Lifestyle

Këto 6 ushqime janë armiku i stomakut tuaj në darkë

maingettyimages-612739982

Pica ose një burger me patate të skuqura janë një mundësi për një darkë të shëndetshme …tha askush asnjëherë.

Me shumë mundësi, nuk keni nevojë të rikujtoheni se ushqimet e paketuara që blini jashtë nuk i bëjnë aspak mirë shëndetit tuaj. Por jo vetëm ato që porosisni jashtë mund të shndërrohen në tmerrin e shëndetit tuaj.

Edhe zgjedhjet e mëposhtme, po ashtu nuk janë shumë të vlefshme.

Darkat e ngrira :

Nëse mbani disa vakte të ngrira për rastet kur keni ditë të zënë dhe nuk keni kohë të gatuani, duhet të kontrolloni për sasinë e përbërësve, sepse mund të përfundoni duke marrë më shumë kalori sesa menduat.

Spageti me salcë të konservuar :

Mund të duket si një vakt i respektueshëm por përmban karbohidrate që trupi juaj i konverton në sheqerna.

Drithërat :

Nuk janë kurrë-sesi një ide e mirë për darkë. Drithërat e paketuara janë të pasura në sheqerna dhe përmbajnë pak proteina dhe fibra.

Ushqimet pikante :

Mund te rrisnin temperaturën e trupit dhe të shkaktojnë problem me tretjen.

Gjalpë kikiriku dhe xhelatina :

Edhe pse gjalpi I kikirikut është I pasur me proteina, xhelatina përmban shumë sheqer çka bën që të konsumoni një vakt me 600 kalori.

Thjesht një sallatë :

Mund të duket një zgjedhje e zgjuar por nuk ka mjaftueshëm proteina ose kalori që t’ju mbajë për disa ore, duke ju shtyrë kështu të konsumoni për lehtësi ushqime të pashëndetshme para se të shkoni për të fjetur./A.L/

Nuk ka komente deri më tani. Pse të mos jeni ju të parët?

Shto komentin tuaj

3 + 7 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM