×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

OBSH: Teste të shpejta për Covid-19 që nxjerrin rezultatin në 30 minuta, ja ku do shpërndahen

Testet për Covid-19 që e tregojnë rezultate në vend për 15 deri në maksimumi 30 minuta do të mundësohen për të gjithë botën, duke shpëtuar potencialisht mijëra jetë dhe duke frenuar pandeminë në vendet e varfra dhe të pasura, citon The Guardian. 

Afro 120 milion analiza të shpejta antigjeni nga dy kompani do të furnizojnë vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme për 5 dollarë secila, ose edhe më pak.

Testet, të cilat duken si një test shtatzënie, duhet të lexohen nga një punonjës shëndetësor.

Një test ka marrë miratimin nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe tjetra pritet ta marrë atë së shpejti.

Testet e shpejta dhe të thjeshta por me cilësi të lartë do të lejojnë kontrollimin masiv të punonjësve shëndetësorë, të cilët po vdesin në numër joproporcional në vendet me të ardhura të ulëta.

Vendet e pasura që kanë nënshkruar iniciativën e Aksesit në mjetet Covid (përshpejtuesi ACT), gjithashtu do të jenë në gjendje të porosisin testet. Nisma u nis në mars nga OBSH, komisioni Evropian, Fondacioni Gates dhe qeveria Franceze.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar është e etur për të marrë teste të shpejta të virusit, të cilat ishin thelbësore për propozimet të zbuluara kohët e fundit, por nuk është e qartë nëse ata synojnë t’i blejnë këto teste. Ajo ka investuar në teste të pështymës të prodhuara në Britani, si dhe teste të shpejta të antigjenit, të dyja zgjasin rreth 90 minuta. Testet e pështymës po provohen në Salford dhe Southampton, ndërsa DnaNudge, e cila përdor një shtupë të lexuar nga një Nudgebox, është në përdorim në disa spitale të NHS.

Por testet e shpejta të antigjenit të aprovuara nga OBSH-ja janë më të shpejta dhe më të lehta, si dhe më të lira dhe mund të përdoren për shqyrtimin në shkolla, universitete dhe vendet e punës. Vendet që mund ta përballojnë atë mund të shfaqen në përgjithësi. Ndërsa testet nuk do të mbledhin të gjitha rastet, ato mund të lejojnë që shumë njerëz infektivë të identifikohen para se të kenë simptoma dhe të kalojnë në karantinë.

Një prej testeve, nga kompania koreano-jugore SD BioSensor, sapo është dhënë aprovimi emergjent nga OBSH, ndërsa tjetri, nga kompania amerikane Abbott, pritet ta marrë atë së shpejti për një provë që prodhon në Korenë e Jugut.

Catharina Boehme, CEO i Fondacionit jofitimprurës për Diagnostifikime të Reja Inovative (Gjeni), një lojtar kryesor në iniciativë, tha se ata kishin bërë porosi me shumicë për testet në mënyrë që vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme të mos humbnin përplasja globale për prova të shpejta, siç bënë kur dolën testet PCR. “Ne e shohim presionin e ndërtimit të furnizimit me shpejtësi. Kjo është arsyeja pse ne kemi nevojë për këtë garanci të vëllimit. Ne kishim nevojë të siguronim vëllime për vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, përpara se të gjitha vendet e tjera të bënin porositë e tyre dhe popullatat e varfra përsëri të humbnin.

“Për ne mesazhi ka të bëjë me një bashkëpunim të paparë. Ne jemi vërtet në gjendje të tregojmë se çfarë mund të arrihet kur bota dhe partnerët kryesorë globalë të shëndetit bashkohen me një përparësi të përbashkët”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shkencëtarët shuajnë shpresat/ Një ilaç eksperimental për COVID rezultoi pa efekt

Shkencëtarët shuajnë shpresat/ Një ilaç eksperimental për COVID rezultoi pa efekt

Publikuar më 27.10.2020
Studiuesit e qeverisë amerikane thonë se një ilaç eksperimen...

Studiuesit e qeverisë amerikane thonë se një ilaç eksperimental për koronavirusin nuk ka efekt në trajtimin e pacientëve të shtruar në spital me një fazë të përparuar të sëmundjes. Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive tha në një deklaratë se do të ndërpresë provat klinike me ilaçin eksperimental bamlanivimab. Ilaçi, i prodhuar nga firma […]

Lexo më shumë

Studimi i fundit zbulon rënie të ndjeshme të imunitetit pas infeksionit me koronavirus

Studimi i fundit zbulon rënie të ndjeshme të imunitetit pas infeksionit me koronavirus

Publikuar më 27.10.2020
Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar se nivelet e antitrupave...

Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar se nivelet e antitrupave në ata që kanë pasur COVID-19 ranë me rreth 26 përqind gjatë tre muajve, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me mbrojtjen afatgjatë nga virusi. Të dhënat më të fundit nga studimi REACT2, botuar të martën, treguan se në një mostër të rastësishme të më shumë se 365,000 […]

Lexo më shumë

NASA zbulon ujë në sipërfaqen e Hënës

NASA zbulon ujë në sipërfaqen e Hënës

Publikuar më 27.10.2020
Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA, njoftoi të hënën se ka...

Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA, njoftoi të hënën se ka konfirmuar ekzistencën e ujit në zonat e ndriçuara të Hënës, duke sinjalizuar se uji mund të jetë i pranishëm më gjerësisht se ç’mendohej më parë. NASA tha se zbulimi u konfirmua nga Obzervatori Stratosferik për Astronominë me Rreze Infra të Kuqe i njohur me inicialet […]

Lexo më shumë

Shfarosen insektet që ishin armiqtë më të mëdhenjë të bletëve

Shfarosen insektet që ishin armiqtë më të mëdhenjë të bletëve

Publikuar më 25.10.2020
Foleja e parë e bletëve gjigande aziatike e gjetur në SHBA ë...

Foleja e parë e bletëve gjigande aziatike e gjetur në SHBA është shkatërruar me sukses nga shkencëtarët. Foleja, në shtetin e Uashingtonit, u gjet duke vendosur pajisje gjurmuese në brirë dhe u thith nga një pemë duke përdorur një gete vakumi. Insektet e specieve invazive, të njohura si “brirë vrasjesh”, kanë një pickim të fuqishëm […]

Lexo më shumë

E frikshme në Durrës, krijohet tornado, çfarë dëshmojnë banorët (VIDEO)

E frikshme në Durrës, krijohet tornado, çfarë dëshmojnë banorët (VIDEO)

Publikuar më 25.10.2020
Një vorbull ajri është shfaqur në bregdetin e Gjirit të Lalë...

Një vorbull ajri është shfaqur në bregdetin e Gjirit të Lalëzit mëngjesin e kësaj të diele. Videoja është regjistruar nga disa banorë të zonës, të cilët dëshmojnë se vorbulla është afruar shumë pranë bregut dhe rreth 500 metra larg tij ajo është shpërndarë. Sakaq, deri më tani nuk raportohet asnjë dëme.

Lexo më shumë

Rama shfaqet si kurrë më parë/ Me puthje dhe lule, i uron bashkëshortes datën e veçantë

Rama shfaqet si kurrë më parë/ Me puthje dhe lule, i uron bashkëshortes datën e veçantë

Publikuar më 24.10.2020
Kryeministri Edi Rama, ka publikuar një foto në llogarinë e ...

Kryeministri Edi Rama, ka publikuar një foto në llogarinë e tij të ‘Instagramit’, ku shfaqet shumë ndryshe nga sa jemi mësuar të shohim, me bashkëshorten. Si kurrë më parë, kryeministri ka ndarë një foto teksa puth Lindën dhe i dhuron lule. Të dy të veshur me të bardha dhe lule në dorë, Rama i uron […]

Lexo më shumë

SHBA: Jemi drejt krijimit të maskës që vret në ajër koronavirusin

SHBA: Jemi drejt krijimit të maskës që vret në ajër koronavirusin

Publikuar më 23.10.2020
Një zbulim shumë i rëndësishëm po ndodh në SHBA. Në vend që ...

Një zbulim shumë i rëndësishëm po ndodh në SHBA. Në vend që ta filtrojë, një maskë elektrike mund ta vrasë koronavirusin duke e kaluar ajrin që thithim në një sitë bakri me nxehtësi 90 gradë. Ky është projekti i prestigjiozes MIT (Instituti i Teknologjisë së Masaçusetsit) në SHBA. Bëhet fjalë për një maskë me bateri […]

Lexo më shumë

Zbuloni rastet kur qentë janë më të fuqishëm se politikanët

Zbuloni rastet kur qentë janë më të fuqishëm se politikanët

Publikuar më 23.10.2020
Tani e njohim grupin më të fuqishëm të lobit në Belgjikë. Jo...

Tani e njohim grupin më të fuqishëm të lobit në Belgjikë. Jo, nuk janë sindikatat, muratorët ose prodhuesit e birrës Trappist, por shëtitësit e qenve natën vonë. Duket se kur bronzi i lartë belg po diskutonte se si të frenohej përhapja e koronavirusit dhe vendosi të ndiqte Francën në vendosjen e një shtetrrethimi natën, ata […]

Lexo më shumë