Thellë

Padi në Kushtetuese për shkrirjen e Aleancës Kuq e Zi

  • 08 Mars 2013, 13:05
  • Përditësuar 15:05


Luis Tanushi


-Organizata “Lidhja Radikale” pretendoi se AK-ja nxit urrejtjen racore,etnike dhe krijon destabilitet në marrëdhënie me fqinjët luis tanushi Shfuqizimi, si i papajtueshëm me Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë, i vendimit nr.2747, datë 21.03.2012 të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për regjistrimin si person juridik të partisë “Aleanca Kuq e Zi”. Mësohet se organizata “Lidhja Radikale”, i është drejtuar kushtetueses duke kërkuar nxjerrjen jashtë ligji të AK-së duke pretenduar se me deklaratat e drejtuesve të kësaj partive me tone nacionaliste ka nxitur urrejtjen racore dhe etnike. Sipas pretendimeve të drejtuesve të “Lidhjes Radikale”, kryetari i partisë “Aleanca Kuq e Zi”, në fjalimet e tij, të transmetuara nga kanale televizive të ndryshme, është shprehur për mbrojtjen e kufirit të Shqipërisë nëpërmjet grupeve vullnetare, për moslejimin e martesave me kombësi të ndryshme, për përkrahjen e urrejtjes racore dhe etnike, si dhe ka përdorur stemën e Republikës së Shqipërisë dhe shqiponjën dykrenore në njoftimet dhe simbolin e partisë. Në kërkesën drejtuar Gjykatës Kushtetuese shprehet se “veprimtaria e partisë “Aleanca Kuq e Zi” vjen në kundërshtim me nenin 12 të Kushtetutës, sepse vendimi i kësaj partie për krijimin e “Lëvizjes së vullnetarëve për mbrojtjen e kufirit të Shqipërisë” konsiston në formimin e strukturave paraushtarake për mbrojtjen e kufirit detar dhe tokësor të Republikës së Shqipërisë dhe krijon destabilitet në marrëdhënie me fqinjët. Sipas “Lidhjes Radikale”, veprimtaria e partisë “Aleanca Kuq e Zi” mbështet urrejtjen racore, etnike si dhe përdorimin e dhunës për të ndikuar në politikën shtetërore, aktivitet i cili vjen në kundërshtim me nenin 9 të Kushtetutës. Në pretendimet e kësaj organizate të [paraqitura në kushtetuese, thuhet se Partia “Aleanca Kuq e Zi”, në kundërshtim me nenin 14 të Kushtetutës, ka përdorur simbolet shtetërore, stemën e Republikës së Shqipërisë si dhe shqiponjën dykrenore në njoftimet dhe simbolin e partisë, duke krijuar konfuzion te qytetarët. Një tjetër shkelje kushtetuese sipas drejtuesve të kësaj lëvizjeje, është cënimi i nenit 53 të Kushtetutës, duke deklaruar se kjo parti synon ndalimin e martesave ndërmjet shtetasve me kombësi të ndryshme. Por, të gjitha këto pretendime janë rrëzuar prej Kolegjit duke mos legjitimuar “Lidhjen Radikale”, për të vënë në lëvizje kushtetuesen. Kolegji vlerëson se midis kompetencave të kësaj Gjykate, ka sanksionuar edhe shqyrtimin e kushtetutshmërisë së partive dhe organizatave të tjera politike, si dhe të veprimtarisë së tyre, sipas nenit 9 të Kushtetutës. Ndërsa ligji nr.8577, datë 10.02.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë”, në nenin 57, paragrafi i parë, ka parashikuar se, në lidhje me këtë kompetencë, kjo Gjykatë vihet në lëvizje me kërkesë të Presidentit të Republikës, të Kryeministrit dhe jo më pak se një të pestës së deputetëve. “Në rastin në shqyrtim, Kolegji konstaton se kërkuesi, organizata “Lidhja Radikale”, nuk hyn në sferën e subjekteve, të përcaktuara nga ligji organik, që mund të vënë në lëvizje këtë Gjykatë për shqyrtimin e antikushtetutshmërisë së veprimtarisë së partisë “Aleanca Kuq e Zi”. Për sa më lart, Kolegji vlerëson se kërkuesi nuk legjitimohet për t’iu drejtuar kësaj Gjykate. Për pasojë, Kolegji arrin në përfundimin se kërkesa nuk mund të kalojë për shqyrtim në seancë plenare”, theksohet në vendimin e Kolegjit të Gjykatës Kushtetuese.


 


fadil/ferizaj/Shqiperi Natyrale
kur nuk pasna degju per ket parti radikale!?qka dhe kan e perfaqson,a ka folur ndonjeher per te drejtat e shqiptarve jashta kufinjeve shtetror!???MENDOJ QE FRIGOHET QE DO REZOHET SE SHPEJTI SALA DHE MUNDOHET TE LIGSHTOJ AKn.

POSHTE TRADHTARVE TE KOMBIT.RRNOFT BASHKIMI KOMBETAR,RRNOFT SHQIPERIA NATYRALE.
Pa Emër
Nuk eshte idee keqe e Sales,mire do te ishte qe keta Radikaret ti drejtohen Gjykates Kushtetuese edhe per Partine Socialiste qe ti nxjerre jashte ligjit se po i sjelle deme Saliu.
brace
GJykata Kushtetuese eshte organi me i larte i vendit tone,ajo eshte peshorja me sakte per dhenjen e DREJTESISE.E ka treguar veten me vendimet e sakta dhe korekte.Kjo gjykate ka treguar se nuke eshte e njianshme,dhe nuke ka shanse te marrin urdhra,si gjykata e e shkalles pare e Tiranes,apo kolegji zedhore,kjo gjykate ka ajken e gjyqtarve,te cilet jane te nderuar e te respektuar nga populli shqiptare.
Oslo
Po kur Keta rreckamanet e pasuruar e kane shitur dhe po e shesin shqiperine,dhe dinjitetin e saj eshte dicka normale,kur dikush i del ne mbrojtje(me ne fund qe dikujt i dhimset shqiperia) na qenka jasht ligjit.

Kjo eshte dore e vetem Sales.

Asnjeher nuk ka qene ndokushi dhe as nuk do te behet kurre.

Une vete jam dhe antar i PD, por nga ata te paret,dhe jo nga kjo rraca e re,te shartuar me fytyrat e vjetra..
Zhaku
Ja kane mare doren si me firmat e bisnesit pronari eshte i njejti mjafton ti ndrysh emrin dhe ti paguash ca njerez qe shiten per dy qindarka Saliu keshtu mendon te fitoj zgjedhjet.
shqiptari
Na pate na gamithite oli sas servili tu Berisha, tis Servias qe tis 'Eladhas'. Mono ILIR dhen iste.
Shqiptari ne Europe
Mbas gjithe ketyre intrigave eshte Sali Berisha . Ky person sapo e shikon qe po i vjen fundi ,bashkohet edhe me Hitlerin ,vetem qe te qendroje ne pushtet. Eshte personi me i poshter qe njeh historia. Po te kujtohemi duke filluar qe nga fillimi i demokracise,se cfare metode ka perdorur ky maskara,duke i menjanuar ose eleminuar te gjithe kundershtaret e tij,vetem qe te qendroje ne krye. Me kujtohet fjalimi i Azem Hajdarit ne Parlament kur i hoqen imunitetin e deputetit ( Sala me Shoket e tij ). Dhe me ne fund i dhane edhe plumbin. Ky eshte fatkeqesia e kombit tone.
fiku
Bravo i qofte "Levizjes Radikale" megjithese nuk e di se kush jane po pikat qe shtrojne jane te gjitha racionale, por sic e thote dhe komentuesi i mesiperm Brace Gjykata Kushtetuese eshte me te vertete organ i " pakorruptuar" dhe "asnjanes". Akoma ka idiote qe besojne keto prerogativa
Pa Emër
Rrofte Aleanca Kuq e Zi, vdekje Sales dhe te ashtuquajerve lidhja radikale ose me mire lidhja pordh e madhe.

Skane vdekur akoma shqiptaret e mire kudo ne bote tju lejne ju kerma te vazdoni te luani me fatet e ketij vendi. AK lindi qe te shpetoje Shqiperine dhe jo juve por asnje nuk do tja ndaloj vrullin per shpetimin e ketij vendi nga ju plehera.USA
TITIPOTES
E MOJ PARTICKA E KRIMINELIT SALI PO TE HYN FRIKA NGA AK...PRI SE KY ESHTE VETEM FILLIMI SE KUR TE VIJNE NE PUSHTET DO TJU TREDHIN TE GJITHEVE JU BASTARDEVE QE E SHKATERRUAT KETE VEND.
Pa Emër
u ju q..sha rracen !!!!!!!!!!!

nuk dini as cfare kuptimi ka emri juaj lidhja radikale qe ne italisht radikal perkthehet ekstremist...

pra ekstremisti i deklaruar ankohet te ligji se ekzistojne njerez qe nxisin urrejtjen!!!!!!

kesaj lidhje mire qe nuk i kane vene nje emer me qesharak se sa per tanushat jo qe te njohi kumtimin e lidhjes por jam i sigurte qe nuk dine as shqip... per kto kokrra ka nevoje partia pra ec perpara
Arberia e lashte
AK eshte si nje here Gjergj Kastrioti Mbrojtie e krishterizemit,me nje diferenc se ajo mundohet ti mbron gjithe shqiptart.

VETEM TE NA RROJN
emigranti
Cfare eshte kjo organizate Radikale.

Duhet te jete ndonje lidhje Serbo-Greke me fije ne qeveri.

Sa turp kur politika e vjeter PD-PS-LSI, kerkon ndihmen e ketyre plehrave "Radikale".
kali itrojes
aleanca kuq e zi do jete partia qe do drejtoje kete shtet te korruptuar nga berisha e jozefina te cilet duan te qendrojne ne pushtet si enveri me dhune
kali itrojes
aleanca kuq e zi do jete partia qe do drejtoje kete shtet te korruptuar nga berisha e jozefina te cilet duan te qendrojne ne pushtet si enveri me dhune
kali itrojes
aleanca kuq e zi do jete partia qe do drejtoje kete shtet te korruptuar nga berisha e jozefina te cilet duan te qendrojne ne pushtet si enveri me dhune
olti
po keta radikalet nga na dolen ????

Shqiptar Kosova
Kjo fre Levizj radikale esht pjell e Salih Berishes dhe Damir Fazlliqit dhe asgje tjeter.Kta qenkan plehu i kombit nese mund te quhen dhe nese jan shqipetar.
Pa Emër
Si the ti Kali i Trojes , do te drejtoje Shqiperine Aleanca Kuq e Zi ? Po pse nuk thua ti qe do te biem perseri nen roberine turke ?
Ilir Gruda
Ky 'FIKU' po me duket .i holle'.....Ose i lehte 'ne vesh e perpjete'Ne zonen tone themi'fik kakarec' me keq se i papjekur.......Lengu i ketij fiku te demton syte por edhe lekuren e by***..Larg prej budallenjve.......
Gjon
Hajde artikull hajde. Nje rremuje germash pa paragrafe, as nje te dhene apo emer se kush qenkan keta drejtuesit e kesaj "lidhjes radikale". Leje se u mor vesh, kjo lidhje eshte e filo-grekeve si Koco Kokedhima. Ju shekulli keni vite qe e beni punen e tyre.
Iliri i rremë
Do bënin shumë mirë ta nxirnin jashtë ligjit këtë gjoja parti, e cila në fillim u paraqit si "shoqatë" patriotike dhe që shpejt i doli kallaji, duke vërtetuar se "patriotizmin" e saj e propagandon vetëm sa për të tërhequr për hunde masa katundarësh pa shkollë nën parrullat e saj ultranacionaliste.
sali berisha
Nanat e motrat radikaleve AK ka me fitu zgj.
palla librazhd
Aleanca Zeze e Spathiut eshte antishqipetare.
panajot
Ne te gjitha komentet,ajo qe me habit dhe me ben te mendohem eshte vleresimi qe u behet partive nga nje pjese e mire e shqiptareve, sic eshte edhe komenti i ""emigranti"" qe i quan partite PS- PD- LSI si parti te vjetra, dhe sipas tij keto duhet te largohen nga skena politike dhe te vine te rejat siAK psh. E ka gabim. Jane lideret, jane elitat qe vine dhe ikin, partite jo, vec ne se votuesit me voten e tyre i largojne.
Si eshte e mundur te thuash se PS eshte parti e vjeter, apo PD e LSI (pavarsisht ne se une votoj ose jo per to) kur nuk kane as 20 vjet jete? Sipas EMIGRANTIT, internacionalja socialiste apo socialdemokracia, ne europe qe ka lindur ketu e me shume se l shekull me pare, nuk vlen?
Dukagjin1
Vetëm një shqiptar ekziston, flas për ne që e ndiejmë gjenetikisht veten të pa modifikuar. Por ka edhe një numër jo i vogël që kanë identitetin e kombinuar, do të thotë të përzier. Këta njerëz janë të rrezikshëm dhe urrejnë brutalisht shqiptarët. Problemi numër një se në Kosovë pakicat e mbetura aziatike nga otomanët mundohen që ta modifikojnë e zhdukin identitetin shqiptar sepse nuk iu konvenon një shtet i madhë shqiptar në Evropë.

Këto politika i ka praktikuar gjithmonë Serbia. Greqia, Rusia e Turqia duke iu thënë një pjese primitive analfabete se juve mbasi ja u dhamë islamizimin ju tani jeni turq. Është shumë rëndë të dëgjohen pjellat e zeza turkofile kur debatojnë e thonë se s,??jemi shqiptarë por ,??,??kosovar,??,??. Ja ta marrim një shembull të thjeshtë. Në Kuebek të Kanadasë 9 mijë-km larg nga Franca dhe thonë se jemi francez!

Pra shqiptarëve s,??mund t,??ju ndërrojë askush identitetin kombëtar. Unë njohë X persona zviceran që banojnë qe 30 vite matanë kufirit në Francë për interesa të tyre personale. Psh; shtëpia është më e lirë ta blesh, por thonë çdoherë që janë zviceran edhe meqenëse kanë dy pasaporta, atë zvicerane e franceze, por edhe e kundërta francezët që banojnë në Zvicër. Para më shumë se 15 vite kam biseduar me një plakë franceze që ishte e martuar qe 60 vite me një zviceran, ajo kishte pasaportë zvicerane por thoshte se ishte franceze. Çfarë tragjedie të durohen pjellat aziatike të manipulojnë me shqiptarët si në vitet 1400-1900 kur tentuan të zhdukin rrënjët shqiptare duke u deklaruar turq apo edhe boshnjak etj. Psh po të pranojmë se jemi ,??,??kosovar,??,?? si kombi më i ri në botë, atëherë shtrohet pyetja nga ateroi kjo racë në Kosovë, ku Serbisë dhe Greqisë do t,??ju konvenonte të thonin për ne ja këta janë turq, do të thotë janë ardhacak në Ballkan të ardhur nga Azia.

Gjuha dhe emri përcakton kombësinë, e jo vetëm flamuri. Austriakët thonë se janë austriak por kur i pyet se cilën gjuhë flisni nuk thonë gjuhën austriake, por gjuhën gjermane. Tash e sa vite po iu shpjegoj disa injorantëve, flas për ata që janë të manipuluar dhe thonë se jemi ,??,??kosovar,??,?? e jo SHQIPTAR dhe marrin shembuj psh Spanjën. Po të ndahet Katalonia, ata s,??do të jenë më spanjoll pastaj. Katalonasit as sot nuk janë spanjollë, sepse kanë tjetër gjuhë dhe identitet. Poashtu edhe baskët janë krejt tjetër popull dhe kanë tjetër gjuhë, që spanjolli i Madridit nuk e kupton .

Por në Spanjë janë të obliguar të gjithë të mësojnë gjuhën spanjolle, sepse është gjuhë zyrtare. Edhe galicianët kanë tjetër gjuhë. E shihni se janë kombësi të ndryshme me tjera gjuhë, e ne shqiptarët kemi të njëjtën gjuhë, por dialekti ndryshon edhe te francezët, gjermanët, i

talianët etj. Kjo do të thotë se nuk ekziston komb ,??,??kosovar,??,??, por vetëm komb shqiptar!
mergimtari
Mendimi im personal eshte ti tregohet vendi urgjentisht kesaj "lidhje radikale" qe me sa di eksiston ne Serbi por i paska shtrire rrenjet me pinjollet e saj agjent edhe ne Shqiperi dhe kjo palo lidhje kerkoka ne gjykaten e shqiperise te nxirret jashte ligjit nje parti politike shqiptare qe kerkon mbrojtjen e inetersave kombetare nga palacot e agjentet e tradhetaret shqiptar te veshur ne pushtet. Kete lidhje radikale une e perkthej: Lidhje radikale-PD-Sali Berisha-Josefina Topalli-Faslliq-Serbi-Greqi.Turpi i mbulofte kete rrace me gjak te shprishur shqiptarI?I?
mergimtari
Mendimi im personal eshte ti tregohet vendi urgjentisht kesaj "lidhje radikale" qe me sa di eksiston ne Serbi por i paska shtrire rrenjet me pinjollet e saj agjent edhe ne Shqiperi dhe kjo palo lidhje kerkoka ne gjykaten e shqiperise te nxirret jashte ligjit nje parti politike shqiptare qe kerkon mbrojtjen e inetersave kombetare nga palacot e agjentet e tradhetaret shqiptar te veshur ne pushtet. Kete lidhje radikale une e perkthej: Lidhje radikale-PD-Sali Berisha-Josefina Topalli-Faslliq-Serbi-Greqi.Turpi i mbulofte kete rrace me gjak te shprishur shqiptarI?I?
mergimtari
Mendimi im personal eshte ti tregohet vendi urgjentisht kesaj "lidhje radikale" qe me sa di eksiston ne Serbi por i paska shtrire rrenjet me pinjollet e saj agjent edhe ne Shqiperi dhe kjo palo lidhje kerkoka ne gjykaten e shqiperise te nxirret jashte ligjit nje parti politike shqiptare qe kerkon mbrojtjen e inetersave kombetare nga palacot e agjentet e tradhetaret shqiptar te veshur ne pushtet. Kete lidhje radikale une e perkthej: Lidhje radikale-PD-Sali Berisha-Josefina Topalli-Faslliq-Serbi-Greqi.Turpi i mbulofte kete rrace me gjak te shprishur shqiptarI?I?
mergimtari
Mendimi im personal eshte ti tregohet vendi urgjentisht kesaj "lidhje radikale" qe me sa di eksiston ne Serbi por i paska shtrire rrenjet me pinjollet e saj agjent edhe ne Shqiperi dhe kjo palo lidhje kerkoka ne gjykaten e shqiperise te nxirret jashte ligjit nje parti politike shqiptare qe kerkon mbrojtjen e inetersave kombetare nga palacot e agjentet e tradhetaret shqiptar te veshur ne pushtet. Kete lidhje radikale une e perkthej: Lidhje radikale-PD-Sali Berisha-Josefina Topalli-Faslliq-Serbi-Greqi.Turpi i mbulofte kete rrace me gjak te shprishur shqiptarI?I?
Lidhja Radikale
Te nderuar qytetare! Lexoni me kujdes se cfare kerkoheshe dhe pastaj beni komentet tuaja. Lexoni.....,kuptoni ate qe lexoni dhe pastaj shprehuni!

Shto komentin tuaj

2 + 9 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM