Politikë

Ligji i luftës me Greqinë, Xhufi: Tronditëse mbajtja e ligjit

Greqia nuk e ka shfuqizuar ligjin e luftës me Shqipërinë. Kjo është deklarata e historianit Pëllumb Xhufi në emisionin e gazetares Erjona Rusi në “A1 Report”. “Ligji i luftës të trondit kur e dëgjon, jo më kur bëhet fjalë për një vend strategjik që ne e cilësojmë. (...) Marrëdhëniet e mira mbështeten në marrëveshje të mira”, si ka thënë Obama. Ndaj edhe në këtë prizëm, Greqia duhet të heqë ligjin e luftës. Ashtu siç ndodh, vendimi i qeverisë kalon në parlament për të marrë fuqi, ndërsa ligji i luftës në Greqi është vetëm me një vendim qeverie dhe nuk e ka kaluar në Parlament. Greqia ka nënshkruar, si të gjitha vendet, marrëveshjen europiane të Mbrojtjes së të Drejtave të Minoritetit, por nuk e ka ratifikuar, dhe ka pasur edhe reagime për këtë gjë.(...) Është turp të mbash ligjin e luftës. Është një gjë pozitive që çështja çame dhe ligji i luftës tashmë është në axhendën e qeverisë”, është shprehur Xhufi në emisionin “Airport” të drejtuar nga Erjona Rusi.


Pa Emër
Jo nuk eshte aspak tronditese pasi shqiperia ,nepermjet qeveritareve dhe politikaneve te saj, pretendon pjese te teritorit grek. Kjo eshte tronditese dhe urrejtja qe krijohet ne brezin e ri i cili ushqehet me nacionalizem te shkajshem ne vend qe te jepet perparesi ne modernizimin e shoqerise sipas standarteve evropiane. Por mesa duket lideret e sotme shqiptare jane te preokupuar ne krijimin e nje shteti marjonet te turqise neotomane e cila ka si qellim krijimin e nje perandorie te re. Por mos keni iluzione ,nese nje dite do te arrihet ky qellim populli (shqiptar ,grek,serb etj) do te jetoj nje epoke te re shtypjeje . Sic permend edhe zoti Xhufi Marrëdhëniet e mira mbështeten në marrëveshje të mira,?? prandaj nese Shqiperia kerkon te hiqet ky ligj atehere duhet te harroje cdo pretendim teritorial dhe duhet te krijoje marredhenj te sinqerta.Cdo popull qe kerkon prosperitet nuk harxhon forcat e tij ne shtrirjen gjeogrfike por perpiqet te permiressoje shtetin e vet keshtu sic bene edhe shtetet e zhvilluara evropiane.
arkeologu
MBAJU HISTORIAN,MOS U TRONDIT!
Si nuk je trondotur kur ne po 'rishkruajme' historine e vendit tone kokeposhte po tronditesh per se vendi fqinj nuk ka 'qef' te heqe nje ligj lufte?
Si nuk je tronditur per 22 vjet qe historija e ketij vendi me prejardhje nga ILIRET po behet çorbe nga 'SALISJANET' e nuk dime sa popull jemi,ku i kemi kufijte kush na mbron e kush na jep buke te hame sa jemi brenda te krishtere e sa mylimane jane batezuar ne Greqi,sa 'komunistave' qe derdhen gjakun nuk u dihet varri e sa 'ZOGJVE' ME MBIEMRA ZOGOLLI SHERBETORE TE TE HUAJVE U JANE NGRITUR PERMENDORE ETJ ETJ.Le te shkruajme historine tone pastaj ate te te tjereve o i nderuari historian.
D.Rushiti
Ajo qe Kosova eshte turqi, qe qenkemi byrazere me pushtusit e dikurshem, s'qenka tronditese zoetria xhufi?Pse s'i cek fare keto migrena?
Pa Emër
jame nje djale nga Cameria
Kerkoj vatanet e mija
safo
Nje shaka tip "Xhufi". E ne se kemi gjendje lufte si shpjegohet qe ne greqi ka nje milion shqiptare? Si shpjegohet qe me mijera shqiptare kane blere shtepi ne greqi kur qenkemi ne gjendje lufte? Une nuk di ndonje rast qe nje vend ne gjendje lufte ti shese shtetasve te nje vendi armik pasuri te patundeshme. A mund te na shpjegoje keto xhufi?
Pa Emër
Epo, pas gjithe atij gezimi qe more nga deklarat e Erdoganit, do te kerkosh dicka, qe te te tubulloje euforine, zoti profesor.
Je i pozicionuar thellesisht ne anigreqizmin tend dhe i vetmi qellim i "studimeve" te tua eshte ushqyerja e urrejtjes patologjike, per vendin fqinj. Nuk mbetesh te antipatia. Shkon dhe shume me tej. Nuk te mjafton te urresh per vete. Do dhe ta transmetosh.
LLAMBI
Të kerkosh nga fqinji dicka ne radhë te parë duhet të jesh dhë vet në regul.Në e kemi hequr ligjin e Zogut qe konsideronte Greqin armikë nga koha qe batalionet e ushtris me fashistet italian sulmuan Greqin ne Tetor 1940,kur konferenca e Beratit të 1944 shkarkoi ligjet e zogut dhe Sala i riktheu.te shikojme pak vetën në pasqir .Do na bej mirë dhë të behemi shtet serioy dhe europian
Mr. G
Cfar po thua more Harallamb!

Qeveria e Zogut asnjehere nuk e kishte konsideruar Greqine si shtet armik, por perkundrazi, kur greket thyen trupat italjane dhe pushtuan Jugun e Shqiperise motoja mashtruese greke ishte (te ndihmoim shqiptaret dhe te ktheim mbretin Zog) qe per cudi qendronte ne Athin nen kujdesin e Qeverise Greke. Qeveria e Zogut formalisht dhe zyrtarisht e kundershtoi pushtimin e Shqiperise nga italjanet, ishte kjo arsyeja qe ai u largua nga vendi nepermjet Greqise qe i hapi atij dhe shpures se tij dyert dykanateshe. Pra, asnjehere Shqiperia nuk e kane konsideruar Greqine si nje vend armik dhe pretendimet e tua jane vecse idiotesira greke qe skane asnje baze reale.
spiro
TE LUMTE PROF XHUFI .NJE SHTET SI GREQIA QE E KONSIDERON VETEN ME NJE HISTORI DEMOKRATIKE KA TREGUAR ME VEPRIMET E SAJ KUNDER SHQIPERIS ME VRASJE E ATDHETAREVE SHQIPTAR ME BOMBARDIMET E FSHATRAVE NE KUFI ME SHQIPERI NE 49 E VRASJET E QYTETAREVE SHQIPTAR NE KUFI .TE PAKTEN E KEMI NJE DOKUMENT KU GREQIA TREGON QE NUK ESHTE NJE SHTET MIK.E NUK KA GEZIM ME TE MADDH PER JUVE QE ATA QE TE KUNDERSHTOJNE JANE pseudo grek .
O Llambi
Dil perpara pasqires edhe kap veshin e majte me doren e djathte me brrylin prapa kokes.

Rrotullohu tre here sipas akrepave te ores me themren e majte, dhe perpiqu te prekesh tavanin me koke duke u hedhur ski?.

Po ty te thyhet pasqyra kur i del perpara more!
PIRO
NESE GREQIA VAZHDON TA MBAJE LIGJIN E LUFTES NE DO GJEJME NJE MENYRE TJETER PER TE MARRE TOKAT CAME E RIKTHIMIN NE CAMERI.
Pa Emër
ju te te gjoshteve .qe folet ketu,asnjerin nuke degjova te mbroje interesat evendit ton dhe te keti populli kaqte vuajtur .kjo me ben te mendoj.qe u jep te haje greku ju ka blere gjdo gje qe keni edh neat tuaja me sa shof.
Mr. G
Jo zoti Xhufi ky lajm nuk eshte trondites, por eshte nje realitet qe tregon qarte se Greqia nuk ka qene dhe nuk do te jete kurre nje fqinje dashamirse e shqiptarve. Mua nuk me cudit qendrimi armiqesor i Greqise, por me cudit fakti pse ploitikanet shqiptare habiten nga nje qendrim i tille armiqesor qe greket asnjeher nuk e kane fshehur. Dihet mire nga historia tone e dhimbeshme se ky vend shovinist nuk ka treguar dhe nuk ka per te treguar asnjehere respekt dhe miqesi kundrejt shqiptarve bemires .

Shqiptaret duhet te tregohen te sinqert me veten e tyre dhe ti japin fund dilemes nenshtruse ne mardheniet me shtetin helen. Mardheniet Shqiperi-Greqi duhet te ndertohen mbi bazen e reprocitetit te dyanshem duke treguar te njetin vleresim qe tregon Greqia per shqiptaret dhe pronat e tyre ne Greqi. Ardhacaket minoritar qe kane uzurpuar padrejtesisht tokat e shqiptareve te konsiderohen si shtetas dhe mbeshtetes te nje vendi armik dhe te cvishen plotesisht nga pronat dhe funksionet qe mbain ne administraten e shtetit shqipetar. Te shpallen armiq dhe tu ndalet hyrja ne teritorin shqiptare te gjithe anetareve te shoqatave shoviniste vorjo- shqiptarve. epirote, mercenareve te Sulit qe vrane ne pabesi shqiptaret e Camerise dhe sebashku me ta dhe gjithe pseudo-grekeve ardhacak orthodoks te Anadollit qe shteti grek instaloi padrejtesisht ne pronat dhe shpite e shqiptarve te Cameris qe u debuan me dhune nga vatrat e tyre amtare.

Kjo eshte politika qe ka ndjekur historikisht shteti greke kunder shqiptareve dhe me te njetin reciprocitet duhet ti pergjigjen dhe shqiptaret ketij pseudo-shteti artificial qe vetem dhimbje dhe gjakderdhie i ka kushtuar

ps: Zoti/zonja moderatore cfar ka ne kete postim qe ti nuk e boton? Perse te shqeteson reagimi i shqiptarve qe kerkoin te ndiqet e njeta politik reprociteti qe ndjeke Greqia kunder shqiptarve? E keqia e shqiptarve jane vet shqiptaret qe jane shitur te greku per pese aspra te thiera greke dhe ti je njeri prej tyre me duket. Ndal censurimin e postimeve te mia se nuk te ka hije ne qofte se je shqiptar dhe i ndershem.
LLAMBI
ZOTI Mr.G KEMI NEVOJË PER MIQ TE VERTET DHE GREQIA KA NDIHMUAR DHE NDIHMON SHQIPERIN DHE DO TË KEMI NEVOJEN E SAJ DHE TANI QE DUAM TE BEHEMI EVROPIAN . ME MENDIMET TE TUA DHE TE PR.XAFES KUR NUK DO PERPAROJ VENDI. BOTA PO SHKON DREJT BASHKIMIT DHE JUVE KRIJONI ARMIQ TË PA QEN
LLAMBI
ZOTI Mr.G KEMI NEVOJË PER MIQ TE VERTET DHE GREQIA KA NDIHMUAR DHE NDIHMON SHQIPERIN DHE DO TË KEMI NEVOJEN E SAJ DHE TANI QE DUAM TE BEHEMI EVROPIAN . ME MENDIMET TE TUA DHE TE PR.XAFES KUR NUK DO PERPAROJ VENDI. BOTA PO SHKON DREJT BASHKIMIT DHE JUVE KRIJONI ARMIQ TË PA QEN
NJE MIK
ME MENDJET QE KEMI OBURANI TE NGREM PRAP QENDRA ZJARI TE MARRIM ARMET DHE TE SULEMI TE PUSHTOJM BOTEN .ZGJOHUNI JEMI NE SHEKULLIN E PERPARIMIT DHE MOS NGELEMI MBRAPA ,SE GJITHË BOTA NA NDIHMOJTI TE DALIM NGA GJUMI I KOMUNIZMIT LINI MENJAN AMBICJET DHE ARMIQESIT .GREKU NUK KA DASHUR DHE KUR NUK DO NA SULMOJ I A KEMI NEVOJEN DHE NA E KA NEVOJEN DHE DUHET TE ROJME NE PAQE DHE NE FQINJESI TE MIRE
-------------------
O CAM KUSH TE PENGON TE VESH TE MARESH VATANIN TEND. SA SHQIPTAR KANE PASURITË E TYRE NE GREQI,KUSH U A KA NGACMUAR,A NUK DERGOJNE PARATË E TYRE NGA GREQIA I KA NDALUAR NJERI. NE GREQI CESHTJA E PRONES ESHTE ZGJIDHUR SE BAZONEN NE LIGJE .NE SI SHTET JEMI AKOMA NE MESJET MOS SHITNI PERALLA ZGJOHUNI
Nik,
Studiuesi i lashtesis greke britaniku Martin Bernal thot: Ne shekullin e XVIII europa ndertoj nje shoqeri te finalizuar mbi pushtimet dhe kolonializmin.
Martin keshillon se nqse lexojm dokumentat me kujdes nga kultura antike prshmb Erodoti Diodoro Sikulo esht shum e qart se << ne realitet ishte orgjinale nga fluksi i civilizimit te Lindjes se Mesme duke filluar nga III mij vjeçari nga vendet kryesore si Mesopotamia dhe Egjypti.

Si çdo >> Mrekulli<< edhe <>ishte nje trillim.
Ishte nje trillim i kultures >>Ariane<
Ishte studiuesi italian Beniamino Placido ne revisten Quaderni di Storia (1992)nepermjet studimit dhe kureshtjes shkon drejt ne zemren e librit te Martin Bernal>> Black Athena<< dhe modelit arian< Ne momentin qe Europa e rraces se bardhe pergatitej te kolonizonte Afriken e zeze, ndersa Amerika anglosasone me te mir apo te keq kercenonte indigjenet me lekur te kuqe.
Ishte komode te mendoje se ne -te bardhet,dmth- ne Greket-jemi ne menyr radikale ndryshe nga te tjeret,dmth me te miret>

Prof,P,Xhufi nderime dhe respekt per punen e palodhur qe kryeni me aq dashuri per shqipen.

njazi çampaqi
Ligji i Luftes me Shqiperine,nga ana e Greqise,ekziston.U konfirmua nga kreu i diplomacise shqipetare dhe Kryetari i Shtetit Shqipetar,ne takimet me Ministrin e Jashtem te Greqise,ne viziten e Ketij te fundit ne Tirane.Heqja e ketij Ligji,sipas Diplomacise Greke ka nje "ngerç" kushtetues-Ligji ne fjale eshte dekretuar nga Mbreti dhe as Parlamenti Grek,as Presidenca Greke (sipas tyre),nuk kane fuqi "çfuqizuese"?!Keshtu eshte mbyllur ky kapitull para vitit 1990 (1987).Merita e z.K.Papulias,ne ate kohe ishte,sepse nga ajo kohe Greqia nuk ka me pretendime territoriale ndaj Shqiperise.Politika e rruges nga disa qarqe te caktuara shqipetare dhe greke po "ndezin" urat e armiqesise duke konfonduar POLITIKEN DHE KERKESAT LEGJITIME TE PARTIVE POLITIKE QE ASPIROJNE PER NJE ZGJIDHJE PAQESORE DHE KONFORM STANDARTEVE NDERKOMBETARE TE "çeshtjes çame",bazuar ne statutin dhe programin e "shoqates politike atdhetare çameria".Aspirata jone eshte rikthimi dhe riatdhesimi dhe ne asnje paragraf nuk eshte e shkruar "aneksim te çamerise,Shqiperise".Kjo do te ishte antikushtetuese,sipas Kushtetutes te R.Shqiperise.(ps/mendoj stafi i "shekullit",nuk iu "bezdis" mbiemri im...ne anagrafen e gj.civile ne Cerrik,qe eshte edhe identiteti im,me respekt Njazi Xhelo me origjine nga Versela e Filatit,Greqi)

Shto komentin tuaj

5 + 7 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM