
Qekan holandezë, do ken studjuar me shumë kujdes muhabetet që bëjnë bimët e marjuanës nëpër coffee shope :-D

Shto komentin tuaj

6 + 2 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM