Jetë

10 njerëzit më të pasur në Shqipëri

Pak ditë më parë “Forbes” publikoi listën e personave më të pasur në botë… Kjo na shtyu që edhe ne të publikojmë listën e personave më të pasur, por duke iu referuar bizneseve dhe shumave të përafërta të pasurimeve të tyre.


Në pamundësi për të bërë një përllogaritje të saktë dhe duke mos dashur që të publikojmë shifra të cilat mund të mos jenë edhe shumë të afërta kemi zgjedhur që të bëjmë një listë duke u bazuar në bizneset të cilat menaxhojnë, të cilat mund të shikohen lehtësisht nga kushdo në QKR dhe në të dhëna të tjera konfidenciale që kemi mësuar.


Këtë listë e kryeson Zamir Mane, një prej biznesmenëve më të suksesshëm në Shqipëri, me një numër të shumtë biznesesh në administrim ai udhëheq pa asnjë dyshim listën e biznesmenëve më të pasur në Shqipëri. Më poshtë paraqitet lista me 10 emra dhe përkrah emri është një sqarim i vogël në lidhje me aktivitetin që ushtron individi. /Marrë nga Botasot/


1. Zamir Mane (QTU, TEG, NEPTUN, telefoni celulare PLUS, ndërtime etj.)


2. Bashkim Ulaj (Pronari i 22-katëshit tek TVSH-ja, firma ndërtimi, fibra optike etj.)


3. Ramë Geci (Pronari i 15-katësisht, firma ndërtimi Geci, etj.)


4. Artan Dulaku (Qendra Tregtare Kristal, ETC, ndërtime, koncesionari Ford, Ranger Rover, rrjeti supermarkatës Conad, Tring Digital, Vizion + etj.)


5. Vasil Naçi  Pepsi, Birra Amstel, distrubiocion pije, detergjent, cigare etj.)


6. Vllezërit Armando dhe Agron Duka (Vezë, kantinë vere dhe vreshta, elektroshtëpiake, telefoni celulare “Plus” etj.)


7. Edmond Leka (Western Union, Union Bank etj.)


8. Vjollca Hoxha (Top Channel, Lori Cafe, Digitalb etj.)


9. Vilma Nushi (Ekskluziviteti i Marlboros dhe cigare të tjera, si edhe Pronter & Gamble)


10. Muhamed Muça (Shkollat Kristal, nga kopshtet tek universitetet etj.)


 


/ALPE NEWS/ Shekulli Online


Përgatiti: E.L.


 


kosta
Zamir Mane.....njeriu me i pasur ne Shqiperi......duket shum i ri, rreth 40 vjec....eshte nga fshati dhe eshte rritur atje deri ne moshen 14 vjec.......!!!!!!!!!!njeriu me i pasur ne Shqiperi......a me te vertet jane pasuri e kerij njeriu keto biznese qe ju tregoni???!!!apo pronari i vertet eshte njeri nga keta te dy qe e kane vene ne mes Zamirin.......Shum interesante eshte....nga hici ne.....miljoner....besoi se vetem ketu tek ne ndodh ky lloi katapultimi.....i gezofshi....
Pa Emër
Tre mosketieret qe po mi bajne varrin vendit. Ne diplomaci,ekonomi dhe vjedhje e kumargji.Kjo e fundit e ka emrin edhe tradheti.
Nikolaj
Po mè vjen "keq" pèr qeveritarèt e Sali Drakulès qè paskan ngelur tè varfèr.
Kush i ha kèto informacione qè nuk tè cojnè dot nè banjo!!!
Gazeta Forbes èshtè paguar pèr tè nxjer kètè informacion dhe kaq.Se kush eshtè miliarder populli e di shumè mirè se po e shikon dhe digjon cdo ditè,
Mark.uk
Kurse politikani ma i varfer eshte Edi Rama me 3000 euro ne bank,dhe ne shtepi me qira.Ftoj kta pasanik ta ndihmojn qe te dalin nga kjo varferi.Se po ndodhi te behet kryeminister do jet kryeministri ma i varfer i botes.
pino
zamiri e pas mamin me emer dikur bitija e famshme shitse bulmeti ke vetsherbimi ne korce nga ajo e ka marre dhe dellin e tregetarit,po me cudit fakti qe s eshte grigor joti i miktosoftit dhe qenka met piramida i kristalit
besi
Po cne kta nga i merni kto informacione Vasil Naci ka pasuri sa te gjith kta bashk !!
Trig
Ranger Rover dhe Pronter & Gamble ? Keni editor apo ja fusni kot?
qejfi
Po Rezart Taçin e harruat?
bekim
ZAMIRI eshte pronari ne letra pasi si nga korca qe eshte BODE eshte truri i ketij biznesi,beznesmenet e paster pa lidhje me politiken sot jane jane zhdukur me kohe
trader
KTA KANE INVESTUAR TE GJITHE ME KREDI NGA BANKA. JANE TE GJITHE UNDER WATER OSE TERM EKONOMIK PUNOJNE VETEM PER KESTIN E BANKES.ASNJERI NUK KA PRODHIM .PO TA VINI RE JANE TE GJITHA SHERBIME.A thua se ekonomia jone e ka arritur nivelin e te qenit ekonomi sherbimesh.Sa per nje shembull ,ekonomia kineze ,e dyta per nga prodhimi bruto ne bote pretendeon te kaloje ne ekonomi sherbimi ne 5-10 vjetet e ardhshem .Ne e fillojme nga fundi.Duhet prodhim njere pastaj ndertohen qendrat tregtare dhe ju afrohen njerezve sherbime .Nejse fllucka shqiptare ka per te pelcitur ,dhe kur te pelcasi do i marri tere para .
enejdi
Hahahahaa zamir mane??? Po talleni mduket?? Po edhe ju qe e keni botu ket gjo, nuk ja besoni vetes qe investimet jane te ktij qumshtorit, sepse ky ka vec emrin, ashtu si Rezart Taçi..Mgja 5 veta bashke ne durres dhe shijak bojne sa trecereku tkyne ktu..Mgja BRAVO shqipria
Fukarai
Te gjithe qe komentojne me gjuhen e urejtjes tregojne se e vetmja gje qe dine te bejne eshte te pergojosin te tjeret se per vete u mjafton nje kothere buke. Mesohui te beni prokopi per vete dhe me vone diskutoni.
Fukarai
Te gjithe qe komentojne me gjuhen e urejtjes tregojne se e vetmja gje qe dine te bejne eshte te pergojosin te tjeret se per vete u mjafton nje kothere buke. Mesohui te beni prokopi per vete dhe me vone diskutoni.
tekniku
Ku jane ata miliarderet e PS qe i bie Saliu teneqese dite dhe nate.Zamir Mane eshte miku i tij i ngushte.
Pa Emër
ne te gjithe boten, publikohet edhe sa ka fituar sepse ne baze te saj duhet te paguaj taksat per shtetin,
NACIONALISTI
INFORMACION OUT FARE NUK JANE KETA MILIARDERET E SHQIPERISE KETA JANE MILIONERA NDERSA MILIARDERA JANE TE TJERE SI REZART TACI FIDEL YLLI AVNI PONARI BIZNESE SIGURIMI SIGAL NAFTA TACI OIL NDERTIM TELEKOMUNIKACION ENERGJITIKE
Milioneret
Lista e milionereve mire jo keq, po lista e miliardereve politikane ku eshte. Ska gje e di populli vete. Ata qe terheqin penjte e kukullave nuk dalin ne lista. Genjeni te tjere se nuk e hame ne kete liste.
princi
me keni harruar mua.. po qa liste eshte kjo. ja keni fut kot fare, po gocen e berishes qe ka 2/3 te kosoves? po fatosin? po edin? pa marre lek keto nuk ndertohet gje ne shqiperi, prandaj jeni lajme pa baza...
elbasanci
E keni llafen per 10 me te pasurit LEGALE....desha te them qe paguajne ndonje takse dhe jane ne rregull me letra...Po nga ato qe punojne me PISLLUQE dhe i transferojne parate direkt neper vende qe nuk mund ti investigosh sepse ashtu jane ligjet ne ato vende...si per shembull ishujt KAJMAN...ose disa vende te tjera.Per mu kjo nuk eshte lista e vertete..
malesori
TE GJITHE KOMENTOJNE KETA EMERA.......E VERTETA ESHTE DHE DUHET KUPTUAR.....KUSH FSHIHET PAS TYRE? KETE TE BEJE GAZETA DHE PASTAJ TE SHOHIM.
leo
te ishte gjalle z.DRITAN HOXHA do ishte i 1 . Ai ishte dhe do mbetet strateg per zemergjeresi
Dashnor
Personalisht pergezime qe nga i pari e deri tek i fundit,pamvarsisht se personalisht nuk njoh asnjerin.Pse mund te pyesi dikush? Po i jap pergjigje shkurtimisht sa me lejon ky forum: - Me dhjetra firma ,biznese ne diell dhe jo ne hije, me qindra e mijra puntore e kuadro te punsuar.Paguajne rregullisht miljarda lek kontribute per sigurimet shoqerore e te tjera .Miljarda lek tatim mbi fitimin .Miljarda lek per Tvsh.E shume e shume bonuse te tjera te vlefshme per njerzit dhe shoqerin tone.E pse ateher te mos u themi : Ju lumte e pse jo edhe FALEMINDERIT O SHQIPTARE TE MIRE.
Si tregtar nuk mund te rri pa permendur nji fakt shume domethenes ne fushen e tregtise dhe te biznesit .Kam afro 7 vjet qe bleje rregullisht tek Marketing @Distribucion ,perfaqsues i Procter @Gembell ne Shqiperi dhe nuk ka ndodhur asnji here me ble malle te kjo firme dhe mos me u shoqeru malli pa fature Tvsh-je dhe ky rregull eshte per te gjithe e per cdo malle qe del nga magazinat e kesaj firme.Specjalistet e tatimeve dhe te taksave dhe vete biznesmenet e din mire se cfare do te thote kjo .Edhe nji here personalisht pergezime dhe respekte edhe per Vilma Nushin ,per biznesin e saj korrekt.
Bledi
Nje nga kompanite me serioze, eshte pikerisht kompania "Marketing & Distribution", me Administratore te Pergjithshme Znj.Vilma Nushi. Ecuria e kesaj kompanie eshte merite e mire menaxhimit te saj!
Askushi
Fotoja flet shume qart o popull, urime redaksis per
zgjedhjen e fotos!!!
re
mire po rezart taci qe dihet qe eshte super ipasur ku eshte apo kjo eshte lista e cerrave
lako barka
nje pyetje kam une: po te mos ishin keto qe shumica ketu i ka zili, cfare do behej?
Do kishte shume te papune se jo te gjtihe kemi miq te punojme ne shtet ose do ishin disa emra te tjere.
Shyqyr qe jane dhe qe mbajne njerez me pune. Por ne si popull jemi ziliqar dhe as vellain tone nuk duam ta shikojme mire. Do na pelqente me shume te shikonim italjanin e grekun se nje shiqptar.
bimi
po i pari esht saliu mer ne shqiperi pastaj ilir meta e me rrall ca thoni ju keto...sala ka trecerekun e shqiperis dhe te gjith bizneset e medha ai dhe familja e tij i zoteron..
Emigranti
Urime redaksise per publikimin e sakte te listes se "Forbes"
dhe te gjithe piket i merr per zgjedhjen perfekte te fotos per ta "vertetuar" liderin e listes
pa emer
une mendoj se me i pasuri ne bote eshte artan dulaku
Pa Emër
naseri.gigollaj@live.com nuk po kam fuqi me punu i kam 2 femi shtepi kam po pare nuk po kam me ju ble me hanger e me pi si duhet po ankohen nese sun punon pare nu ka e un sun po punoj pohekin keq femit edhe vet me zor nuk munesh me punu kur sun punon si bashk jemi mirpo me fjel sun po punojn as ata si duhet nese punon pa fjel qajo esht pun se me fjel a ajo doket se spo munesh un per veti spo muj nese keni mundesi naj ndihm kam nevoj prizren lugizhda e hasit mahalla e dushkit shkruni ne net
Arsimtari i pa punë
Në krejt botën,çdo shtet i ka milionerët dhe miliarderët e vetë.Dhashtë zoti t'i kenë fituar ato para me nderë.Edhe pse unë nuk i kam kushtet elementare për t'jetuar,më duhet t'i përgëzoj për kapitalin që kan.Fundi i fundit,gjithkush nuk ka sens,dhe nuk mund të jetë biznismen.
shijaksi
do me vinte mire sikur te kishte shqiptar te pasur kam 23 vjet emigrim se kuptoj pse duhet te bojm luft gjith jeten ne fillim me boten e tashti me njoni tjetrin....hallall ja boft zoti nese ka shqiptare qe po bon lek .i shkofte jeta yrr e ishalla i jep i dore e te tjereve ......rrespekte te gjithve
nuk
shhjf
vlonjati
Injorance! Mireseerdhet ne kapitalizem. Sistemi piramidal me i stergjatur ne historin e kesaj bote! Duhet t'ju ngulitet ne tru dicka "kapitali i cdo shteti eshte prone e perbashket" cdo nevojtar duhet te kete akces ne te. Ne kapitalizem funksionon ndryshe... nessuno ne nje familje me 8 pjestar sote ka vetem nje buke per tu konsunuar, 80% i saje eshte prone e 2 prej tyre, 6 te tjere kan vetem 20% dhe pasi ke ngrene ate 2.3% te bukes qe te takon dhe ke akoma uri (normale qe ke) do trokasesh ne deren e atyre qe kan ne dore 80%-shin dhe ata do te heqin urin me norma te larta interese.

Mireseerdhet!
Vlonjati
Injorance! Mireseerdhet ne kapitalizem. Sistemi piramidal me i stergjatur ne historin e kesaj bote! Duhet t'ju ngulitet ne tru dicka "kapitali i cdo shteti eshte prone e perbashket" cdo nevojtar duhet te kete akces ne te. Ne kapitalizem funksionon ndryshe... nessuno ne nje familje me 8 pjestar sote ka vetem nje buke per tu konsunuar, 80% i saje eshte prone e 2 prej tyre, 6 te tjere kan vetem 20% dhe pasi ke ngrene ate 2.3% te bukes qe te takon dhe ke akoma uri (normale qe ke) do trokasesh ne deren e atyre qe kan ne dore 80%-shin dhe ata do te heqin urin me norma te larta interese.

Mireseerdhet
loni prej betoni
keta milonier me keto lloj bisnese ne bote i quajne shtres e mesme
mario di mario
Te shkete shqiptar
lakuriq me duar ne xhepa
nuk duha tju gjukoi keta por me keto fitime deshiroi te beje gjera mrekullshe qe vendin ti japin pamje verteta bukorure
Pa Emër
um kishin vit do pare nese keni lajmrohi
Pa Emër
nga lugizhda e hasit i dobet fizikisht kam nevoj per para nese keni mundesi mundni ne fc gegollaj.naser@hotmail.come kuptoj sa ka mundesi me te ndihmu gjdo njani ose vi ne shqipri nese keni mundesi me ndihmu
Pa Emër
un jam bosi me i pasur i pasur ne bot
veto ranxh vanxh
un bosi me i pasur ne bot

p.s=rroft bidaai
artisti
meqense paska kaq shum miljoner pse nuk me ndimon dikush me 50000 euro se dua te ble nje shpi se ngela me qera ter jeten nese me ndimon njeri me nje kredi ose ne fakt borxh hua do ju falenderoja gjithcka do te jet me dekomenta noteriale thjeshte nuk dua te bije ne doren e bankave ju lutem me shkruani loshabr@hotmail.com ju mirepres
XRumerTest
Hello. And Bye.

Shto komentin tuaj

6 + 5 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM