×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

OKB paralajmëron se Jemeni mund të përballet me krizën më të rëndë të urisë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka paralajmëruar se Jemeni i shkatërruar nga lufta, është “në rrezik të pashmangshëm të përballjes me urinë më të rëndë që bota ka parë në dekada”, ku jeta e miliona njerëzve është në rrezik.

Ky paralajmërim i shefit të OKB-së vjen pas raportimeve nga Shtetet e Bashkuara se planifikon që ta njohë si organizatë terroriste lëvizjen rebele Huthi të Jemenit, me qëllim që të rrisë presionin mbi mbështetësin e kësaj lëvizjeje, Iranin.

Grupet e ndihmës kanë thënë se përcaktimi i rebelëve Huthi si organizatë terroriste do të vështirësojë dërgimin e ndihmës për 80 për qind të popullatës prej 24 milionë banorësh të Jemenit, të cilët varen nga këto ndihma për mbijetesë. Po ashtu, kjo lëvizje e SHBA-së, sipas grupeve të ndihmës, do të minojë shpresat se mund të rinisin bisedimet e paqes për t’i dhënë fund konfliktit në Jemen.

Pas paralajmërimeve për sanksione të mundshme të SHBA-së, shefi i OKB-së, Guterres bëri thirrje për kujdes mbi çdo politikë e cila sipas tij do të mund të përkeqësonte situatën.

“I bëj thirrje të gjithë atyre që kanë ndikim që të veprojnë urgjentisht mbi këto çështje për të shmangur katastrofë dhe gjithashtu bëj thirrje që të gjithë të përmbahen nga veprime që do të mund të përkeqësonin situatën, tashmë të rëndë”, tha ai përmes një deklarate.

Jemeni është në luftë civile që prej vitit 2015. Konflikti ka vrarë mbi 100,000 persona dhe ka shkatërruar infrastrukturën, duke krijuar një prej krizave më të rënda humanitare në botë.

Rebelët Huthi kanë nën kontroll kryeqytetin Sana dhe shumë pjesë në veri dhe perëndim të vendit. Ata po luftojnë kundër qeverisë që mbështetet nga sauditët.

Konflikti po ashtu është zgjeruar përtej kufijve të Jemenit, ku rebelët Huthi kanë kryer sulme me dronë dhe raketa kundër Arabisë Saudite.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rritet numri i vdekjeve në Itali/ 785 persona kanë humbur jetën dhe 19.350 infektime të reja

Rritet numri i vdekjeve në Itali/ 785 persona kanë humbur jetën dhe 19.350 infektime të reja

Publikuar më 01.12.2020
Italia raportoi 785 vdekje të lidhura me koronavirusin të ma...

Italia raportoi 785 vdekje të lidhura me koronavirusin të martën, nga 672 të hënën dhe 19,350 infeksione të reja, krahasuar me 16,377 një ditë më parë, tha ministria e shëndetësisë. Vendi i parë perëndimor i goditur nga virusi, Italia ka parë 56,361 viktima të COVID-19 që kur shpërthimi i saj u shfaq në shkurt, numri […]

Lexo më shumë

Tragjedia në Greqi/ 111 persona të vdekur si pasojë e COVID-19 dhe 2199 të infektuar

Tragjedia në Greqi/ 111 persona të vdekur si pasojë e COVID-19 dhe 2199 të infektuar

Publikuar më 01.12.2020
Janë 2199 persona të infektuar me koronavirusin në 24 orët e...

Janë 2199 persona të infektuar me koronavirusin në 24 orët e fundit siç njoftoi PHEA. Nga këto, 25 u identifikuan pas kontrolleve në vend. Numri i përgjithshëm i rasteve është 107. 470, nga të cilat 52.9% janë burra. Sot janë raportuar edhe 11 persona të vdekur. 4919 (4.6%) konsiderohen se kanë të bëjnë me udhëtime […]

Lexo më shumë

Çfarë do të ndodhë me lëvizjen e lirë/ Komisioni Europian është kundër mbylljes së kufijve, ja lëvizjet e fundit

Çfarë do të ndodhë me lëvizjen e lirë/ Komisioni Europian është kundër mbylljes së kufijve, ja lëvizjet e fundit

Publikuar më 01.12.2020
Zyrtarja më e lartë e punëve të brendshme të BE të hënën (30...

Zyrtarja më e lartë e punëve të brendshme të BE të hënën (30 dhjetor) tha se vendosja e kufijve brenda Evropës ishte joefektive kundër terrorizmit dhe do të dëmtonte vetëm rimëkëmbjen ekonomike të bllokut pas Covid. Komisionerja e BE-së Ylva Johansson tha argumentin e saj ndërsa mbronte zonën Shengen, zona e udhëtimit pa pasaporta që […]

Lexo më shumë

“Presioni nuk është njerëzor”/ Mjekët që trajtojnë pacientët me COVID-19 ndihen të rraskapitur, ata janë mbi 51 vjeç, rrezikohen të infektohen

“Presioni nuk është njerëzor”/ Mjekët që trajtojnë pacientët me COVID-19 ndihen të rraskapitur, ata janë mbi 51 vjeç, rrezikohen të infektohen

Publikuar më 01.12.2020
Me shkallën e vdekjes së koronavirusit në nivele rekord në B...

Me shkallën e vdekjes së koronavirusit në nivele rekord në Bullgari, mjekët dhe infermierët në një shërbim shëndetësor tashmë të dobësuar nga dekada e emigrimit në perëndim thonë se janë të rraskapitur. “Shikoni infermieren tonë këtu, ajo ishte pozitive, kishte ethe të larta … dhe tani ajo është përsëri në punë”, tha Aleksandar Stanoevski, një […]

Lexo më shumë

Borrell: Nuk mund të jemi aktorë globalë nëse nuk i zgjidhim problemet në Ballkan

Borrell: Nuk mund të jemi aktorë globalë nëse nuk i zgjidhim problemet në Ballkan

Publikuar më 01.12.2020
Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka ...

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë të martën se zgjidhja e problemeve në Ballkan është një përgjegjësi e Bashkimit Evropian, dhe se nga kjo varet edhe roli global i BE-së. “Nëse nuk mund të zgjidhim problemet në Ballkan atëherë si mund të jemi aktor i rëndësishëm global”, ka thënë Borell. Ai […]

Lexo më shumë

Pushimet në dëborë nuk do të ishin të mundshme/ OBSH paralajmëron vendet për rreziqet nga sporti i skive

Pushimet në dëborë nuk do të ishin të mundshme/ OBSH paralajmëron vendet për rreziqet nga sporti i skive

Publikuar më 01.12.2020
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bëri thirrje ven...

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bëri thirrje vendeve të hënën (30 nëntor) të marrin në konsideratë me kujdes rreziqet e sezonit të ardhshëm të skive, pasi Zvicra ka vënë në lëvizje ashensorët dhe Austria pas kësaj, ndërsa Gjermania, Italia dhe Franca mbyllin operacionet malore për të ngadalësuar pandeminë. OBSH dha këshilla kundër udhëtimeve të […]

Lexo më shumë

Koronavirusi i merr jetën biznesmenit të njohur shqiptar

Koronavirusi i merr jetën biznesmenit të njohur shqiptar

Publikuar më 01.12.2020
Pas komplikimeve nga koronavirusi ka ndërruar jetë një nga b...

Pas komplikimeve nga koronavirusi ka ndërruar jetë një nga biznesmenët e njohur shqiptar në Maqedoninë e Veriut. Mësohet se mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë Enver Maliqi, i cili aktualisht mbante edhe detyrën e zëvendëskryetarit të qytetit të Shkupit. Sipas mediave vendase, bëhet e ditur se Maliqi ndërroi jetë sot në mëngjes në spitalin “Sistina” […]

Lexo më shumë

Presidenti i Institutit të Lartë të Shëndetit në Itali: Pandemia e COVID-19 do të jetë me ne për rreth një vit e gjysmë

Presidenti i Institutit të Lartë të Shëndetit në Itali: Pandemia e COVID-19 do të jetë me ne për rreth një vit e gjysmë

Publikuar më 01.12.2020
Pandemia e COVID “do të jetë me ne për rreth një vit e...

Pandemia e COVID “do të jetë me ne për rreth një vit e gjysmë,” tha Presidenti i Institutit të Lartë të Shëndetit në Itali, Silvio Brusaferro të hënën në një forum të ANSA. Ai tha se “stresi” i lidhur me pandeminë nuk ishte si një tërmet ose përmbytje, është një stres që ka zgjatur për […]

Lexo më shumë