Thellë

Topi: PD në 2013-n, në opozitë dhe në krizë

  • 10 Dhjetor 2012, 07:20
  • Përditësuar 11:00


E hapur për çdo aleat politik, por me theksimin se PS-PD përfaqësojnë një politikë të vjetër dhe përgjegjëse për tranzicionin. Ish-Presidenti i Republikës, Bamir Topi, shprehet në intervistën për gazetën “Shekulli” rreth sfidave të reja politike që qëndrojnë përpara, tashmë në rolin e drejtuesit të një force të re politike: Fryma e Re Demokratike. Rivaliteti me PD-në është i qartë dhe madje, sipas Topit, lufta politike mes dy forcave verbalisht po zhvillohet në qendër, pasi “demokratët e vërtetë e dinë që FRD-ja është familja e tyre politike”. Për më tepër që FRD-ja vjen me pretendimin se qenia e saj do të imponojë reformimin e PD-së, apo ikjen e Sali Berishës. 


Z. Topi keni vetëm pak muaj që jeni shkëputur nga detyra e Presidentit të Republikës për t’iu kthyer politikës aktive me partinë tuaj të re. Si do ta përkufizonit situatën politike dhe institucionale në vend tashmë që jeni më afër me njerëzit? 


Nuk ka ndonjë diferencë të madhe midis gjykimit tim për realitetin gjatë funksionit presidencial dhe aktivitetit të sotëm politik. Unë kam qenë përherë në kontakte me njerëzit dhe vetëm gjatë vitit të fundit kam zhvilluar vizita në gjysmën e rretheve të vendit. Në atë periudhë artikulimi zyrtar dhe synimi të mos përfshija në debate paragjykuese institucionin e kreut të shtetit dominoi ndjesitë personale, kurse sot, janë këto të dytat që më lejojnë të flas më direkt mbi gjithë problemet për të cilat gjatë pesë viteve kam folur në komunikim zyrtar me institucionet. Është e dukshme se ka një bllokim të jetës institucionale e politike, ka shumë politikë, por nuk ka produkt, nuk ka qeverisje efektive dhe as projekte zhvillimi, ka ulje të peshës së institucioneve kushtetuese dhe dominim të një retorike të njohur konfliktuale, pa asnjë dobi për vendin dhe qytetarët. Gjithashtu është e dukshme se ka rënë aureola e shtetit funksional, dhe se një individ e besnikët pranë tij kanë marrë të gjitha pushtetet nën kontroll, duke shkelmuar parimin kushtetues të ndarjes dhe balancës së pushteteve dhe arritjet shumëvjeçare në formësimin e institucioneve të pavarura. Ka një hendek midis pushtetit dhe qytetarëve, parlamenti është jashtë funksionit normal demokratik, ekzekutiv dominon çdo pushtet, korrupsio- ni është në nivele alarmante dhe ka vendimmarrje amatoreske pothuajse në të gjitha nivelet 


Shkrimin e plotë e gjeni sot në gazetën Shekulli


Skerdilajd Zaimi durrsaku
po ku ishe deri dje ti mre? a nderroni emrat e partive(te grupimeve mafjoze) dhe thoni une do boji kshu ai do boji ashu. ikni more u qini ne bythe ti sala dhe gjithe ju rrace qenesh.
harry
gabohesh o bamir,ti ke shkelur cdo parim,ose ti je i pabese.
Bamka
Or ti Bammir ne Shqiperi ke rradhe do fitoje vetem nje parti.Kjo parti qe do fitoje eshte paria e Camerve e Shpetim Idrizit.Per Salen nuk ka me nevoje se ai e cliroj Kosoven me politiken e tij,tani po u jep shtetesine dhe pashaportat Shqiptare.I ka ngel Vetem Cameria,per kete ka ren dakort me Shpetim Idrizin qe ta clirije Camerine dhe ta bashkoje me Sqiperine keshtu qe votat e demokrateve nga veriu dhe jugu do shkojne per partine e Camerve per Shpetim Idrizin keshtu qe ti o Bamke bashke me ate hurin e gjate te PS do ngeleni me gisht ne goje kete radhe.Planet i ka ber Sala kujt do ja dorezoje pushtetin.Ju me lakej mire beni qe lehni.
ibishi
Ore Top-Top, po fol njehere per vehete ore burre, e per Partine tende, leri te tjeret mos ua ke dertin. Nuk behet politik duke share e çpife, se populli nuk ha bare, i di, dhe i njeh te gjithe. Merru me vehten dhe jep llogari per shkaterrimin e gjysorit ne vend Ti sebashku me minakun tend Spahiun.
per BAMKA
NUKE KA SHQIPERI PA KOSOVE E CAMERI. HALLALL AI QE KA SHKRUAJTUR ME NEN EMERIN BAMKA. KURSE KY BAMIRI QEKA NJE TOPE I VERTETE.
cukali
tashti se hame me thate,more shoke sepse ne qeveri don me ardhe bamir topi,nji politikan i kalibrit 0,0005 nje njeri qe sa ishte ne pushtet gllaberoj vec toka tashti don pushtet per toka te reja,kush ta jep voten ty o njeri,ke marr me vedi do isha se u prishet ne ^pazar me salen dhe krijove ate shoqat ,merr edhe ina ramen ,dhe e ke te sigurt, pushtetin,por perpara se me marr pushtetin hup ne koder kamez e shiko me dylbi se njaty e ke pushtetin;o ish president oveteriner pulash, se per pula e ban shtetin me ardhe ti
Pa Emër
cohuni o POPULL e rrembejani pasurite,qe nga ky TOPI E DERI RAME BERISHE E SA JANE ME RRALLE POLITIKANE.... COHUNI E RREMBENI AJO QE ESHTE E JUAJA,NGA I PARI QE KA SHUME PER TE LARE HESAPE F NANO,EDI RAMA B TOPI E ME RRALLE... ZGJOHU O MILET ZGJOHU
Pa Emër
bamir magarit i paska pjelle gomari. sa here e shoh kete me kujtohet gamari
Pilo Lala
Bamir ti qenke i fundit qe po e merr vesh qe PD do ngeli ne minorance ne 2013. Ambasadori Amerikan e ka thene hapur qe pu shteti do i kaloje Socialisteve, si forca qe do rilinde Shqiperine. Edhe Evropa ja plasi ne surrat Berishes qe 3 ligjet nuk jane asgje para kushteve te tjera si Korrupsioni, ekonomia, Zgjedhjet.
lili
HAHAHA,A HAHAHAHA o cme bere te qesh me te madhe deri sa dhe veshkat po me dhembin nga e qeshura ,,O Z,Bamka kur thua do te fitoj ,,shpetim idriz cami,,z idrizi u tregua tamam i pabes mori votat e te majtes ,,si deputet i majt,,pastaj e drodhi ,,dhe do ta shikoni sa vota do te marri z idrizi do i marr ja 200 vota apo jo
y
Bamir te pame kuishe ne dtyre,Tepame kur uperule para eshtera te zogut pare ,,ke 22vjet me berishen,kush te beson ty se ke ndryshuare..............
albi
Po si nuk ka turp ky njeri qe flet me kete gjuhe.PD ne opozite thote Bamiri pa piken e turpit dhe pa ju skuqur faqja, po nuk ishte kjo parti qe ju beri nenkryetare per shume vite ,nuk ishte kjo parti qe ju beri President te vendit???Sa turp dhe sa e turpshme eshte qe nje personazh si Bamiri te sillet ne kete mynyre dhe te perdori gjuhen qe perdorin tipa si Taulaniti.Tahiri,Erioni,Shalsi,kunder nje partie qe i ka dhene gjithçka dhe pa te cilen do te ishte askushi.Edhe ne qiellin e shtate te hypesh o Bamir ti nuk behesh kurre Kryeminister se je i pa bese.
BEKIM
eh bamir he bamir;don me u bo dy her nuse...game over..
lili
O BAMKA,,sa per dijeni lexo te lutem cfar thot,,,,LEVIZJA CAME,,, per partin e z idrizi dhe cfar dreitoresh ka vene z idrizi pastaj do e kuptoash se kush do e votoj ,,,idrizin tend,,AJ mbec me shendet o bamke qelellari,,,
tana
hahaha....hahaha.
Pa Emër
o popull ne shqiperi nuk duhet rotacion ,,por rrevulicion,,,
Pa Emër
o popull ne shqiperi nuk duhet rotacion ,,por rrevulicion,,,
faqezinj
Nuk e dija por ky Bamiri ja kalon dhe Cameve.
Pilo Lala
Bamir,
Para se te dalesh te kritikosh Berishen, lere pak te ftohet prapanica, mos kerko karrike menjehere.
Nqse Berisha eshte autori i Gerdecit, ti je avokati i Berishes, baxhanakut, Shkelzenit per tradhetine e procesit Gerdecit.
Ti ke jetuar te pakten 15 vjet prane Berishes, ne do te besojme kur te jetosh 15 vjet larg Berishes.
Por mos harro Pashkon, Imamin e RRulin si u hoqen si kaposha ne 1997 kunder Berishes. Tani i ka futur Berisha ne pantallona, dhe nuk levizin me gjithe eren e qelbur brenda pantallonave. Te imagjinosh qe Berisha eshte plak dhe i leshon pa komande p***et.
Biles Rruli dhe Pashkoja e falenderuan per ndihmen qe i dha Berisha ne perdh***in e vajzes Pashkos.
Ty te ka kerkuar ndihme familja e Remzi Hoxhes, dhe ti i ktheve krahet.
Ti nuk u ndjeve para Berishes deri ne momentin qe ai vendosi te shkarkonte, atehere u bere luan.
Me sa duket fliste b***a jote qe kishte zene ngrohte ne kolltukun e Presidentit, dhe po i ikte kolltuku.
Ti u katandise si Haxhi Lleshi qe shperndaje dekorata per sportiste, artiste.
Per popullin Shqiptar ti je bashkpunetor i Sali Berishes.
Megjithate per pjesen e PD qe nuk kane zgjidhje, ti mund te jesh zgjidhje pak me e mire se Berisha.

Shto komentin tuaj

2 + 3 =
Gazeta 'Shekulli' iu kërkon gjithë lexuesve të saj, që mundësisht të mos përdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerëzor nëpër komente. Në vend të tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund të jenë shumë më të fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë!

Ftojmë lexuesit, që nëse kanë opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema të tjera të lira, mund të na kontaktojnë në adresën: komente@shekulli.com.al


KM