×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

OKB: Në 2100 shqiptarët do të jenë pleqtë e Europës

Sipas një skenari normal, pa rritje të emigracionit dhe rënie të lindjeve mosha mesatare e popullsisë Shqipërisë sipas projeksioneve të OKB-së shkon në vitin 2050 në 50.1 vjeç dhe në vitin 2100 arrin 61 vjeç.

Në skenarin pesimist me vijimësi të emigracionit dhe rënie të lindshmërisë, mosha mesatare e popullsisë arrin në 79.1 vjeç në vitin 2010 dhe gjithsej popullsia banuese brenda Shqipërisë arrin në 512 mijë banorë.

Projeksionet e popullsisë të OKB-së janë rishikuar me përkeqësim për Shqipërinë në raport me vitin 2018, për shkak të rishikimit të treguesve të emigracionit. Gjithashtu OKB pasuroi projeksionet me tregues shtesë mbi normat e lindshmërisë, vdekjeve dhe anketave kombëtare të nivelit të jetesës, sipas shpjegimeve që shoqërojnë tabelat e popullsisë.

Në vitin 2020 mosha mesatare e popullsisë shqiptare do të jetë 36.4 vjeç, ndërsa të dhënat kombëtare raportuan se në vitin 2018 mosha mesatare ishte 35.4 vjeç.

Mosha mesatare e popullsisë së Shqipërisë do të rritet me ritme më të shpejta se vendet e tjera të grupit të Europës Jugore me dy ose tre fish.

Për shqiptarët mosha mesatare do të rritet me 25 vite gjatë periudhës, për italianët vetëm 6 vite, për boshnjakët 9.8 vite, për grekët 7 vite, për kroatët 8 vite, për serbët 10.5 vite dhe për maqedonasit 11.1 vite.

Mosha e mesatare e shqiptarëve do të rritet gjatë këtij shekulli gati dy herë më shumë se e popullsisë rajonale dhe tre herë më shumë se vendeve të Europës Jugore.

Skenari pesimist i OKB-së parashikon që deri në vitin 2100 në Shqipëri të banojnë rreth 512 mijë banorë ku 70 për qind e tyre do të jenë pleq të 70 -ve.

Në parashikimet e publikuara në vitin 2018, sipas variantit të lartë të parashikimit (me normë të lartë fertiliteti), popullsia e vendit në vitin 2100 pritej të mbetej në rreth 2.8 milionë persona, në një rënie të lehtë nga niveli aktual prej 2.87 milionë banorësh. Por, vetëm një vit më pas, në 2019-n, pritshmëria është ulur ndjeshëm edhe për variantin optimist. Në të gjitha rastet, edhe në variantin optimist, – pra nëse merret një nivel zero emigracioni dhe ecuri normale e normave të fertilitetit, në vitin 2100, Shqipëria nuk pritet që të ketë me shumë se 1.9 milionë banorë, ose 31% më pak se parashikimi i një viti më parë në rastin më të mirë dhe 512 mijë banorë në rastin më të keq./Monitor

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shkon në 384 numri i viktimave, ja sa raste të reja u regjistruan me koronavirus në Shqipëri në 24 orë

Shkon në 384 numri i viktimave, ja sa raste të reja u regjistruan me koronavirus në Shqipëri në 24 orë

Publikuar më 29.09.2020
Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 4 persona nga koronavi...

Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 4 persona nga koronaviursi në Shqipëri, duke e çuar totalin në 384 viktima, nga fillimi i epidemisë. Një 65 vjeçar nga Vlora dhe 3 qytetarë nga Tirana : një 59 vjeçar, një 75 vjeçar, një 76 vjeçar, me sëmundje bashkëshoqëruese, nuk mundën të fitojnë betejën me virusin. […]

Lexo më shumë

Naftëtarët e Ballshit vazhdojnë grevën e urisë, asnjë reagim nga institucionet

Naftëtarët e Ballshit vazhdojnë grevën e urisë, asnjë reagim nga institucionet

Publikuar më 29.09.2020
Kjo e martë, shënon ditën e dytë të grevës së urisë për naft...

Kjo e martë, shënon ditën e dytë të grevës së urisë për naftëtarët e Ballshit. Ata kërcojnë se nuk do e ndalin grevën deri në shlyerjen e të gjithë detyrimeve. Pavarësisht kërcënimeve, ende deri më tani nuk ka një reagim nga institucionet për plotësimin e kërkesave të tyre.  “Do të vazhdojmë të qëndrojmë në grevë […]

Lexo më shumë

Humbin jetën 3 persona nga koronavirusi, vazhdojnë të rriten rastet e reja në vend

Humbin jetën 3 persona nga koronavirusi, vazhdojnë të rriten rastet e reja në vend

Publikuar më 28.09.2020
Në 24 orët e fundit, tre persona kanë humbur jetën dhe janë ...

Në 24 orët e fundit, tre persona kanë humbur jetën dhe janë shënuar 132 raste të reja me Covid-19. Një 58 vjeçare nga Tirana, një 63 vjeçar nga Lushnjë, një 66 vjeçar nga Fieri, me sëmundje bashkëshoqëruese, nuk arritën të mbijetojnë. Nga 824 testime, 132 rezultuan pozitiv. 31 raste në Tiranë, 15 në Elbasan, 12 […]

Lexo më shumë

Gjobitet për parkim në ambientet e QSUT-së, shpërthen dermatologia: Turp dhe thonë pse ikin mjekët (Video)

Gjobitet për parkim në ambientet e QSUT-së, shpërthen dermatologia: Turp dhe thonë pse ikin mjekët (Video)

Publikuar më 28.09.2020
Monika Fida, mjeke dermatologe ka reaguar ashpër mbi situatë...

Monika Fida, mjeke dermatologe ka reaguar ashpër mbi situatën e krijuar në QSUT nga koncesionari i parkimeve. Edhe pse Fida punon mjeke në QSUT, ajo mëngjesin e kësaj të hënë është gjobitur me gjobë, për shkak se bluzat e bardha nuk lejohen të parkojnë në këto ambiente. Mjekja thotë se ka komunikuar me nëndrejtorin e […]

Lexo më shumë

Naftëtarët e Ballshit sërish në protestë, kërcënojnë me grevë urie

Naftëtarët e Ballshit sërish në protestë, kërcënojnë me grevë urie

Publikuar më 28.09.2020
Kjo e hënë i gjeti sërish në protestë naftëtarët e Ballshit,...

Kjo e hënë i gjeti sërish në protestë naftëtarët e Ballshit, para uzinës. Të gjendur pa asnjë zgjidhej nga autoritetet, ata shprehen se revolta para ministrisë së Financave e zhvilluar pak ditë më parë, nuk pati asnjë rezultat. Në këto kushte, naftëtarët shprehen se do të nisin grevën e urisë, si e vetmja alternativa që […]

Lexo më shumë

Vazhdojnë humbjet e jetës, ja sa raste të reja u zbuluan sot me Covid në 24 orë

Vazhdojnë humbjet e jetës, ja sa raste të reja u zbuluan sot me Covid në 24 orë

Publikuar më 25.09.2020
Në 24 orët e fundit në vendin tonë, humbën jetën 3 persona d...

Në 24 orët e fundit në vendin tonë, humbën jetën 3 persona dhe u zbuluan 124 raste të reja me Covid-19. Kanë humbur jetën një 71 vjeçar nga Divjaka, një 79 vjeçar nga Korça, një 83 vjeçar nga Gramshi me sëmundje bashkëshoqëruese. Nga 808 testime të kryera, kanë rezultuar me infeksionin Covid-19, 124 persona. 57 […]

Lexo më shumë

Asnjë viktimë në 24 orët e fundit, ja sa raste u zbuluan me Covid në Shqipëri

Asnjë viktimë në 24 orët e fundit, ja sa raste u zbuluan me Covid në Shqipëri

Publikuar më 24.09.2020
Pas shumë kohësh vendi ynë këtë të enjte, 24 shtator 2020 nu...

Pas shumë kohësh vendi ynë këtë të enjte, 24 shtator 2020 nuk shënoi asnjë viktimë. Në përditësimin e të dhënave, Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nga 852 testime të dyshuara për Covid, 134 kanë rezultuar pozitiv. Shpërndarja gjeografike e të konfirmuarve pozitivë është si vijon: 61 raste në Tiranë, 14 raste në Durrës, 10 raste […]

Lexo më shumë

Mjekët paralajmërojnë protestë para QSUT-së, ndalohen nga policia

Mjekët paralajmërojnë protestë para QSUT-së, ndalohen nga policia

Publikuar më 23.09.2020
Bluzat e bardha kanë vendosur që ditën e nesërme të zhvilloj...

Bluzat e bardha kanë vendosur që ditën e nesërme të zhvillojnë një protestë para oborrit të QSUT-së. Protesta e tyre lidhet me kushtet e vështira të punës dhe po ashtu kërkesa për rritje rroge. Një prej mjekëve i cili është në dijeni të këtij organizimi, Arian Mezini i tha “Shekulli”-t se nuk u është dhënë […]

Lexo më shumë