×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

OBSH: Rritet numri i infektimeve me COVID-19 në Europë, varianti britanik dominues

Numri i rasteve të infektimit me koronavirus është duke u rritur sërish në gjithë Evropën, duke i dhënë fund trendit gjashtë javor të rënies, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Evropa ka regjistruar 1 milion të infektuar javën e kaluar, 9 për qind më shumë sesa java paraprake.

Rritja e numrit të rasteve është nxitur nga përhapja e varianteve të reja dhe “hapja e shoqërive në mënyrë jo të duhur dhe të pakontrolluar”, ka thënë Hans Kluge, drejtor për Evropën në OBSH.

I ashtuquajturi variant britanik i koronavirusit, i identifikuar fillimisht në Britani të Madhe, është përhapur tanimë në 27 vendet evropiane të monitoruara nga OBSH-ja.

Kjo agjenci për shëndetin e Kombeve të Bashkuara ka thënë se varianti britanik është dominant në të paktën dhjetë shtete: Britani, Danimarkë, Itali, Irlandë, Gjermani, Francë, Holandë, Izrael, Spanjë dhe Portugali.

Sipas Qendrës Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, prej fillimit të pandemisë e deri më tani janë regjistruar mbi 22.5 milionë raste të konfirmuara me koronavirus dhe rreth 547,000 vdekje në 30 shtetet evropiane që monitoron.

Aktualisht situata është serioze në Republikën Çeke, e cila këtë javë ka regjistruar rekord të gati 8,500 personave të shtrirë të spitale, të prekur nga sëmundja COVID-19, që shkakton koronavirusi.

Polonia është duke hapur spitalet e përkohshme dhe është duke rikthyer një izolim të pjesshëm pasi varianti britanik ka rritur 35 për qind të infektimeve.

Ndërkohë, dy pacientë nga Sllovakia – vend i prekur rëndë nga pandemia – janë dërguar më 6 mars në Gjermani, meqë autoritetet gjermane kanë thënë se kanë ofruar shërbime për 10 pacientë.

Rritja e fundit raportohet teksa disa shtete evropiane janë duke garuar për të vaksinuar popullatat e tyre, ndonëse me ritëm më të ngadalshëm për dallim nga Shtetet e Bashkuara, Izraeli, Kili dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ndërkohë, pjesa më e madhe e Evropës, nga Greqia në Irlandë dhe nga Portugalia në Sllovaki, janë duke zbatuar shkallë të ndryshme të izolimit.

Mijëra persona kanë protestuar më 6 mars në Austri, Zvicër, Suedi dhe Irlandë, meqë muaj të tërë të izolimit kanë rritur dëmet ekonomike dhe tensionet shoqërore.

Në Gjermani, qeveria dhe guvernatorët shtetërorë janë pajtuar për të vazhduar masat e izolimit deri më 28 mars, derisa kanë prezantuar edhe një hartë të komplikuar për lirim të disa masave në zonat me shkallë të ulët të infektimit.

Ndërkohë, gjermanët është raportuar se kanë blerë brenda orësh të gjitha testet rapide për koronavirus, që tani shiten nëpër dyqane të mëdha ushqimi.

Duke dhënë shenja se lehtësimi i masave mund të jetë javë apo muaj larg, shefi i stafit të kancelares gjermane Angela Merkel, u ka thënë mediave lokale më 6 mars se “është shumë skeptik” për planet e njerëzve që të udhëtojnë për Festën e Pashkëve në prill, mirëpo ka thënë se pret që situata të ndryshojë në maj.

Zhvillime tjera lidhur me pandeminë, përfshijnë vaksinimin e presidentit të Nigerisë Muhammadu Buhari, atë të Venezuelës Nicolas Maduro, dhe Dalai Laman, liderin shpirtëror tibetian.

Në Shtetet e Bashkuara, Senati ka miratuar paketën e ndihmës në vlerë të 1.9 trilionë dollarëve amerikanë, pavarësisht kundërshtimeve të republikanëve, të cilët kanë votuar kundër.

Projektligji për ndihmën pritet të miratohet edhe nga Dhoma e Përfaqësuesve javën e ardhshme, duke përmbushur një nga zotimet e presidentit amerikan Joe Biden.

Paketa e ndihmës ofron pagesa direkte prej 1,400 dollarëve për shumicën e amerikanëve, shtyn përfitimet urgjente për të papunët dhe shpenzimet për vaksina dhe testimet për COVID-19. Ky projektligj ofron edhe miliarda dollarë për shtetet, qytetet, shkollat dhe bizneset. /Rel/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Covid në Greqi/ Regjistrohen 1 718 raste të reja me koronavirus, 52 të vdekur dhe 780 të intubuar

Covid në Greqi/ Regjistrohen 1 718 raste të reja me koronavirus, 52 të vdekur dhe 780 të intubuar

Publikuar më 11.04.2021
Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik njoftoi  sot 1 718 r...

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik njoftoi  sot 1 718 raste të reja me Covid-19 në Greqi. Në të njëjtën kohë, sipas informacionit të shërbimeve shëndetësore greke, 780 pacientë janë të intubuar në ICU. Që nga fillimi i pandemisë, 1 859 pacientë janë larguar nga ICU.   Numri i përgjithshëm i rasteve arrin kështu në 295 […]

Lexo më shumë

Horror në Itali/ Burri vret gruan, djalin dhe pronarët e shtëpisë

Horror në Itali/ Burri vret gruan, djalin dhe pronarët e shtëpisë

Publikuar më 11.04.2021
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali ku një 83 vjeçar ka ...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali ku një 83 vjeçar ka vrarë bashkëshorten dhe djalin e tij me aftësi të kufizuara, gjithashtu ka vrarë dhe çiftin e bashkëshortëve pronarë të shtëpisë ku banonin. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja e rëndë ka ndodhur në Torino, ndërsa pas krimit autori Renzo Tarabella, 83 […]

Lexo më shumë

Shembet miniera, mbesin të bllokuar 21 minatorë në Kinë

Shembet miniera, mbesin të bllokuar 21 minatorë në Kinë

Publikuar më 11.04.2021
Tetë minatorë u shpëtuan dhe 21 të tjerë kanë mbetur të bllo...

Tetë minatorë u shpëtuan dhe 21 të tjerë kanë mbetur të bllokuar në një minierë qymyri që u shemb në rajonin veriperëndimor të Kinës, Xinjiang. Sipas CNN, një pjesë e minierës u shemb duke çuar në ndërprerje të energjisë menjëherë pas orës 6 pasdite (ora lokale) të shtunën, kur 29 minatorë po punonin në minierën […]

Lexo më shumë

Vaksina: Më shumë përfitim se rrezik sëmundjesh të rralla?

Vaksina: Më shumë përfitim se rrezik sëmundjesh të rralla?

Publikuar më 11.04.2021
U fol shumë për vaksinën AstraZeneca për shkak të trombozave...

U fol shumë për vaksinën AstraZeneca për shkak të trombozave. Tani Agjencia Europiane e Medikamenteve, EMA po vëzhgon edhe një vaksinë tjetër për rreziqet që sjell por edhe AstraZenecan për një sëmundje tjetër të rrallë. Agjencia Europiane e Medikamenteve e BE, EMA po verifikon një lidhje të mundshme mes vaksinës kundër Coronës të prodhuesit amerikan, […]

Lexo më shumë

Kurz: Austria përfundoi negociatat për vaksinën ruse të Sputnik V

Kurz: Austria përfundoi negociatat për vaksinën ruse të Sputnik V

Publikuar më 10.04.2021
Austria ka përfunduar negociatat për të marrë vaksinën kundë...

Austria ka përfunduar negociatat për të marrë vaksinën kundër koronavirusit të Sputnik V, tha të shtunën kancelari Sebastian Kurz. Në një konferencë për mediat lokale, Kurz tha se bisedimet “de facto kishin marrë fund” duke bërë të mundur që Austria të blinte një milion doza dhe të siguronte një “numër shtesë” për përhapjen e vaksinimeve […]

Lexo më shumë

‘Bum’ infektimesh në Greqi, mbi tre mijë persona me COVID-19 dhe 75 të tjerë konfirmohen të vdekur!

‘Bum’ infektimesh në Greqi, mbi tre mijë persona me COVID-19 dhe 75 të tjerë konfirmohen të vdekur!

Publikuar më 10.04.2021
Raporti epidemiologjik i 24 orëve të fundit më Greqi vë në d...

Raporti epidemiologjik i 24 orëve të fundit më Greqi vë në dukje se infeksionet e reja të konfirmuara, janë rreth 3.000 ndërsa vdekjet janë 75. Pati një rritje margjinale të numrit të intubuarve, pasi dje ishte 780 dhe sot u rrit në 781. Numri i përgjithshëm i testeve të kryera në 24 orët e fundit […]

Lexo më shumë

Kosova regjistron 9 viktima dhe 571 raste me COVID-19

Kosova regjistron 9 viktima dhe 571 raste me COVID-19

Publikuar më 10.04.2021
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi të shtunën...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi të shtunën se janë regjistruar edhe nëntë viktima dhe 571 raste të reja me koronavirus. “Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (80, 79, 66 vjeç), Ferizaj 1 rast (80 vjeç), Gjakovë 1 rast (65 vjeç), Lipjan 1 rast (81 vjeç), Rahovec 1 rast (48 vjeç), Shtime […]

Lexo më shumë

Vrasja e gazetarit të kronikës, pas aktit qëndron krimi i organizuar; Reagon policia: Ata bënë një gabim shumë të madh tani ne…

Vrasja e gazetarit të kronikës, pas aktit qëndron krimi i organizuar; Reagon policia: Ata bënë një gabim shumë të madh tani ne…

Publikuar më 10.04.2021
“Pas vrasjes së gazetarit grek të kronikës, George Kar...

“Pas vrasjes së gazetarit grek të kronikës, George Karaivaz, qëndron ajo që ne e quajmë krim i organizuar. Zgjedhja e gazetarit ishte simbolike dhe ishte një mesazh me shumë marrës, madje edhe vetë policia që thotë se ne mund të godasim kur të duam, kë të duam dhe jo dikush mund të na prekë. Arsyeja […]

Lexo më shumë