Berisha: Më 23 qershor, Rama do marrë përgjigjen që mori më 8 maj

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, është shprehur se lideri i opozitës bëri të mundur bllokimin e marrjes së statusit të vendit kandidat për anëtarësimin në BE. Por, Berisha nga ana tjetër është shprehur i bindur se “ky mur bllokimi”, do të shembet në zgjedhjet e ardhshme.


“Komisioni Evropian ka bërë një raport pozitiv, por ka përcaktuar votimin e tri ligjeve si një detyrim në mënyrë që ti bëjë rekomandimin përfundimtar Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian. Këto tre ligje janë mbajtur dhe mbahen peng nga kryetari i opozitës, i cili beson se duke bllokuar statusin për shqiptarët dëmton qeverinë dhe bën një kalkulim shumë shumë të gabuar. E vërteta është se shqiptarët kanë të gjithë fuqinë, potencialin për të shembur çdo mur. Siç rrëzuan murin e bashkisë, siç rrëzuan ‘murin e berlinit’ dhe e festuan, tani do të rrëzojnë edhe murin bllokimit të zotit Rama”, tha Berisha.


Për këtë gjithashtu Berisha tha se, “mora sigurinë që Partia Popullore Evropiane do të shqyrtojë në mënyrë të veçantë këtë situatë të krijuar nga ky bllokim absurd i një njeriu që e bën atë për interesa të karriges së tij të pushtetit”.


Nga Brukseli ai ka deklaruar se në takimin me liderët e PPE-së ka folur edhe për “albanofobinë”. Nga ana tjetër ka nënvizuar se i mbetet idesë për bashkimin e shqiptarëve në një proces të njëkohshme me integrimin në BE.


“Në takimet që pata me kolegët e mi i njoha ata me të gjitha zhvillimet, me situatën në rajon, e cila me gjithë përparimin e njohur sërish vuan nga albanofobia, një faktor ky i dëmshëm për bashkëpunimin dhe klimën bashkëpunuese në rajon. Albanofobia është një qëndrim që i ka rrënjët në padrejtësitë më të mëdha të bëra ndaj shqiptarëve dhe më pas përpjekja për ti legjitimuar këto padrejtësi në forma nga më të ndryshmet”, ka thënë Berisha.


/Shekulli Online/Përgatiti: F.S./


fshatari
O injorant!O perkrahes i hajduterise!si mund te marri evropa ty kur ti shkon dhe pin vere tek ILIR META nje dite para pretences dhe deklaron biles para kamerave pa pike turpi qe te shijoj vera tek ILIR META.Sa politikane ke denuar deri tani more tropojan injorant qe me detyron te them fjale ofenduese!sepse ti qendron edhe mbi pushtetin edhe mbi drejtesine se si tropojan qe je mendon se te gjitha te takojne ty.Nuk mund te jete dakort Evropa qe ti te hysh aty kur populli paguan per cdo vend pune shumen e caktuar tek pushtetaret e tu!Pra kuptoje njehere ne ate radaken tende se nuk ke plotesuar asnje pike te BE vetem nje ke bere;ke ndertuar rruge dhe infrastrukture dhe per kete ska dyshim por te tjerat korrupsjoni dhe hajduteria jane ne shkallen me te larte qe ka pare ndonjeher ky komb qysh ne krijimin e tij!
1llum1n4tus
Populli i shkrete 100 vjete ju a kan majt "perden" para syve dhe akoma po vazhdojne.Lloj lloj komentesh po bani per dy partite qe demek po perplasen por cdo gje esht nje manipulim per ju Duke ja nisur nga A-ja Mediat , e mbrapata tyre Politikanet. MASHTRIM NGA TE DY PARTITE.
berati
Ceshte ky monster.Ceshte ky mallkim per Shqiperine?Ceshte ky diktator qe ne mos armiku i jashtem ,do jete ai i brendshem.Vellezer ngrihuni e rrezoheni kete tiran qe spaska te ngopur me pushtet.Jepini nje shans vendit tone jepini nje shans vetes tuaj dhe pse jo edhe nje shans PD-se te clirohet nga ky kancer.
Pa Emër
dmth do manipulohen dhe zgjedhjet e ardhshme
Drini Ahu
Si nuk e kupton ky kryeminister ne ikje se eshte bere pengese e zhvillimit te vendit.Normalisht qe heren e pare te refuzimit duhej te ishte dorehequr dhe jo te hidhet e perdridhet duke ia hedhur fajin atyre qe nuk e kane.Sa te jesh ti nuk ka status dhe varferia do mbreteroje ne vend.E dime se e ke te veshtire te ikish por eshte nje fund i pashmangshem.Mire do te ishte te besh gjene evetme morale qe mund te besh te ikesh vete.Koha e pasuesve te Ramiz Alise ka perenduar.Mblidhi ato buste te permierrura broxi dhe ik.
dardani
Cubi i Vicidolit eshte i dehur si cdo hajdut i tipit diktator mbas nje milon poshtersive qe ka bere nen kurrizin e ketij populi ai i kercenohet jo Rames por Shqiptarve duke u ekzpozuar si Zot, si i pa zevendesueshem ky kric gomari nga e vetmja arsye indiferentizmi ndaj politikes ose korrupsioni i Shqiptarve ku i pelqen ky SHPELLAR sepse ju mundon atdhetarizmi! Bemat dhe skandalet e ketij FECEJE Zogiste nuk mund te fitojne zgjedhjet e 2013 ose per ndryshe Shqiperia do te falimentoje si nje shtet dhe do te kthehet ne nje diktature te forte Berishiane!
Pilo Lala
Edi Rama do e mari pergjigjen ne 23 Qershor ndersa ti e more kartonin e kuq para 1 jave. Sa te kete Ambasadorin Amerikan, Edi Rama eshte duke punuar si Kryeminister. Te gjitha planet per punesimin, bujqesine do fillojne te realizohen menjehere. Shiko mblidh parate, se do duhen shume bodyguarde per tu ruajtur nga Haklajt, Remzi Hoxha, Zeviri, Gerdeci, Baxhanaku.
Zef Kallami
Ti i njohe Europianet per zhvillimet dhe situaten ne rajon si nxenesi para mesuesit.Ato te shesin dhe te blejne si tu doje qefi.Mbetaet ato ti besojne informimeve te tua.Shkundo moj bageti e ktheju janxhes se ketu e ke rehatin.
Zef Kallami
O leshko i vicidolit. Pengese per statusin nuk qenkan tre ligjet,por zbatimi i ligjit,qe ti ke konsideraten ma te poshter ndaj ligjeve te Kushtetutes.Ti e njeh veten mbi cdo ligje dhe mbi cdo kushtetute.Ketu qendron mos pranimi i statusit.Ti ecen ne rrugen e satrapit Zog.Qe ia hiqte dhe ia vinte gradat ushtarakve thue se asht duke lojtur rrasabuc.Nuk pyeste fare per ligjet sepse ligji ishte vete satrapi Zog.
Ndoc Sukaj
Ne fakt Berisha po tregohet shume i ,,sinqerte,, me kundershtarin e tij politik si dhe me shqipetaret pasi po ju tregon atyre te verteten mbi menyren e realizimit te zgjedhjeve te ardheshme te cilat do te behen(nese mundet Berisha) si ato te 9 Majit ku rezultati u deformua me votat e ,,importuara,, nga ,,kutite e gabuara,,
Pa Emër
A qen o qen.ty te terheqshin zvarre e ta befshin mishin copa copa o plere e mbufatur.. o maskara qe e ke lene shqiperine vetem te vuaje.o pjell e lige.vdekje sali berishes dhe cubave te tij.
ibishi
Ky kolos, ky burre shteti i ka te gjitha permasat e nje Lideri Kombetar-Shqiptar, çdokush qe flet negativisht per te, flet vetem nga zilia.

Shto komentin tuaj

2 + 9 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM