Kulturë

Ambasadori grek në Tiranë nderon Nënë Terezën

Pranvera e Kulturës greke


Qeveria greke nëpërmjet ambasadës së saj në Tiranë do të nderojë figurën e Nënë Terezës, humanes dhe shenjtores më të madhe shqiptare, siç u cilësua dhe nga ambasadori grek në Shqipëri, Leonidas Rokanas. Gjatë nj takimi me median në Shqipëri, ambasada greke ka prezantuar javën e kulturës greke në Tiranë, ‘Pranvera Greke e Kulturës në Shqipëri”. Gjatë prezantimit të këtij programi, ambasadori Rokanas deklaroi se nëpërmjet këtij evenimenti Greqia synon bashkimin dhe bashkëpunimin mes dy popujve fqinjë. Qeveria greke do ti dhurojë qeverisë shqiptare, konkretisht Ministrisë së Kulturës një vepër arti në formën elektronike të tij, Ikona e Nënë Terezës e cila do të vendoset dhe zbukurojë sheshin me të njëjtin emër në Tiranë. Ceremonia e dorëzimit të kësaj vepre do të bëhet në datën 26 mars në Ministrinë e Kulturës në prani të ministrit Aldo Bumçi dhe ambasadorit Leonidas Rokanas.  


/Shekulli Online/ Përgatiti: E.L/

Erald
Gjest sigurisht i bukur. Do te deshiroja marredhenie me te mira me Greqine pa thene ketu arsyet e shumta perse.
HyllisScodrinon
Urime per gjestin, por me nje lule nuk vjen pranvera.
Beni te njejten gje per Camerine dhe historine e vjedhuar (duke filluar nga Illiada deri tek fustanella). Dorezoni territorin e Camerise dhe leket qe i takojne familjeve came te Shqiperise, per gjenocidin e pesuar. Gjithashtu dorezoni tekstet arkeologjike Shqiptare qe u gjeten nga veriu i Athines, ne Selanik, Macedon dhe deri ne Konispol. Meqe jeni aty, hiqni dhe ligjin e luftes se do jua fuse.
gjergji
O Hill Skordati. C'nevoj ka Greqia te vjedhe nga shkretetira historike e Shqiperise. Keto tekste arkiologjike (mashtrim i radhes) si nuk u gjenden ne token Shqipetare (qe kjo toke eshte e mbushur me shkrime Helene) por u gjenden ne Athine dhe Selanik ?

Sa per Cameri ajo ne gjithe boten njihet si Thesproti, rajon i Epirit, lexo pak histori dhe shif ndonje harte (ato nderkombetare).

Bolle me injorancat tuaja te shpifura.
gjergji
O Hill Skordati. C'nevoj ka Greqia te vjedhe nga shkretetira historike e Shqiperise. Keto tekste arkiologjike (mashtrim i radhes) si nuk u gjenden ne token Shqipetare (qe kjo toke eshte e mbushur me shkrime Helene) por u gjenden ne Athine dhe Selanik ?

Sa per Cameri ajo ne gjithe boten njihet si Thesproti, rajon i Epirit, lexo pak histori dhe shif ndonje harte (ato nderkombetare).

Bolle me injorancat tuaja te shpifura.
Pa Emër
Kush tha qe ky na qenka nje gjest i vetem ? Po nje e treta e popullsise shqiptare , qe jeton si emigrante ne Greqi , e cila edhe ne gjendje krize , po i mban ? Pak te duket ty ?
Sa per historine e vjedhur , keto jane budalliqe me brire . Ata kane aq shume Histori , saqe e meson ne shkolle e gjithe Bota , nuk kane nevoje te na vjedhin neve , qe s'kemi nje morr ne by..e .
kodrasadikit
Si duket Greku po e ben ne nji raste te veqante nji hap para per tu maskuar perpara botes perparimtare e demokratike per 100 hapa tjere qe i ka ber e i ben ne skenen e mbrenshme politike greke si shembull po e ceki rastin kur ju ndrrohet emri shqiptare ne emer greke i qytetareve sigurishte per nji vend pune kjo ne europe eshte e pa ndegjuar dhe absurde pa permendur shkollat shqipe dhe predikimi i fese ne kishat e vendit per arvanitasit vendore qe dikure ishin ajka e greqise e sot sju ndihet zani askund mjerisht ne europe.
mongoli
mos eshte kali i trojes?
mongoli
mos eshte kali i trojes
mongoli
Mos eshte Kali i Trojes?
Pa Emër
Po' Pse nuk dalin nene terezat ne Shqiperi? Mungon versioni grek?
Blerina
Po' Pse nuk dalin nene terezat ne Shqiperi?
Mungon versioni grek?
Vasili
O Gergji ke nje shqipe te bukur si shqiptar i vertete dhe mos vepro per hater te grekerve. Ato qe shkruan jane te paqena qe edhe femijet e sotem nuk i pranojne. Fjala "Helen" eshte e pakuptimte per te emertuar nje komb; kjo fjale eshte perdorur per here te pare dhe vetem nje here (pa kuptim pergjithesues) tek libri perralloir "Iliada" i Homerit.

Edhe shkrimet e vjetra nuk jane "greke" apo "helene" sepse "grekerit" e sotem nuk i kuptojne dot. Dhe as germat e lashta qe grekerit e sotem i quajne greke nuk jane "greke". "Grek" eshte nje besimtar fetar i kishes bizantione lindore ortodokse te krishtere. Fjala "grek" nuk percaklton etni, komb.

Nuk eshte biografi e mire me qene "grek" apo me u bere i tille. A nuk po e sheh se si po perqeshet "Greqia dhe grekerit" ne kohen tone? ...se sa pertace, vjedhes massive, te korruptuar e te pabese vazhdojne ta paraqesin veten "grekerit". Kete tere bota po e sheh me fakte dhe po e lexon perdite. Greqia dhe grekerit jane bere shembulli i te keqes ne boten e qyteteruar.

"Greqia" u krijua prej Europes perendimore (me sakte Gjermanise) me 1830. Para 1821 ai vend nuk quhej "greqi". A e din se kush luftoi dhe kush ishin luftetaret ne kryengritjen "greke" 1821-1830? A e di se kush ka qene kryeministri i pare "grek"? .....ka edhe shume gjera te tjera.

Mire do ishte te shkoje ne bibloteke dhe te lexonit p.sh. keto libra:

Martin Bernal, Black Athena, volume 1: the Afroasiatic roots of classical civilization: fabrication of ancient Greece, 1785-1985; Free Association Books, 1987. ISBN-10: 0813512778

Martin Bernal, Black Athena, volume II: the Afrosiatic Roots of Classical Civilization: the archaeological and documentary evidence, Rutgers University Press, c1991.

Prandaj je i falenderuar per gjuhen shqipe qe e ruan dhe e respekton, sepse ajo eshte gjuha e natyres.

ZHAKU
ha ha ha..... vetem ne Shqiperi i jepet rendesi ambasadoreve kaq shume i gjen ne cdo faqe gazete per cdo gje qe bejne politikanet tane do pyesin ambasadoret mjere ne cfare pavarsie kemi ca ambasador i degjohet me shume zeri se i gjithe kombi shqiptar
vl-or-a
or ju refugjatet pedera te omonies.po ckeni or mjerane qe me shume beheni ju nacionalista greke se vete greket,po keni ngel ne vitet 90 qe ate qe ju thoshte efendiko lamashi ate besoni sote e kesaj dite duke thene se ne greqi eshte pema me e madhe ne bote,eshte ura me e madhe ne bote,bejne sufllaqen me te madhe ne bote .....e shume e shume idiotsira qe kemi 20 vjete qe i degjojme nga gojat e palara tuajat,e keni vene re qe ne shqiperi ju kokxhelat e greqise nuk ju duron as nje njeri dot me,ne daci ne veshjet qesharake ne daci me ato makina karro qe vini dhe thyeni qafen perdite neper rruget e shqiperise ne daci ne muziken qaramane ne daci ne shemtine e pergjithshme tuajen e shume e shume te tjera,ju jeni kyc ne boten e nje greku duke bere llac e duke u helmua me ate kafe te shpifur qe 'eshte me e mira ne bote'se harova dhe ngriheni e jepni arsyetime pe shqiperine e boten or mjerane,po shqiptarve ju hapen syte se pane ne perendim europen e vertet dhe mesuan dhe po marin ate qyteterim qe e kane te trashguar nga katragjyshrit e vet qe ca faqezinj ortodoks si puna juaj ja hoqen per 50 vjete,keni dhe do vdisni me ndjesine e inferioritetit ndaj grqise or palikara,hahaha
Mr. G
O pseudo-greku "gjergj"Para se te keshillosh te tjeret do te qe mire te hapje per vete ndoje liber historie dhe te edukoje veten. Pershembull historin e luftes se Poleponezit se atje do te mesosh shume per Camerine, emrin e krahines dhe popullin e saj qe eshte populli me autokton i Epirit. Ja te ndihmoi une pake dhe ta nise me emrin Cameri qe shfaqet ne kete tekst, aty jepet me perpikmeri dhe kufizimet e kesaj klrahine. Plasi syte pseudo-greku dhe fute koken ne bythe per momentin dhe mbas nje kohe kur te fashiten gjurmet e ketij postimi dile prape me te njeten ide mashtruse. Si i thone asj fjale te mocme (shpife, shpife se dicka do te ngelet) dhe kesaj pune ju greket ja keni mare doren.

-----------------------------

Ja fakti qe tregon qarte lashtesin e emrit dhe autoktonin e shqiptarve te Chamerise. Emri I kesaj krahine shqiptare te pushtuar nga greket eshte me shume se 2500 vjecare, me e vjeter se emeritimi Epir.Thucydites

Translated into English

By: Benjamin Jowett, M.A.

Second Edition, Revised

Vol. I Faqe 33

Betej detare afer Cheimerium,??Flota lundroi nga Leucas dhe ariti në token kundrejt Kerkyres ( ishullit te Korfuzit), erdhi per tu ankoruar në brigjet e Cheimerium në shtetin e Thesprotise. Cheimerium eshte vetem nje pjese aty me larte, ne një fare distance nga deti, ne ate pjese te Thesprotise te quajtur Eleatis ku sot shtrihet qyteti i Ephyrre, prane te cilit liqeni Acherusian gjen nje menyre per të dale në det: Lumi Acheron , nga i vjene dhe emri, rrjedh neper Thesproti dhe derdhet ne liqen. Nje tjeter lume, Thyamis, formon kufirin e Thesprotise dhe Cestrine, pjesa e Cheimerium shtrihet midis ketyre dy lumenjve. Ketu Korintasit u ankoruan dhe formouan një kamp ........... Ketu Corinthiansit nga ana e tyre u perkrahen nga nje force e madhe barbaresh te mblether ne kete vende, banoret e ketij rajoni kane qene gjithmone miqesore ndaj tyre .... .. Shumica e ketyre ( te plagosurve) u gjeten nga ana e vendasve dhe u percollen ne Sybota, nje port shkretetir i Thesprotise, atje ku aleatet e tyre barbare kishin ardhur per të mbështetur ata......"Shpjegim: Sybota = Vola, qytet i vogel bregdetar ne Cameri

Elatis = Margariti= Margellic i CameriseSic e shifni, historiani Thukydites i ka vendosur nje emer kesaj krahine e quan Cameri dhe banoret e saj i quan ,??barbare,?? jo greke.Latallavene more greku"?????
Gent Shkodra!
Bravo ambasades greke qe nderon Nanen e botes! Po si t'ja bejme ne ne Shkoder (nga ku edhe e ka origjinen Nane Tereza) qe donim te vendosim nje bust te Nenes ne hyrje te Shkodres por mnmth. myftinija doli kundra(!) me arsyen se ka qene katolike!
Pa Emër
EPO SHUME MIRE ATEHERE.KA ARDHUR KOHA QE MARREDHENIET NDERMJET 2 VENDEVE TE LEHTESOHEN DHE TE MENDOHET ME ECE PERPARA.TE MOS HARROJME SE NE GREQI JETOJNE RRETH 800 000 SHQIPTARE DHE DO ISHTE MIRE QE TE ORGANIZOHESHIN KONFERENCA TE NDRYSHME HISTORIKE APO KULTURORE MIDIS SHQIPERISE DHE GREQISE PER TE ARDHMEN.PASTAJ SHQIPTARET MYSLIMANE NUK DUHET TE SHQETESOHEN KUR NDEROHEN FIGURA SI GJERGJ KASTRIOTI APO NENE TEREZA E SHUME TE TJERE QE VETEM NA I KANE NGRITUR VLERAT MORALE DHE HISTORIKE.
Iliri i rremë
MENDER GOMARIT

Mos se na bllokove të gjithëve, Arqidhje e Gomarit!

Na nxore përpara Tukididin!!!

A thua se na bëre ndonjë zbulim sensacional i cili do lërë pa mend botën!

Emri Çamëri mund të jetë shumë i lashtë. Dhe këtë e ka thënë Tukididi. OK.

Por lidhja e çamëve të sotëm me Çamërinë është identike si lidhja e Maqedonisë me maqedonasit e sotëm!

Sllavët e ardhur në Krahinën e Maqedonisë, e quajtën dhe e quajnë veten MAQEDONAS.

E njëjta gjë ndodh edhe me fiset e ardhur nga Azerbaixhani të cilët u vendosën në Çamëri dhe e quajnë veten Çamë!
tani
O JORGO SE GJERGJ ESHT EMER SHQIPTAR MOS E SHEMTO KET EMER ,E PARA GREK ESHT NJI GJE DHE HELEN TJETER SKE AS LIDHJE KULTURORE AS POTHUAJSE GJAKU HELENET ISHIN TE GJAT E FLOKVERDH DHE JU TE ZI DHGE XHUXHA ,SA PER ARKEOLOGJIN KA VENDBANIME HELENE EDHE NE LONDER ÇA DO ME THAN SE LONDRA ESHT GREKE,SA PER ÇAMERIN ESHT AQ REALE DHE AUTOKTONE SIÇ JAN PARARDHESIT E TU ARGAT TE SHQIPTARET
gjergji
gjergji-

ne te gjitha gazetat komentoj me kete emer gjergji por keto nuk jane komentet e mia-njeri nga ne duhet te bej nje ndryshim une kam shume kohe qe komentoj me kete emer eshte edhe nje tjeter me emer gjergj -edhe sa per dijeni se kush ka te drejte per te qene krenar per greqine antike deri me 1830 ne shqiptaret qe derdhem gjake apo grekerit moderne qe kane pashaporta greke eshte nje DILEME E MADHE-faktet jane fakte -ketu nuk behet fjale per kufije e toke territore se keto i vendosin fuqite e medha por per herojte e gjakun ARBNOR KUDO NE BOTE xhorxhi .klm
G.V
Me behet jashte mase qejfi per kete hap te vogel qe bejne Greket ndaj Nene Terezes,qe ne fakt eshte detyre e gjithe kombeve te qyteteruara ta bejne kete.Greket e dijne me mire se kushdo tjeter kush jane Shqipetaret.Ne nuk i kemi rene ne qafe askujt, ata e Serbet nuk rendin.

per histori , kane greket , poe edhe ne.Per histori e kulture Shqipetare nje nga me te rendesishmet zona eshte Dodona ose Dodoni sic i thone ata.Nese greket i lejojne zbulimet te behen me intensitetin e zonave te tjera ne greqi, do te ndrushojne edhe gjykimet te cilat tashme jane vetem ceshtje kohe.Pervec arkeologjise ,Shaipetaret i kane qene perkrahe gjate gjithe historise me thene aleati me i mire.Ci hipi ne koke Grekut me himaren e Dhermiun , kur deri ne arte e Preveze ishin toka te Shqipetareve
dashnor
Per zotin Mr.G .

Ne rubriken JETE te kesaj gazete , ku eshte trasferuar artikulli me teme "Kosova 99 , Turqia gati trupat per nderhyrje ushtarake" , te kam adresuar nje koment si dhe nje opinion per zoterine tende . Te ftoj t'i hedhesh nje sy , si ty , ashtu edhe lexuasve te tjere . Dashnori .
selim mortaja
po ti ilir i reme o grek libani boll lehe ndaj shqiptareve o grek derri ik more ne greqi atje te gjaku jot c'fare dreqin do ne shqiperi apo spiunon shqiptaret je agjent grek ne shqiperi Greket jane te ardhur nga azia gjysmat e grekeve jane sllavo bullgare vllah arvanitas gjysma jane kopilat qe ka lene turku dhe tartaret
Iliri i rremë
SELIM MURTAJËS ANADOLLAKE
O derr i ndyrë! Islamist i fëlliqur. Në vend që të humbësh kohën në gazeta, shko më mirë në xhami dhe ngri bythën përpjetë duke vendosur lidhje direkt ne Allahu. Nuk është për ty gazeta, more injorant. Ti maksimumi, merr shkopin dhe ruaj dajat. Desha të them: derrat, meqë mishi i dajave nuk hahet!!!
Harbut dallkauk!
selim mortaja
per ilirine reme o kaur grek ne nuk ngreme prapanicen por perulemi ndaj atij qe na ka krijuar kurse ju keni bere nje shkop si kryq e kruani bythen me te gjoja se ai shkop te ndihmon ju te reme kene qene gjithmone edhe atehere kur roma i gozhdonte njerezit ne ate qe ju i thoni kryq s'ka qene kryq por ka pasur formen e nje T kurse roma ktheu ne kryq mashtroni njerezit si janollatusi si paput e greqise qe vjedhin njerezit mashtrojne e bejne jete luksoze po ku keni turp ju beni cdo gje qe eshte ne interes personal poshte grekofilet si ilir i reme
selim mortaja
per ilirin e reme derrat u kemi lene juve se ju i keni merak derrat ne s'meremi me derrat o kaur derri
Mehmet Shpendi
Per ilirin e rreme.
Shqiptar eshte ai qe gjuhen shqipe e do me shume
nga te gjitha gjuhet qe flet.
A je ti shqiptar ?
Pa Emër
Per ilirin e rreme.
Shqiptar eshte ai qe gjuhen shqipe e do me shume
nga te gjitha gjuhet qe flet.
A je ti shqiptar ?
Iliri i rremë
SELIM MURTAJËs ISLAMISTIT.
Ta thashë në një email të mëparshëm: DERRI NUK E HA DERRIN DHE TI I TILLË JE ME KUÇ E ME MAÇ:
DERR I NDYRË ISLAMIST!
Interneti ka plot të mira, por ka edhe një të keqe shumë të madhe: kur bie në dorën e një LANGOJE TË QELBËT SI KY KROMA MUTLIMAN SELIM MURTAJA!
Halabak e racë qen!
Të ishe pak më i mirë, do kishe zgjedhur një nick më të saktë.
Mr. G
Ore greku i rreme!

Ti sikur te ka lene fare ajo mendia e kokes mor njeri. Po behesh gazi i botes me kete fjalor harbut qe po perdore.
Nuk kthehet prape ajo e shkrete mendie,prandai kujdes o produkt se ska mekanik ne bote qe mund te te shtrengoi vidhat. Edhe shurra e bekuar e Janullatosit nuk do ti gjeje dot sherim cmenduris sate.

Tani dy fjale per realitetin historik te trashegimnise shqiptare te epiroteve dhe shqiptarve te Camerise qe jane e vetmia popullsi autoktone qe lidhe te kaluaren Homerike me shqiptaret Sot. Nuk thoshte kote i madhi Aristidh Kola (Para se te thuash qe je greke, ne fillim duhet te pranosh qe je shqiptar).

Por ti smund ta kuptoshe kete fakt se Papuli Orthodoks i Stambollit te ka lene trru vetem qe te veshe ne funksion zoren e trrashe dhe kete pune ti di ta beshe vertet mire.

Epiri mor pseudo greku i zgjebosur nuk ka qene asnjehere greke, por gjithe kohen ka qene i banuar nga shqiptaret dhe kete nuk e theme une por e deklaroin historianet e lashtesise si Tukididites dhe Straboni.

Ketu me poshte pot te sjelle dhe nje perkufizim te shkeputur nga historiani i fashem Skocez George Finlay qe i ka dhuruar Greqise historin e saje. Shprehimisht ketu ky historian i fashem (fillo Helen) bene lidhjen e pa diskutueshme te identitetit te Epirit dhe Maqedonise me identitetin dhe rrenjet e shqiptarve. Plasi syte o plehere sillogjesh greke dhe meso mire historine dhe mos u mere me brockullat e pseudo-historianve greke qe kan mbushur gjithcka me mashtrimet e tyre te turpeshme ku me nje (S) ne fund te emrave dhe mbiamrave i japin nje identitet greku cdo te huaji.
---------------------------------------

History of dhe greek revolution, Volume I, pages 42, GergoFinlay.

'? Albanian formoin nje rrace te vecante midis racave Evropiane. Nga disa studjues eshte thene se ata jane trrashegimtaret e Pellazgeve. Ata e therasin veten Shqiptar. Disa mendoin se ata kan zene vendet ku jetoin tani para kohes se Homerit dhe jane direkt pasardhes te rraces ne te cilen i perkete Epiri i vjeter dhe Maqedonia, atje jane te vendosura dhe rrenjet e fiseve te tyre. Sipas disa arkeologeve Aleksandri i Madhe ne banketet e tij te cfrenuara ka folur ne dialektin e vjeter shqiptar me komandantet e tij maqdonas. Hulmutuesit e filologjise moderne kan vendosur me siguri te plote se gjuha shqipe eshte nje nendege e hershme e Sansicrishtes dhe gramatika e saj eshte njesoi me dialektin e vjeter greke. Pothuajse dhe sot egziston e njeta ndarje si ne kohet e lashta qe ndante popujt Helenik nga ata jo Helenike. Tukididit i quante Amphilochiansit qe banonin mbi kryet e Gjirit te Artes barrbare. Kurse Straboni thote se nje rrace banon ne gjithe vendin qe nga malet e Acroceraunian ne kufijte me Thesaline e te fushes te Pellagonise, nen emrin Epirotas apo Maqedonas, por te dyja flasin te njetin gjuhe. Epiri i Vjeter u kolonizua me greke ardhacake dhe tani rraca greke eshte me shume ne numur se shqiptaret ne pjesen e veriut deri ne Gjirin e Artes.,??
----------------------------

Katallavene more malaka orthodoks i Anadollit.....??????
dashnor
Per Mr.G . Jo çdo fjale ne gjuhen shqipe , mbaron me germen "ë" dhe mos ja ha germen "ë", fjaleve te tjera qe mbarojne me kete germe .

Nuk shkruhen me "ë" ne fund fjalet : perdor , lidh , grek , kuptosh , vesh , besh , sjell , e dhjetra te tjera qe me perdorimin qe i ben ti , bastardon shqipen . Nuk shkruhet mendie , por mendje , jo e vetmia , por e vetmja , jo deklaroin , por deklarojne , jo jetoin , por jetojne , jo mendoin , por mendojne ...e plot te tjera . Sa klase shkolle ke ti zoti Mr.G ? A mund besohet pershkrimi i Historise nga nje analfabet , qe vetem ne 2-3 rreshta ben dhjete gabime ortografike , duke i deformuar fjalet shqipe ? Te gjitha shkrimet e tua , te ashtuquajtura historike , jane te kopjuara nga interneti , ndersa ti , as te kopjosh nuk di . T'a kam thene edhe nje here tjeter , qe interneti , nuk eshte , as Bibel , e as Kuran , aty mund te zhgaravite kush te doje , bile edhe ti qe nuk di te shkruash . Dashnori .
Dyrrachium
Grekrit si edhe hebrejte (cifutet) jane endacake te grupit te popujve gjysem semit shprehimisht ne shqip gjysem arab! Grekrit kane nje ndryshim nga cifutet nuk kane nje identitet! Ne kete forum te nxjerrish fakte te Historianve apo Albanologve nuk ja vlen cfare eshte tipike dhe dramatike eshte situata e krijuar nga spiuni i Serbise Zogu i dyte nga Tropoja i cili ka pregatitur reaksionin e mbrendshem te shkaterrimit te nje shteti me ne krye Omonian dhe spiunet e Asfalise greke shkofshin ne hell brekdhjeret shqiptare pa identitet se bashku me grekrit te cilet po shesin prapanicen dhe ishujt! Keto toka qe dikur i perkisnin nje populli te lashte ku gjuha e tyre simbas Homerit nuk ishte greke por barbare, ku edhe studimet e Historise tregojne qe vetem gjuha Ilire shqipe eshte i vetmi identitet i kesaj lashtesie PELLAZGET!
adriatik
Islamiket nuk duan as Nene Tereze as greqi. Duan vetem turkun dhe muhamedin.
Shqiptar nga Çameria
Qe kur dolen greket te nderojne besimtaret katolike??! Ata me kishen e tyre bizantino-mesjetare, kane perzene me dhune jo vetem shtetasit greke te besimit musulman, por me te njejten menyre kane perzene cifutet dhe katoliket. Dredhia e tyre e mirenjohur qe nga antikiteti po perseritet ketu me problemin e emrit te Maqedonise! Dhe pushtetaret "atdhetare" te Shqiperise mezi e presin si kurban per 23 qershorin!
Vetem nga greku mos prit dhurate.
Shqiptar nga Çameria
Qe kur dolen greket te nderojne besimtaret katolike??! Ata me kishen e tyre bizantino-mesjetare, kane perzene me dhune jo vetem shtetasit greke te besimit musulman, por me te njejten menyre kane perzene cifutet dhe katoliket. Dredhia e tyre e mirenjohur qe nga antikiteti po perseritet ketu me problemin e emrit te Maqedonise! Dhe pushtetaret "atdhetare" te Shqiperise mezi e presin si kurban per 23 qershorin!
Vetem nga greku mos prit dhurate.
Dyrrachium
Replike dashnor. Drejtuar shqiptarit me epitetin dashnor. Populli i yne ne shprehjet e pasura popullore ka shume fjale te urta, ne rastin e ketij komenti te vecante une mund te permend si shembull kete: mos i shiko njeriut gunen por shikoi punen ! Po ta qartesoi me mire thenien e mesiperme me idene time mund te them mos i shiko njeriut arsimin por shpirtin apo Shqiptarizmin edhe pse eshte i pa-pranueshem nga ju! Une nuk e dyshoj intelektin tuaj dhe modestisht mund te them nje gje si Shqiptar i ngjashem me ju nga origjina, por jo nga gjykimi sepse ju arrini ne nje vetvrasje personale! Mos e keqkuptoni fjalen sepse ka vetvrasje te shumellojshme te cilat quhen ne psikiatri traumatizem i feminise ato me kohe shnderrohen ne nje clirim kundra botes njerzore duke shkaterruar nga akti i fjales une,- vetveten!Kete mos e merrni per baze por mbivleren kundra vleres qe eshte thjesht konflikti kundra identitetit te vertete! Ne qofte do te kisha rastin tju takoja mendoj qe do te kisha perpara vetes nje shqiptar te mencur.Une te keshilloj ta duash kombin dhe te jesh Shqiptar kjo eshte nje dhurate.Falja eshte pjese e fisnikerise kjo eshte Bota qe jetojme brutale,egoiste dhe vrastetare ,mendoj qe me ke kuptuar drejt si teme.
Gjon
Me siguri do e sjellin ikonen me shkronja greke, do i gjejne ndonje emer grek Nene Terezes dhe pastaj do thone qe ishte greke sic bejne me Skenderbeun.
Mr. G
Moj Dashnoria ime, mere me ngadale moj e uruar, nuk po e shefe qe po behesh gazi i botes me kete ekstaze esterizmi (hesterizmi desha te thosha) qe te ka mberthyer gjithandei? Le zanatin e evidentimit te porrdheve dhe fendeve te mia dhe tani se fundi ke rene ne sevda me qimet e b... . Me kete zelle qe po tregone ne kete pofesion te ri, shume shpejte ke per te bere nje goxha shtellunge dhe ndoshta me vone nje kokore per dimrin e ardhcem. Urime per talentin e ri dashnore.Te me falin te tjeret per gjuhen qe po perdor me kete dykembesh me dipllome, por soi i tij vetem kete gjuhe njefe. Sigurisht ky lloi debati nuk duhet te kete vende ketu mes neshe, por ja qe nganjehere duhet te meremi dhe me administratoret e zellshem te porrdheve dhe fendeve tona qe tani se fundi i ka kapur mania dhe me qimet e b.... Nganjehere sevdaja kthehet ne mani.Kjo Dashnoria ime qe sme ndahet me kujtoi nje ndodhi tjeter qe pata dikur me nje lavire qe per cudi dhe kjo kishte rene ne sevda te madhe me mua. Por kjo lidhje nuk zgjati shume se lavirja e dikurshme i dha funde lidhjes sone me pretendimin se une nuk pranova te ndiqia keshillen e saje dhe sebashku te shkonim ne West '? Go West '? theriste shpesh here lavirja e dikurshme. Si per cudi, si dashnoria ime sot dhe lavirja e dikurshme '? Go West '? te dyja ngjain si dy pika uje me njera tjetren dhe tregoin po te njetin zell epshor kundrejt meje. Marshalla mos me hengert syri i keqe per sevdane qe po tregoin mbas meje kuckat dhe laviret e forrumeve. Sic po tregoin bathet e Janullkes,paskamqene me fate.I dashur injorant me diplome historie ne xhepe, mos e kalo kohen neper forrume gazetash qe te grisesh me bashkeatdhetaret e tu, por eduko veten dhe meso historin e vendit tende se le kokren e namit me paditurine tede te theksuar. Eshte e pafalshme per nje '? historian me dipllome '? sic pretendon te jesh ti dhe mos te keshe asnje njohuri per luften e Ilirve me Perandorin Romake. Eshte e pafalshme qe ky '? historian me diplome ne xhepe '? qe nuk haron te evidentoi dhe fendet e mia qe me ikin pa dashur, mos te kete idene me te vogel per Mbretereshen Teuta dhe luften e saj me romaket. Edhe ne klasen e trete fillore mesohet qe Mbreti Ilir Genti u ndeshe me Perandorin Romake dhe mbas humbjes se betejes u zu rrobe nga ta dhe u dergua mes prangave ne Rome. Mua me habite faki se si mund te egzistoi akoma nje injorante klasi i ketij kalibri qe kapardiset rrugeve me dipllomen e historianit ne xhepe dhe nuk ka idene me te vogel per historine e vendit te tij. E kuptoni o shqiptare se ne cfare duarsh ka rene historia shqiptare? Kuuuu..ku moj loke thone malsoret. E kuptoni tani pse historine e shqiptarve e permjerin dhe injorantet klasike te sillogjeve greke ketu neper forrumet e gazetave?! Kush mund ti dali zote kesaj te gjore histori , dashnoria ime nuk ka as idene me te vogel se kush jane Iliret dhe luftrat e tyre me Romen. Dashnores sime me dipllome historiani ne xhepe nuk i humbete asnje fende dhe porrdhe nga te miat pa regjistruar, por kur vjene puna per historine e Ilirise nuk ka as idene me te vogel se kush eshte Teuta, Genti, Bardhylli dhe luftrat e tyre me Perandorin Romake. Nuk te vjene turpe mor njeri per kete padituri tenden te theksuar?Si guxone dhe fute hundet e tua te qelbura ketu ne keto forrume kur dhe shqiptari me injorante e di se kush jane Iliret dhe Genti. O zot i madhe dhe hajvani i Sulos eshte me i zgjur se dashnoria ime qe kapardiset me diplomen e historianit ne xhepe. Nje sqarim per ti o egzemplar i rralle i injorances me dipllom historie ne xhepe : Ne te gjitha postimet e mia ku cfaqen pjese te shkeputura nga historian te huaj nuk jane kopjuar nga interneti por i kam perkthyer vete nga librat e mi ne bibloteken time.Ti ndoshta te udit ky fakte, por ne fund te fundit kujt i kercete se cfar mendone nje injorant kasi. Ne postimin time me poshte ku kam cituar historianin Finlay kam '? harur '? te vendose dhe ngjyren e librit, eshte e kafte e erret o derdimen me patent. O injorant klasi me dipllome historie ne xhepe, te cfrytezoshe internetin per te zgjeruar njohurite e tua nuk eshte gabim. Nuk eshte gabim te cfrytezoshe cfardo informacioni pozitiv qe mund te ndihmoi historine e vendit tende. Nuk eshte gabim te kopioshe dhe rifreskoshe faktet historike qe mund te gjeshe per sa kohe qe poshte tyre te deklarohet autori, libri dhe vendi ku jane mare. Nje historian i mire eshte si ai nikoqiri i mire qe mbledhe dhe seleksionon me kujdese cfardo lloi informacioni prandai ne do funde libri jane te renditura dhe emrat e autorve dhe vendet ku jane cfrytezuar informacionet. Po ti nuk ke hapur ndonjehere ndonje liber dhe sigurisht ske si ta dishe kete fakte. Pervece padituris tende historike, ky fakt qe te shpiegova me larte me bene te dyshoi kur thua se '? Historia eshte profesioni tende '?.Ose nuk me vjene mire te pranoi qe ne Shqiperi egzistoin historian injorant klasik si puna tende.

----------------------------------------------------

Ps : Ketu me poshte keni citimin e dashnores sime me diplome historie ne xhepe qe mohon luften mes Ilirve dhe Romakeve dhe barbarit e tyre kunder Ilirise.(Dashnori : dhe i atribuon Historise , QE ESHTE ZANATI IM DHE QE UNE E NJOH MIRE , episode e ngjarje te pa qena (barbarite e romakeve ne Iliri?!,)Ozot i madhe cfar kllouni klasik eshte ky injorant klasi.

Katallavene more malaka qe na hiqesh dhe si shqiptar???????
vasili
te mos pranohen dhuratat nga greku pse ato e kane te keqen me vone.
te largohet nga shqiperia prifti dinak anullatoa,ai punon vetem per grekun.

Shto komentin tuaj

5 + 4 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM