Thellë

PBDNJ: Të ndryshojë Kushtetuta, të zbatohet pakti me Greqinë

Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut kërkon ndryshimin e legjislacionit shqiptar për t’i hapur rrugë zbatimit të marrëveshjes me Greqinë. Kryetari Vangjel Dule, thekson se për t’i hapur rrugë integrimit të vendit, Shqipëria duhet të ndryshojë të drejtën e saj të brendshme me qëllim zbatimin e marrëveshjes së nënshkruar tre vite më parë dhe ruajtjen e marrëdhënieve të mira me Greqinë. Kreu i PBDNJ-së indirekt akuzon edhe Partinë Socialiste për qëndrimin që kjo forcë ka mbajtur për çështjen e kufirit, duke deklaruar se “është fatkeqësi kur fenomene të tilla karakterizojnë edhe politika forcash qeverisëse”. Vangjel Dule lë të kuptohet se qëndrimi ndaj kësaj çështjeje, do të ndikojë jo pak në koalicionin për zgjedhjet e 2013-s.


Një ditë më parë ministria e Jashtme ka bërë një raport në lidhje me tre skenarë për rinegocimin me Greqinë. A rrezikohen, siç thuhet në një prej dy skenarëve, marrëdhëniet me Greqinë dhe sidomos integrimi i Shqipërisë?


Ajo që mund të them është fakti që sa më shumë debatohet rreth asaj marrëveshjeje, del në pah e vërteta. Është një marrëveshje e dobishme për vendin tonë dhe për Greqinë. E dobishme në aspekte strategjike. Së dyti marrëveshja e realizuar e nënshkruar nga të dy qeveritë dhe e rrëzuar nga Gjykata Kushtetuese ishte një marrëveshje në përputhje me frymën dhe gërmën e së drejtës ndërkombëtare. Është gjithashtu e dukshme se pati ndërhyrje nga vende të treta, interesi i të cilave cenoheshin nga marrëveshja midis Greqisë dhe Shqipërisë, por kurrsesi interesat e Shqipërisë. Arritën edhe nëpërmjet ndërhyrjeve të tyre që të ndërhyjnë në vendimin e Gjykatës Kushtetuese dhe duhet theksuar se spekulohet dhe investohet mbi shtrembërimin e së vërtetës së kësaj marrëveshje duke u përpjekur për t’i dhënë edhe nuancë folklorike ushtrimit të politikës së jashtme me fabula me tradhtarë dhe heronj, gjë që nuk e nderon politikën e jashtme të një vendi anëtar të NATO-s dhe një vendi aderues në Bashkimin Europian. Nëse ekziston vullneti pozitiv, nëse ekziston serioziteti, ekzistojnë të gjithë mënyrat që midis vendit tonë dhe Greqisë të vihet në vend marrëveshja e arritur në shërbim të interesave strategjike të të dy vendeve.


Kjo marrëveshje që u rrëzua nga Kushtetuesja apo ajo që do do tëdalë nga rinegocimi?


Nëse do të ndiqni me vëmendje argumentet, del për ditë edhe më e qartë se marrëveshja ishte në frymën dhe germën e së drejtës ndërkombëtare të detit, ku Shqipëria dhe Greqia janë palë. Nëse ka pasur aspekte që bien në kundërshtim me të drejtën e brendshme të vendit tonë, atëherë është kjo që duhet të ndryshojë sepse është aksiomë e pranuar botërisht se konventat ndërkombëtare ku një shtet është palë, prevalon mbi të drejtën e brendshme. Atëherë duhen bërë amendime në legjislacionin tonë të brendshëm, një legjislacion i pakonsoliduar dhe tranzitor dhe t’ia përshtatim frymës të së drejtës ndërkombëtare të detit ku ne jemi palë, e kemi nënshkruar, e kemi miratuar dhe kemi edhe detyrime konform parashikimeve të saj


Pra gjithçka mund të qëndrojë në fuqi, por të ndryshohet Kushtetuta?


Unë them që në një kohë që marrëveshja është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare të detit, është marrëveshja që mund të pranohet nga të dy palët dhe mund t’ju shërbejë interesave nga të dy palët.


Dje në Komisionin e Jashtëm thatë se nacionalizmi po përdoret për përfitime politike, e keni fjalën për AK-në apo PS-në?


E kam fjalën për të gjithë ata politikanë dhe forca politike të cilat përpiqen që të investohen dhe të fitojnë vota konjukturale duke u mbështetur në një frymë pseudo-nacionaliste dhe pseudo-patriotike. Natyrisht që mund të pritet nga parti që janë p eriferike dhe do të bëjnë gjithçka për të garantuar mbijetesën e tyre politike dhe parlamentare, por është fatkeqësi kur fenomene të tilla karakterizojnë edhe politika forcash politike qeverisëse.


A rrezikohet koalicioni?


PBDNJ-ja koalicionet e mundshme për zgjedhjet e ardhshme i kushtëzon sigurisht me aspekte programore dhe ndër të parat qëndron integrimi i vendit tonë në Bashkimin Europian, por mbi integrimin është europianizimi i vendit tonë. Nuk mund të jemi një vend anëtar i NATO-s, nuk mund të jemi një vend që aderojmë në BE dhe të sillemi midis nesh me fqinjët dhe me faktorin ndërkombëtar si një vend i botës së tretë dhe të ushtrojmë politikën e jashtme të hartuar me një copë laps edhe një copë letër para fushatave elektorale. Politika e jashtme është shumë më serioze, më afatgjatë, më strategjike për veten tonë, por edhe për të tjerët.


Luis Tanushi


Shqiptar nga Çamëria
Duket qarte se ky Dhulja e ka "mesuar mire" ligjin nderkombetar nga i vete quajtur"prof.fetar"-janullatosi!
Akoma me ate greqine e pocaqisur qe eshte lypsja e botes dhe Europes, qe asnjehere nuk mesoi te punoje, kerkon ky dhule te na japi shembull??! Do jete me vend qe ky Dhule-Sherbetori,te qerohet bashke me Vollanot e Kserat ete shkoje ti mesoji greket nga vendi qe jane sjellur per sherbim parardhesit "etnike" te tyre para 200vjetesh!
Nacionalisti
Luis, nuk ke ndonje pune tjeter ti, por do marresh ne interviste kete kalin e Trojes? Domethene, futeni me brenda kufirin dhe jemi ne regull? Thuaji atij "go f.. yourself!" Hidheni ne referendum. AS PD, as PS, askush nuk ka te drejte te ndryshoje kufirin. Dhe urgjentisht te shpallet Saranda qytet historik me vendim te parlamentit shqiptar. Ku jane specialistet? Kete te drejte na e jep Butrinti, na e jep Kalaja e Lekuresit, na e jep vete historia e popullit shqiptar.
Pa Emër
Njerz pa dinjitet qe nuk keni respekte as per veten tuaj,servilosni dhe lepihuni per nji karrige..
Pa Emër
Njerz pa dinjitet qe nuk keni respekte as per veten tuaj,servilosni dhe lepihuni per nji karrige..
Pa Emër
Njerz pa dinjitet qe nuk keni respekte as per veten tuaj,servilosni dhe lepihuni per nji karrige..
Pa Emër
Njerz pa dinjitet qe nuk keni respekte as per veten tuaj,servilosni dhe lepihuni per nji karrige..
HHR
Ca flet ti o Grek? Si ore ti japim ne detin tone atyre qe ta shfrytezojne, te marrin pasurite kombetare tona dhe ne te rrime me gisht ne goje. Je idiot ti apo ke dale nga tepeleku. Na jep pak Camerine qe ke me dekada qe e shfrytezon. Camerine tani, Fucking asshole.
Ton
A asht mir me ment e kres ky "zotnia" qe don me prek kushtetuten? Kushtetuta nuk preket, sidomos per me i ba qefin grekve bashk me disa personalitete shqiptare te ndriquara.
opozitari i cfilitur
Deklarate e nxituar. Kokëthyerse -Dule. Sepse cështja ne fjalë lidhet drejtperdrejt me sovranitetin e shtetit shqipëtar. Ti je politikan shqiptar. Interesat ekonomike nuk mundet, asnjëherë, te lejohen qe te cënojne sovranitetin, te dobësojnë Sigurinë kombetare. Përkundrazi, në një shtet normal, zhvillimi ekonomik i shërben mirë Sigurisë se shtetit. Dhe kjo e fundit, ekonomia, eshte lënë pasdore nga Berisha dhe qeveria e tij. I zënë liksh Berisha tentoi qe te cedojë ne dëm te sovranitetit te shtetit shqiptar. Kopili i mbeti ne derë. Ndihmë. Dulja, i di mirë lodrat me dhe pa brekë. Dhe guxon. Por, guxon duke harruar se nuk mund ta ndezësh qiriun, Z. Dule, nga te dyja anët. Edhe nëse qiriun e mban horizontalisht, me qëllim qe ta ndezesh nga te dyja anët, vjen nje ditë, kur je ne Kishë, dhe qiriun duhet ta ngulësh të ndezur ne rërën e qirimbajtëses. Përfundimi. Fajsoje Berishën, mbro shtetin shqipëtar, dhe mos i bjerë në qafë opozitës sot - edhe nesër kur të vijë ne krye të vendit.
HR
Po ja fus fishekun armes, e kam gati per te mbrojtur atdheun. Greku te matet mire.
ringo
ju çeni Dule!!!! mbyllni gojen dhe mos hani shum m..!!! ti je xhall dhe mund te lefish keshtu sepse shqiperin a kan hajnad ne duar.
jak
Po ti qenke me i menqur se gjykata kushtetuese e Shqiperise.!!! E dihet ps, ti je kelysh i grekve per te perfitu nga votuesit tu gjithashtu te shitur.Hor
jak
Po ti qenke me i menqur se gjykata kushtetuese e Shqiperise.!!! E dihet ps, ti je kelysh i grekve per te perfitu nga votuesit tu gjithashtu te shitur.Hor
ali pasha
E kane fajin bejleret e delvines qe u moren juve per bujq...
Palla
Minoritaret si puna e ketij duhen zene per bythe e duhen degdisur andej nga kane ardhur. Jo vetem qe u dhame tokat qe nuk ishin te tyre, por tanikerkojne te afrojme edhe kufirin. Nje pedagog qe kam pasur une thoshte: Student jo vetem qe te mbaj ne qafe, por ankohesh edhe se te vrava koqet. Keshtu eshte edhe puna me keta minoritaret.
Palla
Minoritaret si puna e ketij duhen zene per bythe e duhen degdisur andej nga kane ardhur. Jo vetem qe u dhame tokat qe nuk ishin te tyre, por tanikerkojne te afrojme edhe kufirin. Nje pedagog qe kam pasur une thoshte: Student jo vetem qe te mbaj ne qafe, por ankohesh edhe se te vrava koqet. Keshtu eshte edhe puna me keta minoritaret.
konkurenti
Cilat mardhenije na u rrezikokan te prishen zoti Dulle ato mardhenije qe kur nuk kane qene te mira midis shtetit mem tendit dhe shetit tone .Dikur Greqia shteti mem i zotit Dulle na nxirte dhembet, kurese ne keto momente sic eshte katandisur shteti yt zoti DULLE edhe protezat do te ishin dicka lluksoze per kete vend qe si shenje barazimi ka Zanzibarin dhe Chadin,Mjaft me me Greqine e zotit DULLE. Greqia si shtet mori ate qe i takon, eshte kthyer ne nje shtet qe pret te marri dozen si te semuret narkoman
Pa Emër
dule ate m.....n e di cdua te them se ne nga vlora e perdorim shume per ata qe i duam
VlonjatiN
Ooo Duleee,ja shofsh me uj ja shofsh,edhe ju dilni hapur qè tu falim detin grekut?Ju as qè duhet tè flisni pèr kètè çèshtje,e dyta,shteti i tret qè ju nuk e pèrmendèni èsht italia,e atèhere?
Mos ju Dule vèllai dèshironi qè greqia tè dal afèr kanalit tè otrantos?Ik ooo dule dhe merru me dropullitèt e varfèr nga jorgucati e me radhè,ka kush mendon pèr detin.kurrè nuk bèhen tratativa me grekun pèr vijèn detare,ka kohè,ka gjyqe ndèrkombètare.Greku mbetet grek,nuk e ndèrroj kurrè maskèn,mè e bukura èsht se e djathta dhe e majta greke janè è tè njèjtin pozicion pèr problemin e detit.Nuk ju zihet bes.Mè mir jasht europe,por kurr falje deti.
raimondi
Kjo Parti e Dules duhet nxjerre jashte ligjit dhe Dule te cohet per ndjekje penale
Pa Emër
o dulis o zagari i grekut qe leh ne shqiperi si ke fytyre e del e thua qe shqiperia te zbatoje mareveshjen nuk eshte saliu pronari shqiperise saliu dhe ti jeni qene te shitur shqiperia eshte e shqiptareve ri urte o lumadh se do hash ndo nje plumb kokes poshte zagaret e grekut
Agu
Kur di kaq mire,Dule shko meso Greqine te nderroje ajo kushtetuten dhe te heqe dore nga toka e okupuar shqiptare Çameria! Ti,Dule dhe perkrahesit eventual te propozimit tend,jeni armiq dhe tradhtar te popullit shqiptar.
jimbo
me thoni cfare perfiton shqiperia
Pa Emër
Dule ,deti shqipetar nuk kembehet me EU mere vesh njehere e pergjithmon,Sali Berisha dhe te tjeret qe kane gisht ne lojrat e flliqta-marifetlleqe per perfitime personale nje dite do japin llogari popullit shqipetar.Ju jap nje shembull konkret per te pasur me te kjart:Turqija mbi 25 vjet nuk antarsohet ne BE,por nuk e shet deti e vet dhe nuk varferohet por gjithnji vjen duke u forcuar..Jasht Shqiperise Dule
Zef Kallami
Parase te ndigjojme Dulaqin.
Duhet te japin llogari Berisha per keto pazarlleqe te flliqta qe na kercnokan edhe me idena integrimi.Kurr mos u bashim anetar te BE.Shqiperia te mbajne fort miqesine me Ameriken,i vetmi shtet qe ka dhane shembullin konkretishte ne mbrojtjen tone dhe kaq mjafton ti sigurohet jeta e cdo shqiptarit duke çfrytezue pasurit e nentokes per vete,do te baje qe niveli i jetese ti thoje cdo shqiptari vetevetes: "Jete a je ma".
Cami me Hanxhar
Per Dulen meqe i njifka mire ligjet nderkombetare kam disa pyetje:

1. Pse Greku i thyen te tera ligjet e te drejtave te njeriut ne trajtimin e pakicave dhe imigranteve ne Greqi?

2. Kujt iu mor Cameria?

3. Cameria qe e Shqiperise, atehere dhe deti rreth Camerise i takon Shqiperise po apo jo?

4. Sa Came u degdisen ne Turqi dhe tokat Came u mbushen me te ardhur?

I njifke ligjet nderkombetare ti perkrahesi i Greqise. Laj gojen me sapun kur te flasesh o arrixhi i pabese.
Abi
Dule Dule su perkule as ne koh paqje as ne koh lufte pran Pijates me Fasule...Dule me te zan une Ty,Bollanon dhe N Gejgi jau futi para koken e juj te palare ne uje te detit Jon tone aty ku doni ta merrni dhe mbrapa nga 1 shishe BY...in e me jau thye in...katallaves Palikar.
Pa Emër
o dule tradhetari ti don plumbin ballit.
skuthi grek
ska faj dulja qe shprehet ashtu... na e kane kapur saliun per k...sh greket dhe e terheqin si te duan...
lartësia
Cilave interesa ju shërben,pakti kufitar mo qirje Dule...?!-A kemi interes të përbashkët sikur ti qirje Dule,të më jepje një pjesë të oborrit të shtëpisëtënde falas...?!-Apo ti do humbisje e unë do fitoja....?!-Kështu është edhe puna e shelfit detar...ose..(ifalokripidha..që i thoni juve në greqisht...)-Pastaj,përse nuk e hape njëherë gojën për ato që ju bën krisi avgjia...shqiptarëve e të huajve të tjerë në greqi...Apo janë punë të tjerëve ato,mo (i) qir/(i)Dule...?!Mësou të flasësh edhe ndonjëherë si qytetar me kulturë,se nuk bëhet gjithmonë..Ha bukën e përmbys kupën....!
lartësia
Cilave interesa ju shërben,pakti kufitar mo qirje Dule...?!-A kemi interes të përbashkët sikur ti qirje Dule,të më jepje një pjesë të oborrit të shtëpisëtënde falas...?!-Apo ti do humbisje e unë do fitoja....?!-Kështu është edhe puna e shelfit detar...ose..(ifalokripidha..që i thoni juve në greqisht...)-Pastaj,përse nuk e hape njëherë gojën për ato që ju bën krisi avgjia...shqiptarëve e të huajve të tjerë në greqi...Apo janë punë të tjerëve ato,..Dule...?!Mësou të flasësh edhe ndonjëherë si qytetar me kulturë,se nuk bëhet gjithmonë..Ha bukën e përmbys kupën....!.!
Tepelena
Cilave interesa ju shërben,pakti kufitar mo Dule...?!-A kemi interes të përbashkët sikur ti Dule,të më jepje një pjesë të oborrit të shtëpisëtënde falas...?!-Apo ti do humbisje e unë do fitoja....?!-Kështu është edhe puna e shelfit detar...ose..(ifalokripidha..që i thoni juve në greqisht...)-Pastaj,përse nuk e hape njëherë gojën për ato që ju bën krisi avgjia...shqiptarëve e të huajve të tjerë në greqi...Apo janë punë të tjerëve ato,more...Dule...?!Mësou të flasësh edhe ndonjëherë si qytetar me kulturë,se nuk bëhet gjithmonë..Ha bukën e përmbys kupën....!
Bashkim
Kush e merr kete plehre te felliqur greke ne koalicion eshte armik i Shqiperise.Greqia ka mbi 70% te shtetit te vet te vendosura ne toka shqiptare e cfare m..duan ata tani bashke me keta cobenet greke qe na i bene peshqesh bejleret e Delvines,te Libohoves dhe te Gjirokastres.
Dielli
Vangjelo...do ndryshoje kushtetuta qe ti behet qejfi Grrreqise, kur te behet p* i mamase tende aq i madh sa te fusin gjithe Gerrqit mu aty. Pastaj te fusim dhe ty dhe koken e mamase dhe motres tende. Te jap fjalen qe do te vij ne varrimin tend dhe besen qe do te sh***oj mbi pllaken e varrit dhe dheun qe do te te mbulojne.
JONI
Ne duam komplet Camerine tone o i poshter, shpordhu dhe ti ne greqi,kakaris si gjel ketu ti..
Shqiptari - USA
Eh or Dule, do të më detyrosh të vij nga Texasi e të të var tek mjekrra e Janullatosit.
Cecua me bicak
Kot i bini ne qafe Dules! Me Dulet tona qe e firmosen kete turp e qe ne forme djallezore dhe te heshtur, po e cojne drejt zbatimit, si do i behet?
BLERIMI
KU U BAN GREK KETO MER BURRE KUR KAN DALE NGA SPERMA SHQIPTARE?
tiransi
shpetim idrizi dhe tahiri
nuk kan asnje ndryshim nga .z dule
derisa nuk flasin dhe rrine ne heshtje
por i lypin b....sales per dite
po behemi si kurdet pa shtet
SHQIPETARI
CA MARRVESHJE DO TI ORE TE BEFSHA...
Pa Emër
M..O DULE
spartan
Ne radhe te pare duhet te behet "pakti" i njohjes se udheheqesve te minoritetit nga komentatoret e epokes se Mburrjes Se Madhe!
Fryma e mirekuptimit nderetnik qe me mundime ngriti Zogu,Enveri..dhe tani nga pak Sala,po shkaterrohet nga social-nacionalistet e "Paktit te Detit" ,nje instrument me hije kushtetuese dhe mospajtime te ligjeve nderkombtare.
Shqiperia e gjithe Shtetareve,bllokim dhe dru..pseudosocialisteve,rracisteve dhe nacionalagallareve!
pa emer
jam nje emigrant qe jetoj ne greqi dhe lexova shkrimin e zotit dule dhe jam shum i indinjuar me shkrimin e ketij zoterie mund te jet cfar te doj po shqiptar nuk esht ku thot me nje te rene te lapsit te anollhet vendimi i kushtetutes dhe ti japim greqis pjes nga shtepia jon io mor qqqiiirrriiie nuk behet ajo po deshi o qirjos ti japi shtepin e tij
DETARI@
Te zbatohet ligji kushtetues per tradheti dhe shitje te Atdheut ,te gjithe keta ,te vene pas hekurave,dhe kjo parti greke te dal jasht ligjit,,,,te vihet nji dite pika mbi (i)
Zef Kallami
Ik ore Dulaq ,pisllek i te drejtave te njeriut.I te drejtave grekofone.Shko dhe ndrysho e rregullo kushtetuten grekut te kethjen Camerine Shqiperise.Pa te tjerat rregullohen me vullnetin e popullit.
serbi
ntoyle ne kete bote nuk ka politikane qe te di te perballoj kete njeri ideal jo ta thyejne shqipekaret qe nuk dine te shkruajne emrin e vet, ca e doni detin ju mor te mjere? ju sdini not do mbyteni ahahahahaaha ikni atje ne malsi kullosni lopet do shani ju dulen ai juve ju shikon si milingona,dhe kerkoni gjakun qe kini per te marre
Sejdi
Vetëm tek ne shqiptarët tolerohet, që një bukëshkalë si ky Dule të kërkoj haptazi krijimin e kushteve për falje të territorit të vendit shtetas i të cilit është, një vendi për të cilin spiunon. Kjo është për keqardhje!
Edhe në vendet të cilat konsiderohen shembull i demokracisë, baloshët e tillë do të arrestoheshin dhe do të dënoheshin për tradhti ndaj vendit!

Shto komentin tuaj

5 + 9 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM