Soft

Ndërtesa më e lartë në Gjermani shembet nga shqiptarët (VIDEO)

  • 02 Shkurt 2014, 18:59

Kompania gjermane “AWR-Abbruch” e vëllezërve Viqa nga rrethi i Ferizajt ka bërë në orët e paradites të së dielës shkatërrimin e kontrolluar të njërës prej ndërtesave më të larta në Evropë.


Është fjala për ndërtesën 120 metra të lartë të selisë së Universitetit të Frankfurtit e njohur me emrin “Afe-Turm”, e cila ishte ndërtuar në vitin 1972.


Ky rrënim është konsideruar si më i madhi dhe më spektakolari, që është bërë deri më tani ndonjëherë në Evropë. Operacioni bëhej aq më i ndërlikuar për faktin se fare pranë ndërtesës,  gjenden ndërtesa të tjera banimi, stacione hekurudhore etj.


Për këtë arsye është dashur të evakuohet i gjithë perimetri prej 250 metrash nga vendi i shpërthimit. Pastaj gjithçka ka shkuar sipas mënyrës së paraparë. Pas 9 sekondash, ndërtesa gjigante nuk ekzistonte më. Rreth 30 mijë kureshtarë e kanë ndjekur nga afër këtë spektakël të rrallëfatosi
shqiptaret dallohen per te shkateruar per te prishur
drejtesia
Lajmet Gjermane thone qe ndertesa ishte 116 metra e larte, kurse shqipja thote 120.Mbas shume artikujve qe lexova nuk u permend qe firma viqa mundesoi shperthimin e nderteses. Sprengmeister Eduard Reisch hatte fast eine Tonne Sprengstoff verwendet, um den rund 50 000 Tonnen schweren Betonklotz in sich zusammensacken zu lassen.Pershendetje nga Frankfurt.
Gëzimi - Prishtinë
Le te kete me shume tregime te suksesshme te shqiptareve.
Nje pergjegjesi te tille te shembjes se nje godine kaq te larte organet pergjegjese gjermane nuk do t'ia kishte dhene çdo kujt!

Krenohemi me punen tuaj!
Pa Emër
Edhe kullat binake ne
Amerik i renuan shqiptaret
Bravo bravo
Muslija
Hej mos i kan pague amerikant keta mi prish kullat binaket se ato nuk jan prish nga nje avion po nga eksplozivi
beni ecen vet
Merkel tha qe da na japin statusin vet per ket pune
Ne radh te pare jane Kosovar e dyta po te kishte qene ndonje krim me siguri gazeta do ta kishte theksuar mire KOSOVARI VRET ECT...
Kushtrimi
I nderuari drejtesia,
shembjen e nderteses se larte prej 116 metrash e ka marre persiper firma e Ilmi Viqës nga Ferizaj i Kosoves, prandaj nuk ka nevoje te shkruani komente me gjelozi, vetem e vetem pse udheheqes i "Abbruch"firmes eshte nje shqiptar i Kosoves.

Nga komenti juaj shihet se ju jetoni ne Gjermani, pra e njihni gjuhen gjermane, prandaj ketu me poshte po e sjell ne menyre besnike nje informacion qe mora nga nje gazete gjermane lidhur me shembjen e nderteses ne fjale:

Ilmi Viqa, Geschaftsführer der Abbruchfirma AWR, betonte, die Wolke sei ungefahrlich. Das Unternehmen hatte das einst Asbest-haltige Gebaude entkernt. "Es war total schadstofffrei", versicherte Viqa.

Ja pra zoti "drejtesia" se kush ishte shefi i firmes qe e beri shembjen e nderteses 116 metra te larte?!

Ilmi Viqa, Geschaftsführer der Abbruchfirma AWR, betonte, die Wolke sei ungefahrlich. Das Unternehmen hatte das einst Asbest-haltige Gebaude entkernt. "Es war total schadstofffrei", versicherte Viqa.
Kushtrimi
I nderuari drejtesia,
shembjen e nderteses se larte prej 116 metrash e ka marre persiper firma e Ilmi Viqës nga Ferizaj i Kosoves, prandaj nuk ka nevoje te shkruani komente me gjelozi, vetem e vetem pse udheheqes i "Abbruch"firmes eshte nje shqiptar i Kosoves.

Nga komenti juaj shihet se ju jetoni ne Gjermani, pra e njihni gjuhen gjermane, prandaj ketu me poshte po e sjell ne menyre besnike nje informacion qe mora nga nje gazete gjermane lidhur me shembjen e nderteses ne fjale:

Ilmi Viqa, Geschaftsführer der Abbruchfirma AWR, betonte, die Wolke sei ungefahrlich. Das Unternehmen hatte das einst Asbest-haltige Gebaude entkernt. "Es war total schadstofffrei", versicherte Viqa.

Ja pra zoti "drejtesia" se kush ishte shefi i firmes qe e beri shembjen e nderteses 116 metra te larte?!

Ilmi Viqa, Geschaftsführer der Abbruchfirma AWR, betonte, die Wolke sei ungefahrlich. Das Unternehmen hatte das einst Asbest-haltige Gebaude entkernt. "Es war total schadstofffrei", versicherte Viqa.
Kushtrimi
drejtesia,
ja edhe nje informacion shtese per kete firme te shqiptareve, sepse ka mundesi qe ndonjehere u nevojitet te kontaktoni me ta:

Die AWR | ABBRUCH steht seit Ihrer Gründung im Jahre 1994 durch die Brüder Viqa für Termintreue, Zuverlassigkeit, Qualitat und Kostentreue.

Aus der AWR | ABBRUCH ist rasch ein mittelstandiges Unternehmen mit über 100 Arbeitskraften geworden.
Stetige Investitionen in den Maschinenpark halten diesen auf dem Stand der Technik.

Mittlerweile gehoren Top-Projektentwickler, Institutionelle Anleger, Banken und Versicherungen sowie die führende chemische Industrie und die Top 10 der Baufirmen zu dem festen Kundenstamm.

Die standige Prasenz an Flughafen, Industrieanlagen und geschützten Bereichen belegen weiterhin die Integritat der Firma. Die AWR | ABBRUCH besteht alle Sicherheitsüberprüfungen für Tatigkeiten in sensiblen Bereichen.

Mit einem zweistelligen Jahresumsatz in Millionenhohe gehort
die AWR | ABBRUCH zu den führenden Abbruchunternehmen
in Deutschland.

Hier unsere Kontaktdaten:

AWR | ABBRUCH GMBH - HafenstraSse 14

56575 WeiSsenthurm/ Koblenz
Telefon:
Fax:
E-mail: +49(0)26 37-94 18-0
+49(0)26 37-94 18 18

Shto komentin tuaj

7 + 2 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM