Soft

Nëse doni të bini shpejt në peshë, shtrydhini perimet

CaptureNë vend të lëngjeve të frutave, më mirë është të konsumoni lëngje perimesh, ka treguar një studim i ri. Lëngjet e perimeve ndihmojnë në rënien më të shpejtë në peshë.

Gjatë studimit, kërkuesit u thanë 81 personave mbipeshë që të fillonin një dietë me fruta, perime, drithëra dhe mish me përqindje të ulët të dhjamit. Rezultati ishte se personat që konsumuan çdo ditë një gotë lëng perimesh, për një periudhë tre-mujore, arritën të humbitnin 1.5 kilogramë më tepër se personat që ishin me regjim të njëjtë të ushqimit, por që nuk pinë lëng perimesh.

Kërkuesit arritën në përfundimin se lëngu i perimeve kishte aftësi për t'i ngopur pjesëmarrësit, ndaj ata prireshin të hanin më pak ushqim.

/J.A/

Nuk ka komente deri më tani. Pse të mos jeni ju të parët?

Shto komentin tuaj

8 + 6 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM