Rajon

Greqia rrezikon të humbë etninë në Shqipëri

Qeveria greke ka marrë vendimin për t’u hequr pensionin të moshuarve të minoritetit grek të cilët jetojnë në Shqipëri. Pensioni prej 300 euro në muaj shihej si shpërblim për ruajtjen e identitetit grek të zonave të veçanta në jug të Shqipërisë.


Minoriteti ka protestuar për një vendim të tillë duke thënë se tashmë nuk do të ruhet trashëgimia, shkruan gazeta greke "Kathimerini". “Pas largimit masiv të të rinjve dhe fëmijëve në drejtim të Greqisë, përgjegjësia për të ruajtur etninë greke i mbeti gjeneratës së vjetër”, thotë presidenti i Omonias, Andreas Zarbalas. 


Në një komunikatë për shtyp të lëshuar nga Omonia thuhet se rritja e nacionalizmit dhe presioni mbi grekët e “Epirit të Veriut” nuk do të dëmtojnë vetëm dinjitetin e tyre por edhe do të vënë në rrezik fatal ekzistencën e tyre.


Prezenca e minoritetit grek në Shqipëri është ulur që pas vitit 1991 pavarësisht përpjekjes së shtetit grek për të trajtuar me një pension prej 300 eurosh të moshuarit që nuk braktisën shtëpitë e trashëguara. Kjo kategori gjithashtu merr një pension prej 30-40 eurosh edhe nga shteti shqiptar.


Pas përfshirjes së Greqisë nga kriza financiare këto pensione u shkurtuan përpara se të hiqeshin tërësisht. Si rezultat i kësaj qindra njerëz të moshuar nga Dropulli i Sipërm, Himara dhe Saranda janë pa të ardhura. Në këtë situatë atyre do t’u duhet të zhvendosen në Greqi apo të shesin pronat. Largimi drejtë Greqisë do të ulë ndjeshëm prezencën e minoritetit. Mediet greke thonë se ky pension jepej për interes kombëtar dhe nuk duhet hequr.


/Shekulli Online/Përgatiti: F.S./


beni
mbaruan parate mbaroi dashuria...le ti japi janullatosi ketyre dhe atyre
Nik,
Jemi shum dakort per Dropullin dhe disa fshatra ne Sarand,edhe perse ne fund pguan Greqia me leket e europes.



Edhe perse me vjen keq per vellezerit Himarjot sepse me ato pensioni rregullonin ekonomin,me e keqja esht kur diskutohet per te mbijetuar nuk do te thot qe nje pjes e popullsis na del me flamujt grek kur i njohim me rrenj e dhemball siç dhe himarojtet na njohin ne.



Shteti pak fashist si ai i greqis kete taktiken e minoritetit e ka luajtur qe nga koha qe perfitoj kur Ali Pash Tepelena u dha mundesin te krijonin gjimanzin dhe shoqerit ne Janine.



Faji esht i yni,kur nuk kane as te mbathura per by,,, si greqi kete moment si ka mundesi qe ushtrojn presion ndaj Shqiperis ?



Kerkojn te vendosin monumente ushtaresh,jo kurre,perpara hiqni ligjin e luftes dhe njihni gjenocidin kunder qytetareve çam(shqiptar)dhe shtetaseve grek.Rrac e pak,,kuptueshme.
nga amerika
Regjistrimi i popullesise mbaroi. Le ta kuptojne tradhetaret se i huaji te perdor sa i duhesh e pastaj te le ne rruge.

Redaksia e Shekullit: Po pse na merzitni me kesi lajmesh? ha,ha,ha

Per tere ju grekomanet kujtoni vargjet

PO KU KA SI TI MOJ SHQIPERIA IME....
spiro milo
Te nderuar muslyman te pandreqshem shqipfoles gege. Ka disa vite qe mardhenjet Tirana Athine (zyrtaret) jane bere njesh per te mos patur mundesine qe te formohet Federata Epiriote. Ata kane interesat e tyre ekonomike, private, per te sunduar, dhe sic tregoi dhe Greqia, i ka lene ne balte vellezerit e tyre ne Epirin e Veriut. Por kjo nuk duhet thene se mbaroi filmi, perkundrazi filmi fillon me fort, bile brenda ne zemer te shqiperise, e cila rrezikon per here te trete, skenarin e darjes. Mund qe rrufeja kete vit te bjere ne Albanostan, per ta ndare, mesin nga Tirana, tja bashkojne Kosove, me iliriades, per te formuar nje Dardani te Ibrahim rrugoves, keni edhe flamurin me yllin me 6 cepa. keni edhe himnin, pra e keni gati. nga ana tjeter, nje hap eshte deklarata per Epirin, fillimisht toskeria me vorio epiriotet do te behet nje federate pastaj do i bashkohet jugu Janina. Por meqense e keni inatin edhe me Himaren, ajo mund ti shkeputet shqiperise e pavarur, dhe e pavarur do ti qendroje edhe Epirit. Prandaj kush ka vjedhur toka, eshte i destinuar ti humbase. Per camer, kudeset Turqia, pasi ne 1997, moren bocet dhe fluturuan per ne Turqi, nuk duronin tdot labet qe u bashkuan me greket e epirit, e thote dhe Gazidede, spirituali juaj ne parlament. |Pra korraker te dashur beni durim.
matabashkim
Kur popujt "Turqe Ballkanik" mbetin pa Buke! Therasin Patriotizmin e Semure(Ky eshte nje Kancere qe nuk Sherohet pa nje Terapin time) Te dashur Pacijent Nacijonaliste largohuni nga Urejta!!!shikoni te dashuroni se mbeten shume Gra dhe Vajeza Beqare.Se une Gjyshi Bashkim 52 Vjece nuk kam fuqi ti Perballoje me "Dashuri"Te ka Lali Shpirte,,te ka Lali Xhane
Pa Emër
Po nje te drejte te tyre kerkojne fundja,po ne nuk dime c'kerkojme!!!
hormova
o matabashkim dhe ti o spiro milo,a i keni me eshtrat e baballareve more?!se ato te gjysherve i keni ngrene me kohe parat..apo ka thene janulla qe do tu jape para me!hajde se do gjeni eshtrat e gopit qe ju dhjeu ne hormove more dobicat e qenit...a u qifsha vrromat mu ne bythe.ikni o djema se u japen priftat greke para nashi....vetem tja tusni kembanen..
euzon
SPIRO MILO MOS JE NGA ATA TE EYP GREK DHE SHOKET E VAVILIS QE FLINI ME ENDRRA PER GREQINE E MADHE. DE DASHUR BENI DURIM... ATE QE NUK ARRITET NE 1997 NUK KENI PER TA ARRITUR KURRE.. RROFTE SHQIPERIA.
euzon
SPIRO MILO MOS JE NGA ATA TE EYP GREK DHE SHOKET E VAVILIS QE FLINI ME ENDRRA PER GREQINE E MADHE. DE DASHUR BENI DURIM... ATE QE NUK ARRITET NE 1997 NUK KENI PER TA ARRITUR KURRE.. RROFTE SHQIPERIA.
kosova e shqiptaris
@@@@spirdho milo,ti leh per greqin dhe greket tradit kan ne BARK TE KALIT TE HYJN,,se na KOSOVA kemi me nxjerr QAMERIN MARTIRE,per fe myslimane nuk lufton SHQIPTARI ,,por per trojet qe na i la i PARI ,kot e ki millosheviqi grek,sot KOSOVA te djeg o rraca greko shoveniste ,ti leh se qeni qe leh veq gur han ne trup,,RRNOFT QAMERIA
Shqiperia Etnike
Ne regjistrimin e fundit te popullates, rezultoi se ne Shqiperi ka vetem 0.87% grek. Sipas mendimit tim paska ende shume grek ne Shqiperi. Sa per qeshtje humane ne duhet te pranojm vetem 0.02% grek ne Shqiperi e hiq me shume!.
RROFT SHQIPERIA ETNIKE ! ! !
Pa Emër
o spiro te gjithe e kane kolitin ne zorren e trashe kurse ti e paske ne koke :)))))
lugina
spiro - milo do tju zere nami dhe kohe pas kohe do tju ndahet ai shtet bythe greqia si kemi me ndajt edhe ne kte shtet fashist serbine kho se nuk ju duron kjo toke Shqiptare juve ardhacakeve sllav nga rusija, se nga Danubi e deri ne Korfuz edhe Zoti mer fryme Shqip se per te tjerat dihet..Do te migroni perseri per sllaveri ne Moscowi
lugina
u dha ndihma u shit Greqia,shkuan korfuzat mbeti perseri Albania ik moe spiro-milo se puna juaj mbet per tu gdhire
PRIFT GRREK (SALCICE NGRENES )
Sa kam qesh me ty o spiro (tourkofagos ) qe je bere si ai kullufi qe i tha nastradinit,a fluturon gomari,po i tha nastradini,por duhet nje budalle si ty qe ta besoje.Po ik o korrak greqie se do ta cajne marmiden shqiptaret,po te gjeten.Ishalla ju shqyen ne katersh turku,qe te vini nga semaforet shqiptare,e te beni,ate qe dini te beni,,,dylberin
PRIFT GRREK (SALCICE NGRENES )
Sa kam qesh me ty o spiro (tourkofagos ) qe je bere si ai kullufi qe i tha nastradinit,a fluturon gomari,po i tha nastradini,por duhet nje budalle si ty qe ta besoje.Po ik o korrak greqie se do ta cajne marmiden shqiptaret,po te gjeten.Ishalla ju shqyen ne katersh turku,qe te vini nga semaforet shqiptare,e te beni,ate qe dini te beni,,,dylberin
Lala
O Spiro Milo muti, po shko eche ty me greket jete ne p... Nenes. Mos e perzi fene dhe kombin. Mos na e felliq gjakn me te te grekit.

Shto komentin tuaj

2 + 9 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM