Botë

Koreja e Veriut, gati për luftë

  • 14 Mars 2013, 19:54
  • Përditësuar 19:54

Koreja e Veriut iu kundërpërgjigj stërvitjeve ushtarake të SHBA-së dhe Koresë Jugore me shpalljen e një stërvitje të përgjithshme pranë kufirit, një lëvizje rrit më tej tensionet në Gadishullit Korean. Disa divizione të ushtrisë tokësore, të mbështetur nga flota ajrore dhe ajo detare, simuluan një kundërpërgjigje të gjerë, të një provokimi të Koresë së Jugut në kufi. Stërvitjet, në të cilat morën pjesë njëkohësisht mijëra ushtarë, u ndoqën personalisht nga diktatori Kim Jong-un, i cili në 11 mars urdhëroi anulimin e armëpushimit që i dha fund luftës midis dy Koreve në vitin 1953.


/Shekulli Online/Përgatiti: E.Sh/


 


Pa Emër
Ta quash diktator, eshte qendrim politik, dhe nuk i ka hije gazetes suaj....perse nuk quani dhe tonin ashtu?
CAMI
Me bo vaki me shperthy keto kufijte AZIATIK,populli tyre ska nevoje per arme.
Ata te pushtojne vetem tu u turr me vrap.
Ha ha ha ha ha ha ....
Zef Kallami
Shume e drejt vrejtja.
Diktator ose force.Pra diktator do te thot te ushtrosh force.Force ushtron dhe ligji i kujtdo shteti qe te jete.Pa frocen e ligjit apo pa forcen e diktatit nuk mund te paraprije asnji lloje ecje perpara sa do demokratike ta mendojme shtetin.
Shkurt asgje nuk levize pa forcen e ligjit.Atehere pse ta mendojme shprehjen diktature si fenomen negativ.Kur asht i barazvlevfshem me ligjin ne ruajtjen shtetit,qetesise.mesymjen dhe terheqjen per lufte.

Shto komentin tuaj

8 + 5 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM