Politikë

Berisha: Zogu, burrë i madh i kombit shqiptar


Me rastin  e 88-vjetorit të rrëzimit të qeverisë së Fan Nolit nga legalistët, në Tiranë është inauguruar busti i Ahmet Zogut. Në ceremoninë e inaugurimit në bulevardin Zogu i I, morën pjesë kryeministri i vendit, Sali Berisha dhe zyrtar të tjerë të lartë. Në fjalën e tij, Berisha e ka cilësuar Zogun “burrë të madh të kombit shqiptar”, duke theksuar se është themeluesi i shtetit shqiptar.


Duke folur me superlativa për mbretin e parë dhe të fundit të shqiptarëve, kryeministri krahasoi regjimin e Zogut me atë të Enver Hoxhës.


“Në vitet e mbretërisë vendi njohu zhvillim të paprecedentë. Ftoj shqiptarët të ndalen në momentin e pushtimit të Shqipërisë dhe shembjes së perdes së hekurt në 1990-s”, tha ai duke shtuar se në ’90 u larguan më shumë njerëz se në çdo luftë, kjo tha ai për faktin e vetëm se mbretëria respektoi liritë dhe të drejtën themelore të pronës ndërsa regjimi komunist jo.


“Me emrin e tij janë të lidhur zgjedhje e lira. Janë të lidhura përpjekjet titanike për shtet ligjor, rend dhe siguri. Pavarësisht se iu bë grusht shteti, u rikthye. Ata që i thonë Shqipërisë, Shqipëri i detyrohen këtij burri të madh shtetin që u mungonte që nga koha e Skënderbeut, shtetin i cili bëri gjithçka për të zhvilluar vokacionin perëndimor të kombit shqiptar. Që bëri për të zhvilluar njërin prej vendeve më të prapambetura të planetit”, tha Berisha.


Kreu i qeverisë së djathtë i njohur merita Zogut edhe për mbrojtjen e pavarësisë. “Djaloshi zemër zjarr që në moshën 17-vjeçare do vërsulej si luan nga malet e Matit drejtë Vlorës së flamurit, për të mbrojtur pavarësinë e sapo shpallur për të mbështetur themeluesin e shtetit dhe pavarësisë së vendit, Ismail Qemal Vlorën. Ai qëndroi i palëkundur në anë e kombit shqiptar”, tha Berisha.


Ai ka shtuar se me emrin e Zogut nuk është lidhur vetëm themelimi i shtetit shqiptar por edhe konsolidimi i tij. “Me emrin e Zogut janë të lidhur respektimi i madh i lirive të besimeve fetare, respektimi i madh i pronës, lëvizjes së lirë, mendimi të lirë. Me emrin e Zogut janë të lidhur konsolidimi i shtetit shqiptar. Njohja e Shqipërisë si shtet i pavarur në mbarë botën. Ndërtoi mijëra kilometra rrugë ura, shkolla, spitale...”, u shpreh Berisha.


Kryeministri nga ana tjetër, ka nënvizuar se mbreti nuk u dorëzua në rastin e pushtimit të Shqipërisë nga Italia po u shpalli luftë. “Mbretëria shqiptare do të ishte viktima e parë në Evropë, e agresioni nazi-fashist. Nuk pranoi të kapitullonte por vazhdoi luftën. Ishte nga të parët që u shpalli luftë pushtuesve të Shqipërisë. Zogu jetoi dhe vdiq si një prej anti-fashistëve më të vendosur të Shqipërisë dhe Evropës”, tha Berisha.


/Shekulli Online/Përgatiti: F.S./shqiptari
Populli shqiptare duhet te vrase veten i gjithe. Me keto thenje Dikatori.Qe dikur Leka Zogun e perzure me dhune, sic po dhunon nje popull..Po Zoti do te denoje nje dite.
shqiptari
Populli shqiptare duhet te vrase veten i gjithe. Me keto thenje Dikatori.Qe dikur Leka Zogun e perzure me dhune, sic po dhunon nje popull..Po Zoti do te denoje nje dite.
Vlora Kanina
Ik more malok muti me gjithe ate Ahmet Zogollin. Te dy jane nje kallep, ai mik me serbet e ti mik me Fazllicin. Uje ne mullinj te keqinj coni te dy. Pleh ai Zogu pleh ti o Sali
Treviso
Kush po e vlerson Zogun sot? Krimineli i shqiptareve qe ka 22vjet qe po shkaterron Shqiperine. Po te besh vlersimin e punes se ketyre dy personave, Berisha del me kriminel dhe me tradhetar se Zogu.
thesari
ahmet zogu te madhe thrriti, cohuni burra mos u koritni, vrap e vrap kush nget ma i pari tu bertit si zog gomari...merrni placka dhe pasuri gjithcka ka kjo nane shqiperi dhe te shkojme pa na hi, drejt ballones per austri...
Pa Emër
Mbreti ka ber shum per shqiptaret ka ardhur tre her ne Brindisi te takoj emingrane dhe i kurajo Brava persona merito un me shum
NJE SHKODRAN
Ju drejtohem vetem ATYRE QE Zoti i ka krijuar TE VERBER DHE SHURDHE Ta duani dhe ta adhuroni ZOTIN se ju paska dashur sinqerisht Te jeni te lumtur qe nuk e degjoni dhe shikoni kete MONSTER O ZOT me bej te lumtur si JU
kOLE SHULI
Trathetaret ngelen trathtare o Sali,Zogu e shiti Shqipqrine,u fali toka dashnoreve,ishte nje fillo serb. Edhe permendorja e tij do te rezohet nje dite nga populli.TI mund ta lavderosh a ta duash por popullie mban mend akoma.
Zef Kallami
Me siguri Berisha do jete ne gjendje e te pirit.Ku fjalet e tija tregojne superlativa per nji hajdut e kriminel origjinal si vete trashigimtari i Vicidolit. Ne vitin 1990 iku popullsia,pothuaj sa shqiperia e zogut.Mbeti pjesa shtese qe u arrit ne 50 vjet diktature.Ikja nuk pushoi vashdon edhe tashti qe flasim.Kjo asht Shqiperia e Berishes.Ku faktikisht jane hapur me shumice universitete.Ku mesojne student por ma te sukseshmit jane ato qe nuk e shohin fare dhe nuk dijne se ku bie shkolla e jo ma universitetit.Dhe tundin diplomen me dore:Ta dinim se kaq lehte merret shkolla e larte do kishim marrun Mature. Kjo publicistik arriti edhe jashte kufijme dhe u turren te huaj qe te marrin kulturen universitare ne Shqiperin e Berishes te trashigimtarit Zoge me te gjitha sifatet e tije ekaluar me tej.
GRUSHTI KADRIZEKES
...ahmet zogu ne serbi,mbushi hejbet me flori,bini ju bini/ KOSOVA ESHTE GJAKU-QE NUK FALET-AVNI RUSTEME E GURAKUQE,BACE BAJRAM E HASAN PRISHTINE-KOMB E ATDHE KU JE,OOOOOOO HEJ OOO...
tahir
ku e vute bustin qe kur te kalojme ndonjehere andej te pshurim ne te; krrici i ngre lavde gomarit ,epoka e kafsheve ...
GRUSHTI KADRIZEKES
...ahmet zogu ne serbi,mbushi hejbet me flori,bini ju bini/ KOSOVA ESHTE GJAKU-QE NUK FALET-AVNI RUSTEME E GURAKUQE,BACE BAJRAM E HASAN PRISHTINE-KOMB E ATDHE KU JE,OOOOOOO HEJ OOO...
Zef Kallami
Zhvillimet zogiste kishte ura derraset,rruge per dhen e dhi e gomer,Ndriqimi pishe e bishtuk.Mullinje e dallape kafeje made in Turkia.Shkollat sa gishtat ne pllambe te nji dore.Kisha e Xhamia ane e kand vendit te rrethuar nge fukaralleku ku duarte e shtrime prisni oksigjen dhe te majmurit i kundenonin me fjalet e bekimit te hyjit: ZOTI TE DHASHT.Te cilet kurr nuk arriten te ngrihen ne kembe.U ngriten vetem kur mbreti mbathi opinga dhe iku me hejbe mbaje krahu plot flori te vjedhur.Per te fituar titullin "Flamurtari i tradhetise kombetare".Dhene nga Vicidolisti zogollian Berisha.
Zef Kallami
Fotot Lart paraqiten,dy. Lart Sufleri.Posht,Zogu karajfil mbrapa te cilit Shqiperia si renja e leskres se murit.
g-6
Long live the KING ZOGU!
beni
He se i vjen radha edhe ktij busti,ashtu si gjith diktatorve!Sot po e vini,neser do ta hiqni! Ahmet Zagolli i nipi i Essat Pash Toptanit Tradhetar i gjith shqiptarve,qe luftoj kunder vllezerve te tij ne luften e Shkodres perkrah ushtris Turke do te ndeshkohet nga masa e madhe popullore dhe nuk i shpeton litarit,ne cfar kohe qofte! Mbajeni edhe disa muaj ta gezojne Pinjolli e terroristi Spahia,se mbas disa muajsh do ti bejme edhe atij nje monument tek vari i Ahmetit,qe te shikoj te jemen nga e ka pjelle,maloku i qelbur!
Noli
Na i ke lodhe koqete me Zogun. Ai ka qene nje tradhtar qe ka vrarer patriotet me te spikatur dhe ka lene popullin ne meshiren e okupatorit italian.
Pa Emër
Kerkon te fsheh tradhetine e tij pas tradhetise se Ahmet Zogut, te fsheh vjedhjet e tij pas vjedhjes se Ahmet Zogut, Te fsheh krimet dhe vrasjet e tij , pas vrasjeve dhe krimeve te Ahmet Zogut. Por kot e ka. Historine nuk e shkruajne kryeministra si Sala
anonim
FALE O PËRENDI! SË i GJORI NUK DIN ÇKA FLET!
Pa Emër
Kerkon te fsheh tradhetine e tij pas tradhetise se Ahmet Zogut, te fsheh vjedhjet e tij pas vjedhjes se Ahmet Zogut, Te fsheh krimet dhe vrasjet e tij , pas vrasjeve dhe krimeve te Ahmet Zogut. Por kot e ka. Historine nuk e shkruajne kryeministra si Sala. Voskopojari 12
Fleks
A Zogu ish nje nder dy me te pasurit e Shqiperise. Vuri gjithe pasurine e tij,per armatosjen e pjesmarjen e 2000 luftetare te tij ne LUFTEN E SHKODRES me 1 Nentor 1912. Ne 28 Nentor,me 26 perfaqesues,shkoi ne Vlore per ngritjen e flamurit. Kthehet nga Vlora e direkt ne lufte per mbrojtjen e Matit e te Dibres. Furnizon me armatim,luftetaret e Kosoves,armatime qe i kish blere me pasurine e vet per ti dale zot kombit. Me 3 Mars 1916 thret KONGRESIN KOMBETAR NE ELBASAN, Me 21-31 janar 1920;thret,organizon e mbron KONGRESIN E LUSHNJES,me 9000 luftetar. Ku formohet Qeveria dhe Zogu emerohet Minister i Brendshem,me detyra te vendosjes rendit Me 11 Shkurt,pas disa dite qendrimi ne Kavaje,e transferon Qeverine ne Tirane,duke sfiduar ushtrite e huaja ne vend Zgjon ndjenjen popullore,qe tani kemi shtet,kemi qeveri,nuk ka pune me asnje i huaj ne vendin tone. Qe pason dhe me riunifikimin e Shkodres me 6 Mars e pastaj me luften Vlores ne Qershor 1920. Ne Shtator 1923 behet KRYETAR I PARTISE POPULLORE
PATRIOTI USA.
MOS U MUNDO TENA MBUSHESH MENDJEN SE TRADHETARI DHE HAJDUTI, NJERIU I TRADHETIS DHE I ORGJIVE BERI CUDIRA,. AI ISHTE DHE DOTE MBETET TRADHETAR DHE KRIMINEL, HAJDUT, ANADOLLAK. NJERIU I HURIT DHE LITARIT .LEXO HYMNIN E SHQIPERIS DHE DOTE BINDESH SE SA TRADHETAR ISHTE KY SATAN. ASHTU SI ZOGU EDHE JU KINI TE NJEJTIN MENDIM EE VEPRIM, PRANDAJ SA HERE QE DO VIME NE SHQIPERI NE BUSTIN E TIJ NE VEND TE PERULJES MERITON DHE DOTI BEJME SH......N. ARKIVAT E LONDRES TREGOJNE SE CFAR MARVESHJESH BERI KY TRADHETAR NE DEM TE POPULLIT SHQIPTAR VETEM E VETEM TE RINTE NE PUSHTET SI PUNA JUAJ. TRADHETARET DIKTATORET KAN KAN NJE FUND. TURPI TE MBULOFTE TY QE JE BERE ME KEQ NGA ZOGU.
ASTRITI
sali tradhtari,njesoj si Zogu po shet te gjitha pasurite e shqiptaeve, vetem per te mbajtur kolltukun e tij. ENVER HOXHA gjithe jeten e tij, ia kushtoi prosperitetit te ketij vendi. Kush nuk do ta kuptoj kete, keq per ate vete, se figura e ENVER HOXHES do te vij dita, te ngrihet ne piedestalin qe i takon.
Fleks
Vazhdimi. Ne DHJETOR 1923 (pra 4 vjete pas Qeverise se Lushnjes janar 1920),behen zgjedhje te lira ne vend,e fiton zgjedhjet. Ne 23 Shkurt 1924 ben aleance me Partine Indipendentiste per krijimin e qeverise. Te nesermen,me 24 Shkurt B Valteri anetar i organizates”Bashkimi i Shqiptareve te rinj”,te krijuar nga Avni Rustemi,i ben atentat ne Parlament,po nuk e vret dot.E kapin dhe tregon porositesit Me 10 Qershor 1924,Qeverise Vrioni,opozita i ben grusht shteti(Puc). Pra pas 500 vjet pushtim nga turku e vitesh te tjera te rezikuar nga coptimi nga fqinjet ,OPOZITA i BEN GRUSHT SHTETI(puc),qeverise se kombit. Lidhja e Kombeve ne Gjeneve,e cila ish informuar dhe per delegacionin bolshevik qe kish ardhur me 9 perfaqesues ne qeverine junte,te vendosur me grusht shteti,nuk e njohu Qeverine Junte,e nuk i dha asnje ndihme DHJETOR, 1924,A ZOGU RIKTHEHET NE PUSHTET,qe kish fituar me voten e popullit,ne Dhjetor 1923. Me 6 Janar 1925 Keshili I Larte e emeron Kryeminister dhe Minister te Brendshem. Me 25 janar 1925 Kuvendi shpall:Shqiperia Republike!
natalia
Ky njeri qe e ka demtuar shqiperine me shume se te gjithe diktatoret dhe tradhetaret e shqiperise te marre se bashku,ky qe ne kartelen e tij koleget e vet edine mjaft mire ,po per etike mjekesore nuk shprehen eshte pacient me epilepsi agresive per interesat e tij i .beri hymne Enver Hoxhes per 40 vjet dhe shau Zogun po per 40 vjet sot ja kerkon interesi i shpetimit te lekures ti thur lavde Zogut e te shaj njeriun e tij te zemres E.Hoxhen.O Zot shpetoje kete popull nga kjo fatkeqesi makabre!
Fleks
A Zogu,ishte fituesi i pare i zgjedhjeve te lira pluraliste parlamentare te bra ne Shqiperi,ne Dhjetor 1923. Ai tioti zgjedhjet pluraliste per krijimin e Qeverise,duke qen kryetar i PARTISE POPULLORE. Per te krijuar qeverine beri pra alenace me Partine Indipendentiste. Imagjinoni dhe vetem imagjinoni,se cfar menxyre: Qeverise se pare pluraliste ne Shqiperi,te dale nga zgjedhje te lira-opozita i ben grusht shteti. 500 vjet roberi e me ne fund bejme zgjedhje te lira,nuk duron dot opozita,ben grushte shteti.Skandal! E cigareshitesi i dyqanit Flora,thote se Zogu ish fajtori,ish dha satrap. Po te benin grusht shteti tyja Enver? Sikurse "te bene" dhe i masakrove ne menyre sistematike shoket tuaj. Kush do ish satrapi ketu?
maranaj
festo, festo e ndero kriminelat o sali berisha,bene cka te duash kur partin socialiste e ka mberthuer nje suit hajdutash,zorraxhish te mjaftit,me edi ramen ne krye kyr te lene ty te beshe cte duash,jepi te lumte,bene lapidar kriminelave grek ne boboshtice,lejon popin e serbeve te vijne e te nderojne kriminelet serbe qe vrane e prene shqiptarett ne bardhanjel te shkodres,i bene monoment zogut,hej hej,hej,nje lutje konfidenciale,bene nje busste edhe edi rames,mecse me gjethe fiku,dhe erion velis me refresh se jane anetar te saj se ato po te lane ne pushtet,ty diten qe partia socialiste te qeroj nga radhet e saj kryetarin dhe te gjiethe te tjeret rreth tij,dije mire se je i qiruar edhe ti o berish,ruaje fort ate foton e rames ne plazh se ajo te mban ne pushtet,hajdudit i behet monoment kjo ndodh vetem ne shqiperi
beni
FLEKSIT!
Po ky Ahmeti Tend ne 1912 isht vetem 16 vjet,mender nuk kish mesuar te lante b***en e jo me te mendonte per politike!
Po pse nuk u thua lexusve,qe Haxha i tij Essat Pasha e solli ne politike me ane te Serbeve te Nikolla Pashiq!
Sadije Toptani,e ema e Ahmet pasha Zagollit,kur e pyeten se a kish rene ndonje here ne Mish te fresket Ahmeti?
Ajo ju pergjigj!
Ahmeti e ka si cironke,kam merak se do te ngelet pa grua!
Me vone ne shkolle,mesuam qe e kishin bere nga mbrapa,pra ishte Gej!
Sadija e coj tek Hoxha i fshatit,per kete fatkeqsi,dhe thone qe ai e sheroj nga kjo semundje!
Keto te dhena i kam nga nje banor i motcem i Burgajetit,nga vitet 80 bile e kish mik shtepie i ati!
Zeka-Kosove
Nuk eshte mire qe tani te flitet per njerin apo tjetrin.Sejcili personalitet qoft ai, ka te mira dhe te keqija.Anet e mira por edhe te metat sejcili qe ka perjetuar dhe ka lexuar diqka i din,prandaj ne te fyhemi mes veti te krijojm sot armiqesi mes veti nuk ia vlen.Mire eshte te komentohen anet e mira dhe te metat,pastaj vlersimi del vet.
Ju faleminderit per mirekuptim.
Zeka-Kosove
Nuk eshte mire qe tani te flitet per njerin apo tjetrin.Sejcili personalitet qoft ai, ka te mira dhe te keqija.Anet e mira por edhe te metat sejcili qe ka perjetuar dhe ka lexuar diqka i din,prandaj ne te fyhemi mes veti te krijojm sot armiqesi mes veti nuk ia vlen.Mire eshte te komentohen anet e mira dhe te metat,pastaj vlersimi del vet.
Ju faleminderit per mirekuptim.
Pa Emër
Shin ky palacua ne kurriz te shqiptareve. Vdiq Avni Rustemi.
Niko Maloku
KONICA PER ZOGUN
“E përbuz mbretin për këto arsye: e kam vëzhguar që kur ka qenë tetëmbëdhjetë vjeç dhe asnjëherë nuk e kam dëgjuar të thotë një të vërtetë. Kurrë nuk e ka mbajtur fjalën e besës. Nuk ka asnjë ndjenjë përgjegjësie. Është i pandershëm, i pashpirt, egoist, i pangopur. Ai i urren të gjithë ata që kanë diçka, qoftë kulturë, prejardhje, pasuri, çfarëdo aftësie në ndonjë fushë ose qoftë edhe patriotizëm të pagdhendur, por të ndershëm. Ai i injoron gjërat themelore dhe u jep një rëndësi groteske çikërrimave. Shqipëria kurdoherë ka qenë njohur si një komb me njëfarë dinjiteti tragjik, ai e ka ulur Shqipërinë në nivelin e një farse muzikore të pavlerë
Niko Maloku
KONICA PER ZOGUN
“E përbuz mbretin për këto arsye: e kam vëzhguar që kur ka qenë tetëmbëdhjetë vjeç dhe asnjëherë nuk e kam dëgjuar të thotë një të vërtetë. Kurrë nuk e ka mbajtur fjalën e besës. Nuk ka asnjë ndjenjë përgjegjësie. Është i pandershëm, i pashpirt, egoist, i pangopur. Ai i urren të gjithë ata që kanë diçka, qoftë kulturë, prejardhje, pasuri, çfarëdo aftësie në ndonjë fushë ose qoftë edhe patriotizëm të pagdhendur, por të ndershëm. Ai i injoron gjërat themelore dhe u jep një rëndësi groteske çikërrimave. Shqipëria kurdoherë ka qenë njohur si një komb me njëfarë dinjiteti tragjik, ai e ka ulur Shqipërinë në nivelin e një farse muzikore të pavlerë
hamidi
une nuk e shoh se zogu esht i madh po te them te verteten esht tradhtar i kombit shqiptar per mua familja e zogut mund te jetoj si njerz te thjesht si te trjeret e ma teper as pak se fmija e zokut apo nipat e tij nuk kan faje.
tupuzi
A NDOSHTA KAN QEJF PER GJAGJIN ENVER PARTIA SOCIALISTE QE I MASAKROI DINDRA MIRA SHQIOTAR.RROFT SALI BERISHA ME PARTIN DEMOKRATIKE.
Pa Emër
A Saliu vete je ti "Fleksi" a ?,pse s`e thua troc atehere se qenke Shkelzeni,se une te ngaterrova me tet ate,Salen e Vicidolit.
Remi
Maskat rane, per toke.88vjet me pare na e solli Pashiqi si dhurate, kete specje te ulte, dhe te urryer.Berisha e shejteron me permendore, por ai dhe ne qell po ta ngremi mbete nje fatkeqesi kombtare dhe nje dezertor brekepshurrur.
Zogu Enveri dhe ti Zoti Berisha jeni vertete sundimtaret me zot te Shqiperise, por mjere per ne qe u patem, se kurre nuk do zini vend per mire ne zemren e ketij populli jetim
Pa Emër
Nuk e merr dot me mend se cfar urrejtje te nje qind fishuar ndiej,sa here qe Saliu flet per"zgjedhje te lira e te ndershme". Me gjuhen e tij ai ndot dhe ben me te felliquren sa here shqipton fjalen "ndershmeri".
Remi
Maskat rane, per toke.88vjet me pare na e solli Pashiqi si dhurate, kete specje te ulte, dhe te urryer.Berisha e shejteron me permendore, por ai dhe ne qell po ta ngremi mbete nje fatkeqesi kombtare dhe nje dezertor brekepshurrur.
Zogu Enveri dhe ti Zoti Berisha jeni vertete sundimtaret me zot te Shqiperise, por mjere per ne qe u patem, se kurre nuk do zini vend per mire ne zemren e ketij populli jetim
kevin
E verteta vonon por nuk harron
aida
o sali,o derzi,mbete ne histori,per telendi,shqiperined.me zemer celioku .e katandise si koqe fiku.cbete mor te mjere pse e l;ate saliun te turperoje at dhene.ky njeri mashtron haptazi.dhe as ,i vjen turp,per keto marrezi.lufte i shpalli italise mujo ulqinaKU,ZXOGU JO ANTIFASHIST QE NUK KA QENE POR DHE KUROREN JA SHITI ITALISE.monarkia ka qene e trashegueshme,ku na i beri zogu zgjedhjet e lira.mos i ka vjedhur si i vjeth saliu tani,popyulli do te trgoje vendin se kush je me te vertete.
S.Krasniqi
Desha edhe unë të them diçka por i paskeni thënë ju o të uruar.
luani u.s.a
Si eshte shteti ashtu eshte mbreti!!!,vlene te theksohet se po perseritet historia ne te kaluaren e tradhetise dhe hajnise kurse sot vuatje e varferi ne popull nga hordhite me tradite euforike patriotike te tradhetise dhe hajnise shqiptare.....ps mjere populli
Zemer-plasuri
Pritni kur edhe Sali Berisha shpall veten mbret
ibishi
Vetem Stalinistet alias Enveristet jane kunder Mbretit te Shqiptarve, qe mendojne se çdo gje filloj dhe mbaroj me E. Hoxhen.
save u
Ia mbathi kembeve Zogu , kur erdhi italiani tek ne . pse ? te ishte burre shteti te rrinte ketu me atdhetaret e tjere . lepurit tani na i bejne dhe bust. floririn e mori dhe beri cfar i deshi qejfi.
save u
Ia mbathi kembeve Zogu , kur erdhi italiani tek ne . pse ? te ishte burre shteti te rrinte ketu me atdhetaret e tjere . lepurit tani na i bejne dhe bust. floririn e mori dhe beri cfar i deshi qejfi.
nukimerr
nuk pom brengos fakti qe shqiptart e shqiperis shkruajn keq per ahmet bej zogun per aesy se enver hoxha ishte komunisti ma i madh bile tu ja tejkalu kines e kores se verit arriti me shkatrru qdo gje bile edhe ne histori por pom brengos fakti se kosovaret folin keq se nuk e kan perjetu regjimin enverit. kur ahmet zogu me gjith mundimet qe i pat prej kundershtarve politiktentoj me hap shqiprin ever hoxha e mbylli shqipri duke manipolu popullin duke jav shfaqur dy ushtar duke e terhjek nje karroc e ne karroc me simbole USA e populli duke u bind se ne amerik po vdesin njerzit prej urie e shqiperia po lulzonmirpo ne kosov ndoshta i besojn se e kan perjetu komunizmin e ju ka mbet ne gjak se ahmet zogu ishte anti komunist
Sali Protopapa
Ne kohen e Zogollit, Shqiperia ka qene me e prapambetur se Afganistani.
Sa per perkujtim, Universiteti i Pare ne Afganistan eshte hapur ne 1932.
Fakulteti i pare ne Shqiperi (Berthama e USHT) ne 1946.
Shqiperia ne kohe te Zogollit ka qene vend thellesisht Islamik, me femrat muslimane te mbuluara me ferexhe permbi 99%.
Mbi 95% te popullates kane qene analfabete te plote.
Mos te ishte Enveri , Shqiperia ende do te ishte si Afganistani qe eshte sot.
Ja shikojeni si ka qene Tirana Mbreterore ne 1938:

http://www.youtube.com/watch?v=vFKvc59crxI
baca
e doni enverin sepse ja u dergonte grate turni tret-3,
Fleks
Beni!

Pyet I qemalin kur e priti ne Vlore me 26 perfaqesuesit e tij.

Zogu ish 17 vjec e I Qemali i tha qe per keto gjera kemi pasur mesues babane tend.

Zogu me 1 Nentor ne krye te 2000 luftetareve lufton ne Shkoder.

Me pas kthehet e lufton per te mbrojt zone e Matit.

Nga atje,largohet vetem per pak dite,per te shkuar ne Vlore per ngritjen e flamurit.

Po ti ke lexuar historine e cigareshitesit te dyqanit Flora qe thote se ish satrap.

Lere historine e partise zoteri.

Lexo historine e Shqiperise me fakte e jo me perralla me kukulla.
Pa Emër
more a e keni vizituar ndonjehere kete njeri...
Ali Peza
Hiqeni ate hajdut nga Tirana se ndyen gjithe vendin.Ai qe e proklamon eshte me i poshter se ai dhe ai duhet vare per k..... .Shpejt do ti vije koha e tyre ashtu siç ndodhi me Carin e Rusise qe e shuan deri ne brezin e 17-te.Ky aktuali po shet gjithshka dhe po nuk e qeruan ai do beje deme te pariparueshme.
Fleks
A Zogu ish nje nder dy me te pasurit e Shqiperise.
Vuri gjithe pasurine e tij,per armatosjen e pjesmarjen e 2000 luftetare te tij ne LUFTEN E SHKODRES me 1 Nentor 1912.
Ne 28 Nentor,me 26 perfaqesues,shkoi ne Vlore per ngritjen e flamurit.
Kthehet nga Vlora e direkt ne lufte per mbrojtjen e Matit e te Dibres.
Furnizon me armatim,luftetaret e Kosoves,armatime qe i kish blere me pasurine e vet per ti dale zot kombit.
Me 3 Mars 1916 thret KONGRESIN KOMBETAR NE ELBASAN,
Me 21-31 janar 1920;thret,organizon e mbron KONGRESIN E LUSHNJES,me 9000 luftetar.
Ku formohet Qeveria dhe Zogu emerohet Minister i Brendshem,me detyra te vendosjes rendit
Me 11 Shkurt,pas disa dite qendrimi ne Kavaje,e transferon Qeverine ne Tirane,duke sfiduar ushtrite e huaja ne vend
Zgjon ndjenjen popullore,qe tani kemi shtet,kemi qeveri,nuk ka pune me asnje i huaj ne vendin tone.
Qe pason dhe me riunifikimin e Shkodres me 6 Mars e pastaj me luften Vlores ne Qershor 1920.
Ne Shtator 1923 behet KRYETAR I PARTISE POPULLORE
lemi
BENIT/Me vjen keq qe je gabimisht i informuar apo ke lexu naj histori te fishtes per ta humbur te pamurin e syrit,dhe per te shperndar te paverteta ne kete faqe.Tut tregoj qe disa fqinj te mije ne rrethinen e Matit ishin shperngul me dhune,jo nga shkijet,po nga katolikrt vendas te cilet sulmuan shkodren dhe rrethinen per ti debuar muslimant,une nuk jam naj simpatizues i Pash Toptanit,po aj ishte me disa qindra luftetar dukew mbrojtur keto troje,duke shkruar keto fjeli mu kujtue nje nfjale e Oliver shmitit ku pate thene:Shqiptart le ta kerkojn historin ne Beograd dhe Turqi,sepse Vatikani dhe besimtart e tij gjithqka bene qe te shuhet e verteta.
Pa Emër
pse se the ne kohen kur ishe sekretare partie kete fjale qe ahmet m*** eshte burre i madhe dhe do ta shihje sa i madhe do ishe ti bashke me vicidollin.ti je njeri i pa fytyre cfare flety sote nuk flet neser por do zoti ju del gjumi shqipetareve dhe ju a tregon vendin si ahmet hajdutit e tradhetarit dhe ty tru tharit.
Pa Emër
Nje nevojtore me shume ne Tirane!
EMIGRANTI
PSE E KAN BA BUSTIN E KETIJ NJERIU KAQ TE ZI A ISHTE JEVG?OSE GABEL? PSE SHQIPERIA PASKA PAS MBRET ZEZAK NE ATE KOH? OSE MBRET JEVGJIT ? KERKOJ FALJE PER KOMUNITETIN JEVG POR NE QOFTE SE KEMI PAS NJI MBRET JEVG ATEHER TU JEPET MA SHUM TE DREJTA KETYRE NJEREZVE SEPSE NA PASKAN DHURUAR NJI MBRET
dardani
Dy personalitete te ngjashme ne veprimtarine e tyre anti-shqiptare! Zogu u ngrit ne pushtet nga ndihma e serbise nga Pashici te cilit i dhuron si kembim Shen Naunin dhe kullotat e Vermoshit! Autor i prapaskenave dhe i zhdukjes te themeluesve te rilindjes si i I.Qemalit ,L.Gurakuqit e shume te tjerve! Borxhi prej Italise 50 milion franga ari i kushton si shperblim arratisjen ne 1939 ne greqi! Berisha spiun i U.D.B qe nga 1974 i ngritur ne fuqi nga bashkepunimi i U.D.B me kryetarin e emigracionit amerikan ne Jogosllavi Rajersonin me vone fillojne vrasjet ne seri si e A.Hajdarit Pjeter Atberorit e qindra te tjera!Anti Shqiptari me i poshter deri me sot!
Shqiponja
Shqiponja kur po shtegetonte pa qe 'Mbreti'Leka i pare po arratisej me thase qe reflektonin nga rezet e diellit dhe kur u kthye nga shtegetimi e gjeti te vendosur ne shtatore .Atehere Shqiponja iu drejtua Bac Isa Boletinit :Po ti si e prite rikthimin e mbretit...Kesaj rradhe besoj se Mbreti ka kerkuar falje per vrasjen time ,sepse kishte ulur shpaten ne toke.
sokol.milano
Sa mire ja paskan ba maskarait. E paskan var ne mes te Tiranes.Bravo Sali.Hiqja stolin.
Nolist
"Me rastin e 88-vjetorit të rrëzimit të qeverisë së Fan Nolit nga legalistët" ... domethene ne Shqiperi u festoka renia e requbliken se fundit demokratike dhe feston rikthimin ne feudalizem dhe formave te reja te diktatures qe vijuan: Zog-Hoxha-Berisha. U paska dash edhe per kete dite nje torte se legenat do jene zbrazur.
Berisha e tregon gjithmone fytyren e vertete, por me e keqja eshte qe populli injorant Shqiptar (ose te pakten ata UFO qe kane ngelur atje) e lejon ... me vjen per te vjelle!
toni fier
beu i matit zogu
shqipetaret kane thene se sbejme shtet se e ka fajin ismail qemali dhe esat toptani.dhe ata vdiqen dhe prape sbeme dot shtet. erdhi zogu me enverin dhe prape sbeme dot shtet.vdiqen ata dhe erdhi saliu dhe nano dhe prape sbeme dot shtet. mos valle ne skemi pse te kemi shtet persa qe se duam ate se 100 vjet dhe asnje shtet per se mbari. udheheqes maloke , shqiperi e mesme , jug dhe prape skemi shtet. shkurt ne se durojme dot shtetin duam pushtues erdhi turqia na beri zbor erdhi italia dhe ndertoi veprat me te bukura qe jane dhe sot. i lutemi amerikes te na pushtoje te bejme shtet me ne fund.
Xhafer
Zogu Berisha dhe Thaqi kan nji gja te perbashket per interesa
personale i kan cungue trojet shqiptare.Shum shqiptar se din qe kufiri i shqiperis nuk asht ai i 1912 mbreti i mallkuar Zogu i dha shen naumin e Pogradecit Serbis si faleminderim qe i ndihmuan per me u kthye ne pushtet. Berisha i dha detin grekve kurse Thaqi i dha nji pjes Maqedonis bashk me fshatin dubelve .Te gjith ata qe dhan tok te atdheut per interesa personale jan tradhtar qe nuk e meritojn te varrason ne tokat shqiptare.
hot&cold
Mbreti Zog, Enver Hoxha jane pjese e historise se shqiperise na pelqen apo jo. Gjithkush mund te lexoje libra dhe te nxjerre konkluzione per keto figura historike. Sali Berisha eshte nje "realitet" (i hidhur) i kohes dhe perfaqson ate pjese te shqiptareve qe akoma shikojne fantazmat e se kaluares!!! kane kaluar 20 vjet Democraci ne shqiperi dhe ka nje njerez si Sali Berisha qe merren akoma me Diktaturen dhe Zogun sepse thjesht eshte e lehte te shikosh mbrapa por shume e veshtire te shikosh perpara te kesh vizion!!! Prandaj shqiperia eshte kaq mbrapa si vend dhe keshtu do jete akoma nese politikanet dhe intelektualet do merren me ndryshimin e historise se nje vendi sepse thjesht nuk dine te bejne projektime per te ardhmen. Po behet gjendja ne shqiperi me keq se ne maqedoni qe shpikin heronj te ndryshem per te plotesuar boshlleqet qe kane ne histori e per te fanatizuar popullin. Shqiptaret e kane historine tyre, nuk duhet te idealizojme persona dhe bema historike duhet zhvillim dhe edukim vetem keshtu do ece perpara shqiperia.
NE KERKIM
ne se do njerez qe kane respektuar dhe jane te respektuar nga populli ,jane ,Pader Gjerg Fishta ,Fan Noli dhe njeriu me i madh i kohes QEMAL ATATURKU ,me ne fund gjenialia ,NENE TEREZA ,une se kuptoj cfar simboli eshte busti i atij qe thone ishte mbret zogu ,qe me sa mbaj mend baba me thonte zogu u martua me gelardinen gjoja jo me shqipetare ,Une votova per ty Sali dhe prap do votoj tere jeten ,je njeri fisnik ,por tyrgohu me i matur kush eshte dhe duhet te ze vend ne ate atdhe jane njerez qe ne i kemi harruar ,por jo ti Sali njeri me shume gjuhe dhe Kulture ,Une kurre nuk jam ushqyer nga demagoge qe ty te kane urryer ,I DID NOT CARE ,I like you as a real patriot the man of dignity and passion for the country you love for ,just do me a favor set the hero and legendary people who deserve to be not zogu ,just look the history
Aliu nga Selenica
Po te njejten gje beri edhe pinjolli i tije Sali Berisha .Te gjith jemi deshmitare qe UCK e ngritur nga Kosovaret ne Kosove Berisha e cuajti organizat Marksiste Leniniste dhe veporimet e aksionet luftarake Berish i ciajti leviaje terroriste. Ne ndihme te Serbeve kunder popullit vlla te Kosoves u vu edhe Sali Berisha jo vetem me propaganden kunder kesaj levizje pore edhe fizikishte duke u dhen Naftre Serbeve per te shtypur me naften shqiptare levizjen Kosovare gjate viteve 1992- 1999. Kjo qe po ngjet me qendrimi e Sali Beirshes ndaj figures tradhetar 6e Ahmet Zogut tregon carte se sa thell eshte zhytur Sali Berisha kunder interesave tona Kombetare. Kjo tregon carte se thirrjet e erishes per Nacionalizem sjan gje tjeter vecse lufta dhe perpjekjet e Berishes per ta penguar realizimin e ceshtjes son Kombetare.Kete ne nje fare menyre e the edhe ambasadori Ameriken i cil duke analizuar the se keto veprime pengojne sgjidhjen e ceshtjes kombetare.
Aliu nga Selenica
NUK MUNDE TE RRIJ KJO SHTATORE NE TIRANE PA JA VENDOSUR PER KRAH TIJE EDHE SHTATOREN E MIKUNT TE NGUSHTE NIKOLLA PASHIC.! Tshame nuk ka asnje limit ne rrugen e tradhetise.!Tradhetaret u bejne hymne tradhetarve. Njelloi si Ahmet Zogu edhe Berisha per 20 vjet rrjeshte po ecen ne ate rruge ndaj dhe vendosja e statujes eshte p[rodukt i njet si ne politik ne ideologji dhe ne qendrimin ndaj ceshtjes sone kombetare. Une nuk kam degjuar ne asnje vende te botes qe nje njeri qe tradheton atedheun e vet te behet hero dhe ti behen nderim te tille. Eshte e pa mundur qe kjo shtatore te rrije perballe shtatores se Hasan Prishtines, perball Bajram Currit, perballe Riza Ceroves, perball Luigj Kurakuqit, e plote e plote patriot te tjer qe dora tradhetare e Ahmet zogut u mori jeten ne kohen kur aktiviteti i tyre kombetar ishte ne kulmin e momenteve te kerkese se shqiptarve. Pra kjo shtatore ke vetem nje shkloke te vetem Nikolla Pashic i cili e solli kete menxyre ne pushtet. Nuk po shkojem shume large vetem te ndalemi ne vitin 1981, kure shperthyemn demonstratat ne Kosove ku Lakai i Ahmet Zogut, levizjen Kosovare e cuajti indoktrinim te teoris Marksiste Leniniste dhe te frymezuera nga Enver Hoxha. Kush te mos me besoj te kerkoj dokumentat televizive te Radio Televizionit te Prishtines se do ti gjej ato. Pra fushat kunder kesaj levizje ishte ne nje vije me fushaten Serbo Sllave
shqiptaret me racistat ne bote per ngjyrat
ky komentusi si i quajtur EMIGRANTI moste shaj njerzit me ngjyre se nuk ka yll ne b... ose ne balle por te flas per ate qe i bejne shqiperise jo per njerzit se la nam vetem ne shqiperi ndodhin fjalet raciste ne vitin 2013 jemi per pak ne bot martohet njeriu me ngjyre me ate pa ngjyre tani nuk flet me ngjyra por leku more vesh je dhe emigrant ke pare boten me sy se veten njerzit pa ngjyre kane luftuar ata e kishin yllin ne b.... ene balle..........
Hysni Bytyci
Berishaa mund t flet qka te deshiron, pa lidhje e pa lidhje pasi qe eshte i operuar nga dijenija, por mekat eshte ai qe akoma tubehn njerez rreth tij dhe degjojne!!! Fatkeqesia e shqiptareve eshte qe kur nje njeri i degjeneruar si Sali Berisha i shkel vlerat kombetare heronje e vertet [Hasan Prisshtina, Fan Noli, Bajram Curri...] viktimat E Zogut i shkel kur e zmadhon xhelatin e tyre, a njerzi shqiptaret e mejr i duartrokisin, kjo eshte fatkeqesia kombetare.
Zef Kallami
Kam nji propozim. Prane keti "Gjigandi" edhe pse zog,eshte flamurtar.E meriton nji birrai-qebabtore.Qe kur te pine njerezia te ngrejn dolli me flamurtarin.Njikohesist para se te largohen nga birrari-qebabtoria te bajne shkarkimet urinare poshte kembeve te flamurtarit te kombit me pershendetje tungjatejeta.Dhe dija per ndere Salushit. Identike si kjo dhe nji tek mauzoleu.
Hysni Bytyci
Berishaa mund t flet qka te deshiron, pa lidhje e pa lidhje pasi qe eshte i operuar nga dijenija, por mekat eshte ai qe akoma tubehn njerez rreth tij dhe degjojne!!! Fatkeqesia e shqiptareve eshte qe kur nje njeri i degjeneruar si Sali Berisha i shkel vlerat kombetare heronje e vertet [Hasan Prisshtina, Fan Noli, Bajram Curri...] viktimat E Zogut i shkel kur e zmadhon xhelatin e tyre, a njerzi shqiptaret e mejr i duartrokisin, kjo eshte fatkeqesia kombetare.
Zef Kallami
Bravo Berisha. Ma ne fund po e cvesh mbretin i hequr carqafin e tobutit anadollak.
besim presheva
historia eshte vetem nje e Zogjani i cili e ban emrin Zog ska qen i madh per Shqiptarin po mos ka dasht me than Tradhtari ma i madh ashtu pajtohem me termin e S.Berishes.po ktu ska faj Berisha se kto sende i dirigjone nje forc tjeter.
lemi
NEKERKIM/gjergj fishta(xhorxhe fishiq sipas shkolles ku ka shkuar ne BIH)nuk ka dallu shum nga mbreti Zog,sepse Zogu tradhtoj kombin,kurse gjergji shqiptart musliman,ka argumente te pamohushme qe gjergji armatosi pakicen katolike para LDB,per ti dhene shkas Enverit qe shum prifterij ti likvidoj pa gjykim ne vitin 1945,kurse Gonxha nuk beri asgje as per shqiptar as per jo shqiptar,per kend punoj vetem vatikani mund ta din,po dihet qe ne vorret e indusve u varros,po ta dojke shipnin do te kerkonte qe te varroset ketu.
Pa Emër
Faleminderit z.kryeminister qe po i vendos gjerat ne vendin e duhur!Duhet ta plotesosh statujen e mbretit zog gomarit dhe me statujen e gjeneral Zerbaws qe e ndihmuan ne greqi.nuk e di si do reagojne camet por duhet plotesuar nisma qe ke mare
Pa Emër
injorance ne kulm ; hiqet nje bust e vendoset nje tjeter ; ngrihu prift te ulet hoxha ; hiqet busti i enverit me 50 vjet histori dhe viret anadollaku ahmet ; te mos na vije rende kur thone albanistan ,popull injorant ...
qytetar
PROPOZIM Kuvendit te SHQIPNIS 1.Te hiqet nga himni i flamurit strofa "Prej luftës veç ai largohet Që është lindur tradhtar Kush është burrë nuk frigohet Por vdes por vdes si një dëshmor" E kan kompozu qellimisht vetem per naltvoglin "Zogin e par" 2. Ti ngrihen buste te gjith atyre qe gjate jetes kane vjedhur mbi nje kile flori 3. QEVERIA LYPET TE MARR MASA PER LLAFET DHE PARET
Fleks
Z Qytetar! Ate strofen kendoja dhe Ushtrise nac-clir,kur e sulmoi gjermani ne operacionin e dimrit. Qe u shpernda e u tret si kripa ne uje. I dhane porosi partizaneve shkoni neper shtepia me vrap. Pastaj thuaja dhe Frances e mbretit te frances. Qe dhe pse franca kish fuqia ushtarake me e madhe e kohrave,gjermani e shkaterroi plotesisht per 10 dite.Duke e fshire nga harta si fuqi ushtarake. Thuaja dhe mbretit te Bullgarise qe nuk shkoi ne ekzil,por u be kukulla e Hitlerit si bashkepunetor ne pushtim
Gege Kosova
Po kjo mbeturine historike, qe duhet shlyer e harruar nga brezert shqiptare, dikush si veten don me imponuar para ketij brezi e kesaj kohe te shek.21. Kjo vretet eshte turpi i zotit dhe popullit, qe kete tardhta, vrastar e kriminel hajdutne vend se ta hedhim ne mbeturinat e kohes se tij, dikush mendon ta "ndriqoje" ne sheshin qendror qe ta perlyej Tiranen dhe ambientin e sotshem shqiptar. Ate mbeturire duuhet ta vendosin shkijet ne sheshin e kargjrgjeviqeve, pashiqeve dhe titisteve, qe nga axha i tij me Hotl Albania, deri te ai vete me 1924 e deri me 1952 kur iu mbeshtet titos, qe te "rikthehet trumfalisht"si dikur me 1924. Ky ambiuenet duhet ripastruar dosido, sa me shpejet aq me pak ndysire.
Fleks
Me 1919,Shqiperia ishte katandisur si nje qenje,qe i kishin ngulur thonjte cakejte e gjitha ngjyrave Po rezistonte oret e fundit,sikur ai qe i bejne elektroshok per ta zgjuar,qe te mos e coptonin,perfundimisht Populli ish ne nje gjendja,qe degjonte dhimbjen e tmerrshme,por nuk kish nje trim te forte,te gjente menyren Qe me pushke Dhe me pene Te ish koka e ketij trupi,qe po e shkyenin A Zogu,trim e Atdhetar i flakte Treti pasurine e tij e thiri Janar 1920: KONGRESIN E LUSHNJES. Qe idha vendit Qeverine qe u mungonte. Te cilen menjehere e transferoi ne Tirane duke sfiduar forcat italiane e austriake qe ndodheshin ne vend. E Shqiperia i shpetoi pergjithnje copetimit perfundimtar
Pa Emër
Trovate mbreti shpresa e vetme e shqiptarve
Fleks
Z.Gege! Asgje nuk te gjen sikur te lesh psh per nje dite perrallat 55 vjecare te partise. E te lexosh historine e vertete te kombit shqiptar. Lexo ne google:Mbreti Ahmet Zogu. Qe te kuptosh kush ka qene ai burre i ralle,e dale prej nje familje te ndritur atdhetaresh,e cberi per shqiptarizmen duke filluar qysh ne moshen 17 vjecare. Kur bashkemoshataret e tij i binin maces me luge. Lexo pra:Mbreti Ahmet Zogu. Qe te vesh shpirtin ne paqe me te vertetat historike.
al
fleksi eshte njeriu me karagjoz ne keto komente, nje rrenecak sa qe per luften e 1912 e nxjerr zogun 16 vjecar luftetarin me te madh. dhe per zgjedhjet e lira e dine mire qe injoranca ishte ne kulm prandaj zogu dhe pro turqit bejlere benin cfar te donin. sa per ibishin qe na ngre zogun mund te kesh ti simpati por shumica ka mendim te kundert. si ka mundesi qe sa here behen zgjedhjet partia e legalitetit nuk merr me teper se 1-2% te votave.shqiperia kurr nuk ka pas mbret qe ta zgjidhte populli por zogu u vet shpall mbret. sa per antifashizmin ai iku dhe e la popullin ne balte . prandaj nje pjese ketu fryhen si historiane, ne nje kohe qe historia bazohet ne fakte dhe dokumenta. zogu sa per dieni e mbajti pushtetin me dhune dhe popullin ne injorance, ai vrau te gjithe ajken e kombit me gurakuqin,hasan pirishtinen,bajram currin mic sokolin dhe shoten. dhe me e keqja se disa komentues qe nga dialekti duken kosovar e mbrojne. do i pyes cfar te mire i ka sjell zogu kosoves ne ate kohe, me thuani nje dhe keni te drejte.
Stop Injorancës
Prej lufte veç ai largohet që është lindur... Si dreqin vazhdon kjo poezia e mësipërme, që më duket se e mbajmë edhe si himn?
aida
te vertetat e zogut i ka thene qarte konica,zogu i pa spirt.ambicioz .egoist,meresh me cigerima,hajdut mendje math donte ti thoshjka madheri.coi ne vuajktje ekstreme popullin i mashtronte me patriotizem shiti shqiperine.te gjtha keto karakteristika i ka saL;I BERISHAmos u tremb o popull se ke kaluar vbeshtiresi te medha,saliun e mbyt me beshtyme nuk do vjedhi dot me do rrezpohet me vote,saliu ka nje pakice te vogel ne jemi shumica.o cuna me dor me dopre kapeni se jemi ne populli qe nuk a ka mposhtur dopt asnje diktator.
Fleks
Z.Ai. Zogu ne moshen 17 vjecare mori pjese ne Luften e Shkodres me 2000 luftetar. Kur nderkohe ylli i betejave per mbrojtjen e vendit ka qene BETEJA E LUMES,15-19 Nentor l912. E cila gozhdoi,shkaterroi e ktheu mbrapsh batalione serbe,qe po futeshin drejt Shqiperise. Duke vonuar keshtu dhe dergimin e perforcimeve serbe ne Shkoder. Por mund te kesh te drejte,pasi partia nuk ta ka shkruar gjekundi kete beteje per 55 vite e as per betejat e tjera te zones se Lumes. Qe ate qe beri ceta e C Topullit me 1908,lumjanet me porosi te Lidhjes se Prizrenit e kishin bere kur lindi Cercizi,pikerisht ne 1880,duke vrare Baldo Tarabulluzin. Po dhe kete partia nuk ta kish shkruar gjekundi Etj etj etj
Fleks
Aida. Lexo e pastaj na shkruaj ctha Konica pas grushtit te shtetit qershor 24,qeverise legjitime dhe sidomos pas rikthimit te qeverise Vrioni pas 6 muaj. Ne tha z.Konica,kuptuam ngadale,ngadale se kombit i duhej nje njeri intuitiv e shtetberes si A Zogu. Ne tha Konica,ngadale,hap pas hapi,dite me dite kuptuam se se vetm nje njeri i tille si Zogu do te mund te bente shtet per shqiptaret ne ate kohe. Duhej dore e forte atdhetari,trimi e inteligjenti. E Zogu keta i kish. Pra sidomos F Konica kuptoi shume gjera pas grushtit te shtetit qe deshtoi ne 6 muaj
faqezinj
si Fleks dhe bageti te tjere si puna e tij Shqiperia do kete gjithmone per fat te keq se Ahmet zogun ashtu si Sali berishen ne pushtet e mbajne jo vetem bagetia ne formen Fleks por dhe fuqite e uaja.Ahmet Zogun e solli ne pushtet Serbi dhe kaq mjafton te kutosh politiken e tij.spo diskutoj qe iku dhe morri arin e shtetit si hajdut etj. por si saliu dhe ahmet do mbahen mend si tradhetaret e kombit.
Fleks
Faqezi! A Zogu si kryetar i Partise Popullore,fitoi zgjdhjet e para pluraliste ne Shqiperi pas sundimit otoman. E ne aleance me Partine Indipendentiste,A Zogu krijoi qeverine e pare pluraliste Shqiptare. Ku ne kete qeveri te pare pluraliste shqiptare,kryeminester u emerua Vrioni e minister i brendshem,kryetari Partise Popullore e fituesi i zgjedhjeve A Zogu. Pra Zogu ish fituesi i zgjdhjeve. Ish opozita ajo qe humbi zgjedhjet me rezultat te thelle e i beri grusht shteti. Qe jetoi vec 6 muaj pasi Lidhja e Kombeve nuke njohu qeverine e Delvina e ngritur me grusht shteti. Nuk i dha ndihme,sidomos e tmerruar nga lidhjet e pucisteve me perfaqesues te bolshevikeve qe erdhen ne Tirane 4 muaj pas grushtit te shtetit. Zogu me 9000 luftetar shqiptar e 100 biellogardiste antibolshevike. Ktheu qeverine Vrioni ne Tirane
Pa Emer
Ore ti zogist,me nofken Fleks apo lesh si dreqn e ke1 ore ti na ke çare aq shume trapin me keto pordhet e tua si komente per ate zog kokeloqen sa na detyron te mos e hapim fare kete gazete qe eshte kthy ne gazet te oborrit mretnuer.hik mor rrot ne boj pune politike me militantet e partise dy her "L".
Pa Emer
Ore ti zogist,me nofken Fleks apo lesh si dreqn e ke1 ore ti na ke çare aq shume trapin me keto pordhet e tua si komente per ate zog kokeloqen sa na detyron te mos e hapim fare kete gazete qe eshte kthy ne gazet te oborrit mretnuer.hik mor rrot ne boj pune politike me militantet e partise dy her "L".
Pa Emer
Ore ti zogist,me nofken Fleks apo lesh si dreqn e ke1 ore ti na ke çare aq shume trapin me keto pordhet e tua si komente per ate zog kokeloqen .hik mor rrot ne boj pune politike me militantet e partise dy her "L".
Akilis
Si mor nuk gjete nje dite tjeter por 88 vjetorin e rrezimit te qeverise Demokratioke te Theofan Stilian Nolit armikut tend dhe te gjithe shqipetareve.
faqezinj
@FLEKS

SERBIN QE E SOLLI NE PUSHTET zOGUN NUK e permend....

qe Saliu zgjodhi ket dite te zeze per demokracine duke pergezuar diktaturen zogiste flet qarte per karakterin dhe enverizmin makaber te ketij elementi negativ.

Akilis, shume dakort por i mbushet mendja Fleksit me bageti?!
Pa Emer
Dhe ti grek me nofke "Akilis", qe je nje lloj dhelpre si dhe serbet. Fan Noli i Madh nuk ka qene armik i shqiptareve por i ca zagareve. Fan Noli apo Theofan Stilian Noli mor skile ka punumr per shqiperine dhe ka kene armik i grekeve, serbeve dhe kelysheve te tyre me Ahmet Zogun ne krye, te adhuruarin jo vetem te serbeve por de te grekeve te tu.
Pa Emer
Dhe ti grek me nofke "Akilis", qe je nje lloj dhelpre si dhe serbet. Fan Noli i Madh nuk ka qene armik i shqiptareve por i ca zagareve. Fan Noli apo Theofan Stilian Noli mor skile ka punuar per Shqiperine dhe ka kene armik i grekeve, serbeve dhe kelysheve te tyre me Ahmet Zogun ne krye, te adhuruarin jo vetem te serbeve por dhe te grekeve te tu, kur u arratis diten e pushtimit te Shqiperise.Prandaj mos kujto se mund te na e hedhesh mor malagas.
Fleks
Zogun nuk e risollen ne pushtet serbet pas grushtit te shtetit te qershorit 24.

Zogun e risollen ne pushtet Lidhja e Kombeve,qe nuk e njohu dhe nuk i dha ndihme,Juntes se vendosur nga grushti i shtetit.

Si dhe udhezoi Serbine,te mos pengonte qendrimin e Qeverise Vrioni qe kish dale nga zgjdhjet e lira ne Shqiperi.

Pervec 9000 luftetareve te tij,shqiptar te Shqiperise e Kosoves.

Zogun e ndihmuan dhe reth njeqind biellogardise(gardiste te bardhe),qe prej kohesh ishin strehuar ne shqiperi nga revolucioni i bolshevikeve(gardistet e kuq).

Ne Qeverine me kryeminister Vrioni te dale nga zgjedhjet e lira,Zogu ish minister i brendshem

Nje vit me vone,u be kryeminister
y
Nalte madherija sali,ka marre angazhime te fiksoi historine dhe perkete ka ngarkuare komentusin fiks,icili idi te gjitha gjerat ,dhe ndodhit historike .por perdreq nuk ikarene ne dore marreveshja e zogut e gushtit te vitit 1924,se poti kishte rene ne dore kjo marreveshje patjater nuk dota degjonte salen perte fiksuar-shtemberuare historin ,potadini se ne nuk izemerohemi fiksit per ketendodhi qe ikandodhur ,kjo edhte fatkeqesi natyrore ne koken e fiksit......temira keshtu tutje.
Pa Emër
Ne Shqiperi ndodhin cudite ,Berisha shkone ne kishe dhe falet me KURANIN ne dore ,kjo eshte djallezia me e madhe qe mund te ndodhe dhe te beje nje kryeminister .Si ka mundesi qe nje perfaqesues i PD qe njihet boterisht si parti republikane ne program dhe fillon te njohe figurat e inkriminuara ne kohen e te ashtequajtur Mbreteria Shqipetare e Zogut,Ahmet Zogu njihet nga Britaniket si njeri egoist dhe qe erdhi ne front me ane te mbreterise Serbe,,,,SHQIPETARE ZGJOHUNI se ky njeri po ju shte tek armiqte shekullor te Shqiperise Serbo Greket,,,ky njeri ka lajthitur,te nderosh kunder revolucionaret e 1924 ,te hedhesh poshte Fan Noli une nuk e di cpo ndodhe atje .Ky njeri po ploteson enderrat e Serbise per nje dalje ne Adriatik .po e shet shqiperine per nje kafshate buke,Ky eshte nje monster qe nuk dihet nga e ka origjinen ,Shqipetaret filluan te njihen ne AMERIKEN demokratike vetem nga kisha ortodokse autoqefale e ngritur nga i madhi FAN NOLI ,edhe Papa Kristo Negovani.Ky njeri duhet denuar me plumb ne balle si ESAT PASHA ,kete jane pinjolle qe vine ne jete rralle por me marrezira te medha,ky njeri nuk ka krahasim as me vete Djallin ,ooooo Zottttttttttttttt,,,na ndihmo dhe na hiq nga rruga e gabuar qe po e con Sali Krimineli Shqiperine

Shto komentin tuaj

5 + 4 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM