Politikë

Lista e zgjedhjeve, Poni: Nga 4804 persona, 2575 rezultuan jo të dubluar

  • 06 Shkurt 2013, 16:32
  • Përditësuar 18:41TIRANË - Zv/ministri i Brendshëm, Ferdinand Poni zhvilloi sot një takim me mediat, ku prezantoi situatën aktuale të ekstraktit të Listës së Zgjedhjeve, duke shpjeguar momente të veçanta të saj, dhe njëherësh u bëri apel përfaqësuesve vendorë, që të respektojnë afatet ligjore për përmbylljen e këtij procesi administrativ. Në vijim është një përmbledhje e informacioneve që z.Poni paraqiti për median.


Ekstrakti i listës së zgjedhësve, e datës 03.02.2012, është gjeneruar pranë çdo njësie të qeverisjes vendore për printim.


Ekstrakti i listës përmban3,288,797zgjedhës.


·         3.235.145 zgjedhës janë afishuar qartë pranë 5 441 qendrave të votimit në çdo njësi të qeverisjes vendore


·         53.652  zgjedhës nuk janë përfshirë në listat e zgjedhësve për shkak të kritereve të ligjit mbi numrin e zgjedhësve qe duhet të ketë një qendër votimi (200-1000,700 Tirana).


Me bashkimin apo ndarjen e qendrave të votimit që janë jashtë kriterit numerik, procedurë që kryhet nga krytarët e bashkive/komunave do të bëhet shumë shpejt dhe përfshirja e këtyre zgjedhësve të mbetur jashtë liste.


 Për sa i përket dublimeve:
·         Në datë 12.12.2012 janë dërguar në zyrat e gjendjes civile për kontroll 7674 rekorde të dyshuara si të dubluara.


·         Pas gjenerimit të ekstraktit të datës 3 shkurt u bënë kontrollet për dublimetdhe rezultuan në fund të procedurave 4,804 rekorde të personave të dyshuar si të dubluar.


·         Për 2,575 rekorde kemi marrë përgjigje nga zyrat e gjendjes civile që nuk janë dublime.


 


Informacioni listat e zgjedhjeve
Ekstrakti 3 janar
Ekstrakti 3 shkurt


Numri I pergjithshem I qendrave te votimit
4 494
5 441


Numri I Qendrave te votimit mbi limitin (1000, 700 zgjedhes)
491 qv (180 ne qarku Tirane)
24 qv (3 ne qarkun Tirane)


Numri I Qendrave te votimit nen limitin (200 zgjedhes)
407 qv
124 qv


Lista e shtetasve 100 vjec te pa perfshire nga lista
1130
1057


 


Qendrat e Votimit mbi limitin maksimal:


Nr
Qarku
Rrethi
Kodi
Njqv
QV
Frak
Zgjedhes


1
Berat
BERAT
002
Bashkia Berat R1
3301
0        
1010


2
Berat
BERAT
003
Bashkia Berat R2
3274
0        
1001


3
Fier
FIER
152
Bashkia Fier R3
2999
0        
1001


4
Fier
FIER
157
Komuna Dermenas
3148
0        
1001


5
Fier
LUSHNJE
171
Bashkia Lushnjë R1
2887
0        
1107


6
Fier
MALLAKASTER
190
Komuna Aranitas
3218
0        
1051


7
Gjirokaster
PERMET
225
Bashkia Këlcyre
4166
0        
1003


8
Gjirokaster
PERMET
225
Bashkia Këlcyre
4167
0        
1033


9
Korce
POGRADEC
264
Komuna Bucimas
3870
0        
1284


10
Korce
POGRADEC
264
Komuna Bucimas
3871
0        
1343


11
Korce
POGRADEC
264
Komuna Bucimas
3877
0        
1156


12
Korce
POGRADEC
264
Komuna Bucimas
3878
0        
1267


13
Korce
POGRADEC
264
Komuna Bucimas
3882
0         
1068


14
Lezhe
KURBIN
330
Komuna Milot
0878
0        
1007


15
Shkoder
SHKODER
346
Komuna Rrethinat
0111
0        
1010


16
Tirane
TIRANE
377
Bashkia Tiranë - Njësia Bashkiake Nr. 5
1845
9        
1325


17
Tirane
TIRANE
396
Komuna Pezë
2099
0         
917


18
Tirane
TIRANE
402
Komuna Krrabë
1630
0        
736


19
Vlore
VLORE
415
Bashkia Vlorë R1
4456
0        
1316


20
Vlore
VLORE
428
Komuna Qendër - VLORE
4419
0        
1223


21
Vlore
VLORE
428
Komuna Qendër - VLORE
4420
0        
1618


22
Vlore
SARANDE
433
Bashkia Sarandë
4667
0        
1005


23
Vlore
SARANDE
433
Bashkia Sarandë
4671
0        
1008


24
Vlore
SARANDE
435
Komuna Aliko
4683
0        
1356


 
 
 
 
 
 
 
 


Qendrat e Votimit nen  limitin minimum:


Nr
Qarku
Rrethi
Kodi
NJQV
NrQV
Zgjedhes


1
Berat
BERAT
10
Komuna Roshnik
8
946


2
Berat
BERAT
12
Komuna Terpan
3
434


3
Berat
SKRAPAR
23
Komuna Bogovë
1
198


4
Diber
DIBER
33
Komuna Arras
2
328


5
Diber
DIBER
42
Komuna Tomin
1
192


6
Diber
DIBER
45
Komuna Zall Dardhë
6
974


7
Diber
MAT
50
Komuna Derjan
5
536


8
Diber
MAT
53
Komuna Komsi
1
138


9
Diber
BULQIZE
66
Komuna Shupenzë
3
403


10
Diber
BULQIZE
67
Komuna Zerqan
1
94


11
Durres
KRUJE
85
Bashkia Kruje
1
13


12
Elbasan
ELBASAN
99
Komuna Bradashesh
2
353


13
Elbasan
ELBASAN
100
Komuna Fierze
1
153


14
Elbasan
GRAMSH
122
Komuna Kukur
1
197


15
Elbasan
GRAMSH
125
Komuna Pishaj
2
280


16
Elbasan
LIBRAZHD
140
Komuna Hotolisht
2
322


17
Elbasan
LIBRAZHD
141
Komuna Lunik
2
25


18
Elbasan
LIBRAZHD
142
Komuna Orenje
1
189


19
Fier
FIER
157
Komuna Dermenas
1
58


20
Fier
MALLAKASTER
191
Komuna Fratar
3
528


21
Fier
MALLAKASTER
194
Komuna Kute
1
182


22
Gjirokaster
GJIROKASTER
200
Bashkia Libohovë
9
904


23
Gjirokaster
TEPELENE
216
Komuna F. Memaliaj
5
594


24
Gjirokaster
TEPELENE
220
Komuna Luftinjë
1
193


25
Gjirokaster
TEPELENE
222
Komuna Qendër - TEPELENE
2
88


26
Gjirokaster
PERMET
225
Bashkia Këlcyre
2
77


27
Gjirokaster
PERMET
227
Komuna Çarçove
1
144


28
Gjirokaster
PERMET
229
Komuna Petran
1
132


29
Gjirokaster
PERMET
230
Komuna Qendër - PERMET
3
463


30
Korce
KORÇE
234
Bashkia Korçë
1
166


31
Korce
KORÇE
240
Komuna Gore
5
697


32
Korce
KORÇE
243
Komuna Liqenas
1
193


33
Korce
KORÇE
251
Komuna Voskopojë
1
190


34
Korce
KOLONJE
255
Bashkia Leskovik
10
903


35
Korce
KOLONJE
261
Komuna Qendër - Ersekë
5
547


36
Korce
POGRADEC
264
Komuna Bucimas
1
146


37
Kukes
HAS
294
Bashkia Krumë
1
157


38
Lezhe
LEZHE
314
Komuna Shëngjin
1
19


39
Lezhe
MIRDITE
319
Bashkia Rrëshen
3
530


40
Lezhe
MIRDITE
321
Komuna Fan
1
193


41
Lezhe
MIRDITE
324
Komuna Orosh
1
127


42
Lezhe
KURBIN
330
Komuna Milot
4
631


43
Shkoder
SHKODER
336
Bashkia Vau Dejes
2
65


44
Shkoder
SHKODER
347
Komuna Shalë
1
16


45
Shkoder
PUKE
358
Komuna Fierzë
1
35


46
Tirane
TIRANE
384
Bashkia Kamëz
1
28


47
Tirane
KAVAJE
405
Bashkia Rrogozhinë
3
473


48
Tirane
KAVAJE
407
Komuna Gose
1
10


49
Tirane
KAVAJE
410
Komuna Lekaj
1
21


50
Tirane
KAVAJE
411
Komuna Luz i vogël
3
286


51
Vlore
SARANDE
441
Komuna Markat
2
224


52
Vlore
DELVINE
446
Komuna Mesopotam
2
363


 
 
 
 
 
 
 


 


/Shekulli Online/M.A./


lili
te lumt b,,,,a o poni na je ber si ,,,qazim mulleti,,, se ke bler trecerekun e mulletit,,,,me cfar lekesh i bleve tokat,,,do vi shum shpejt ajo dit qe ti do japesh llogari
Pa Emër
te gjithe partit politike e dine se sot cdo gje eshte dixhitale prandaj i leni llafet por punoni ne baze ne gjendjen civile merrni listat ishiko0ni ne internetkur kane lindur ku dhe kur jane trasferuarme banim te porhershem nga kane ardhur mos beni llafe o llafaza por punoni nat dhe dite sote ederi sa tete mbaroj afati ilistave te zgjedhjeve,mos pini raki dhe kafe dhe mos shani dhe bertisni neser por sot i vini e gjenjes civile para pergjegjesise dhe ata qe i shtyjne te shkelin ligjet sepse neser hyne puntori ne burg dhe jo ai qe e detyron te shkele ligjin hapni pomen e te madhit naim frasheri qe ka thene pune pune nate dhe dite qe te shohim pakerz drite pas dates 23 qershor mos e vrisni popullin tone te shume te urte e te qyteteruar per interesat ejuaja dhe se gjoja u vjene keqe per popullin e avrfer dhe te shume vuajtur pos e patet ligjin per kete cesht aprovojeni sepse neser ne teritorin eshqiperis time do na votojne edhe ata qe do lindin para 23 qershorit dhe ata qe me peruljen e madhe dhe me gjithe respekt jane ndare nga ne ne kete bote me respekt nga italia k-broshka

Shto komentin tuaj

2 + 2 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM