Teknologji

Justin Trudeau, 50 mln dollarë për kërkimet shkencore në fizikën teorike

  • Pandeli
  • 17 Shkurt 2017, 15:46
  • Përditësuar 15:46
4c7f809bbbfa4281bd14c3c25d2be3d0_18Kryeministri kanadez Justin Trudeau konfirmoi ditën e sotme një buxhet prej 50 milionë dollarë i cili do të shkojë për Institutin Perimetër të Fizikës Teorike në Waterlo të Kanadasë.

“Investimi që po bëjmë sot do të forcojë pozitat e Institutit Perimeter si një qendër lider në kërkim duke pozicionuar Kanadanë si një lider global në komunitetin shkencor,” tha Trudeau.

Vizita e Trudeau në këtë institut pritej prej kohësh ku u realizua një komunikimi i drejtpërdrejtë me fizikantin dhe shkencëtarin e njohur Stephen Hawking shkruan “PCWorld”.

Këtij aktiviteti ju bashkuan mëse 200 studentë, ku shumica prej tyre ishin femra të cilat shërbejë si një inspirim për të ardhmen e tyre në shkencë.

Investimi prej 50 milionësh do të akordohet përgjatë pesë viteve të ardhshme. /P.Sh/

Nuk ka komente deri më tani. Pse të mos jeni ju të parët?

Shto komentin tuaj

9 + 4 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM