Soft

Mashtrimi i madh i Armstong, njeriut të parë që shkeli në hënë (video)

  • 10 Shkurt 2013, 15:26
  • Përditësuar 15:29

Del në dritë e vërteta rreth thënies së madhe të Neil Armstong kur ai shkeli për herë të parë në Hënë.


Të vërtetën për thënien e madhe të Neil Armstrong kur shkeli për herë të parë në Hënë, e  zbuloi një vit pas vdekjes së tij, i vëllai i astronautit të madh, i cili u shënua në histori si njeriu i parë që shkeli në Hënë.


“Para se të shkonte në Cape Canaveral që të nisej për në hapësirë, më thirri të kalojmë pak kohë së bashku.


Në një moment më thotë: “Kur fëmijët të shkojnë për të fjetur, eja poshtë për të luajtur Risk”. Teksa ne ishim duke luajtur, ai nxori nga xhepi i tij një letër, ma dha me një ton “konspirativ” dhe më tha që ta lexoja. Në atë letër ishte shkruar thënia e madhe: “Një hap i vogël për njeriun, por një hap i madh për njerëzimin”.


/Shekulli Online/Përgatiti: E.Sh/


 Pordhe me rigon
Ku eshte mashtrimi ketu, se nuk po e kuptoj?
Iliri i rremë
Nuk shikoj ndonjë gjë të dyshimtë, dhe aq më pak, të keqe.
Ai do zbriste i pari në Hënë. Do ishte njeriu i parë i njerëzimit që shkelte një trup qiellor, jashtëtokësor. Si i tillë, ai duhej të thoshte diçka e cila duhej të mbetej monumentale dhe të hynte në histori.
A nuk përgatitemi kur shkojmë në mbledhje dhe mendohemi çfarë do themi kur të ngrihemi të flasim???
Edhe ai i kish formuluar që më parë fjalët që do thoshte.
DHE I KA THËNË SHUMË MIRË.
Iliri i rremë
Nuk shikoj ndonjë gjë të dyshimtë, dhe aq më pak, të keqe.
Ai do zbriste i pari në Hënë. Do ishte njeriu i parë i njerëzimit që shkelte një trup qiellor, jashtëtokësor. Si i tillë, ai duhej të thoshte diçka e cila duhej të mbetej monumentale dhe të hynte në histori.
A nuk përgatitemi kur shkojmë në mbledhje dhe mendohemi çfarë do themi kur të ngrihemi të flasim???
Edhe ai i kish formuluar që më parë fjalët që do thoshte.
DHE I KA THËNË SHUMË MIRË.
Iliri i rremë
Nuk shikoj ndonjë gjë të dyshimtë, dhe aq më pak, të keqe.
Ai do zbriste i pari në Hënë. Do ishte njeriu i parë i njerëzimit që shkelte një trup qiellor, jashtëtokësor. Si i tillë, ai duhej të thoshte diçka e cila duhej të mbetej monumentale dhe të hynte në histori.
A nuk përgatitemi kur shkojmë në mbledhje dhe mendohemi çfarë do themi kur të ngrihemi të flasim???
Edhe ai i kish formuluar që më parë fjalët që do thoshte.
DHE I KA THËNË SHUMË MIRË.
luani
nuk kam lupto asnje gje o gazetar..tani ka shkuar ne hene apo jo ta dime
sulo
mashtrimi eshte se c'do gje eshte falso eshte bere ne stdudio qe duket sikur jane ne hene e beri john kenedy ish presidenti amerikes per te fituar votat si vendi me superior ne bote qe ariti te shkoje ne hene i pari por ishte vetem falso ishte politike per te treguar botes rusise
Pa Emër
c eshte ky lajm pa lidhje spo e kuptoj hic.ku eshte mashtrimi ketu.po te shkruaje qe nuk ka shkuar ne hene e kuptonim.apo shkruani pa lidhje kot.
titulli nuk lidhet me shkrimin brenda fare apo shkruani sa per te rristur numrin e shikuesve.me keto lajme mashtrime e pa lidhje njerzit e lexojne me pak gazeten tuaj.
saber
nuk shkuan ne hene ishte mashtrim ja kuptimi ato pamje qe duken sikur kane qene ne hene jane bere ne studio ne amerike dhe i kane mashtruar njerezit sikur ishin ne hene
per iliri expert villi,rreme
ike mer kulluf se na e shpife me komente koti,ike se edhe i rreme je,por edhe te rreme thua.
ik mer pallosh shalesh.
mergimtari fv
Ore Suloooooo ! Bequa te korigjon se Xh.kenedi kishte 6 vjet ne varr , paç uraten mos u tregoni te zgjuar pa ditur gje , ne ata kohe ishte president Xhonsoni a Niksoni sme kujtohet cili nga keta te dy .
Iliri i rremë
Për atë që më ka replikurar.
Po ik o derr injorant! Me katër klasë shkollë, kërkon të diskutosh për kozmosin ti!
Ik shit ndonjë banane, si puna më e përshtatshme që mund të bësh, pasi me vjedhje pasqyrash veture nuk e siguron dot jetën, sepse ajo kohë ka kaluar dhe askush nuk ble më të tilla.
Malukat pallosh!
Nik
Sulo dhe koqet e kandaret te tjere qe merreni me konsipiracione te denigruara ketu e 30 shkuar neper bote. Kur Apollo 11 vajti ne Hene la mbrapa reflective mirrors (pasqyra per laser) qe te behej matja e sakte e distances se henes. Veri nje laser drejt kordinava e uljes se eagle dhe so te marresh mbrapsh nje drite qe relfectohet nga pasqyrat.

Bli nje teleskop (ne vend te harxhosh pare me filma porno) dhe shiko ku eshte ulur Apollo 11 deri ne 18 (minus 13) dhe shiko pajisjet e lena pas.
Pa Emër
mir te thot o Ilir kllufi nje i rrem me "zgjuarsi" reale ! Kur flasim per mashtrim te madh ku duhet te shkoj mendja ! Prej kohesh flitet se ulja e Amstrongut ne Hen ishte mashtrim i sajuar ne studiot hollivudiane e tani vellai tij mundohet te hedh drit per kte mashtrim te madh me ato dy fjal se kaq ja mba bytha se e di mir qe shkon per lesh si presidenti i asaj kohe ! E mar vesh qe do hollesira ti qe te kuptosh realitetin por si i rrem qe je hai renat se mir te bejn !
Pa Emër
gazete joserioze jeni bere fare!
Pa Emër
po kjo ka vite qe eshte thene,se eshte nje bllef.
sulo
o nik o servil verber o tope i teri ku ke prova ti ta vertetosh se ata me te vertete shkuan ne hene,edhe sulmi terrorist ne i kullave binjake ishte mashtim i madh u be vete nga shteti qe te sulmonte irakun afganin
Emigranti i trullosur
Une do ta besoje vertet,po te shkonin prape jo nje po disa misione radhazi,bile po te shkoja vete do ta besoja 100%.Po na ca emisione qe kam pare inskenimi i vajtjes ne hane eshte tradhetuar nga dekori i studios ku ishte vendosur nje germe C.Kjo ka hedhur hije dyshimi ne tere boten shkencore dhe mediatike.
sulo
per mergimtarin ishte axhenda moto e tij qe do shkojme ne hene po eshte e vertete qe vdiq ne 1963 por po te ndjekesh fjalimet e atij thoshte se ne do shkojme ne hene se mundemi jemi nje vend madheshtore si kunderpergjigje te ruseve qe shkuan te paret ne hapesire leshuan satelitin sputnik lindan johnson ishte zevendes president kenedit dhe ai mori vendin e tij mbasi vdiq kenedy
Iliri i rremë
Atij PA EMËR që më ka replikuar.

Mirë që je PA EMËR, po pse paraqitesh edhe PA TRU!!!Së pari po të them këtë:

që nëse vajtja në hënë e amerikanëve ishte e inskenuar në studiot e Hollivudit, të parët qe do ta denonconin këtë do ishin SOVJETËKËT! të cilët për shkakt të rivalitetit e kanë ndjekur kundërshtarin e tyre hap pas hapi dhe me syrin në shënjestër.

Nga sovjetikët deri më sot nuk ka pasur ASNJË REKLAMIM për këtë çështje.

E dyta:

Që të realizohej në studio kjo gjë, duhej që me të të angazhoheshin të paktën nja njëqind vetë.

A ta ha mendja jote e "ndritur" se asnjëri prej këtyre njëqind vetëve nuk ia tha gruas në krevat me çfarë ishin duke u marë? Dhe kjo gruaja nuk ia tha dot mamasë, motrës apo shoqes së ngushtë??? Dhe këto: mamave, motrave dhe shoqeve të tyre të ngushta???

E fshehta mbetet midis disa njerëzve kur ata kanë bërë një krim dhe janë direkt të interesuar për të mos u dalë e fshehta, pasi shkojnë në burg. Por nuk mund të mbahet e fshehtë diçka të cilën e dinë njëqind njerëz!
a....b......
ore nuk di te them me 100% se cfare ndodhe ne te vertet,por di qe mbarvajtjen e puneve ne toke e di me mire cia se zoti
nuk ka
une se kuptoj si ka mberritur ai vetem apo me shoqerues
askushi
po mire pse nuk i beni pyetje vetes kur atehere me mjete primitive shkuan ne hene pse nuk e vizitojne serish henen ne ditet e sotme apo ju shua deshira vertet ka mashtrime te medha si kullat binjake lufa e pare e dyte vietnami etj cia eshte prapaskena gjithe e ketyre mashtrimeve
AiCuni
Po shikoni ka yje o njerez?Ai e ka bere te rreme kete...shikoni njehere perreth a ka yje?Dhe me thoni
fjolla kastrati
ne hene nuk ka ajer ateher si ka mundesi qe te valvitej flamuri i amerikes pra jo nil amstrongu nuk ka shkuar ne hene
monella vagabonde
mashtrimi eshte se nuk kane shkuar ne hene por e kane bere me justifikime ne hollivud kjo eshte mashtrimi
someone
ku eshte mashtrtimi ketu???
kjo eshte dicka e kote ai nrm qe do xgatitet per nje thenje apo dicka te ngjashme ose eshte genjeshter dikush ka dashur pak fame asgje me shm
someone
ju nk dini cfare te beni tjeter qe merreni me gjera pa kuptim aq me pak kur neil armstong ka vdekur keto jane thjesht shpifje asgje me shume .
Neil thjeshte eshte pergatitur kuptohet nqs i vellai ka thene te verten por mendoj qe eshte thjesht trrillim i njerzve pa pune.
lllllllllllllllll
ky eshte mashtrim shikoni mire videon nga pjesa e fundit dhe ne kostumin e astronautit do te dallohet drite ca eshte?????
zzzzzzzzzzzzzz
eshte genjeshter sepse ne hene nuk ka oksigjen dje ne foto flamuri valvitet

Shto komentin tuaj

1 + 4 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM