×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Nuk ndalen studentët, depozitojnë kërkesën për rritjen e peshës së votës me 30%

Studentët kanë depozituar paraditen e kësaj të mërkure nismën ligjore për peshën e votës, me 30 % në universitet, nga 10 % që është aktualisht. Përfaqësuesi i ligjor i tyre, Marash Logu në një deklaratë për mediet u shpreh se vetëm nëpërmjet rritjes së peshës së votës mund të përfaqësohet të drejtat e të rinjve.

“Edhe pse studentët nuk ndodhen në universitetet, Ministria, drejtuesit dhe rektorët aktual mbeten të vendosur për t’i shkuar deri në fund edhe zgjedhjeve pa studentë. Kjo sigurisht do ndodhë, pasi sot zëri i studentëve nuk ka asnjë lloj ndikimi apo impakti”, – tha Logu.

Më tej sqaroi se vetëm në Universitetin e Tiranës vota e një pedagogu është e barabartë me votën e 315 studentëve. Në këtë mënyrë ndryshimi mund të fillojë vetëm më rritjen e peshës studentore.

Jemi të bindur se ky ndryshim (1) çon përpara një kërkesë të parealizuar të studentëve të dhjetorit 2018, (2) ripozicionon pjesëmarrjen e studentëve në jetën universitare (3) çmonton ndikimin e grupeve kriminale, partive politike dhe klaneve familjare në universitet (4) rrit përfaqësimin dhe vendimmarrjen e studentëve në universitet e tyre. Mbetemi të vendosur të vijojmë bashkë me deputetët mbështetës të advokojmë deri në realizimin e këtij ndryshimi cilesor për Arsimin e Lartë në vend”– u shprehen studentët më tej.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Me Covid-19, por tamponi doli negativ”, gazetari rrëfen përjetimet: Kolla nuk m’u nda, një natë e pashë veten shumë keq

“Me Covid-19, por tamponi doli negativ”, gazetari rrëfen përjetimet: Kolla nuk m’u nda, një natë e pashë veten shumë keq

Publikuar më 26.09.2020
Covid-19 ishte shkak pse gazetari Erjon Skëndaj, mungoi për ...

Covid-19 ishte shkak pse gazetari Erjon Skëndaj, mungoi për një kohë të gjatë në kronikat informative, apo lidhjet e drejtpërdrejta në News24. I ftuar në  studion e emisionit ‘Kjo Javë’ me Nisida Tufën rrëfeu përjetimet e tij në bashkëjetesë me koronavirusin edhe pse taponi i kryer rezultoi negativ. “Më ishte krijuar ideja e trimëruar disi, […]

Lexo më shumë

“Na konsiderojnë pasanikë”, Elton Deda ngre shqetësimin: Kemi 8 muaj pa punuar, po shkojnë drejt falimentit

“Na konsiderojnë pasanikë”, Elton Deda ngre shqetësimin: Kemi 8 muaj pa punuar, po shkojnë drejt falimentit

Publikuar më 26.09.2020
Prej tetë muajsh, koronavirusi ka dëmtuar rëndë edhe industr...

Prej tetë muajsh, koronavirusi ka dëmtuar rëndë edhe industrinë e muzikës, duke shtyrë apo anuluar shumë koncerte. Së fundmi, Elton Deda ka treguar nëpërmjet një statusi në “Facebook” se sa pesimist është bërë për të ardhmen e muzikës, sepse nuk ka mbështetje nga shteti. “Tashmë ne muzikantët në Shqipëri e Kosovë po hyjmë në muajin […]

Lexo më shumë

Bulqizë/ Koronavirusi infekton shkollën 9-vjeçare, 5 mësues dhe drejtori dalin pozitivë

Bulqizë/ Koronavirusi infekton shkollën 9-vjeçare, 5 mësues dhe drejtori dalin pozitivë

Publikuar më 26.09.2020
Koronavirusi ka “hyrë” në shkollën 9-vjeçare “Shefqet Tanci”...

Koronavirusi ka “hyrë” në shkollën 9-vjeçare “Shefqet Tanci” në Bulqizë. Raportohet se drejtori i shkollës dhe 5 mësues kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. Edhe pse janë 5 mësues dhe drejtori i shkollës me Covid-19 mësimi vazhdon rregullisht. Në qarkun e Dibrës janë aktiv me koronavirus 90 persona.

Lexo më shumë

E rëndë në Tiranë, gruaja hidhet nga ballkoni i banesës, trupi ende në trotuar (Foto)

E rëndë në Tiranë, gruaja hidhet nga ballkoni i banesës, trupi ende në trotuar (Foto)

Publikuar më 26.09.2020
Një ngjarje e rëndë është regjistruar pasditen e sotme në Ti...

Një ngjarje e rëndë është regjistruar pasditen e sotme në Tiranë, ku një grua është vetëhedhur nga kati i 5 i pallatit ku banonte , duke ndërruar jetë në vend. Paraprakisht behet e ditur se ngjarja ka ndodhur te rruga e “Dibrës”, dhe viktima është shtetësja B.K., 60 vjeç. Dyshohet se  shtetasja B.K, vuante nga […]

Lexo më shumë

“Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese!”, ministrja Xhaçka: Mund të kemi të papritura

“Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese!”, ministrja Xhaçka: Mund të kemi të papritura

Publikuar më 26.09.2020
Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, në një deklaratë për med...

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, në një deklaratë për mediat sqaroi situatën e krijuar në vend për shkak të motit të keq. Referuar të dhënave nga Instituti i Gjeoshkencave, Ujit dhe Mjedisit si dhe nga qendrat sinoptike homologe të vendeve fqinjë, niveli i ujit mund të arrijë nivele të papërballueshme nga infrastruktura e kullimit dhe […]

Lexo më shumë

Dy të vdekur dhe 108 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në Shqipëri

Dy të vdekur dhe 108 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 26.09.2020
Dy pacientë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit nga korona...

Dy pacientë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit nga koronavirusi në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bëri me dije se në 24 orët e fundit janë kryer 811 testime dhe janë konfirmuar 108 të prekur me virusin SARSCOV2 në këto zona: 40 të prekur në Tiranë, 9 të prekur në […]

Lexo më shumë

Covid-19/ Zbulohet numri i pacientëve të shëruar në 24 orët e fundit

Covid-19/ Zbulohet numri i pacientëve të shëruar në 24 orët e fundit

Publikuar më 26.09.2020
Një lajm i mirë është bërë i ditur orët e fundit. 88 qytetar...

Një lajm i mirë është bërë i ditur orët e fundit. 88 qytetarë të konfirmuar pozitivë me Covid-19 janë shëruar. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu përmes një postimi në Facebook, ka shpërndarë dhe një foto të mjekëve dhe infermiereve të spitalit ku dhe ka bërë me dije numrin e pacientëve të shëruar në 24 orët […]

Lexo më shumë

Paralajmëron OBSH: Numri i viktimave nga COVID-19 mund të shkojë deri në 2 milionë

Paralajmëron OBSH: Numri i viktimave nga COVID-19 mund të shkojë deri në 2 milionë

Publikuar më 26.09.2020
Teksa vdekjet nga koronavirusi në botë po i afrohen shifrës ...

Teksa vdekjet nga koronavirusi në botë po i afrohen shifrës prej 1 milion, eksperti kryesor i Shteteve të Bashkuar për sëmundje ngjitëse, ka paralajmëruar kundër uljes së përpjekjeve për ta ngadalësuar përhapjen e koronavirusit. Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar amerikan për Alergji dhe Sëmundje Infektive, u bëri thirrje njerëzve që ta kujtojnë se “kjo […]

Lexo më shumë