×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Dhori Qirjazi nxjerr nga harresa ‘’Bletën Shqipëtare’’ të Thimi Mitkos

Pirro Naçi

Një javë më parë më mori në telefon… ai nga Selaniku dhe unë nga Athina…Folëm gjatë për shëndetin për punët dhe pastaj për Sarandën, me shumë nostalgji për vendlindjen… Folëm edhe për ‘’Bletën’’ e Mitkos.

Sot e ndoqa live në  ceremoninë  e organizuar nga Akademia e Shkencave  për  shpalljen e  fituesve të  konkursit për veprat  madhore në Albanologji nga studiuesit e huaj. Është hera e parë që Akademia akordon  çertifikatë nominimi për gjashtë autorë. Të gjithë të huaj: anglez, francez, italian, amerikan, dhe një sarandiot ,‘’i huaj’’ për Akademinë!

U gëzova dhe u emocionova që Prof. Dhori Qirjazi u vlerësua me ‘’Trinia e Albanologjisë; Mayer-Pederson-Jokli’’ për veprën ‘’Bleta Shqipëtare’’ të Thimi Mitkos. Një botim që nxjerr në dritë një monument të shqipes duke shpëtuar nga harresa dhe humbja, një vepër që konservon një pasuri të rrezikuar të fondit të leksikës së saj.

Një fjalor është pak a shumë si një regjistër i gjendjes civile ku trokasim për të gjetur emra dhe mbiemra njerëzish dhe në rastin e fjalorit për të gjetur trajtat dhe kuptimin e fjalëve. Ashtu si çdo fjalë ka historinë e saj, historia e fjalës është histori e gjuhës dhe historia e gjuhës është histori e kombit –dëgjoja të ligjëronte Dhori nga salla ‘’Aleks Buda’’ e Akademisë…

Nuk harroi të përmendte edhe një dimension tjetër të Mitkos, atë për vlerësimin e  Revolucionin Grek të 1821-së ;- ‘’E madhëja frymëtorja lufta e e vitit 1821 …ndezi pe sendi të vet një fanua(pishtar) të madh e shkrepi siç u rrëfye për të gjithë dritë të paa-ngrysëme…’’ Madje foli edhe për fjalën ‘’Besë’’  që është fjala më e bukur  që shqipja i ka huazuar greqishtes ndër shekuj…

Dhori Qirjazi ndjehet fatlum që pati nderin t’i kthejë  Mitkos nderimin dhe adhurimin që ushqente ndaj gjuhës dhe kulturës  së kombit grek si dhe të përkthejë me të njëjtën fisnikëri ndjenjat e miqësisë dhe mirësisë që rrezaton vepra e tij.

Me një  desideratum ai shprehet se në qoftë se më 1875 u bë  përpjekja e parë për botimin  e ‘’Bletës së Athinës’’ më 1878 u botua ‘’Bleta e Aleksandrisë’’, më 1924 u botua ‘’Bleta e Vjenës’’   nga Gjergj Pekmezi  dhe më 2028 në një kohë sa të largët po aq edhe të afërt të botojmë ‘’Bletën e Tiranë’’ ashtu siç e kishte përfytyruar dhe konceptuar Mitkoja.

Bleta e Mitkos dhe ‘’nektari’’ i punës së Dhori Qirjazit  një dhuratë e çmuar dhe e  bukur në Kuvendin Ndërkombëtar të Albanologjisë. Por edhe  për 200-vjetorin e lindje së Thimi Mitkos dhe pse jo, ajo shërben edhe si një nyje e fortë lidhëse që frymëzoi Rilindasit me ndjenjat e Revolucionit Grek të 1821-së, që këtë vitë përkujtohet 200-të vjetori i rrugëtimit të tij.

Një dhuratë e bukur edhe gjetje interesante nga Dhori Qirjazi për të ‘’ngritur’’ flamurin e tij në këtë ditë festash. Gëzuar!

Prof. Dhori Qirjazi

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Publikuar më 27.01.2022
Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qyteti...

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qytetin e Korçës. Një apartament është përfshirë nga flakët, e për pasojë ka humbur jetën 67-vjeçari E.R. 67-vjeçari ka humbur jetën për shkak të asfiksisë. Nga informacionet paraprake, dyshohet se shkak i zjarrit është bërë ngrohësja. Zjarrëfikësja ndodhet në vendngjarje për të bërë shuarjen e […]

Lexo më shumë

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Publikuar më 27.01.2022
I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar...

I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar ka deklaruar prerazi këtë të enjte se nëse Sali Berisha rikthehet në krye të Partisë Demokratike nuk mund të priten marrëdhënie të kësaj të fundit normale me SHBA-të. Sipas Gabierl Escobar, nuk është normale që një njeri i sanksionuar për vepra të mëdha korrupsioni të jetë […]

Lexo më shumë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Publikuar më 27.01.2022
Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion...

Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion turistik. Duke qenë të preferuara për turistët nga e gjithë bota, ato bëhen një treg potencial për drogat që përdoren nëpër feta të Kankunit, Playa del Carmen, Tulum etj. DEA Amerikane dhe Interpol kanë zbuluar kriminelë të kërkuar nga të paktën 12 vende që banojnë në shtetin […]

Lexo më shumë

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Publikuar më 27.01.2022
Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si m...

Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si mafia shqiptare dhe ajo italiane kanë gjetur parajsën në Emiratet e Bashkuara Arabe. Në një intervistë për Rai News Vincenzo Musacchio* thekson se vendet si Dubai janë shndërruar në pikën më strategjike të trafikantëve të drogës të cilët kontrollojnë gjithçka që andej dhe madje investojnë në […]

Lexo më shumë

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Publikuar më 27.01.2022
Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka ...

Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka hapur ankandin për shitjen e tyre. Vendimi është nxjerrë në Fletoren Zyrtare dhe sipas tij ankandi zhvillohet gjatë orëve të mesditës së datës 9 shkurt dhe bëhet fjalë për 19 qen të moshjave të ndryshme. Më të vjetrit kanë lindur në vitin 2013, kurse të […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Publikuar më 27.01.2022
Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se...

Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se shfaq momentin kur pjesëtari i Gardës Nacionale të Ukrainës qëllon me kallashnikovë kolegët e tij në një fabrikë të municionit në Dnepr. Si pasojë e këtij sulmi të përgjakshëm, kanë humbur jetën pesë ushtarë dhe disa tjerë janë plagosur, kurse autori i krimit që ishte […]

Lexo më shumë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Publikuar më 27.01.2022
Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima ng...

Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, pandemia nuk ka kursyer as fëmijët. Një djalë 9-vjeçar nuk ka arritur të fitojë betejën me koronavirusin. Ndër të tjera, kanë humbur jetën dhe një person i moshës 50-59 vjeçare, dy persona të moshës 70-79 vjeçare dhe dy të moshës mbi […]

Lexo më shumë

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Publikuar më 27.01.2022
Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orë...

Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se nga 5662 testime, kanë rezultuar pozitivë 1549 qytetarë. Betejën me COVID e kanë humbur 6 qytetarë. “Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 […]

Lexo më shumë