×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

OSBE: AMA të veprojë e pavarur, të ndryshohet metoda e vendosjes së gjobave ndaj medieve

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Desir, i dërgoi një rishikim ligjor Qeverisë së Shqipërisë për ndryshimet e fundit në Ligjin për Median Audiovizive në Shqipëri dhe Ligjin për Komunikimet Elektronike. Kjo analizë ligjore është pjesë e një procesi të gjatë konsultimi midis Zyrës së Përfaqësuesit dhe qeverisë gjatë hartimit të legjislacionit.

“Unë vlerësoj bashkëpunimin e gjatë dhe konstruktiv që kemi krijuar me autoritetet e Shqipërisë gjatë procesit të hartimit të ndryshimeve të reja të ligjit për median audiovizive”, tha Desir. Në mënyrë të veçantë, përfaqësuesi përshëndeti shtimin në ligjin e një mbrojtje të fortë, mbi të cilën Zyra e tij kishte insistuar, e cila thotë se: “Asnjë dispozitë në këtë ligj nuk do të interpretohet në atë mënyrë që të garantojë të drejtën për të censuruar ose kufizuar lirinë e shprehjes, ose e drejta për të folur. Ky ligj interpretohet në përputhje me parimet e Konventës Europiane për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut dhe Lirive Themelore, siç zbatohet në praktikën gjyqësore të Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut”.

Përfaqësuesi vuri në dukje se versionet e fundit të draftit përmbajnë gjithashtu një formulim të ri të dispozitave që përcaktojnë objektin dhe fushën e ligjit. Këto dispozita të reja sqarojnë se ligji zbatohet vetëm për shërbimet e mediave audiovizuale dhe ofruesit e publikimeve elektronike. Për më tepër, pas konsultimeve të mëparshme me qeverinë, projekt-ndryshimet aktuale shprehin qartë që ofruesit e mediave elektronike nuk do të paraqiten në një mekanizëm regjistrimi të detyrueshëm për të kryer aktivitetet e tyre në Shqipëri, por vetëm atë vullnetar. “Ky është një hap i rëndësishëm përpara”, tha Desir. “Ishte gjithashtu e rëndësishme të sigurohej që agjencia rregullatore, Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), nuk do të ketë të njëjtat kompetenca për përmbajtjen e publikimit në internet si kompetencat e gjera që ka aktualisht në sistemet e transmetimit.

Në këtë drejtim, unë vërej vendimin për shtypjen e mëparshme të nenit 132/1, në përputhje me rekomandimet tona të ekspertëve, të cilat do t’i kishin dhënë AMA-së fuqi të reja që mund të kishin ndikim në lirinë e shprehjes. Mundësia e bllokimit të qasjes në përmbajtje në internet tani do të kufizohet në tre vepra të rënda penale: pornografi për fëmijë; promovimi i akteve terroriste; shkelje të sigurisë kombëtare”. Rishikimi ligjor megjithatë rekomandon zëvendësimin e “bllokimit të hyrjes në internet” me “urdhërimin e mbajtjes së një pjese të veçantë të përmbajtjes”.

Sidoqoftë, bazuar në analizën ligjore, Përfaqësuesi rekomandoi disa modifikime shtesë që të përfshihen në draftin aktual, në mënyrë që të sqarohen masat mbrojtëse të lirisë së shprehjes dhe të shmangen ndonjë rrezik të kufizimeve ose sanksioneve të padrejta për ofruesit e mediave elektronike. “Është parësore të prezantohet një dispozitë që garanton që të gjitha vendimet e AMA-së mund të apelohen para gjykatësit kompetent menjëherë pas miratimit të tyre”, tha Desir. “Një pikë e dytë e rëndësishme ka të bëjë me çështjen e gjobave në rast të shkeljeve të ligjit. Neni 133 vazhdon t’i referohet gjobave ekonomike shumë të larta dhe të tepërta në rastet e shkeljeve. Gjobat e tilla mund të çojnë në mbylljen e mediave dhe të shihen si presion indirekt. Në përputhje me parimet e proporcionalitetit dhe domosdoshmërisë, sanksionet duhet të miratohen vetëm pasi të merren parasysh adekuat përmasat dhe kapacitetin ekonomik të mediave në fjalë. Ky artikull duhet të ndryshohet”.

Për më tepër, referencat për “besimin politik” dhe “anëtarësimin në sindikatë” duhet të hiqen në nenin 33/1 i cili ka të bëjë me racizmin dhe diskriminimin, pasi ato mund të përdoren për të ndjekur kritika legjitime, madje të ashpra kundër grupeve politike dhe ideve. Abuzimet e mundshme specifike në këtë fushë mund të zgjidhen siç duhet duke përdorur dispozitat dhe mekanizmat tashmë të vendosura në fushën e shpifjes, dhe gjykuar nga gjyqësori. Më në fund, siç është ngritur tashmë në analizat e mëparshme ligjore, shqetësimet mbesin për kompetencat që i janë dhënë Autoritetit të Komunikimit Elektronik dhe Postar (AKEP) në propozimin për të ndryshuar Ligjin për Komunikimet Elektronike, në lidhje me miratimin e masave për të mbrojtur një gamë të gjerë interesash, përfshirë interesat e vendit, sigurinë publike, të drejtat themelore dhe çdo dispozitë të përfshirë në sistemin juridik shqiptar.

Këto nocione mbeten shumë të përcaktuara dhe nuk përfshijnë rregulla specifike se si të sigurohet mbrojtja për lirinë e shprehjes. Kjo është arsyeja pse shqyrtimi ligjor rekomandon ndryshimin e nenit përkatës të projektligjit. “Shpresoj që projekt-ndryshimet do të vazhdojnë të përmirësohen gjatë ekzaminimit të tyre në parlament, duke përfshirë duke marrë parasysh konsultimet publike me shoqërinë civile, shoqatat e gazetarëve dhe aktorët e mediave”, vuri në dukje Desir. “Shumë do të varet nga zbatimi i legjislacionit të ri. Është e rëndësishme të sigurohet që agjencia rregullatore, AMA, të mund të kryejë kompetencat dhe detyrat e saj në një mënyrë plotësisht të pavarur, pa asnjë lloj ndërhyrje politike. Zyra ime dhe unë do ta monitorojmë me vëmendje të kujdesshme”. /E.D/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Ndodhi një tërmet politik”, plasin të qeshurat në Parlament pas fjalës së Damian Gjiknurit

“Ndodhi një tërmet politik”, plasin të qeshurat në Parlament pas fjalës së Damian Gjiknurit

Publikuar më 28.09.2020
Sot është mbledhur Komisioni për Çështjet Ligjore, ku po shq...

Sot është mbledhur Komisioni për Çështjet Ligjore, ku po shqyrtohen dy nismat për Kodin Zgjedhor, ndërsa bashkëkryetari i komisionit të reformës zgjedhore, Damian Gjiknuri, u shpreh se “së fundmi ndodhi një tërmet politik, siç është ndryshimi i Kushtetutës”. “Ndoshta nuk kemi bërë ndryshimet e duhura kushtetuese, por tashmë ata janë bërë. Duhet të shkohet minimumi […]

Lexo më shumë

Opozita e Bashkuar dërgon në Këshillin Politik draftin për hapjen 100% të listave

Opozita e Bashkuar dërgon në Këshillin Politik draftin për hapjen 100% të listave

Publikuar më 27.09.2020
Opozita e Bashkuar ka dërguar në Këshillin Politik draftin p...

Opozita e Bashkuar ka dërguar në Këshillin Politik draftin për hapjen 100% të listave. Në draft opozita kërkon që të ruhen koalicionet siç janë në ligjin aktual, ndërsa përsërit kërkesën për t’iu drejtuar ODIHR-it për mosmarrëveshjet. PRAGU ZGJEDHOR Për pragun zgjedhor, në draftet e paraqitura ka dallime vetëm sa i përket nivelit të tij. Si […]

Lexo më shumë

Përfundon procesi i votimit në degën e Gjirokastrës, ja kush janë 11 kandidatët e përzgjedhur të PD

Përfundon procesi i votimit në degën e Gjirokastrës, ja kush janë 11 kandidatët e përzgjedhur të PD

Publikuar më 27.09.2020
Ka përfunduar procesi i votimit në degën e Partisë Demokrati...

Ka përfunduar procesi i votimit në degën e Partisë Demokratike në Gjirokastër. Vetë kjo degë konfirmon se në votim kanë marrë pjesë 618 anëtarë ose 63,3 %, nga 975 anëtarë që janë në total. 11 të përzgjedhurit janë: Adil Xhelili, Alije Kokalari, Altin Çomo, Antonela Lena, Beqir Gjika, Besnik Aliaj, Entela Shehaj (Fico), Nikolla Zhulla, […]

Lexo më shumë

Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm nga Vlora: Lokalet do të hapen edhe brenda

Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm nga Vlora: Lokalet do të hapen edhe brenda

Publikuar më 27.09.2020
Nga Vlora, kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur lehtësimin...

Nga Vlora, kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur lehtësimin e masave anti-covid, ndërsa jemi në stinën e vjeshtës, ai tha se tani më lokalet do të mund të hapin edhe ambientet e brendshme të tyre. Këtë gjë ai tha gjatë inspektimit të bizneseve në qytetin e Vlorës. Ndërsa deri më sot të gjitha ambientet […]

Lexo më shumë

Lista/ Emrat që votohen nga anëtarësia e PD në qarkun e Dibrës të kandidatëve për deputetë

Lista/ Emrat që votohen nga anëtarësia e PD në qarkun e Dibrës të kandidatëve për deputetë

Publikuar më 25.09.2020
Nesër në Qarkun e Dibrës do të votohet për kandidatët që do ...

Nesër në Qarkun e Dibrës do të votohet për kandidatët që do të përfaqësojnë Partinë Demokratike në zgjedhjet e ardhshme. Votimet zhvillohen nga ora 10.00 deri në orën 18.00. Lista me emrat që kanë marrë vlerësimin e Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, sipas udhëzimit do ti nënshtrohet votimit të antarësisë: Dega Mat, Qarku Dibër, lista […]

Lexo më shumë

Ambasadorja e SHBA përsërit apelin për Edi Ramën dhe Lulzim Bashën: Jeni pala përgjegjëse

Ambasadorja e SHBA përsërit apelin për Edi Ramën dhe Lulzim Bashën: Jeni pala përgjegjëse

Publikuar më 24.09.2020
Ambasadorja e SHBA në vendin tona, Yuri Kim, ka apeluar edhe...

Ambasadorja e SHBA në vendin tona, Yuri Kim, ka apeluar edhe një herë kryetarët e dy partive më të mëdha në vend, Edi Rama dhe Lulzim Basha që tu përmbahen angazhimeve të marrëveshjes së 5 qershorit për reformën zgjedhore. “Ne i kujtojmë kryeministrit Edi Rama, Lulzim Bashës dhe të gjithë udhëheqësve të tjerë të gjitha […]

Lexo më shumë

PD nxjerr emrat e kandidatëve për deputet të qarkut Kukës

PD nxjerr emrat e kandidatëve për deputet të qarkut Kukës

Publikuar më 24.09.2020
Parita Demokratike ka publikuar listën e deputetëve të qarku...

Parita Demokratike ka publikuar listën e deputetëve të qarkut Kukës. Qarku i Kukësit ka një numër të konsiderueshëm të deputetëve të PD-së. Sot anëtarët e PD janë thirrur të votojnë në bllok për listën e kandidatëve ose të refuzojnë një prej tyre. Me vendim të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, lista e kandidatëve që sipas […]

Lexo më shumë

“Ka përpjekje për të manipuluar zgjedhjet”/ Eksperti gjerman: Rama nuk është në kontakt me realitetin, po luan kumar me të ardhmen e Shqipërisë në BE

“Ka përpjekje për të manipuluar zgjedhjet”/ Eksperti gjerman: Rama nuk është në kontakt me realitetin, po luan kumar me të ardhmen e Shqipërisë në BE

Publikuar më 24.09.2020
Cila do të jetë e ardhmja e Shqipërisë pas periudhës së pand...

Cila do të jetë e ardhmja e Shqipërisë pas periudhës së pandemisë? A ka shanse Shqipëria t’i mbijetojë recesionit që e ka prekur? Si paraqitet e ardhmja politike e vendit? Këto janë disa pyetje që marrin përgjigje nga ana e këshilltarit ekonomik gjerman, Martin Henze Erjon Dervishi Situata e pandemisë në Shqipëri pritet të ketë […]

Lexo më shumë