Kronikë

KLD: Urdhër për hetimin e gjykatave që liruan Ilir Xhakjan

  • 14 Shtator 2012, 12:46
  • Përditësuar 15:06

TIRANË - Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka nxjerrë menjëherë sot një urdhër, ku kërkon hetim të procedurave të ndjekura për lirimin e Ilir Xhakjas, i cili ekzekutoi një ditë më parë shefin e komisariatit të Shijakut, Adem Tahirajn. Vendimi është marrë në mbledhjen e sotme të KLD-së pas urdhrit të nxjerrë saktësisht nga zëvendëskryetari i KLD-së, Elvis Cefa.“Me urdhër të Zëvendëskryetarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Inspektorati i këtij Këshilli do të verifikojë veprimtarinë gjyqësore të realizuar nga gjykatat, në shqyrtimin e akuzave penale, në ngarkim të të pandehurve, autorë të ngjarjes tepër të rëndë, të ndodhur në datën 13.09.2012, ndaj shefit të Komisariatit të Shijakut, kryekomisarit, Adem Tahiri”, thuhet në deklaratën e KLD-së. Ilir Xhakja rezulton i dënuar për vrasje nga gjykatat shqiptare të shkallës së parë e të shkallës së dytë. Me një vendim të datës 27 mars 2006, Gjykata e Krimeve të Rënda e ka dënuar Ilir Xhakjan me 21 vite burg për akuzën e vrasjes, por çështja pushoi dhe Xhakja u lirua në vitin 2011.M.AllaVlonjati
Cka po ngjane me keto gjykata?Deri kur keto do vazhdojne te korruptojne drejtesine dhe terrorizojne Shqiperine.Largim nga detyra e menjehereshme e atije qe ka leshuar nga akuza kete bandit dhe kriminel te pa imagjinueshem.Te ngrihet akuze ndaje atije qe ka bere leshimin e ketije krimineli.Keshtu nuk mund te shkohet askundi e lere me ne BE.Duhet bere kontrolle te rrebta gjykatave dhe prokurorive te korruptuara.Tani per tani Shqiperia eshte vendi me viktima me te shumta nder shtetet e BE-s.Kjo eshte turp per nje popull kaq te vjeter dhe kaq te vuajtur.
malesori
NGUSHELLIME TE SINCERTA FAMILJES SE TE NDJERIT. PER KUJTESE TE ATYRE QE NUK KANE LEXUAR NJE LIBER NE JETEN E TYRE DHE BEJNE KOMENTE PER "KANUNIN" MOS VALLE EDHE KETU HYN KANUNI NE KETE VEPRIM TE CMENDUR TE NJE INDIVIDI TE PROCEDUAR ME PARE DHE I NDIHMUAR NGA SHTETI PER TE BERE KETE VRASJE TE PA PRECEDENT. "KANUNI " DO TE THOTE RREGULL DHE SHERBEU NE MESJETE PER TE VENDOSUR EKZISTENCEN DHE RUAJTJEN E E INTEGRITETIT TE KOMBIT TONE NGA PUSHTUESIT(ME PAK FJALE). NE VAZHDOJME TE JEMI NE MESJETE DHE TE VEPROJME JASHTE CDO RREGULLI DHE LIGJI.(MUNGON SHTETI)."Kanuni" thoshte JETEN TA KA FALUR ZOTI DHE ESHTE AI QE DUHET TA MARRE.KETE E THOTE EDHE "BIBLA" DHE "KURANI". PRANDAJ SHQIPTARET TEK TE CILET BEJ PJESE EDHE UNE NUK RESPEKTOJNE AS KANUN-BIBEL-KURAN.JEMI SPECIE E RRALLEMBI TOKE. FALEMINDERIT
Krimineli i Liruar me Kusht
Mos eshte evetem ky qe eshte liruar ... sa kriminele te tjere ka ne qarkullim te lire ne Salistan. Vetem kur vrasin u bie ne mend qe krimineli eshte liruar.
ppk
Shije e hidhur per Shqiptaret,keqardhje dhe revolte per ate qe po ndodh.Pse ndodhin gjera te tilla?A kemi shtet?Pse K/ministri rri me jelek antiplumb?Po populli pse rri vezhgon e ben sehir kur nuk ka antiplumb?Gjykatat???Dine me vjedh dhe kur m...qe bejne u bie ne koke,media shkruan:Po goditet shteti.Jemi ne nje rreth vicioz qe populli sdi me e zgjidh.Jemi ne nje anarshi te vertete.
Pa Emër
Shije e hidhur per Shqiptaret,keqardhje dhe revolte per ate qe po ndodh.Pse ndodhin gjera te tilla?A kemi shtet?Pse K/ministri rri me jelek antiplumb?Po populli pse rri vezhgon e ben sehir kur nuk ka antiplumb?Gjykatat???Dine me vjedh dhe kur m...qe bejne u bie ne koke,media shkruan:Po goditet shteti.Jemi ne nje rreth vicioz qe populli sdi me e zgjidh.Jemi ne nje anarshi te vertete.
ppk
Shije e hidhur per Shqiptaret,keqardhje dhe revolte per ate qe po ndodh.Pse ndodhin gjera te tilla?A kemi shtet?Pse K/ministri rri me jelek antiplumb?Po populli pse rri vezhgon e ben sehir kur nuk ka antiplumb?Gjykatat???Dine me vjedh dhe kur m...qe bejne u bie ne koke,media shkruan:Po goditet shteti.Jemi ne nje rreth vicioz qe populli sdi me e zgjidh.Jemi ne nje anarshi te vertete.
Alpini
kjo eshte drejtesia qe vendos ketu ke ne,kjo eshte drejtesia qe ne te shumtat e rasteve gjykon shtrember dhe aspak me profesion,kjo eshte gjykata qe askush nuk i thote -pse keshtu-kjo eshte gjykata qe duhet te kontrollohet vetem se u prek shteti.
po kur preket qytetari pse nuk i behet vone shtetit njelloj si sot qe u terbuan dhe kuptuan qe duhet te kontrollohen keta gjygjtar.
une them se jo vetem keto raste por plot raste te tjera sidomos ne çeshtje civile duhet te rishikohen se edhe qytetari i thjeshte eshte qelize e shtetit.
Pa Emër
KLD E LESHIT SE MOS ESHTE VETEM KY RASTE QE KRIMINELI SHETIT I ARMATOSUR RRUGEVE DO ISH MIRE TE QUHEJ KLT KESHILLI I LARTE I TURPIT ,NUK JENI TE ZOTET TE BMRONI AS VETIN E HAJDE PRIT DREJTESI NGA KLT.I DUHET NJE ENVER SHQIPERISE .

Shto komentin tuaj

9 + 4 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM