Përcillet për në banesën e fundit Ilia Kareli


Është përcjellë për në banesën e fundit, Ilia Kareli, shqiptari që humbi jetën në një burg të Greqisë. Ai u varros në fshatin Zhupan të Fierit dhe arkivoli me trupin e pajetë shoqërohej nga njerëz që mbanin në duar flamurin kombëtar. 


Gjithashtu, trupit të pajetë të Ilia Karelit sot iu bë një ekspertizë e re mjeko-ligjore në morgun e Fierit, pas pretendimeve të familjarëve se, e kanë keqtrajtuar në mënyrë monstruoze, deri sa i kanë shkaktuar vdekjen në burgun grek.


Burime zyrtare nga Prokuroria e Fierit thanë se, në trupin e Ilia Karelit u gjetën 15 shenja dhune, të cilat i kanë shkaktuar edhe vdekjen. 


Ekspertiza u krye nga një grup prej 3 ekspertësh mjeko-ligjorë, dy nga Tirana dhe një nga Fieri. Rezultatet e ekspertizës pritet të publikohen gjatë orëve në vazhdim, ndërsa Prokuroria e Fierit ka nisur hetimet për vdekjen e Karelit.


Rreth orës 06:30 të mëngjesit të sotëm, policia e Fierit ka marrë nga familjarët trupin e pajetë të Kudret Kumes për t`i bërë ekspertizën mjeko-ligjore.


Trupi i pajetë i Kudret Kumes mbërriti nga Greqia, pasditen e djeshme në banesën e tij, në fshatin Zhupan të Fierit, ku edhe do të varroset nga familjarët e tij.


Ekzaminimet mjeko-ligjore në Greqi treguan se, ai u rrah në mënyrë brutale nga policët grekë që i thyen kafazin e kraharorit me shkop gome, ndërsa ka dyshime se përdorën dhe elektroshokun, si hakmarrje për vrasjen e gardianit grek.


Ekspertët e mjekësisë ligjore kanë gjetur shenja djegieje në pëllëmbën e dorës së djathtë të 40-vjeçarit, gjë që dëshmon se Kareli është torturuar.


Ndërkohë rezultati i mjekut ligjor përjashton mundësinë që vdekja e Ilia Karelit të ketë ndodhur për shkaqe natyrale, pra si komplikacion i zemrës ose shkaqe të tjera patologjike, dhe arrin në përfundimin se shkaku i vdekjes është dëmtimi i kafazit të kraharorit nga goditjet me shkop gome. Raporti mjeko-ligjor në Greqi flet për dëmtime në gjymtyrët e sipërme dhe të poshtme.


Ilia Kareli apo Kudret Kume, prej 1997 ishte burgosur në burgjet greke për një sërë akuzash. Ditë më parë ai kërkoi leje për të takuar nënën e tij, e cila ishte e sëmurë, por pas refuzimit të radhës që ju bë nga autoritetet, në shenjë proteste ai vrau një gardian në burgun e Malandrinos.


Pas ngjarjes ai akuzoi drejtësinë greke se nuk po e lejonte të takonte familjarët. 40-vjeçari u transferua në një burg tjetër, atë të Nigratas, ku gjeti edhe vdekjen nga torturat.


/Shekulli Online/ E.L./
Pa Emër
Pesembedhjete shenja dhune ? Po ai i nguli njezet e dy thika gardianit ....Si tja veme emrin ?
trasparenca
Shqiptare te kudo ndodhur ngordhi koha e nje jete me dredhira dhe djallezira.Eshte koha qe edhe kur te kesh te drejte,duhet te dish si ta mbrosh.
Adriatik
Ne radhe te pare ngushellime familjes dhe une nuk jam grekofil se e di sa te ndyra jane autoritetet greke dhe sa trima behen policat grek me shqiptaret e pambrojtur por dhe varrimi i z Kareli me flamurin kombetar me duket pak i tepruar se nuk mund te krahasohet kombi me nje te denuar per krime e grabitje.
Vaso Pasko
Shume zhurme per kriminela qe nuk e meritojne jeten. Vrasesi I vertet I policit dhe ilias eshte ligji. Ne rast se do ishte ligji denim me vdekje do ishte ne jete polici dhe ilia,po ashtu edhe mijera te tjera viktima nga zbutja e ligjeve. Duhet te vriten ligjet pro krim te sigurohet populli.
Prec Ulaj
Kumja eshte vrases, dhe per me teper vrases i nje perfaqesuesi ligji. Vetegjyqesia qe i bene Gardianet Greke mbase nuk eshte e ligjshme, por ai mori ne nje fare menyre ate qe meritonte. br / Ketu ne NY u ekzekutuan dy kriminele qe vrane dy undercover ne Staten Island. br / Askush nuk duhet te hakmerret ndaj nje polici ne detyre, sepse ka ndonje inat me Shtetin. br / Vrasja e nje njeriu te pafajshem, quhet terrorizem, edhe pse nuk duket i tille.
Tiku
Ngushellime familjes. Ne greqi Shqiptaret denohen me 20 vite burg per 1 qese hashashi. Shteti shqiptar duhet te tregoje dhembet ketij fare shteti helen, qe ka 30 vjet mbahet me taksat e Evropes dhe djersen e shqiptareve. Diplomacia nuk ka vend nqs nuk respektohen te drejtat dhe lirite reciproke te individeve. br / Duhet te jesh i pashpirt te mos lejosh nje nene te takoje djalin per 8 vjet. Por ketu lahen te gjitha gjithsesi. br / br /
mukja
Vdekja e alias Ilia karelit,po keq perdoret nga mediat me nje tendence dhe per propogande negative,....ngushellime familjes.....me vjen keq per jeten e humbur ,bir nene si gjithe te tjeret,qe veshtiresite dhe problemet brenda vendit te tij ,paaftesija jone kronike per te bere shtet dhe politike konstruktive brenda per brenda dhe me gjere e detyruan si shume bashkeudhetare te tjere te mare ruget e mergimit,ritur ne nje ambjent ku respektimi i ligjeve eshte perjashtim ,ai u ballafaqua me nje realitet shoqeror kryekeput te ndryshem nga vendi ku jetonte ,ne keto kushte ai nuk ariti te inkuadrohej ne jeten e vendit prites por zgjodhi rugen me te lehte dhe me te rezikshme(nuk e di per se dhe per sa eshte denuar ,sa vje ka qene ne greqi e te tjera)perfundimisht ne kundeshtim me regullat dhe ligjet e nje vendi europian ai protestoi simbas menyres te tij i vetem karshi nje shteti ,karshi ligjit ,cka solli dhe krimin tjeter ,vrasjen e policit ne momente deshperimi te thelle ,ikja e tij eshte e dhimbshme ,dhe mesim per te tjeret te cilet nuk jane te pakte ne ruget e europes...duhet te ndryshojme ne brenda ne shqiperi ku po jeton hajduti me te ndershin ne nje canak
Lemsh e li
Nje kriminel percillet per ne vorreza me flamur Kombetar, turpi qe i behet Flamurit tone te shenjet nuk ka me keq, me te percillen heronjte qe luftojne per Shqiperine.
kanina e ismailit
greku nje, dhe neperka nen gure dy ,jane e njejta gje, lepuj dhe te pabese!!!!kthehuni ne vatanin tuaj ,ka dhe probleme,por gjithmone me mire se se buka e njerkes greke...ngushellime familjes.
pa te fare
ngushellime familjes. Ilia Kareli ka bere dnoshta shume gabime ne jete dhe ndoshta ka paguar per gabimet qe ka bere shoqeria jone ne fjale te tjera ne te gjithe por gjithsesi mbetet nje njeri qe u dhunua ne jete e ne vdekje nga "gardianet" e shtetit dhe te burgut. flamuri kombetar i ka hije sepse padrejtesia iu be si shqipetar jo sepse ishte kriminel dhe duhet te gjithe te ngrihemi dhe te kerkojme respektimin e me te dobetve te shoqerise, atyre qe u eshte mohuar liria qe ta kemi te sigurte edhe per ne. fale zotit une nuk e kam shkelur ate kend te erret dhe te shemtuar te euroazise ku shume nga bashkekombasit tane kane ndertuar nje jete mes mizerjes perbuzjes dhe djerses se tyre por edhe duke udhetuar per turizem jam ndier i fyer ne dogane. e kuptoj shume mire zemerimin e te ndierit dhe ndaj edhe dhimbjen e familjes se gardianit te vrare por gjerat duhet te ndryshojne dhe i takon shtetit grek ne rradhe te pare te shohe ku qendron mekati, pse nje njeri te cilin i eshte privuar liria gjendet i vdekur, pse nje marian kola preferon te vritet ne vend qe te dorezohet, pse shoku i tij lutet ta kryej denimin ne shqiperi....etj ka shume pyetje qe nuk duhen lene pa pergjigje. tung
fikla
Vrau nje baba qe punonte gardian per te ushqyer femijet! br / Si mund ta justifikojme! br / Mori ate qe meritonte.
REFUGJATI
SHUME SHKRIME DHE KOMENTE POR NUK LEXOVA SE CFAR KRIMESH KISH KRYER VEC VRASJES SE GARDIANIT.GABIM I RENDE DHE I DENUESHEM.POR PO AQ GABIM ESHTE DHE VRASJA E TIJ NE ATO KUSHTE.POLICET E TJERE MOREN LIGJIN NE DORE.CDO TE NDODHTE SIKUR TE GJITH TE VEPRONIM SIC TE DONIM PA RESPEKTUAR LIGJET,ANARSHI.NGUSHELLIME TE DY FAMILJEVE QE HUMBEN NGA NJE JETE. br / SA PER FLAMURIN KOMBETAR ESHTE QESHARAKE!!
roskoveci
Ngushellime familjes per dhimbjen c'fare qesharake mor zoti refugjat eshte vrare nga nje shtet kriminel mbahesh ne burg vetem per vjedhje 17 vjet edhe nuk e lejonin te takonte nenen ne burg dhe jo ne shqiperi si thone edhe ky eshte bire nene eshte vrare padrejtesisht dhe I takon me flamur se eshte shqiptare I vrare nga nje shtet barbar a e dini ju se si trajtohen te burgosurit shqiptare ne greqi shko pyet njehere shqiptaret qe vuajne ne burgjet greke poshte grekofilat
SHQIPTARI
QE NGA FOTOT DUKET GANGSTER !!!!NUK KA ASGJE PER TE KERKUAR ME!!SI FILLOI MBAROI!!
SHQIPTARI-AGIM
ORE ROSKOVECI SHYQYR QE NUK JE NE GREQI SE NGA KETO QE SHKRUAN DO TA PESOJE NJESOJ!!!
SHQIPTAR ME ZEMER
OR TI RESKOVECI----DISA KOMENTUS TE NDERUAR TI PO I QUAN SI GREKOFIL VETEM PSE ATA PO E THON MENDIMIN E VET PRO DHE KUNDER VRASJES SE KTIJ PERSONI ----POR KY PO MENDOJ UN PASKA QEN VET GREKOFIL SE EDHE EMRIN E PASKA NDRRUAR--PRA ME SA PO KUPTOJ UN KY VEQ KOKA KONVERTUR NE GREK ----E PRA UN PO TE PYS TY ATHER PSE TE VORROSET KY ME FLAMURIN KOMBETAR SHQIPTAR ATEHER---NGUSHELLIMET ME TE SINQERTA NENES SE TIJ DHE GJITH FAMILJES NGA KOSOVA:
Pa Emër

o njerez kot,po si sju vjen turp,po ku dini ju ca eshte jeta dhe burgu.ai vrau se ka kaluar ne depresion per nenen,dhe shteti legen grek ta denonte si gjith bota,jo ta vriste,se ajo qe i ndodhi ati djalit mund ti ndodhi edhe nonjerit prej jush,ose femijve tuaj. 

Labi
Nje gje nuk kuptoj nga keto diskutimet tuaja. Po qe kishte bere krim e duhet te denohej po si ti veme emrin nje shteti qe e ka ne burg dhe e masakron. Greket e ndyre i trajtojne shqipetaret si te ishin kafshe. Dakord le te vuante denimin si e meritonte por masakra qe i eshte bere te sjell shije te fashisteve greke qe vetem vrasin shqipetare. Po fajin e kemi ne qe nuk kemi bere shtet e kemi qelbesira si shpellari sali qe ka plot 20 vjet qe na pi gjakun. Po greku cfare na ka? br /
Antigreku
te qofte e lehte jeta ne dynjan tjeter zoti te falte edhe te meshirofte inshallah, kam repekte per njerezit qe denohen padrejtesisht ke qene djale trim trimi te vret kurse frikacaku as te vret as te mbyt por vetem llap si grua e keqe e edhe ata qe te kane vrare del dikush I vret edhe ata po ne qofte se ate gardianin e vrare me hak mire ja bere shume mire fshati di ta respektoje djalin trim si ti te ishin te gjithe djemte s'do kishte ngele kemb greku mbi toke zoti te meshirofte o trim nene
per ju o tradhtar shqipetar:
TE KENI TURP CFAR PO FLISNI-SHUM VETE BEJN TREGTI ME ASHASHE ME SENDE-PO JO TE MOS E LASH TAKIM DJALIN ME NANEN-SA PER FLAMUR -O JU TE POSHTER CFAR FLITNI PER FLAMURIN ,ATI I TAKON SI KOMBESI- NESE JU NUK JENI SHQIPTAR OR R.. K...-MOS FUTNI HUNDET -SE JU NUK JENI SHQIPTAR -PO JENI GREKE OSE RUS br /
brother
you did a good thing that killed that Greek bastard because he deserved it is not right to lock people up more than they deserve the Greeks hate us that's why they killed you that's why they convict Albanian people for life in jail it is a not just why should this things happen to our people because we are Albanian yes you took the law in your hands because you felt discriminated I say to Greeks go to hell you satanic people you are a hero my Allah grant you a paradise
arian tepelena
Ngushellime familjes. Ky eshte fati i emigrantit.
Mali
Vetem nje shtet kriminelmasakron dhe vret te burgosurit. br / Ai u masakrua dhe u vra vetem e vetem pse ishte shqiptare. br / greket s'mund te mbiojetojne pa shqiptaret mbi themelet e te cileve edhe ngriten shtetin artificial!por edhe s'mund ti durojn nga frika per borgjin qe kan ndaj tyre. br / Flamuri kombtar i nderon te gjithe qe e nderuan. br / Kudreti u masakrua nga keto falanga sepse mbrojti i pa thyer dinjitetin e shqiptarit edhe pse i pa barabart. br / Ai jeten e dha por jo dinjitetin,jo burrerine dhe krenarine kombtare.Falangat e vran Kudretin,por jo dinjitetin dhe flamurin shqiptare qe ua verbon syt. br / Nuk i'u ka faj KUDRETI disave nga ju ketu qe s'keni dinjitet,jetoni vetem per te ngrene!dhe tentoni ta fajesoni kete trim qe s'ishte soi si ju. br /
ndue
Asht gjithmone e dhimshme kur humet nji te afrem prej vdekjes! Kur e therret zoti ne shpine e tije sikur prehet shpirti i atyne qi e percjellin. Po vdekje te tilla, mizore veç dhimje pa ngushellim japin! Gjynah! Alamet djali, jete e shkume kot! Ashtu siç shkune kot jetet e çiftit qe ky person vrau, per te vjedh; e jeta e gardianit te burgut!
alfie
nuk ka justifikim per vrasjen e gardianit,zarar shume zarar i madh.po pse ka justifikim per vrasjen e te burgosurit? br / sistemi grek ka nevoje per shume civilizim se nuk ka pune civilizimi i hershem helen.keta nuk jan helen keta jane magjyp azie
agim barja
me vjen kec per disa komentues ketu pamvarsisht se cfare ka bere ky djale ato jane vepra te cilat eshte denuar ska ken kunder kombit e kunder shqiperis por shqiptaret ne greqi jane sikur shqiptaret ne kohen e serbis kur kosova ishte nen okupim andaj greku provokon te bjen punen ta vrasish edhe ketu djalit i ka ardhe ne maje te hundes jeta aty nga provokimet maltretime e fyrjet qe i jane bere andaj edhe beri ate cfare ka bere por kjo eshte se duke pare vuajtjet e shqiuptareve ne burgjet greke edhe eshte inatos edhe ne shenje hakmerrje keni kujdes mos e fyeni njeriun e vdekur

Shto komentin tuaj

5 + 5 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM